• WOLONTRIUSZKI W ZAKŁADZIE PIELĘGNACYJNO-OPIEKUŃCZYM

• 13.05.2020 22:36
      • WOLONTRIUSZKI W ZAKŁADZIE PIELĘGNACYJNO-OPIEKUŃCZYM

W tym roku szkolnym wolontariat nawiązał współpracę z Zakładem Pielęgnacyjno-Opiekuńczym przy Szpitalu w Barlinku. Uczennice z naszej szkoły: Magda Ratkowska, Ola Węgiel, Agata Skocz, Nina Stachera i Zuzia Ruszczak – wszystkie z klasy 1. TPh – w miarę swoich możliwości odwiedzały podopiecznych Zakładu. To wielki gest z ich strony i za to bardzo dziękujemy. Oto, jak wspomina te spotkania Nina:

Nie chodziłam tam zbyt długo, ponieważ wynikła pandemia, ale tyle wystarczyło, by zrozumieć, jak bardzo tym starszym ludziom brakuje kontaktu z młodszą osobą - coś typu wnuczka, wnuczki, córki, syna a nawet siostry czy brata. Brakuje im wysłuchania, czułości, jakiegoś nowego bodźca w ich życiu. Cały czas to samo: codziennie leki, poranna kontrola, następnie leżenie. Jedyne, co mogą zrobić, to pójść na zajęcia, na których grają w gry planszowe, rysują, rozmawiają ze sobą, ale ciągle w tym samym gronie… Nie każdy jednak jest w stanie wstać z łóżka. Gdy przyszłyśmy tam po raz pierwszy, myślałyśmy, że na nas źle zareagują, że będą sceptycznie nastawieni. Ku naszemu zdziwieniu - było super! Bałyśmy się również o naszą psychikę, ponieważ ciężko jest patrzeć, gdy człowiek nie może wstać z łóżka lub umiera w samotności i on jest tego świadomy.  Naszym zadaniem było rozmawianie, wysłuchiwanie podopiecznych, granie z nimi w gry planszowe.

Jeśli będę miała możliwość, np. w następnym roku, uczęszczać do Zakładu na 100% to powtórzę i postaram się namówić więcej osób, by zrobiły coś dobrego dla tych często samotnych osób.

Odwiedziny Zakładu przez uczennice zostały wstrzymane na czas pandemii. Mamy nadzieję, że gdy wszystko wróci do normy – będziecie kontynuować swoją misję.

ZDJĘCIE: http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C401707%2Cwolontariat-dobry-dla-zdrowia-i-samopoczucia-starszych-osob.html

Opiekunowie wolontariatu