• NAJBARDZIEJ ZNANI POLSCY POECI

  Nie bądź ignorantem, pewne nazwiska po prostu wypada znać!!! Przesyłamy Wam taką kulturalną ściągę ważnych twórców i zachęcamy do zapoznania się z ich twórczością . Cykl 

   W poetyckim kręgu,  w którym będziemy prezentować sylwetki tych ciekawych i wielkich poetów, z pewnością ułatwi wam to zadanie.


   Poeci, których wiersze czytali Ci rodzice: Julian Tuwim, Jan Brzechwa, Maria Konopnicka, Aleksander Fredro, Wanda Chotomska, Joanna Kulmowa, Stanisław Jachowicz;

    Poeci, których wiersze czytasz w szkole: Jan Kochanowski, Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Cyprian Kamil Norwid, Jan Kasprowicz, Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Krzysztof Kamil Baczyński, Bolesław Leśmian, Julian Przyboś, Maria Jasnorzewska-Pawlikowska, ks. Jan Twardowski, Miron Białoszewski, Jan Lechoń, Czesław Miłosz, Stanisław Barańczak, Zbigniew Herbert, Wisława Szymborska;

    Poeci, których nazwano wyklętymi (np. ze względu na kontrowersyjne poglądy, odważną tematykę wierszy): Rafał Wojaczek, Edward Stachura, Halina Poświatowska, Andrzej Bursa;

   

  Poeci, którzy tworzą współcześnie: Adam Zagajewski, Ryszard Krynicki, Marcin Świetlicki, Marcin Baran, Jacek Podsiadło, Piotr Sommer, ks. Alfred Wierzbicki, ks. Wacław Oszajca, Agata Tuszyńska, Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki, Bartosz Muszyński, Agnieszka Lisak, Tadeusz Żurawek, Mariusz Parlicki, Ewa Sonnenberg, Katarzyna Godlewska;

   

   Poeci, których utwory są śpiewane: Agnieszka Osiecka, Jeremi Przybora, Jonasz Kofta, Marek Grechuta;

    Artyści, którzy wykonują poezję śpiewaną: Grzegorz Turnau, Jacek Kaczmarski, Piotr Rogucki, Janusz Radek, Michał Bajor, Robert Kasprzycki, Edyta Geppert, Czesław Śpiewa, Stan Borys, Leszek Czajkowski, Anna Szałapak, zespoły: Stare Dobre Małżeństwo, Raz Dwa Trzy, Świetliki".

                                                          Nauczyciele bibliotekarze

 • Zasady przeprowadzania i harmonogram egzaminów w 2020 r.

 • PAMIĘTAMY - WSPOMINAMY

 • KTO POWIEDZIAŁ, ŻE NIE MOŻNA IŚĆ NA SPACER… PO WIRTUALNYCH MUZEACH ŚWIATA?

  Za nami muzea w Polsce. Dzisiaj zapraszamy na spacer po muzeach świata.

  Nie nudź się, nie marudź, ZWIEDZAJ!

   

  Spacer 1. LUWR

  https://www.louvre.fr/en/visites-en-ligne

  To jedno z największych muzeów na świecie! Obejmuje zbiory liczące około 300 000 dzieł sztuki – od czasów najdawniejszych po połowę wieku XIX. Wśród najwybitniejszych dzieł znajdziemy m.in. Nike z Samotraki, Wenus z Milo czy obraz Mona Lisa Leonarda da Vinci. Ten ostatni eksponat to najbardziej rozpoznawalny obraz na świecie – nie tylko chroniony jest specjalnym, kuloodpornym szkłem, ale również posiada własnych ochroniarzy. Na zobaczenie całej kolekcji Luwru musielibyśmy poświęcić 100 dni!

  Spacer 2. MUZEUM BRYTYJSKIE

  https://britishmuseum.withgoogle.com/

  To jedno z największych na świecie muzeów historii starożytnej położone w centrum Londynu. Zobaczymy tu między innymi Marmury Elgina, słynny Kamień z Rosetty, rzeźby asyryjskie między innymi z pałacu w Nimrud, prehistorycznego Człowieka z Lindow, mumie i sarkofagi egipskie, wyposażenie grobów królewskich z Ur.

  SPACER 3. MUZEUM PRADO

  https://www.museodelprado.es/en

  Znajdziemy tu najpiękniejsze dzieła artystów takich jak DiegoVelazquez, Francisco Goya, El Greco, Peter Rubens, Tycjan, Rafael Santi, Hieronim Hosch, Hans Memling. Aktualnie w muzeum znajduje się ok. 7 600 obrazów, 1 000 rzeźb, 4 800 miedziorytów i 8 200 rycin.    

  SPACER 4. METROPOLITAN MUSEUM OF ART

  https://artsandculture.google.com/partner/the-metropolitan-museum-of-art

  To najstarsze i największe muzeum amerykańskie, znajdujące się w Nowym Jorku. W ramach wirtualnej wycieczki można zobaczyć np. najbardziej imponujące dzieła Vincenta van Gogha, Jacksona Pollocka i Giotto di Bondone

  SPACER 5. UFFIZI GALLERY

  https://artsandculture.google.com/partner/uffizi-gallery?hl=en

  To słynna galeria sztuki we Florencji i jedno z najstarszych muzeów w Europie. Galeria jest podzielona na kilka pomieszczeń utworzonych dla dzieł z różnych szkół i stylów. Wśród zbiorów Galerii Uffizi przeważają obrazy szkół włoskich i flamandzkich. Możemy tu zobaczyć m.in.  Narodziny Wenus Sandro Botticelli czy Zwiastowanie Leonarda da Vinci.

  SPACER 6. MUZEUM SALVADORA DALI

  https://my.matterport.com/show/?m=K5MKrKcfyRW

  Teatr-muzeum Salvadora Dali znajduje się w miasteczku Figueres, w Katalonii. Już sam budynek muzeum jest charakterystyczny – jego fasada ozdobiona jest ogromnymi jajkami. Obiekt gromadzi obecnie niemal 360 prac Dalego.

  Opracowano na podstawie:

  https://www.radiozet.pl/Podroze/Wirtualne-zwiedzanie.-10-muzeow-ktore-warto-zwiedzic-online

  https://zwiedzamyparyz.pl/zabytki-paryza/luwr

  https://gdziewyjechac.pl/15211/muzeum-brytyjskie-w-londynie-najwazniejsze-eksponaty-i-dziela.html

  http://hiszpania-portal.pl/muzeum-prado-madryt-zwiedzanie/

   

  Nauczyciele bibliotekarze

  Zdjęcie: https://barcelona-home.com/blog/pl/muzeum-salvadora-dali-w-figueres/

 • ZAKAZANE KSIĄŻKI… KTÓRE MOŻESZ DOSTAĆ W NASZEJ BIBLIOTECE – część III

  ZAKAZANE KSIĄŻKI… KTÓRE MOŻESZ DOSTAĆ W NASZEJ BIBLIOTECE – część III

   

  JOHANN WOLFGANG GOETHE, „CIERPIENIA MŁODEGO WERTERA”

  To powieść niezwykła, ponieważ jak mało która wpłynęła tak bardzo na życie swoich czytelników: mężczyźni paradowali w niebieskich frakach z żółtą kamizelką, a damy perfumowały się wodą kolońską „Eau de Werther” , młodzi mężczyźni i kobiety odbierali sobie życie z egzemplarzami powieści Goethego w kieszeni, postacie Wertera i Lotty uwieczniono w chińskiej porcelanie, a sam Napoleon powiedział autorowi, że czytał jego powieść siedem razy. Skąd ta „werterowska gorączka”, która objęła niemal całą Europę i nie tylko? Co takiego jest w utworze, że jeszcze w 1939 r. frankistowskie władze hiszpańskie poleciły usunąć z bibliotek wszystkie książki „tak niegodnego pisarza jak Goethe”?

  Nieszczęśliwa miłość – jakich przecież wiele – skłoniła tytułowego bohatera do targnięcia się na swoje życie. Temat tej epistolarnej powieści wydaje się mało odkrywczy. Obsesyjna miłość do kobiety powoduje pragnienie, „by zasnąć i nie obudzić się więcej”.

  Za co „dostało się” książce Goethego? Za szkodliwy wydźwięk, bo powieść nie potępiała bohatera-samobójcy. Krytycy zarzucali poecie, że jego utwór wywiera szkodliwy wpływ na młodych  i propaguje nihilistyczne postawy. W Danii zabroniono publikacji książki, powołując się na niezgodność powieści z doktryną religii luterańskiej. Mimo wszystko książka przetrwała, a Tomasz Mann, XX-wieczny niemiecki pisarz, stwierdził, że książka była „iskrą, która padła na beczkę prochu, wyzwalając nagłą erupcję sił do dawna czekających na uwolnienie”.

  Czy Werter ze swoją wyjątkową wrażliwością, którą urzekł wówczas młodych ludzi, odnalazłby się we współczesnym świecie? Ciekawe...

  źródło: Nikolas J. Karolides, Margaret Bald, Dawn B. Sova, „100 zakazanych książek”,

  Bartłomiej Paszylk, „Książki zakazane”

   

                                                                                                        Nauczyciele bibliotekarze

 • IX OGÓLNOPOLSKI KONKURS HISTORYCZNO-LITERACKI „Polskie więźniarki w Ravensbrück”

  IX OGÓLNOPOLSKI KONKURS HISTORYCZNO-LITERACKI

  „Polskie więźniarki w Ravensbrück”

  Szkoła Podstawowa w Pińczycach zaprasza uczniów m.in. klas szkół ponadpodstawowych z całej Polski do udziału w IX Ogólnopolskim Konkursie Historyczno – Literackim pod patronatem Pani dr Wandy Półtawskiej „Polskie więźniarki w Ravensbrück”. Konkurs wspierają: Międzypowiatowy Bank Spółdzielczy w Myszkowie oraz Gmina i Miasto Koziegłowy.

  Celem konkursu jest m.in. kształtowanie świadomości narodowej młodzieży, zachęcanie do podejmowania samodzielnych poszukiwań badawczych oraz wnikania w istotę procesów historycznych. Prace konkursowe należy nadsyłać do dnia 26.06.2020r. na adres: konkurs.ravensbruck@gmail.com

  Nagrodami w konkursie są: WYJAZDY EDUKACYJNE DO BYŁEGO OBOZU ZAGŁADY W RAVENSBRÜCK, NAGRODY KSIĄŻKOWE ORAZ RZECZOWE. Szczegółowe informacje znajdziecie w załączonym regulaminie.  

  W imieniu Pani Dyrektor Szkoły Podstawowej w Pińczycach  serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie. 

  Pytania prosimy kierować na emaila biblioteki szkolnej: biblioteka.zsipo@gmail.com


  Regulamin IX Ogolnopolskiego Konkursu Historyczno-Literackiego Polskie więźniarki w Ravensbruck

  Nauczyciele bibliotekarze

 • Dziś Międzynarodowy Dzień Rodzin. Czy umiemy doceniać własną rodzinę?

  Dziś Międzynarodowy Dzień Rodzin. Czy umiemy doceniać własną rodzinę?

  Znamy rozkłady dnia naszych dzieci, ale czy wiemy, czy córka woli Annę czy OLę ? Czy syn marzy o karierze piłkarza czy pilota? Zdarza, że żyjemy obok siebie zamiast ze sobą. Może warto zadać sobie pytanie: ile o sobie wiemy? A ile dowiedzieliśmy się w czasie izolacji?

  W hiszpańskiej telewizji pojawiła się reklama pewnego sklepu meblowego. Duża, wielopokoleniowa rodzina organizuje sobie quiz i każdy, kto nie zna odpowiedzi na zadane pytanie, musi odejść od stołu. Dopóki pytania dotyczą życia celebrytów, osiągnięć sportowców, czy nowinek technologicznych, rodzina świetnie się bawi. Jednak gdy pada pytanie: „Jakie studia skończyła babcia?”, przy stole zapada cisza. Kolejne: „Gdzie pojechali w podróż poślubną twoi rodzice?” czy „Kim chce zostać twoje dziecko w przyszłości?” - pozostały bez odpowiedzi. Smutni i zawstydzeni członkowie rodziny kolejno odchodzą od stołu.  

  A jak wyglądałby podobny quiz w twojej rodzinie? Zdarza się, że czasem nie potrafimy docenić tego, co mamy. Narzekamy, krytykujemy, uważamy, że inni mają lepiej lub wygodniej. Czasem wystarczy chwila rozłąki czy złapanie dystansu, żeby zobaczyć, że mamy pod nosem prawdziwy skarb. Czas dobrze poznać swoją rodzinę! 

  Pytania są ważne 

  Na dużej kartce obrysujcie kontur swojego dziecka. Następnie, wpisując słowami lub rysując wraz z dzieckiem, wypełnijcie kontury tym, co dziecko lubi robić. Możecie to potraktować jak wywiad z waszym dzieckiem. Wy jesteście dziennikarzem, a dziecko odpowiada na wasze pytania:  

  w „rękach” postaci wpiszcie lub narysujcie to, co dziecko lubi robić, 

  w „nogach” – miejsca, do których chodzenie sprawia mu przyjemność, 

  w „głowie” – marzenia na temat tego, co miałoby ochotę robić w przyszłości, 

  w okolicy „serca” trzy rzeczy, których robienie sprawiają mu największą radość.  

  Na drugiej kartce dziecko obrysowuje rodzica (może to być też zwykła kartka i kontur człowieka) i robi analogiczny wywiad z rodzicem.  

  Niech te wywiady pójdą dalej. Rozmawiajcie o waszym dzieciństwie, waszych marzeniach z tamtego czasu. O waszych przyjaciołach. O chwilach odwagi, smutku, radości. Zacznijcie i zobaczycie, że samo poleci. Możecie ułożyć swoją listę pytań i przeprowadzić wywiady z innymi członkami rodziny. Zadzwońcie do waszych krewnych. Niech wasze dzieci porozmawiają z babcią i dziadkiem o czasach ich dzieciństwa, o ważnych dla nich chwilach, o tym, jak się poznali. Możecie pójść jeszcze dalej i zadzwonić do dalszej rodziny – ulubionej cioci lub kuzyna. Dzięki temu poznacie lepiej historię waszej rodziny.  

  Moja rodzina i nasz wspólny czas  

  Przygotuj kartki i kredki i zaproś dzieci do wspólnego rysowania, Niech każdy z was narysuje jak najwięcej sposobów spędzania czasu ze swoimi bliskimi. Pokażcie sobie wasze propozycje. Wybierzcie te, które odpowiadają wam wszystkim. Pamiętajcie, że nie zawsze musicie spędzać czas wszyscy razem. Szczególnie, jeśli twoja rodzina liczy więcej osób, poszukajcie też pomysłów i przestrzeni na bycie np. w dwójkach. Wtedy jest szansa na rozmowę w cztery oczy, na bycie bliżej. To też szansa dla dziecka na zyskanie całej uwagi rodzica, która nie będzie rozproszona płaczem młodszego dziecka lub awanturą nastolatka o to, że chce wrócić później.  

  Kapsuła czasu 

  Żyjemy w czasach, w których nałożono na nas pewne ograniczenia. Szczególnie dotkliwe są te, które ograniczają naszą mobilność i te, które uniemożliwiają nam realizację planów.  

  Zróbcie więc waszą kapsułę czasu, do której włożycie karteczki z zapisanymi planami, które nie mogły zostać teraz zrealizowane, a które mieliście od dawna. Mogą też być takie, które zrodziły się w waszych głowach ostatnio. Każdy może wrzucić swoje indywidualne pomysły dotyczące jego samego. Zastanówcie się też wspólnie, które możecie zrealizować razem, jako rodzina. 

  Moja rodzina jest dla mnie ważna, bo... 

  Niech każdy z was, na głos lub w myślach, dokończy zdanie: „Moja rodzina jest dla mnie ważna, bo...” 

  Swoją wypowiedzią na głos możesz zachęcić bliskich do podzielenia się ich przemyśleniami. Nie zmuszaj jednak do tego. Czasami lepiej jest odpuścić i niż usłyszeć, coś wymyślonego na siłę. 

  Wszystkie materiały przygotowane są przez zespół działu edukacji Kulczyk Foundation we współpracy z nauczycielami i ekspertami – pedagogami, psychologami i kulturoznawcami – oraz konsultowane przez doświadczoną psychoterapeutkę rodzinną Kamilę Becker.

 • KTO POWIEDZIAŁ, ŻE NIE MOŻNA IŚĆ NA SPACER… PO WIRTUALNYCH MUZEACH?

  KTO POWIEDZIAŁ, ŻE NIE MOŻNA IŚĆ NA SPACER… PO WIRTUALNYCH MUZEACH?

  KTO POWIEDZIAŁ, ŻE NIE MOŻNA IŚĆ NA SPACER… PO WIRTUALNYCH MUZEACH?

   

  Mamy czasy, jakie mamy. Czy to znaczy, że nie można robić tego, na co często brakuje czasu, bo są ważniejsze zadania do wykonania? Może właśnie teraz, skoro w pewnym sensie utknęliśmy w domu – nie zająć się czymś, co przyniesie ochy i achy? Zacznij swoją wirtualną podróż. Przekonaj się, że warto – będziesz zachwycony! Zabraknie Ci chwil wolnych, żeby wszystko zobaczyć!

  To zwiedzanie ZA FREE!

  Czego brakuje przy takim zwiedzaniu? Na pewno nie korzystamy ze zmysłu dotyku, węchu i smaku. Ale od czego mamy wyobraźnię?

  Zacznijmy może od naszych miejsc szczególnych, których Polak nie można nie znać.

  Spacer 1. Kopalnia Soli w Wieliczcehttps://www.ai360.pl/panoramy/278  

  Jeśli chcesz zwiedzać Trasę Turystyczną z przewodnikiem – zajrzyj tutaj: https://www.youtube.com/playlist?list=PLxBBt5wRZ_PPtchWAxDyda_p3zskf2JQj

  Spacer 2. Zamek Królewski w Warszawie: https://www.ai360.pl/panoramy/85

  Spacer 3. Muzeum Powstania Warszawskiego: https://www.1944.pl/artykul/wirtualne-muzeum,4828.html

  Spacer 4. Muzeum Auschwitz-Birkenau: http://panorama.auschwitz.org/

  Spacer 5. Zamek w Malborku: https://muzeumzamkowewmalborku.wkraj.pl/html5/index.php?id=34844#/69124/179.998

  Spacer 6. Muzeum II Wojny Światowej: https://spacer.muzeum1939.pl/pl/

   

  Spacer 7. Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie: http://www.muzeumgniezno.pl/pl/wirtualny-spacer

  Spacer 8.  Katedra Wawelska: https://www.ai360.pl/panoramy/12

   

  Zdjęcie źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Muzeum_Powstania_Warszawskiego#/media/Plik:Muzeum_Powstania_Warszawskiego_2.jpg

  Zapraszamy

  Nauczyciele bibliotekarze

 • TERMINY PRAKTYK ZAWODOWYCH

  W związku z praktykami zawodowymi, które będą realizowane w następującym terminach:

   

  - kl. 2 Te         od 11.05. do 22.05.2020 r.

  - kl. 3 Th         od 18.05. do 12.06.2020 r.

  - kl. 2 Th         od 25.05. do 19.06.2020 r.

  - kl. 2 Ti          od 25.05. do 19.06.2020 r.

  - kl. 3 Ti          od 25.05. do 19.06.2020 r.

  - kl. 3 Tm/s      od 25.05. do 19.06.2020 r.

   

  zobowiązuję nauczycieli do poinformowania uczniów wyżej wymienionych klas o wszystkich proponowanych ocenach końcoworocznych do dnia 15.05.2020 r.  ( z uwagi na fakt zakończenia niektórych praktyk do 19.06.2020 r.).

   

  Podczas odbywania praktyki zawodowej nie wyklucza się możliwości poprawy i zaliczania zaległości treści nauczania przez uczniów.

   

  Z poważaniem,

  Łukasz Jędrzejewski

  Dyrektor

  Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych

  im. kpt. hm. Andrzeja Romockiego "Morro"

  w Barlinku

   

 • KONKURS BIBLIOTECZNY - „LEKTURA W KOMIKSIE”

  Drogi uczniu, robimy wszystko, abyś się nie nudził w domu!! Jako nauczyciele języka polskiego chcemy zachęcić Cię do czytania lektur szkolnych, do rozwijania wyobraźni oraz umiejętności wypowiedzi artystycznej i dlatego w ramach trwającego Tygodnia Bibliotek ogłaszamy konkurs na przekład tekstu literackiego na komiks. Ten konkurs połączy Twoje umiejętności literackie i plastyczne.

  Co musisz zrobić??? Narysuj komiks w oparciu o fragment dowolnego utworu lirycznego, epickiego lub dramatycznego wyszczególnionego w podstawie programowej.

  Twoja praca musi spełniać następujące warunki:

  • ręczne wykonanie
  • kolorystyka i format dowolny,
  • jeden autor lub kilku (dowolność),
  • prace muszą być wykonane samodzielnie.

  Zatem do dzieła!!!

  Komiksy prosimy przesyłać na adres naszej szkolnej biblioteki: biblioteka.zsipo@gmail.com

  do 8 czerwca 2020. Najlepsze prace zostaną nagrodzone, a wszystkie( oczywiście za zgodą autora/ autorów) będą opublikowane w szkolnej gazetce SQLPRESS.

  Przy ocenie prac będziemy kierować się następującymi kryteriami: wartość plastyczna, wartość literacka, ciekawe i pomysłowe ujęcie tematu, umiejętność przekładu intersemiotycznego, indywidualny charakter pracy oraz estetyka wykonania.

  Komiks paragrafowy - Rycerze » sklep GryPlanszowe.pl « gry ...    

                                                               

      Zapraszamy - Nauczyciele bibliotekarze

 • ZAKAZANE KSIĄŻKI… KTÓRE MOŻESZ DOSTAĆ W NASZEJ BIBLIOTECE – część II

   

  GEORGE ORWELL, „ROK 1984”

  Jak wyglądał świat przed rządami Wielkiego Brata?

  Jak dotrzeć do prawdy?

  I wreszcie czy na pewno 2 + 2 = 4?

   

  Z tymi pytaniami próbuje się zmierzyć bohater książki wydanej na krótko przed śmiercią jej autora, w 1949 roku. Winston Smith, mieszkaniec Londynu w części zwanej Pas Startowy Jeden, pracownik w Ministerstwie Prawdy, zajmuje się… zmienianiem faktów. Ze względu na politykę Partii w prowincji Oceanii modyfikowane są nie tylko fakty historyczne, ale nawet fałszuje się dane statystyczne tak, by pasowały do propagandowego wizerunku panujących. Z punktu widzenia mieszkańca jest to trudna sytuacja, ponieważ należy zmienić w swoim umyśle pamięć dotyczącą przeszłości i jednocześnie zapomnieć, że kiedyś znało się jakieś inne fakty niż prawda obecnie obowiązująca.

  Czy w takim świecie, w którym Partia za pomocą ekranu telewizyjnego w każdym pokoju nieustannie nadaje swoje komunikaty, ustawicznie monitorując wszystko, co się w nim dzieje, można żyć? Wilson postanawia podjąć walkę z Partią. Już sama myśl o sprzeciwieniu się Wielkiemu Bratu jest „zbrodnią myśli”, karaną śmiercią. Cóż ma więc bohater do stracenia? Jak zakończy się ta walka? Odpowiedź na to pytanie zostawiam Czytelnikowi.

  Dlaczego „Rok 1984” stał się książką zakazaną? Wg słów samego Orwella powieść stanowi ostrzeżenie przed „zwyrodniałym systemem politycznym, który został już częściowo zrealizowany przez komunistów i faszystów”. Krótko: powieść pokazuje wizję totalitarnego świata oraz problemy związane z próbą zachowania człowieczeństwa w takim świecie. A do tego: „zbyt dosłowne sceny erotyczne”. To wszystko dla wielu okazało się bardzo niewygodne…, więc najlepiej będzie, jeśli pozycję usunie się z bibliotek szkolnych i programów nauczania. W Polsce pierwsze oficjalne tłumaczenie ukazało się dopiero po obaleniu komunizmu w roku 1989.

   

  źródło: Nikolas J. Karolides, Margaret Bald, Dawn B. Sova, „100 zakazanych książek”,

  Bartłomiej Paszylk, „Książki zakazane”

   

  Nauczyciele Bibliotekarze

   

 • BIBLIOTEKA ZAPRASZA

  Drodzy uczniowie i nauczyciele od 11 maja 2020 r. będzie możliwość wypożyczania i zwrotu książek do biblioteki szkolnej od godz. 9.00 do 13.00. Podajemy email biblioteki- biblioteka.zsipo@gmail.com, na którego uczeń lub nauczyciel może napisać zamówienie książki/książek. Usprawni to pracę i zapewni bezpieczeństwo zarówno uczniom jak i pracownikom szkoły.

  Nie zapominamy, że podczas udostępniania zbiorów należy wdrożyć cały szereg obostrzeń i nakazów, dlatego mając na uwadze bezpieczeństwo prosimy o zachowanie w bibliotece obowiązujących zasad w okresie epidemii COVID-19, aby minimalizować ryzyko zakażenia. [Wejście tylko w maseczce, po zdezynfekowaniu rąk]. Zadbamy o to, abyście mogli bezpiecznie korzystać ze zbiorów biblioteki szkolnej.

   

  Złap bakcyl czytania! Zapraszamy!

  Nauczyciele bibliotekarze

 • Zasmakuj w bibliotece !!!

  Tydzień Bibliotek od 8 do15 maja 2020r. również wirtualnie w ZSiPO.

  Zasmakuj w bibliotece, bo książką warto się delektować,

  smakujmy słowa, ciągle i wciąż od nowa.

  To dla Was, entuzjastów literatury i kultury, wracamy 11 maja 2020 r. i będziecie mogli korzystać ze zbiorów naszej biblioteki szkolnej. Mamy nadzieję, że każdy z Was – drodzy Czytelnicy – w obecnej sytuacji zamknięcia i izolacji  znajdzie dla siebie łakomy literacki kąsek.

  NAUCZYCIELE BIBLIOTEKARZE ORGANIZUJĄ w ramach

  Tygodnia Bibliotek i Bibliotekarzy

  AKCJĘ POD HASŁEM „JAK CZYTAM?”

   

  W tym roku z wiadomych przyczyn przenosimy się w sferę wirtualną. Zabawa on-line, skierowana jest do wszystkich uczniów, nauczycieli i pracowników ZSiPO w Barlinku, których to zachęcamy do uchwycenia w kadrze momentu lektury. Do 22 maja br. można przesyłać zdjęcia prezentujące sposób i okoliczności czytania książek na email biblioteki szkolnej – biblioteka.zsipo@gmail.com Fotografie pojawią się na stronie internetowej biblioteki. NAJLEPSZE PRACE ZOSTANĄ NAGRODZONE!!!

                                                                          Korzystajmy z kalejdoskopu ofert czytelniczych. Nauczyciele bibliotekarze

 • KONKURS O KSIĄŻCE I BILIOTECE MA ZWYCIĘZCÓW!

  KONKURS O KSIĄŻCE I BILIOTECE MA ZWYCIĘZCÓW!

  Wiesz, co to jest biały kruk i cymelium. Na pewno w życiu nie popełnisz plagiatu, bo przecież taki bibliofil jak Ty, poważnie i z uznaniem traktuje słowo pisane. Nie zniszczysz też nigdy obwoluty książki, bo doceniasz każdą jej część. Korzystając z księgozbioru podręcznego w bibliotece, posługujesz się często  żywą paginą, co znacznie ułatwia Ci poszukiwania. Może kiedyś Twoje nazwisko pojawi się w stopce redakcyjnej pisma, a potem już do napisanie bestselleru niedaleko.  Póki co, jesteś zwycięzcą konkursu o książce i bibliotece! Słowa te kieruję do trzech uczennic z naszej szkoły:  JOANNY KACZMAREK z klasy 1. LGb i SYLWII WALCZAK z klasy 2. LOa (obie uzyskały 100% poprawnych odpowiedzi ) oraz JULII DYBIŃSKIEJ z klasy 1. LOb (96% poprawnych odpowiedzi).  Dyplomy i nagrody książkowe dla najlepszych przekażemy wychowawcom. Wszystkim pozostałym uczniom, którzy zechcieli się zmierzyć z różnymi trudnymi terminami – serdecznie dziękujemy. Nowy konkurs za rok. Już dzisiaj zapraszamy.

  Nauczyciele bibliotekarze

 • ZAKAZANE KSIĄŻKI… KTÓRE MOŻESZ DOSTAĆ W NASZEJ BIBLIOTECE

  ZAKAZANE KSIĄŻKI… KTÓRE MOŻESZ DOSTAĆ W NASZEJ BIBLIOTECE

  Rozpoczynamy cykl  spotkań z książkami wyjątkowymi, bo takimi, które w pewnym momencie podlegały cenzurze z różnych powodów:  politycznych, religijnych czy obyczajowych. Usuwano je z bibliotek, potem przywracano – bo czasy się zmieniały, a z nimi i ludzie. Dziś spotkanie pierwsze z zakazaną książką.

  GEORGE ORWELL, „FOLWARK ZWIERZĘCY”

  To powieść wydana po raz pierwszy w Anglii w 1945 roku.

  Bohaterami książki są zwierzęta, które zbuntowały się przeciw  ludziom i opanowały posiadłość zwaną Folwark Dworski, zmieniając jej nazwę na Folwark Zwierzęcy. Wszystko zaczęło się od starego knura,  Majora, który opowiedział innym zwierzętom o swoim śnie. Zainspirowane wizją pokonania człowieka – zwierzęta zaplanowały bunt. Na czele ruchu zwierząt stanęły świnie: Snowbol i Napoleon. Gdy pan Jones zapomina nakarmić zwierzęta, te opanowują farmę. Na początku wszystko układa się doskonale, ponieważ „wszystkie zwierzęta są równe” i wspólnie pracują dla całej społeczności. Ale do czasu. Zaczynają się autokratyczne rządy Napoleona, który oczekuje od pozostałych lojalności i posłuszeństwa. Powoli prawa określone na początku jakoś się dziwnie zmieniają (kiedyś było „żadne zwierzę nie zabije innego – teraz zostało dopisane „bez powodu”). Przypadek? W tym momencie zostawiamy czytelnika, który może przewidzieć, co się stało później, jeśli na ścianie stodoły widniało przykazanie: „Wszystkie zwierzęta są równe, ale niektóre są równiejsze od innych”.

  Dlaczego ta powieść o zwierzętach znalazła się wśród książek objętych zakazem wykorzystywania na lekcjach na Florydzie czy w stanie Nowy Jork? Otóż książka wzbudzała dyskusje ze względu na (jak zapisano w jednym z raportów) zawarte w niej koncepcje polityczne. Książka Orwella była jedną z najczęściej krytykowanych „problematycznych książek”, a jako powód podawano to, że „Orwell był komunistą”.

  źródło: Nikolas J. Karolides, Margaret Bald, Dawn B. Sova, „100 zakazanych książek”.

   

                                                                                                       Nauczyciele bibliotekarze

 • Komiksowy sposób na nudę:-)

  W następnym tygodniu biblioteka szkolna ogłosi konkurs na komiksowe widzenie lektur szkolnych! Jednak zanim zaczniecie tworzyć własne dzieła, proponujemy obejrzenie filmików pomocnych w tworzeniu komiksowych historii.

  WARTO DOWIEDZIEĆ SIĘ WIĘCEJ:

  Jak powstaje komiks?

  https://www.youtube.com/watch?v=OX3qmx7BSFg&feature=youtu.be&fbclid=IwAR2dwzUOTJ07y8pvGsLnH9

  Czym jest Komiks? Historia Komiksów Dla Opornych

   

  https://www.youtube.com/watch?v=AQZbDBJmoaw

  Jak zrobić komiks?

  https://www.youtube.com/watch?v=-VFG-22R-14

  Bądźmy twórczy!!! I znajdźmy czas na czytanie!

  Nauczyciele bibliotekarze

 • Nie nudź się w domu! Przeczytaj! Może odkryjesz nową pasję!

 • Kod do konkursu o książce i bibliotece

  Kod do konkursu o książce i bibliotece: 970493

   

  Zaczynamy grę o 12.00

 • "Dzień Ziemi w Ministerstwie Klimatu" - warsztaty on-line

  "Dzień Ziemi w Ministerstwie Klimatu" - warsztaty on-line

              22 kwietnia obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Ziemi, którego celem było zwrócenie uwagi na kwestie ochrony środowiska naturalnego, w tym promowanie zachowań proekologicznych. Obchody tym razem odbyły się w formie warsztatów on-line, na które składały się dwa wykłady naukowców: biologa Mariusza Gogóla i fizykaTomasza Rożka oraz w formie wideoczatu z Ministrem Klimatu Michałem Kurtyką.

       O godz. 11:45 zaprezentowano wykład dr M.Gogóla pt.: "Zrozumieć globalne ocieplenie". Podczas tego krótkiego wykładu wytłumaczył on ogólny mechanizm globalnego ocieplenia oraz opowiedział o jego konsekwencjach. W łatwy sposób pokazał jak obliczyć temperaturę emisyjną Ziemii. Podczas wykładów używał wielu ilustracji, które pomagały łatwiej zrozumieć omawiane zagadnienia.

       Nastepnie o godzinie 12:05 rozpoczął sie wykład fizyka dr T. Różka  pt.: "OZE. Skąd mamy prąd?". Zaczął on od podrózy na Marsa a następnie opowiedział o różnych zródłach energii (ich zalety i wady). Wytłumaczył w krótki sposób dlaczego nie możemy zamieszkać na Marsie. Podzielił żródła energii na nieodnawialne czyli takie, które są zdeponowane przez Słońce w przeszłości oraz na odnawialne czyli te udostępniane nam na bieżąco.

       O godz. 12:30 odbył się wideoczat z Ministrem Klimatu. Odpowiadał on na wybrane pytania, które zadawała "publiczność" dzięki czacie on-line. Pierwsze pytanie brzmiało- "Dlaczego w sklepach zakupy są pakowane w plastikowe torby?". Minister wytłumaczył, że ze względów higienicznych i ekonomicznych zaczęliśmy nadużywać plastik. Przedstawił w jaki sposób chcą wprowadzić zmiany w społeczeństwie np: wprowadzenie płatnych reklamówek oraz rozszerzenie dopowiedzialności producenta. Następne pytanie było o energie słoneczną. Aby zachęcić do korzystania z tej energii utworzono program czyste powietrze i mój prąd. Coraz więcej ludzi zaczyna korzystać z paneli, ponieważ są tańsze. Trzecie pytanie dotyczyło OZE. Natepne pytanie było o szuszy, czy wpłynie ona na klimat Polski. W styczniu odnotowano bardzo małe opady deszczu dlatego jest mała dostępność wody na potrzeby rolnictwa i przemysłu. Aż 70% wody deszczowej wyparowuje dlatego trzebać budować zbiorniki wodne i systemy meriolacyjne aby gromadzić wodę.

  Spytano również czy ministerstwo ma środki aby walczyć z nadchodzącymi suszami. Zainwestowano wiele tysięcy złotych oby utworzyć programy, które mają pomóc w gromadzeniu wody. Minister odpowiedział jeszcze na wiele interesujących pytań jak np.: „Jak poprawić stan powietrza?”, „Czy istnieje możliwość wybudowania elektrowni jądrowych w Polsce?” itp. W bardzo ciekawy i wyczerpujący  sposób odpowiadał na zadane przez słuchaczy pytania.

  Na zakończenie dla wytrwałych zostały zaprezentowane warszataty filmowe z Szymonem Chałupką, które trwały aż do końca zajęć.

       Dziękujemy nauczycielom geografii i biologii za zachęcenie nas do wzięcia udziału w obchodach Dnia Ziemi.

                 Uważam, że te wrasztaty były bardzo dobrym pomysłem, szczególnie patrząc na sytuację, którą teraz mamy. Każdy zainteresowany mógł za darmo obejrzeć wykłady, zadać pytania i dowedzieć się wielu informacji o któych nie miał pojęcia. Całość była bardzo dobrze zorganizowana,  wykładowcy mówili w sposób zrozumiały używając wielu ilustracji pomagających lepiej zrozumieć omawiane zagadnienia. Pomimo tego, że całość trwała dwie godziny nie odczuwało się aż tak długiego czasu słuchania.

  Daria Olczak, kl. 2Te

   

strona:

Kontakt

 • Zespół Szkół i Placówek Oświatowych
  ul. Szosowa 2
  74-320 Barlinek
  Zachodniopomorskie, Polska
  www: zsipo.eu
  fax: 95 7461 064
 • 95 7461 064