• Skąd te czarownice?

  22.11.2019 r. odbyła się wycieczka do Szczecina, w której wzięły udział uczniowie z klas: 1.LGa, 1.LGb, 1. TGh/e, 1. TPh. Wyjechaliśmy o godzinie 11.30. Najpierw udaliśmy się do Książnicy Pomorskiej– tu wysłuchaliśmy wyczerpującego wykładu na temat historii książki. Dowiedzieliśmy się m.in. jak powstał druk, z czego wykonywane były pierwsze dzieła i jakich materiałów piśmienniczych używano dawniej. Wykładowczyni pokazała nam również najstarsze egzemplarze tamtejszej biblioteki. Około godziny 15.00 udaliśmy się do Muzeum Narodowego Centrum Dialogu Przełomy. Podziwialiśmy wystawę stałą na temat wojennego Szczecina. Najbardziej zaciekawiły nas autentyczne filmy tamtego okresu oraz fotografie przedstawiające miasto. Po zwiedzaniu udaliśmy się do Galerii Kaskada - zjedzony tam obiad zaspokoił na jakiś czas nasz głód. Po posiłku czekał na nas najważniejszy punkt wycieczki - przedstawienie w Teatrze Współczesnym. Obejrzeliśmy tam spektakl pt. „Czarownice z Salem”. Opowiadał on o tym, jak traktowano kobiety posądzane o czary w dawnych czasach. Sztuka zainteresowała wszystkich zgromadzonych. Duże wrażenie wywarło na nas to, że powstała ona na faktach.

  Zmęczeni, ale też usatysfakcjonowani pełnym wrażeń dniem, wróciliśmy do domów. Mamy nadzieję, że nie jest to nasza ostatnia tego typu wycieczka.

  Uczestnicy wycieczki

 • STRAJK KLIMATYCZNY

  W miniony piątek, 29.11 w Szczecinie odbył się Młodzieżowy Strajk Klimatyczny, w którym miałam radość uczestniczyć. Jego hasłem przewodnim było: ,,Dosyć słów, teraz czyny!”

  Strajkująca młodzież zebrała się pod Urzędem Miasta przy Placu Armii Krajowej o godzinie 12:00, skąd wyruszyliśmy w stronę Urzędu Wojewódzkiego. Po drodze razem skandowaliśmy hasła, które przedstawiały nasze zmartwienie o przyszłość Planety, na przykład ,,Najpierw natura, potem matura”, słuchaliśmy przygotowanych przez organizatorow przemówień oraz zachęcaliśmy młodzież uczącą się w placówkach, obok których przechodziliśmy, do dołączenia do nas. Przez cały czas trwania marszu rozdawane były naklejki MSK oraz wegańskie przekąski przygotowane prez Vege Club Amar.

  Strajk zakończyliśmy około godziny 15 pod Urzędem Wojewódzkim, gdzie przedstawicielie MSK wręczyli panu wojewodzie, Tomaszowi Hincowi petycję o ogłoszenie w Polsce Kryzysu Klimatycznego.

  Eliza Zawadzka, 2LOB

 • ‘’Wszczep sobie zdrowie” Ogólnopolski konkurs biologiczny edycja IV

  Dnia 29 Listopada 2019 roku w naszej szkole odbył się konkurs pt. „Wszczep sobie zdrowie”

  Cele konkursu:

  -kształtowanie zainteresowań fizjologią i anatomią człowieka

  -poszerzenie wiedzy dotyczącej szczepień ochronnych

  -zwrócenie uwagi młodzieży na coraz większy problem odmowy szczepień dzieci przez rodziców

  -rozwijanie i pogłębienie wiedzy na temat chorób zakaźnych, cywilizacyjnych społecznych

  -popularyzacja zdrowego trybu życia

  Organizatorzy konkursu :

  Prywatne Liceum ogólnokształcące im. Melchiora Wańkowicza w Katowicach

  Oddział Katowicki Polskiego Towarzystwa Parazytologicznego

  Wydział Farmaceutyczny ŚUM  w Katowicach

  Konkurs odbył się pod honorowym patronatem :

  Ministerstwa Edukacji Narodowej

  Ministerstwa Zdrowia

  Rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie

  Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach

  Prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej

  Polskiego Stowarzyszenia Pielęgniarek Epidemiologicznych

  Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach

  Naczelnej Izby Lekarskiej

  Wojewódzkiego Ośrodka Medycznego w Katowicach

  Prezydenta Miasta Katowic

  Wyniki pierwszego etapu konkursu-szkolnego:

  I miejsce:

  Ela Cimochowska 3LOB

  Wiktoria Stępień 3LOB

  Alicja Prusko 3LOB

  II miejsce:

  Julia Wowczuk  3LOB

  III miejsce:

  Nikola Gwizdała 3LOC

  Wiktoria Wiśniak 3LOA

  Wojciech Szatkowski 3LOA

  Wyróżnienia:

  Lorenc Mateusz 3LOA

  Bednarska Wiktoria 3LOA

  Gratulujemy wszystkim!

  Niestety, ze względu na wysoki stopień trudności konkursu, nikomu nie udało się zakwalifikować do kolejnego etapu konkursu.

  Nauczyciel Biologii

   

   

 • Spotkanie z Panią Pielęgniarką Joanną Paszek „Zapobieganie wadom cewy nerwowej”

  W związku z realizacją podstawy programowej, dotyczącej układu rozrodczego, dnia 27-28 Listopada 2019 w klasach 3LOA, 3LOB, 3LOC na lekcjach biologii odbyło się spotkanie z Panią pielęgniarką szkolną na temat zapobiegnia wadom cewy nerwowej.

  Dowiedzieliśmy się między innymi o budowie cewy nerwowej, o ważnej roli kwasu foliowego i skutkach jego niedoboru.

  Grupa Biologiczna

 • NAJLEPSI W POWIECIE!!!

  19.11.2019 r. odbył się etap szkolny konkursu powiatowego WIEDZY O HIV I AIDS „Wiedza ratuje życie,,. Wytypowane drużyny z klas pierwszych rozwiązywały test z wiedzy o Hiv i Aids. 

  WYNIKI

  I MIEJSCE klasa 1LGa Drużyna w składzie: Julia Ceglarek, Martyna Rosiak, Oliwia Modrzejewska 

   II MIEJSCE klasa 1LPa Drużyna w składzie: Maja Gulczyńska, Magdalena Rachwalska, Łukasz Białecki

  III MIEJSCE Klasa 1TPh Drużyna w składzie:Amelia Mazur, Nina Stachera, Aleksandra Węgiel.

  04.12.2019r. dwie najlepsze drużyny  reprezentowały szkołę w  Konkursie Powiatowym Wiedzy o HIV i AIDS  w Myśliborzu.W rywalizacji  konkursowej brało udział osiem drużyn. Miło nam poinformować, że nasze drużyny były najlepsze. Drużyna klasy 1Pa zajęła 2 miejsce a zwycięska okazała się drużyna klasy 1LGa. Uczniowie wykazali się dużą znajomością wiedzy z zakresu HIV i AIDS.

  Gratulacje!!!

 • Nie możemy pomóc każdemu ale każdy może pomóc komuś

  „Biała Wstążka’’ to Międzynarodowa Kampania przeciw przemocy wobec kobiet, która trwa od 25 listopada do 10 grudnia 2019roku. Kampania ma na celu podkreślenie roli reagowania oraz okazania wsparcia osobą doświadczającym przemocy zgodnie z myślą przewodnią. Młodzież naszej szkoły również wzięła udział w kampanii poprzez przygotowanie gazetki oraz przygotowanie i rozdanie białych wstążeczek wśród  mężczyzn naszej szkoły – zaczynając od pana dyrektora a kończąc  na chłopcach naszej szkoły.

  Dziękuje za zaangażowanie przedstawicielom Samorządu Uczniowskiego – J. Ceglarek, O. Modrzejewskiej, M.Piłat, M. Rosiak, M. Trif.

  I.CZ

 • ZADUSZKI LITERACKIE

  „Śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą”, słowami ks. Jana Twardowskiego rozpoczęły się „Zaduszki literackie” przygotowane przez uczniów klasy 2LO A z pomocą wychowawcy i nauczyciela języka polskiego - P. Izabeli Leszczyńskiej we współpracy z ks. Michałem Grzegorczykiem. W trakcie spotkania, które odbyło się 27 listopada 2019 roku  w bibliotece szkolnej, przywołano takie nazwiska twórców jak:  Wisława Szymborska, Jan Twardowski, Zbigniew Herbert, Czesław Miłosz i wielu innych już dawno nieobecnych wśród nas artystów. Tematyka wybranych utworów dotyczyła m.in. przemijania, śmierci i jesieni. Montaż  słowno – muzyczny został poprowadzony przez uczennice naszej klasy: Sylwię Walczak i Izabelę Zielińską. Dopełnieniem całego spotkania były odtwarzane utwory Jacka Kaczmarskiego i Marka Grechuty oraz gra na gitarze Patrycji Mazurek. Inscenizację wzbogaciła prezentacja multimedialna przygotowana przez Mateusza Ludkowskiego. Czytaliśmy teksty różnych poetów  oraz słuchaliśmy wierszy nagranych przez Wisławę Szymborską z tomiku „ Wiersze wybrane”. Nietypowa lekcja polskiego przerodziła się w spotkanie literackie, a dla nas był to czas zadumy, refleksji i przemyśleń. Powinniśmy bardziej skupiać się na przeżywaniu życia i czerpaniu z niego radości póki możemy, bo przecież „ czasu jest niewiele”.


  M.L.

 • XVIII edycja Olimpiady Znajomości Afryki

  XVIII edycja Olimpiady Znajomości Afryki

  Odbędzie się 2 grudnia (poniedziałek) w świetlicy szkolnej, rozpoczęcie o godz. 10:00. Zapraszamy osoby zgłoszone do udziału o przybycie o godz. 9:45.  Pamiętajcie, że udział w Olimpiadzie Znajomości Afryki ma być przygodą, a nie stresującym egzaminem! POWODZENIA!

  Nauczyciele geografii

 • MIESIĄC PAMIĘCI

  Listopad to wyjątkowy miesiąc, miesiąc pamięci o zmarłych. Co roku, właśnie o tej porze, wolontariusze z naszej szkoły odwiedzają groby zmarłych nauczycieli i pracowników oświaty. Chwila modlitwy za zmarłych, rozmawianie o nich, zaduma nad śmiercią i przemijaniem, zapalenie znicza - niech będą dowodem tego, że zmarli nadal są żywi w naszej pamięci i wspomnieniach.

   

  Wolontariusze ZSiPO w Barlinku

 • REGULAMIN KONKURSU JĘZYKA ANGIELSKIEGO 2019/2020

  REGULAMIN KONKURSU

 • Konkurs „POZNAJ SWOJE PRAWA W PRACY” - zwycięzcy

  Kto wybiera społecznego inspektora pracy?

  Jak długo może trwać umowa na okres próbny?

  Co reguluje Kodeks pracy?

  Z tego typu pytaniami musieli się zmierzyć uczniowie naszej szkoły w konkursie wiedzy o prawie pracy i bhp „Poznaj swoje prawa w pracy”. Konkurs obejmował przepisy prawnej ochrony pracy, w tym przepisy dotyczące bhp, legalności zatrudnienia i innej pracy zarobkowej, ze szczególnym uwzględnieniem pracy tymczasowej. Do konkursu wytypowani zostali uczniowie biorący udział w programie edukacyjnym Państwowej Inspekcji Pracy pn. „Kultura bezpieczeństwa”. Spośród 24 uczniów biorących udział w konkursowych zmaganiach – zwycięzcami okazali się:

  1. Kacper Dobrowolski z klasy 1. TPi

  2. Jakub Poleszczuk z klasy 1. TGs

  Laureaci etapu szkolnego wezmą udział w II etapie konkursu, regionalnym, który odbędzie się w Szczecinie. Gratulacje!

  Marzenna Wencierska

 • POWIATOWY KONKURS Z OKAZJI ŚWIATOWEGO DNIA RZUCANIA PALENIA 2019 pod hasłem „Nie puszczaj pary z ust !”

  Czas trwania konkursu:

  • do 15.12.2019 r. należy złożyć pracę u pedagoga pedagoga szkolnego I. Czujko

  Cele konkursu:

   

  • Poruszenie problematyki używania e-papierosów wśród młodzieży szkół podstawowych i gimnazjalnych z okazji obchodów Światowego Dnia Rzucania Palenia.
  •  Zainspirowanie młodzieży do twórczego poszukiwania rozwiązań w kontekście używania e-papierosów.
  • Kształtowanie umiejętności analizy przyczyn i konsekwencji podejmowanych decyzji w sprawach własnego zdrowia, na przykładzie uzależnienia od tytoniu i e-papierosów.
  • Prześledzenie przez młodzież istoty przebiegu procesów decyzyjnych dotyczących spraw związanych ze zdrowiem, na przykładzie rzucania palenia.
  • Rozwijanie poczucia odpowiedzialności i sprawczości w stosunku do własnego zdrowia.
  • Popularyzacja treści prozdrowotnych z zakresu profilaktyki nikotynizmu.
  • Inspirowanie młodzieży do poszukiwania treści prozdrowotnych w osobistym wymiarze i autorskiej formie wyrazu.

  Zakres tematyczny:

  Tematyka konkursu związana jest z obchodami Światowego Dnia Rzucania Palenia (trzeci czwartek listopada), ze szczególnym uwzględnieniem treści dotyczących:

  1. profilaktyki używania nowoczesnych wyrobów zawierających nikotynę (e-papierosów),

  2. sposobów rzucania palenia,

  3. wpływu palenia e-papierosów na zdrowie człowieka, w tym biernego palenia,

  4. profilaktyki chorób spowodowanych paleniem,

  5. zdrowego stylu życia bez używek,

  6. sposobów radzenia sobie z biernym paleniem.

  Opis zastosowanej w konkursie formy:

  W konkursie należy wykonać kalendarz motywacyjny na rok 2020 zawierający graficzne przedstawienie tematyki nikotynizmu, w szczególności e-papierosów oraz motywów, sposobów na rzucenie palenia.

  Praca powinna być jednostronna, wykonana wyłącznie w formacie A3 (297 mm x 420 mm).

  Kalendarz ma się składać z dwóch zasadniczych części:

  a) część artystyczna - dopuszcza się użycia dowolnej techniki plastycznej lub autorskiej grafiki komputerowej, przekazów słownych ukazujących problematykę konkursu: profilaktyka używania e-papierosów, skutki zdrowotne, społeczne i ekonomiczne wynikające z palenia oraz biernego narażenia na działanie oparów pochodzących z e-papierosów , poszukiwania pozytywnych aspektów życia bez używek, sposobów radzenia sobie z biernym paleniem. Część artystyczna nie powinna wypełniać więcej niż 1/3 powierzchni arkusza.

  b) część kalendarzowa - można wykonać własnoręcznie lub wykorzystać wydrukowany układ 12 miesięcy. Należy zawrzeć w kalendarzu najważniejsze dni związane ze zdrowiem, podpisać je lub zrobić legendę „dni zdrowia” pod kalendarzem. Część kalendarzowa nie powinna wypełniać więcej niż 2/3 powierzchni arkusza

  Czas trwania konkursu:

  • do 15.12.2019 r. należy złożyć pracę u pedagoga pedagoga szkolnego I. Czujko

 • Warsztaty profilaktyczne dla uczniów klas pierwszych 21 - 22 listopada 2019

  Tematem przewodnim spotkania było hasło „Nie dopalaj się, bo się spalisz - co warto wiedzieć o narkotykach i dopalaczach”. Zajęcia prowadził Leszek Roszczenko i dr Tomsz Kozłowski z Fundacji „Bonum Humanum”. Podczas warsztatów uczestnicy dowiedzieli się czym są substancje psychoaktywne, terapeuci omówili fakty i mity mówiące o tych substancjach oraz uczyli młodzież jak prawidłowo ocenić niebezpieczeństwo płynące z używania środków psychoaktywnych. Zostały także przedstawione psychologiczne mechanizmy uzależnienia - czyli dlaczego tak łatwo zacząć, a tak trudno skończyć. Bardzo ważnym aspektem zajęć była nauka zachowań asertywnych, jak poradzić sobie, gdy otrzymujesz propozycję wzięcia środka psychoaktywnego.

  Uczestnicy wyszli z zajęć bardzo zadowoleni.
  „To co czytamy w Internecie nie zawsze jest prawdą, a dzisiejsze warsztaty nauczyły nas krytycyzmu w stosunku do tego co słyszymy w mediach czy od kolegów’’. 

  Dziękujemy bardzo pani Elizie Stefaniuk - Pełnomocnikowi Burmistrza ds. Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania Narkomanii za możliwość uczestniczenia w warsztatach i pokrycie ich kosztów.

  I.Cz.

 • Sprzątanie świata - 2019

  Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Sprzątanie świata

 • KONKURS WIEDZY O PRACY I BHP

  BHP

  Uwaga KONKURS

  WIEDZY O PRACY I BHP

  DLA UCZNIÓW SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH

  „POZNAJ SWOJE PRAWA W PRACY”

  22.11.2019 (piątek) – godzina 9.50 – świetlica szkolna

  ETAP SZKOLNY

                                                                                                                               Zapraszam Marzenna Wencierska

 • Zajęcia w terenie z geografii w klasach maturalnych-Badanie profilu glebowego

 • Sadzenie symbolicznego drzewka

  Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Sadzenie symbolicznego drzewka.

 • SEGREGUJEMY ODPADY !

  SEGREGUJEMY  ODPADY !

  „Nawet najmniejsze działania czy zmiana codziennych nawyków jest cennym gestem, by chronić środowisko Ziemi i wpływać na zatrzymanie zmian klimatu.”

                                                                                                                                                                                                       Anonim

  SEGREGUJEMY   ODPADY !

  Nareszcie w naszej szkole rozpoczęliśmy segregację odpadów. Segregacja to przede wszystkim chronienie środowiska naturalnego, to również ogromne oszczędności. Śmieci produkowane przez nas  każdego dnia to doskonałe źródło tzw. surowców wtórnych, czyli takich, które można wykorzystać ponownie. Co ważne, przetwarzanie surowców jest znacznie tańsze niż proces pozyskiwania surowca i produkcja różnych przedmiotów zupełnie od nowa.                                     Segregacja odpadów to wymierne korzyści:  

  • 1 tona zgromadzonej makulatury to oszczędność 17 drzew.
  • 1 tona szkła to wytwarzanie 3000 butelek półlitrowych.
  • 1 tona butelek plastikowych typu PET wystarcza na wyprodukowanie ok. 100 polarów.
  • 1 tona zużytej folii pozwoli na wyprodukowanie 55 550 toreb na zakupy.
  • 1 puszka z aluminium przetwarzana daje energię do zasilania telewizora przez 3 godziny.

  Liczby mówią same za siebie. Segregacja odpadów naprawdę się opłaca!

  I my to zrozumieliśmy.

  Pierwsze pojemniki (na szkło, plasik i papier) pojawiły się na I piętrze przy automatach vendingowych. Uzyskaliśmy je dzięki akcji sprzątania Barlinka(parku przy ul. Gorzowskiej) przez klasy 2 LOb  i 2 LOa wraz z wychowawcami, za co im dziękujemy! Podziękowania należą się również        Pani Magdalenie Smorąg  za pomoc  w całym przedsięwzięciu.

                            „NIE PROŚ ŚWIATA ABY SIĘ ZMIENIŁ – TO TY ZMIEŃ SIĘ PIERWSZY”                                                                                                                                                                                                

                                                                                                                                                                                      - O.Anthony de Mello 

  U.P

 • Warsztaty #donthejt

  „Boję się świata bez wartości,

   bez wrażliwości, bez myślenia.

  Świata, w którym wszystko jest możliwe.

  Ponieważ wówczas najbardziej możliwe jest zło”

                                                    

  Ryszard Kapuściński

   

  13 listopada uczniowie klas pierwszych Branżowej Szkoły I Stopnia po gimnazjum brali udział w warsztatach #donthejt prowadzonych przez studentów Uniwersytetu Szczecińskiego. Wspierani przez panią L. Kosyl z Komisariatu Policji w Barlinku. Celem spotkania było uświadomienie młodzieży konsekwencji hejtu. Poprzez  grę w bingo oraz pracę w grupach mogli odpowiedzieć sobie na pytania Czym jest hejt? Dlaczego hejtujemy? Czy reagują na hejt ? Jakie konsekwencje wynikają z hejtowania? Uczniowie pracowali z dużym zaangażowaniem. W ostatnich latach hejt to codzienność. W sieci praktycznie pod każdą informacją znaleźć można obraźliwe komentarze. Młodzi ludzie  w sieci czują się bezkarni, nie zdają sobie sprawy, że agresja w Internecie jest karana. Obrażanie innych bywa często rozrywką. Hejterzy nie biorą pod uwagę tego, że po drugiej stronie jest człowiek, a nie wirtualna postać. Raport Rzecznika Praw Dziecka przeraża - aż 95 procent młodych ludzi miało choćby raz do czynienia z nienawiścią w sieci. A co 5 dziecko jest tym, które hejtuje, czyli nęka, wyśmiewa, a nawet zastrasza swoich rówieśników. Niestety rodzice najczęściej nie mają pojęcia o tym, co dzieci piszą w internecie. A młodzi ludzie często w hejcie nie widzą niczego złego, a wręcz chwalą się tym. Nawet najdrobniejszy hejt, nawet najdrobniejsze słowo, które może skrzywdzić, może doprowadzić do obniżenia poczucia własnej wartości. A to z kolei już prosta droga do depresji, a nawet prób samobójczych. Za zniesławienie w Internecie można dostać grzywnę lub usłyszeć wyrok pozbawienia wolności. Wszyscy uczniowie otrzymali również komiks „Hejt”, w którym cytowane są prawdziwe komentarze wypowiedziane i napisane przez osoby w różnym wieku i różnej płci zmuszające do refleksji oraz informacje o pomocy dla świadków i ofiar hejtu np.nr telefonu instytucji pomocowych itp.  

   

  I.Cz

 • Święto Niepodległości

  Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Święto Niepodległości.

strona:

Kontakt

 • Zespół Szkół i Placówek Oświatowych
  ul. Szosowa 2
  74-320 Barlinek
  Zachodniopomorskie, Polska
  www: zsipo.eu
  fax: 95 7461 064
 • 95 7461 064