• Poranek z Szymborską

• Skąd się wziął pomysł na pisanie limeryków, albo jak Wisława Szymborska zareagowała na wiadomość o otrzymaniu nagrody Nobla, o tym wszystkim mogli dowiedzieć się uczniowie klasy 1 LO a, kiedy to we wtorkowy poranek - 19 grudnia 2023 r. wzięli udział w „Poetyckim poranku z Wisławą Szymborską”. Uczniowie w bibliotece szkolnej pod opieką pani Izabeli Leszczyńskiej oddali się przyjemności słuchania i czytania wybranych wierszy Wisławy Szymborskiej. W trakcie spotkania prowadzonego przez Zuzannę Pawlak i Weronikę Urbaniak oraz we współpracy z Wiktorią Leszczyńską i Olivierem Bartczakiem mogliśmy poznać ciekawostki z życia Szymborskiej, wysłuchać piosenek w wykonaniu Maanam i Sanah.

Pani Leszczyńska zadbała o odpowiedni nastrój i atmosferę oraz zaangażowała do aktywnego udziału młodzież, która bardzo chętnie czytała wybrane wiersze polskiej noblistki. W trakcie przygotowanego montażu słowno – muzycznego mieliśmy okazję celebrować patronkę roku 2023 wybraną przez Sejm oraz skorzystać z zakupionych tomików poetyckich Wisławy Szymborskiej. Dla przypomnienia Szymborska jest autorką trzynastu tomów poetyckich, a jej wiersze przetłumaczono na ponad czterdzieści języków. Spotkanie dostarczyło młodzieży pięknych, estetycznych wrażeń, a także wiedzy z zakresu biografii słynnej polskiej poetki. Poranek z Szymborską był również okazją do wręczenia uczniom nagród za konkursy i imprezy czytelnicze, które odbyły się w minionym okresie roku szkolnego. Nagrody zostały zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025. Poranek z Szymborską był ucztą dla wielu zmysłów, okazją do refleksji, a także dobrym pomysłem zainteresowania uczniów poezją.

Uczestnicy spotkania

• NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA

• DRODZY UCZNIOWIE! Nie zapominajcie, że literatura wywiera ogromny wpływ na rozwój emocjonalny każdego człowieka: oddziałując na uczucia, wprowadzając w świat fantazji, wyrabiając codzienne nawyki. Zauważcie, że w dzisiejszym świecie żyjemy w ciągłym pośpiechu, warto znaleźć czas na czytanie, aby się wyciszyć i zrobić coś dla siebie. Czytanie rozwija, uczy koncentracji i pobudza naszą wyobraźnię. Aby w pełni „wejść” w książkowy świat i zrozumieć co czytamy - musimy skupić się na tekście i skoncentrować oraz odłączyć od świata zewnętrznego. Czytając zdobywamy nową wiedzę i łączymy ją z tym, co już wiemy. Dzięki temu nasz mózg pracuje i doskonali swoje działanie, co z kolei wpływa na naszą pamięć. Szkolna biblioteka dzięki „Narodowemu Programowi Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025” wzbogaciła się o nowe lektury oraz wiele pięknych, ciekawych książek. Nie pozwólcie im leżeć na półkach! Niech zbliżająca się zimowa przerwa świąteczna oraz ferie będą dobrym momentem aby odwiedzić szkolną bibliotekę i wypożyczyć książkę, która pozwoli wciągnąć w świat wizji i wyobraźni autora. Bardzo Was do tego namawiam.

Izabela Leszczyńska

• Konkurs wiedzy o AIDS

• W dniu 30.11. odbyły się  eliminacje szkolne konkursu ,,Wszystko wiem o ..AIDS”. W eliminacjach szkolnych wzięło udział 22 uczniów z klas liceum , technikum i szkoły branżowej.

Uczniowie zmierzyli się z testem, w którym zawarte były pytania dotyczące m.in. źródła zakażeń , profilaktyki itp.  Można było uzyskać 2o pkt.

Najlepsze wyniki uzyskali uczniowie :

1.           Nikola Lewandowska  z kl. 1 loc -  17 punktów

2.            Konrad Stopczyński  z kl.  1 tms - 16 punktów

3.            Michalina Brożek z kl. 1 lob - 14 punktów

Gratulujemy finalistom , a wszystkim uczniom dziękujemy za udział w konkursie i sprawdzenie swojej wiedzy.

Nasi laureaci będą reprezentowali naszą szkołę w Finałach powiatowych w grudniu b.roku.

Opiekunowie konkursu

M.Powązka