• Szkolny Konkurs Ortograficzny

          •             Pisaliśmy dyktando

                    21 lutego 2024 r. w bibliotece szkolnej odbył się Szkolny Konkurs Ortograficzny w  ramach Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Uczestnikami byli uczniowie z różnych klas, wybrani przez swoich nauczycieli języka polskiego, którzy wcześniej na lekcjach pisali inny tekst dyktanda. Konkurs zorganizowany został w trzech turach: liceum, technikum i szkoła branżowa. Uczniowie piszący dyktando zmierzyli się z fragmentem tekstu „Piesek przydrożny” Czesława Miłosza. Utworu, za który twórca w 1998 r. otrzymał Nagrodę Literacką Nike. Warto wspomnieć, że Czesław Miłosz obok Witolda Gombrowicza, Czesława Wincentego Witosa i Władysława Zamoyskiego został wybrany przez Senat RP na patrona roku 2024 w 20. rocznicę śmierci.

            Spośród 24 uczestników najlepiej znającymi zasady pisowni polskiej okazali się następujący uczniowie:

            • Julian Komorowski – 3 Ti
            • Bartosz Łukomski -3 Ti
            • Paulina Lis – 2 LO c
            • Klaudia Lis – 4 LO b
            • Aleksandra Rychlińska – 3 LO b
            • Antoni Weselski – 3 T h/m

             

            Organizatorzy dziękują za współpracę nauczycielom języka polskiego, uczniom za uczestnictwo w konkursie, a zwycięzcom gratulują znajomości ortografii.

             

            Organizatorzy konkursu:

            Izabela Leszczyńska i Rafał Orzech.

          • INSTA.LING

          • ZSiPO w Barlinku, w ramach innowacji pedagogicznej  wzięło udział w XXI Edycji Programu InstaLing dla Szkół, która odbyła się pod patronatem Ministerstwa Edukacji. Platforma Instaling niesie ze sobą jeszcze wiele funkcjonalności, my skorzystaliśmy z nauki słówek z języka angielskiego! Grupy językowe uczniów LO, Technikum i Branżowej Szkoły I stopnia nauczane przez Panie Dorotę Borowską i Monikę Jagiełło-Trif realizowały nauczanie poprzez ww. platformę od września 2023 do stycznia 2024 r. Uczestnictwo w programie daje bezpłatny dostęp do systemu dla nauczyciela, uczniów i rodziców.

             

            Więcej o platformie na www.instaling.pl

          • Nasi wolontariusze w akcji na rzecz OTOZ Animals Inspektorat w Barlinku

          • W dniu 28. 02. 2024r. Nasi cudni wolontariusze ,, z dużym serduszkiem” otworzyli w szkole Kawiarenkę, w której sprzedawali pyszności podarowane Nam przez uczniów z wielu klas oraz słodkości w postaci gofrów i tostów przygotowywanych bezpośrednio w szkole.

             Cały dzień zajadaliśmy się pysznościami ( a było w czym wybierać). Dodatkowo można było zakupić na stoisku kawę i herbatkę i porozmawiać z przemiłą obsługą z klasy 3 lob oraz klasy 1 loa.

            To był niesamowity dzień, ale było warto , gdyż po przeliczeniu wszystkich zebranych pieniążków możemy z dumą powiedzieć ,,Mamy To „. Zebraliśmy prawie 900 zł i to wszystko dla naszych Kochanych milusińskich w potrzebie.

            Dziękujemy Wam Drodzy uczniowie za Waszą dobroć ( ciasta, opiekę nad kawiarenką, napiwki ) i oczywiście uczniom naszej szkoły za dokonywanie zakupów na naszym stoisku.

            Opiekunowie wolontariatu

            Marzenna Wencierska

             Andrzej Wieczorek

             

             

          • Warto czytać!

          • Zanim wiosna zawita do nas na dobre, wykorzystajmy  wolny czas, na „poczytanie” literatury o tematyce miłosnej, zarówno w postaci poezji , jak i prozy. Możemy obiecać, że każdy znajdzie coś interesującego dla siebie. Odwiedźcie bibliotekę,  ponieważ ciekawych zakupionych książek w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. jest na półkach wiele.

            Jak pisał Antoine de Saint – Exupery: „Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu”

            Zapraszają nauczyciele bibliotekarze.

          • KONKURS

          • Wydział Mechatroniki Politechniki Warszawskiej zaprasza uczniów szkół średnich do udziału w Konkursie Mechatroniki, Automatyki i Robotyki PW (MAiR).

            Laureaci Konkursu MAiR mogą zostać przyjęci poza procedurą kwalifikacyjną na studia pierwszego stopnia na kierunkach:

            • Automatyka, Robotyka i Informatyka Przemysłowa (Wydział Mechatroniki PW),
            • Mechatronika (Wydział Mechatroniki PW),
            • Automatyka i Robotyka Stosowana (Wydział Elektryczny PW),
            • Wszystkie kierunki na Wydziale Fizyki PW.

            I etap konkursu zostanie przeprowadzony w trybie zdalnym w dniu 8 marca 2024.

            Wszystkie informacje pod adresem:

            https://www.mchtr.pw.edu.pl/Kandydaci/Konkurs

            kontakt: konkurs.mair@pw.edu.pl

          • Wyniki konkursu plastycznego „Rok 2023 - Rokiem Wisławy Szymborskiej”

          • Jedną z patronek Roku 2023 była Wisława Szymborska. W ubiegłym roku  przypadła setna rocznica urodzin noblistki, dlatego nauczyciele języka polskiego w grudniu zorganizowali konkurs plastyczny  „Rok 2023 - Rokiem Wisławy Szymborskiej”. Idea konkursu miała m.in. na celu promocję czytelnictwa.

            Prace konkursowe uczniowie wykonali  dowolną techniką, a wyróżnienie otrzymały:

             

            • Maja Dubaj
            • Martyna Jadach
            • Nikola Lewandowska
            • Zuzanna Ginowicz

            Książki na nagrody zakupiono w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025, realizowanego w bibliotece szkolnej.


            Serdecznie gratulujemy

            Organizatorzy 

          • XV OLIMPIADA WIEDZY HOTELARSKIEJ

          • Miło jest nam poinformować, że 18 października 2023 r. w naszej szkole odbył się szkolny etap XV Olimpiady Wiedzy Hotelarskiej.

            Najlepszy wyniki uzyskała: Wiktoria Kalińska uczennica klasy 4.Th, a tym samym zakwalifikowała się do etapu okręgowego, który odbył się 08.01.2024 r. w Zespole Szkół Gospodarczych w Szczecinie – okręg 6. W tym roku takich okręgów było 12.

            Etap szkolny został przeprowadzony w oparciu o treści podstawy programowej obejmującej szeroko rozumianą wiedzę hotelarską.

            W tym roku szkolnym tytułem przewodnim OWH jest: Turystyka biznesowa – hotele
             z motywem przewodnim.

            Niezmiennie wśród głównych celów Olimpiady realizowane będą: 

            • rozwijanie wśród młodzieży zainteresowań hotelarstwem i turystyką oraz podnoszenie poziomu umiejętności zawodowych ujętych w podstawie programowej kształcenia w zawodzie technik hotelarstwa, zatwierdzonej przez Ministra Edukacji,
            • kształtowanie wzorców wychowawczych i pobudzanie ambicji zawodowych uczniów klas hotelarskich,
            • podnoszenie umiejętności dydaktycznych nauczycieli przedmiotów zawodowych w szkołach hotelarskich.
            • motywowanie uczniów do podejmowania dalszego kształcenia na kierunkach hotelarsko-turystycznych szkół wyższych,
            • kształtowanie umiejętności samodzielnego zdobywania wiedzy,
            • stworzenie dla młodzieży możliwości szlachetnego współzawodnictwa w rozwijaniu swoich uzdolnień i zainteresowań,
            • prowadzenie współzawodnictwa między szkołami,
            • integracja środowiska hotelarskiego.

            Serdecznie gratuluję naszej uczennicy! Czekamy na wyniki etapu okręgowego. Wszystkim dziękuję za współpracę.

            Anna Gaładyk

          • „Lubię wracać tam, gdzie byłem już”, czyli wrażenia z wycieczki do Berlina

          •             Przedświąteczny czas obfituje nie tylko w przygotowania domów i potraw, ale też upominków, które można nabyć w czasie coraz liczniej organizowanych jarmarków bożonarodzeniowych. Jednym z miast, które na nie zaprasza, jest Berlin. W tym roku w stolicy Niemiec można było odwiedzić ponad 80 jarmarków. My 19. grudnia wybraliśmy się do jednego z nich, należącego do bardziej znanych – na Gendarmenmarkt, który z uwagi na remont nawierzchni od 2022 roku został przeniesiony 500 metrów od pierwotnej lokalizacji – na Bebelplatz.

            Zanim jednak zapadł zmierzch i zapalone zostały światełka, uroczo rozjaśniając ulice i budki z wystawianymi towarami, udaliśmy się w dwa miejsca. Pierwszym była prawdopodobnie najdłuższa galeria obrazów na świeżym powietrzu – East Side Gallery. Ta składająca się ze 106 dzieł autorstwa artystów z całego świata niezwykła wystawa stworzona została na 1316 metrach fragmentu muru berlińskiego i stanowi dziś swego rodzaju pomnik wolności. Przy graffiti prezentującym braterski pocałunek Leonida Breżniewa i Ericha Honeckera pan Artur Śmigrocki przekazał informacje dotyczące ponaddwudziestoośmioletniej historii muru, który stał się symbolem zimnej wojny.

                        Niestety, pogoda nie sprzyjała do uważnej kontemplacji wszystkich znajdujących się dzieł, więc udaliśmy się do drugiego zaplanowanego punktu programu – Muzeum Przyrodniczego znanego też jako Muzeum Historii Naturalnej.

            Tu w czasie dwóch godzin mogliśmy obejrzeć eksponaty, wśród których najsłynniejszym jest szkielet Brachiosaurus brancai - największy szkielet dinozaura na świecie o wysokości ponad 13 metrów! Oprócz tego uwagę przykuwały także  „ściana bioróżnorodności” z około 3000 spreparowanych gatunków zwierząt oraz oryginalnie zachowane pomieszczenie z XIX wieku prezentujące 1077  minerałów, jak również zbiory alkoholi zoologicznych z około milionem obiektów - ryb, pająków, skorupiaków, płazów i ssaków. Warty uwagi był multimedialny pokaz na temat kosmosu, Układu Słonecznego i procesu formowania się Ziemi.

                        Zanim udaliśmy się na jarmark, postanowiliśmy jeszcze zrobić pamiątkowe zdjęcia w punkcie będącym symbolem Berlina – przy Bramie Brandenburskiej. A potem już spacerkiem na Bebelplatz, na jarmark usytuowany pomiędzy historycznymi budowlami Starej Biblioteki, Katedry św. Jadwigi, Opery Narodowej i Uniwersytetu Humboldtów.

                        Być może historia sprawiła, że miejsce to emanowało niezwykłością. Tu wszystko było piękne: brama wejściowa, choinka, oświetlenie i magiczne chatki ze złotymi gwiazdami. Była również scena z bogatym programem artystycznym oraz duży ogrzewany namiot dla rękodzielników, w którym można podziwiać ich przy pracy, a także kupić unikatowe wytwory – dzieła ich wyobraźni i sprawności manualnej.

                        Stolica Niemiec oferuje jeszcze wiele miejsc wartych zwiedzenia, a że wielu lubi wracać tam, gdzie już było, to być może, wzorem poprzedniego i tego roku, w przyszłym również zorganizujemy wycieczkę na bożonarodzeniowy jarmark do Berlina właśnie.

            Opiekunowie:

            Małgorzata Blezień-Lach

            Justyna Stawicka

            Artur Śmigrocki

    • Kontakty

      • Zespół Szkół i Placówek Oświatowych
      • 95 7461 064 lub +48 663 970 340
      • ul. Szosowa 2 74-320 Barlinek Zachodniopomorskie, Polska www: zsipo.eu e-mail: sekretariat@zsipo.eu fax: 95 7461 064 74-320 Barlinek Poland
    • Logowanie