• TERMINY PRAKTYK ZAWODOWYCH

          • W związku z praktykami zawodowymi, które będą realizowane w następującym terminach:

             

            - kl. 2 Te         od 11.05. do 22.05.2020 r.

            - kl. 3 Th         od 18.05. do 12.06.2020 r.

            - kl. 2 Th         od 25.05. do 19.06.2020 r.

            - kl. 2 Ti          od 25.05. do 19.06.2020 r.

            - kl. 3 Ti          od 25.05. do 19.06.2020 r.

            - kl. 3 Tm/s      od 25.05. do 19.06.2020 r.

             

            zobowiązuję nauczycieli do poinformowania uczniów wyżej wymienionych klas o wszystkich proponowanych ocenach końcoworocznych do dnia 15.05.2020 r.  ( z uwagi na fakt zakończenia niektórych praktyk do 19.06.2020 r.).

             

            Podczas odbywania praktyki zawodowej nie wyklucza się możliwości poprawy i zaliczania zaległości treści nauczania przez uczniów.

             

            Z poważaniem,

            Łukasz Jędrzejewski

            Dyrektor

            Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych

            im. kpt. hm. Andrzeja Romockiego "Morro"

            w Barlinku

             

          • ZAKAZANE KSIĄŻKI… KTÓRE MOŻESZ DOSTAĆ W NASZEJ BIBLIOTECE – część II

          •  

            GEORGE ORWELL, „ROK 1984”

            Jak wyglądał świat przed rządami Wielkiego Brata?

            Jak dotrzeć do prawdy?

            I wreszcie czy na pewno 2 + 2 = 4?

             

            Z tymi pytaniami próbuje się zmierzyć bohater książki wydanej na krótko przed śmiercią jej autora, w 1949 roku. Winston Smith, mieszkaniec Londynu w części zwanej Pas Startowy Jeden, pracownik w Ministerstwie Prawdy, zajmuje się… zmienianiem faktów. Ze względu na politykę Partii w prowincji Oceanii modyfikowane są nie tylko fakty historyczne, ale nawet fałszuje się dane statystyczne tak, by pasowały do propagandowego wizerunku panujących. Z punktu widzenia mieszkańca jest to trudna sytuacja, ponieważ należy zmienić w swoim umyśle pamięć dotyczącą przeszłości i jednocześnie zapomnieć, że kiedyś znało się jakieś inne fakty niż prawda obecnie obowiązująca.

            Czy w takim świecie, w którym Partia za pomocą ekranu telewizyjnego w każdym pokoju nieustannie nadaje swoje komunikaty, ustawicznie monitorując wszystko, co się w nim dzieje, można żyć? Wilson postanawia podjąć walkę z Partią. Już sama myśl o sprzeciwieniu się Wielkiemu Bratu jest „zbrodnią myśli”, karaną śmiercią. Cóż ma więc bohater do stracenia? Jak zakończy się ta walka? Odpowiedź na to pytanie zostawiam Czytelnikowi.

            Dlaczego „Rok 1984” stał się książką zakazaną? Wg słów samego Orwella powieść stanowi ostrzeżenie przed „zwyrodniałym systemem politycznym, który został już częściowo zrealizowany przez komunistów i faszystów”. Krótko: powieść pokazuje wizję totalitarnego świata oraz problemy związane z próbą zachowania człowieczeństwa w takim świecie. A do tego: „zbyt dosłowne sceny erotyczne”. To wszystko dla wielu okazało się bardzo niewygodne…, więc najlepiej będzie, jeśli pozycję usunie się z bibliotek szkolnych i programów nauczania. W Polsce pierwsze oficjalne tłumaczenie ukazało się dopiero po obaleniu komunizmu w roku 1989.

             

            źródło: Nikolas J. Karolides, Margaret Bald, Dawn B. Sova, „100 zakazanych książek”,

            Bartłomiej Paszylk, „Książki zakazane”

             

            Nauczyciele Bibliotekarze

             

          • BIBLIOTEKA ZAPRASZA

          • Drodzy uczniowie i nauczyciele od 11 maja 2020 r. będzie możliwość wypożyczania i zwrotu książek do biblioteki szkolnej od godz. 9.00 do 13.00. Podajemy email biblioteki- biblioteka.zsipo@gmail.com, na którego uczeń lub nauczyciel może napisać zamówienie książki/książek. Usprawni to pracę i zapewni bezpieczeństwo zarówno uczniom jak i pracownikom szkoły.

            Nie zapominamy, że podczas udostępniania zbiorów należy wdrożyć cały szereg obostrzeń i nakazów, dlatego mając na uwadze bezpieczeństwo prosimy o zachowanie w bibliotece obowiązujących zasad w okresie epidemii COVID-19, aby minimalizować ryzyko zakażenia. [Wejście tylko w maseczce, po zdezynfekowaniu rąk]. Zadbamy o to, abyście mogli bezpiecznie korzystać ze zbiorów biblioteki szkolnej.

             

            Złap bakcyl czytania! Zapraszamy!

            Nauczyciele bibliotekarze

          • Zasmakuj w bibliotece !!!

          • Tydzień Bibliotek od 8 do15 maja 2020r. również wirtualnie w ZSiPO.

            Zasmakuj w bibliotece, bo książką warto się delektować,

            smakujmy słowa, ciągle i wciąż od nowa.

            To dla Was, entuzjastów literatury i kultury, wracamy 11 maja 2020 r. i będziecie mogli korzystać ze zbiorów naszej biblioteki szkolnej. Mamy nadzieję, że każdy z Was – drodzy Czytelnicy – w obecnej sytuacji zamknięcia i izolacji  znajdzie dla siebie łakomy literacki kąsek.

            NAUCZYCIELE BIBLIOTEKARZE ORGANIZUJĄ w ramach

            Tygodnia Bibliotek i Bibliotekarzy

            AKCJĘ POD HASŁEM „JAK CZYTAM?”

             

            W tym roku z wiadomych przyczyn przenosimy się w sferę wirtualną. Zabawa on-line, skierowana jest do wszystkich uczniów, nauczycieli i pracowników ZSiPO w Barlinku, których to zachęcamy do uchwycenia w kadrze momentu lektury. Do 22 maja br. można przesyłać zdjęcia prezentujące sposób i okoliczności czytania książek na email biblioteki szkolnej – biblioteka.zsipo@gmail.com Fotografie pojawią się na stronie internetowej biblioteki. NAJLEPSZE PRACE ZOSTANĄ NAGRODZONE!!!

                                                                                    Korzystajmy z kalejdoskopu ofert czytelniczych. Nauczyciele bibliotekarze

        • KONKURS O KSIĄŻCE I BILIOTECE MA ZWYCIĘZCÓW!
          • KONKURS O KSIĄŻCE I BILIOTECE MA ZWYCIĘZCÓW!

          • Wiesz, co to jest biały kruk i cymelium. Na pewno w życiu nie popełnisz plagiatu, bo przecież taki bibliofil jak Ty, poważnie i z uznaniem traktuje słowo pisane. Nie zniszczysz też nigdy obwoluty książki, bo doceniasz każdą jej część. Korzystając z księgozbioru podręcznego w bibliotece, posługujesz się często  żywą paginą, co znacznie ułatwia Ci poszukiwania. Może kiedyś Twoje nazwisko pojawi się w stopce redakcyjnej pisma, a potem już do napisanie bestselleru niedaleko.  Póki co, jesteś zwycięzcą konkursu o książce i bibliotece! Słowa te kieruję do trzech uczennic z naszej szkoły:  JOANNY KACZMAREK z klasy 1. LGb i SYLWII WALCZAK z klasy 2. LOa (obie uzyskały 100% poprawnych odpowiedzi ) oraz JULII DYBIŃSKIEJ z klasy 1. LOb (96% poprawnych odpowiedzi).  Dyplomy i nagrody książkowe dla najlepszych przekażemy wychowawcom. Wszystkim pozostałym uczniom, którzy zechcieli się zmierzyć z różnymi trudnymi terminami – serdecznie dziękujemy. Nowy konkurs za rok. Już dzisiaj zapraszamy.

            Nauczyciele bibliotekarze

        • ZAKAZANE KSIĄŻKI… KTÓRE MOŻESZ DOSTAĆ W NASZEJ BIBLIOTECE
          • ZAKAZANE KSIĄŻKI… KTÓRE MOŻESZ DOSTAĆ W NASZEJ BIBLIOTECE

          • Rozpoczynamy cykl  spotkań z książkami wyjątkowymi, bo takimi, które w pewnym momencie podlegały cenzurze z różnych powodów:  politycznych, religijnych czy obyczajowych. Usuwano je z bibliotek, potem przywracano – bo czasy się zmieniały, a z nimi i ludzie. Dziś spotkanie pierwsze z zakazaną książką.

            GEORGE ORWELL, „FOLWARK ZWIERZĘCY”

            To powieść wydana po raz pierwszy w Anglii w 1945 roku.

            Bohaterami książki są zwierzęta, które zbuntowały się przeciw  ludziom i opanowały posiadłość zwaną Folwark Dworski, zmieniając jej nazwę na Folwark Zwierzęcy. Wszystko zaczęło się od starego knura,  Majora, który opowiedział innym zwierzętom o swoim śnie. Zainspirowane wizją pokonania człowieka – zwierzęta zaplanowały bunt. Na czele ruchu zwierząt stanęły świnie: Snowbol i Napoleon. Gdy pan Jones zapomina nakarmić zwierzęta, te opanowują farmę. Na początku wszystko układa się doskonale, ponieważ „wszystkie zwierzęta są równe” i wspólnie pracują dla całej społeczności. Ale do czasu. Zaczynają się autokratyczne rządy Napoleona, który oczekuje od pozostałych lojalności i posłuszeństwa. Powoli prawa określone na początku jakoś się dziwnie zmieniają (kiedyś było „żadne zwierzę nie zabije innego – teraz zostało dopisane „bez powodu”). Przypadek? W tym momencie zostawiamy czytelnika, który może przewidzieć, co się stało później, jeśli na ścianie stodoły widniało przykazanie: „Wszystkie zwierzęta są równe, ale niektóre są równiejsze od innych”.

            Dlaczego ta powieść o zwierzętach znalazła się wśród książek objętych zakazem wykorzystywania na lekcjach na Florydzie czy w stanie Nowy Jork? Otóż książka wzbudzała dyskusje ze względu na (jak zapisano w jednym z raportów) zawarte w niej koncepcje polityczne. Książka Orwella była jedną z najczęściej krytykowanych „problematycznych książek”, a jako powód podawano to, że „Orwell był komunistą”.

            źródło: Nikolas J. Karolides, Margaret Bald, Dawn B. Sova, „100 zakazanych książek”.

             

                                                                                                                 Nauczyciele bibliotekarze

        • "Dzień Ziemi w Ministerstwie Klimatu"  - warsztaty on-line
          • "Dzień Ziemi w Ministerstwie Klimatu" - warsztaty on-line

          •             22 kwietnia obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Ziemi, którego celem było zwrócenie uwagi na kwestie ochrony środowiska naturalnego, w tym promowanie zachowań proekologicznych. Obchody tym razem odbyły się w formie warsztatów on-line, na które składały się dwa wykłady naukowców: biologa Mariusza Gogóla i fizykaTomasza Rożka oraz w formie wideoczatu z Ministrem Klimatu Michałem Kurtyką.

                 O godz. 11:45 zaprezentowano wykład dr M.Gogóla pt.: "Zrozumieć globalne ocieplenie". Podczas tego krótkiego wykładu wytłumaczył on ogólny mechanizm globalnego ocieplenia oraz opowiedział o jego konsekwencjach. W łatwy sposób pokazał jak obliczyć temperaturę emisyjną Ziemii. Podczas wykładów używał wielu ilustracji, które pomagały łatwiej zrozumieć omawiane zagadnienia.

                 Nastepnie o godzinie 12:05 rozpoczął sie wykład fizyka dr T. Różka  pt.: "OZE. Skąd mamy prąd?". Zaczął on od podrózy na Marsa a następnie opowiedział o różnych zródłach energii (ich zalety i wady). Wytłumaczył w krótki sposób dlaczego nie możemy zamieszkać na Marsie. Podzielił żródła energii na nieodnawialne czyli takie, które są zdeponowane przez Słońce w przeszłości oraz na odnawialne czyli te udostępniane nam na bieżąco.

                 O godz. 12:30 odbył się wideoczat z Ministrem Klimatu. Odpowiadał on na wybrane pytania, które zadawała "publiczność" dzięki czacie on-line. Pierwsze pytanie brzmiało- "Dlaczego w sklepach zakupy są pakowane w plastikowe torby?". Minister wytłumaczył, że ze względów higienicznych i ekonomicznych zaczęliśmy nadużywać plastik. Przedstawił w jaki sposób chcą wprowadzić zmiany w społeczeństwie np: wprowadzenie płatnych reklamówek oraz rozszerzenie dopowiedzialności producenta. Następne pytanie było o energie słoneczną. Aby zachęcić do korzystania z tej energii utworzono program czyste powietrze i mój prąd. Coraz więcej ludzi zaczyna korzystać z paneli, ponieważ są tańsze. Trzecie pytanie dotyczyło OZE. Natepne pytanie było o szuszy, czy wpłynie ona na klimat Polski. W styczniu odnotowano bardzo małe opady deszczu dlatego jest mała dostępność wody na potrzeby rolnictwa i przemysłu. Aż 70% wody deszczowej wyparowuje dlatego trzebać budować zbiorniki wodne i systemy meriolacyjne aby gromadzić wodę.

            Spytano również czy ministerstwo ma środki aby walczyć z nadchodzącymi suszami. Zainwestowano wiele tysięcy złotych oby utworzyć programy, które mają pomóc w gromadzeniu wody. Minister odpowiedział jeszcze na wiele interesujących pytań jak np.: „Jak poprawić stan powietrza?”, „Czy istnieje możliwość wybudowania elektrowni jądrowych w Polsce?” itp. W bardzo ciekawy i wyczerpujący  sposób odpowiadał na zadane przez słuchaczy pytania.

            Na zakończenie dla wytrwałych zostały zaprezentowane warszataty filmowe z Szymonem Chałupką, które trwały aż do końca zajęć.

                 Dziękujemy nauczycielom geografii i biologii za zachęcenie nas do wzięcia udziału w obchodach Dnia Ziemi.

                           Uważam, że te wrasztaty były bardzo dobrym pomysłem, szczególnie patrząc na sytuację, którą teraz mamy. Każdy zainteresowany mógł za darmo obejrzeć wykłady, zadać pytania i dowedzieć się wielu informacji o któych nie miał pojęcia. Całość była bardzo dobrze zorganizowana,  wykładowcy mówili w sposób zrozumiały używając wielu ilustracji pomagających lepiej zrozumieć omawiane zagadnienia. Pomimo tego, że całość trwała dwie godziny nie odczuwało się aż tak długiego czasu słuchania.

            Daria Olczak, kl. 2Te

             

    • Kontakty

      • Zespół Szkół i Placówek Oświatowych
      • 95 7461 064 lub +48 663 970 340
      • ul. Szosowa 2 74-320 Barlinek Zachodniopomorskie, Polska www: zsipo.eu e-mail: sekretariat@zsipo.eu fax: 95 7461 064 74-320 Barlinek Poland
    • Logowanie