• 75-lecie ZSiPO w Barlinku

  Nowa galeria 75-lecie ZSiPO w Barlinku została dodana do albumu fotograficznego

 • Podziękowania za zaangażowanie oraz włączenie w organizację jubileuszu 75-lecia Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych w Barlinku

  Szanowni Państwo,

  W imieniu grona pedagogicznego, braci uczniowskiej oraz pracowników Zespołu Szkół i Placówek   Oświatowych im. kpt. hm. Andrzeja Romockiego „Morro” w Barlinku oraz własnym pragniemy Państwu serdecznie podziękować za zaangażowanie oraz włączenie w organizację jubileuszu  75-lecia Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych w Barlinku. Dzięki Państwa życzliwości i ofiarności mieliśmy możliwość wspólnie wziąć udział w tym ważnym dla nas wydarzeniu   

  W ostatnim roku, poświęcając mnóstwo czasu i energii, pracowaliśmy nad organizacją uroczystości. Chcieliśmy godnie uczcić święto, jakim jest Jubileusz 75-lecia szkoły oraz serdecznie przyjąć naszych Gości, którzy swym przybyciem uświetnili naszą uroczystość, byli z nami, złożyli nam wiele wspaniałych życzeń i gratulacji, obdarzyli ciepłem i uśmiechem.
   Dzisiaj możemy powiedzieć z całą pewnością i wielką satysfakcją, że organizacja uroczystości jubileuszowych zakończyła się sukcesem.

  Dziękujemy za wyraz dobroci i chęci niesienia pomocy, za życzliwy gest i wsparcie.
   Państwa zaangażowanie umożliwiło realizację  naszych celów i zamierzeń. Ogromne podziękowania kierujemy do: HaCon Sp. z o.o, Gospodarczego Banku Spółdzielczego w Barlinku, „ESTO” Sp. z o.o. Edward Skałecki, Stowarzyszenia Wspierania Edukacji Zawodowej „WABAR” w Barlinku, Centrum Handlowego „BIMEX” Teresa Bitel, Holding- Zremb Gorzów S.A. oddział Metpol- Barlinek, „GOMETAL” Paweł Goryński, „GOTRANS” Marcin Goryński, PPHU „VEGA” Piotr Kawecki, PPH „Trans-Handel” Bogdan Bola, Int. Production JCS Sp. z o.o., PHU “WALBART” Bartosz  Walaszczyk, FUH “KOMPLEX” Krzysztof Gadzała, PPHU “EKO- TERMO”  Zdzisław  Klocek oraz przyjaciół  i innych osób/ instytucji wspierających Zespół Szkół i Placówek Oświatowych im. kpt. hm. Andrzeja Romockiego „Morro” w Barlinku

  Dziękujemy za pomoc w  stworzeniu podniosłej a zarazem serdecznej atmosfery jubileuszowego spotkania.

  Życzymy wielu sukcesów w życiu zawodowym i prywatnym.
   

   

  Dyrekcja
  Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych
  im. kpt. hm. Andrzeja Romockiego „Morro”
  w Barlinku

 • Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu

  Palić, nie palić? Zaciągnąć się kuszącym dymkiem, czy też nie? Przed tym hamletowskim dylematem każdego dnia stają miliony nałogowców na całym świecie. Stają, i niestety, wciąż wybierają „palić”.

  Dlaczego tak się dzieje? Najczęściej decyduje o tym słaba wola, nuda, uzależnienie od nikotyny, przyzwyczajenie, palący znajomi, a także brak innej alternatywy. Czy więc obchodzenie kolejnego Światowego Dnia Rzucania Palenia Tytoniu, świętowanego co roku  w trzeci czwartek listopada (w tym roku 18.11.2021), ma jeszcze jakikolwiek sens?

  Ma i to głęboki! Owe 24 godziny to sygnał, że wciąż można odmienić swój los, a także zrobić coś dobrego dla zdrowia. Mamy jeszcze czas, by pozbyć się zgubnego nałogu. Nie tylko na 24 godziny, ale na kolejne dni, tydzień, miesiąc, rok… Resztę życia.

  Światowy Dzień Rzucania Palenia, obchodzony jest corocznie w trzeci czwartek listopada. Pomysłodawcą akcji był amerykański dziennikarz Lynn Smith, który w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień nie palili papierosów. Co przyniosło niespodziewane skutki, aż 150 tysięcy osób postawiło sobie wyzwanie ograniczenia się od palenia tytoniu przez 24 godziny. Akcja ta w kolejnych latach objęła wszystkie stany i następne tysiące palaczy.

   

  W Polsce Światowy Dzień Rzucania Palenia obchodzony jest od 1991 roku.


  Palenie tytoniu niesie ze sobą wiele negatywnych skutków wpływających na stan zdrowia człowieka, między innymi:

  • Choroby układu oddechowego (Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc – POCHP, zapalenie płuc).
  • Choroby układu krążenia (niedokrwienna choroba serca, choroba naczyniowo- mózgowa, zwyrodnienie mięśnia sercowego, miażdżyca tętnic, tętniak aorty).
  • Nowotwory (płuc, przełyku, jamy ustnej, krwi, nerek, górnych dróg oddechowych, pęcherza moczowego).


  Jest wiele powodów, aby rzucić palenie, a obecna pandemia może być jeszcze jednym motywatorem​:

  • Każdego roku umiera ponad 8 milionów osób, z czego 7 milionów to aktywni palacze, a około 1 milion to osoby narażone na bierne palenie.
  • Osoby palące tytoń oraz używające e-papierosów są 7 razy bardziej narażone na zakażenie koronawirusem.
  • Palenie tytoniu sprzyja powstawaniu przewlekłych chorób układu oddechowego, takich jak – nowotwory płuc, gruźlica, astma oskrzelowa oraz przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP). Palenie tytoniu lub używanie e-papierosa zwiększa ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19. Koronawirus atakuje przede wszystkim układ oddechowy, doprowadzając do jego uszkodzenia. Palacze i osoby cierpiące na  POChP mogą mieć podwyższony poziom enzymu ACE-2, który pomaga wirusom dostać się do komórek znajdujących się w płucach, gdzie patogen się namnaża. Palenie tytoniu może być także istotnym czynnikiem sprzyjającym powstaniu i rozwoju przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, która doprowadza do uszkodzenia pęcherzyków płucnych, co zmniejsza ich wydolność w pobieraniu tlenu i usuwanie dwutlenku węgla. W  konsekwencji dochodzi do uciążliwego kaszlu i problemów z oddychaniem. Jest to także czynnik zwiększający ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19.
  • Palenie tytoniu oraz używanie e-papierosów, podobnie jak COVID-19, podnosi stężenie czynników krzepnięcia krwi, co zwiększa ryzyko udaru.
  • Osoby palące dużo częściej dotykają okolic ust podczas palenia, co w obecnej sytuacji, przy niedostatecznej higienie rąk, także zwiększa możliwość zarażenia koronowirusem. 

  Metody rzucenia palenia

  Istnieje wiele sposobów na rzucenie palenia od naturalnych metod (zmniejszenie ilości wypalanych papierosów, znalezienie sprzymierzeńca w postanowieniu, pozytywne nastawienie do osiągnięcia cel), przez nikotynową terapię zastępczą (nikotynowe gumy do żucia, plastry nikotynowe, inhalatory nikotynowe) do metod niekonwencjonalnych (hipnoza, akupunktura, Bicom). Istnieją również specjalne, sprofilowane darmowe aplikacje mobilne, które mają
  na celu wspomagać osobę uzależnioną w rzucaniu palenia. Takie aplikacje analizują wprowadzone przez użytkownika dane i dostosowują najbardziej odpowiedni program wsparcia dopasowany do jego potrzeb. Jedną z nich jest aplikacja „Jak rzucić palenie”, o której więcej informacji można znaleźć na stronie http://jakrzucicpalenie.pl/rzuc-palenie-z-aplikacja/ 


   Pomocna w procesie rzucania palenia jest funkcjonująca przy Centrum Onkologii – Instytucie im. Marii Skłodowskiej - Curie, ogólnopolska
  Telefoniczna Poradnia Pomocy Palącym  tel : 801 108 108.
   Godziny pracy Poradni: poniedziałek – piątek: 11:00 -19:00
  Jeśli masz zamiar rzucić lub jesteś w trakcie rzucania palenia
  i potrzebujesz porady, zadzwoń!


  I.Cz


 • !!! KONKURS !!!

 • Wyniki konkursu TEST YOUR ENGLISH XIX 2021/2022

 • „Ocalić od zapomnienia” – Jubileusz „SZKOŁY NA GÓRCE”

 • Konkurs TEST YOUR ENLGISH XIX 2021/2022

 • DZIEŁO NOWEGO TYSIĄCLECIA

  W niedzielę, 10 października 2021 r. wolontariuszki z Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych kwestowały przy kościele św. Wojciecha Biskupa Męczennika na Górnym Tarasie na rzecz Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

  Fundacja została powołana przez Konferencję Episkopatu Polski w 2000 roku jako wyraz wdzięczności dla Ojca Świętego Jana Pawła II za Jego posługę duchową na rzecz Kościoła i Ojczyzny, a publiczna zbiórka pieniędzy jest odpowiedzią na wezwanie Ojca Świętego do solidarności z ubogimi. Zebrane środki przeznaczone są na fundusz stypendialny Fundacji.

  Opiekunowie wolontariatu: Marzenna Wencierska, ks. Piotr Łosiewski

 • WOLONTARIUSZE ZACZYNAJĄ DZIAŁAĆ

  4 października 2021 roku odbyło się pierwsze spotkanie Szkolnego Koła Wolontariatu. Opiekę nad wolontariuszami sprawują: Marzenna Wencierska oraz ksiądz Piotr Łosiewski. Wolontariusze w roku szkolnym 2021/2022:

   

  1. LO a: Katarzyna Długaszek, Wiktoria Leszczyńska

  1. LO b: Antonina Gągało, Martyna Zima, Oliwia Wyderska, Hanna Kumor-Górska, Oliwia Nowak, Emilia Skóra, Oliwia Bunda, Julia Owczarzak, Kinga Wereśniak, Jagoda Warych, Aleksandra Rogoda, Oliwia Sobczak

  1. BSk: Aleksandra Łoś

  2. TH: Wiktoria Kalińska, Andżelika Wierzbicka,

  2. LO b: Julia Kawalec, Sara Tomczyk, Wiktoria Wyszyńska, Klaudia Lis

  2. TI: Kacper Kudrewicz

  3. LO b: Aleksandra Okraszewska, Joanna Kaczmarek, Martyna Oleszkiewicz, Maja Plenzner, Mateusz Dobaczewski, Maja Czerwińska, Julia Siwiec, Nikola Pawłowska

  3. TPH: Aleksandra Węgiel

  Uczennica do kontaktu w sprawie wolontariatu: Wiktoria Kalińska z kl. 2. TH.

  Zadania na ten rok szkolny: pomoc w organizacji uroczystości związanej z 75-leciem szkoły, zbiórka pieniędzy na rzecz Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, odwiedzanie chorych w Zakładzie Pielęgnacyjno-Opiekuńczym przy Szpitalu w Barlinku, zbiórka zniczy i opieka nad grobami zmarłych nauczycieli i pracowników szkoły, włączenie się do akcji „Szlachetna Paczka”, zbiórka karmy i wyjazd do schroniska „Azorek” w Gorzowie, kiermasz świąteczny, w okresie ewentualnej pracy zdalnej – pomoc kolegom w obowiązkach szkolnych i in.

  Wolontariuszem może zostać każdy, kto pragnie służyć innym. Jeśli masz taką potrzebę, masz chęć do działania, chcesz być przykładem dla innych – czekamy właśnie na Ciebie!

  M. Wencierska, ks. P. Łosiewski, opiekunowie SKW

 • MISTRZOSTWA POWIATU MYSLIBORSKIEGO W SZTAFETOWYCH BIEGACH PRZEŁAJOWYCH

   

  Po prawie rocznej przerwie spowodowanej sytuacją epidemiologiczną została wznowiona rywalizacja szkół powiatu myśliborskiego. W dniu 12.10.2021 w Różańsku odbyły się Mistrzostwa Powiatu Myśliborskiego w Przełajowych Biegach Sztafetowych szkół ponadpodstawowych dziewcząt i chłopców. Pierwsze na starcie stanęły dziewczęta , które do przebiegnięcia miały dystans 6x800 m. Już po pierwszej zmianie odskoczyły rywalkom i ten dystans utrzymał się do końca biegu, zapewniając naszej drużynie pierwsze miejsce. W skład  reprezentacji weszły:  Martyna Tylkowska, Maja Gulczyńska, Martyna Musiałowska, Oliwia Tumielewicz, Amelia Wyderska, Wiktoria Kalińska, zawodniczki rezerwowe: Daria Mularczyk i Magdalena Iwańska. Opiekunem drużyny była  Pani Karolina Konieczna.

  Jako drudzy do rywalizacji przystąpi chłopcy. Dystans dla zawodników wynosił 6x1000 m. Chłopcy mimo zaciętej rywalizacji do samego końca uplasowali się na drugiej pozycji przegrywając z drużyną z Myśliborza. W skład drużyny weszli: Patryk Gil, Piotr Król , Nadolski Ksavier, Zduńczyk Milan, Puk Seweryn, Szymaniak  Szymon oraz na rezerwie Stawicki Daniel. Opiekunem drużyny był Pan Grzegorz Zieliński. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział i zaangażowanie, życząc kolejnych sportowych sukcesów.  

 • „Z językami zajdziesz dalej” - wyniki konkursu

   

  1 października w ramach Europejskiego Dnia Języków uczniowie poszczególnych klas wzięli udział w wyzwaniu językowym czyli dwujęzycznym konkursie angielsko-niemieckim w formie quizu online. Najwyższe wyniki uzyskali:

   

  1.m-ce ex aequo  Oliwia Augustyniak,  Oliwia Rębacz kl.1 LOa

                                oraz Sandra Górska i Marcin Łentek kl.4 Ti

  2.m-ce  Zuzanna Słowiejko i Hubert Kaczmarek kl.2 LOa

  3.m-ce Maja Plenzner i Martyna Oleszkiewicz kl.3 LG a

  Uczestnicy, którzy zdobyli trzy pierwsze miejsca otrzymują oceny celujące, dyplomy za udziału w konkursie oraz nagrody niespodzianki. Pozostali uczestnicy, otrzymują oceny bardzo dobre z aktywności.

                                                                             I. Szkwarek, M. Blezień-Lach

 • Spotkanie z podróżnikiem Danielem Kocujem

  Nowa galeria Spotkanie z podróżnikiem Danielem Kocujem została dodana do albumu fotograficznego

 • „W trosce o zdrowie dziecka i twoje” Płodowy Zespół Alkoholowy (FAS)

  Młodzież klas pierwszych w dniach 04.10. – 05.10.2021 uczestniczyła w warsztatach z panią Agnieszką Jager  pedagogiem- terapeutą, diagnostą FAS, która przybliżyła trudny temat FAS (Fetal Alcohol Syndrome), który jest zespołem umysłowych i fizycznych zaburzeń, przejawiających się jako opóźnienie umysłowe, dysfunkcja mózgu, anomalia rozwojowe, zaburzenia w uczeniu się i zaburzenia psychologiczne. Efekty mogą być różne – od obniżenia ilorazu inteligencji, zaburzeń uwagi, aż do wad serca, dysfunkcji mózgu i śmierci włącznie. Uzupełnieniem informacji  był film ,,Wieczne dziecko", opowiadający o dzieciach, które późno lub nigdy nie dorosną, bo mają wady wrodzone, zarówno somatyczne (dotyczące ciała), jak i neurologiczne (układu nerwowego, głównie mózgu). Młodzież miała możliwość aktywnego udziału w  zajęciach i chętnie uczestniczyła w dyskusji.

  Pełnoobjawowy FAS spełnia 4 kryteria diagnostyczne:

  • opóźniony wzrost zarówno przed, jak i po urodzeniu;
  • uszkodzenie mózgu, którego skutkiem są zaburzenia neurologiczne, opóźniony rozwój, niedorozwój umysłowy, zaburzenia zachowania, trudności w uczeniu się. nadpobudliwość;
  • charakterystyczne rysy twarzy: małe oczodoły, krótki nos, płaska twarzoczaszka, wąska górna warga, mała szczęka, brak rynienki podnosowej;
  • potwierdzone wywiadem spożywanie alkoholu przez matkę w czasie ciąży.

  Więcej: https://zdrowie.radiozet.pl/Ciaza-i-dziecko/Zdrowie-dziecka/Alkoholowy-zespol-plodowy-FAS-co-to-za-choroba-i-czy-mozna-jej-uniknac?gclid=EAIaIQobChMI_uLUwOSy8wIVmOR3Ch1qCAgvEAAYASAAEgLNVPD_BwE

  I.Czujko

 • Dzień Patrona Szkoły/Otrzęsiny klas pierwszych

  Nowa galeria Dzień Patrona Szkoły/Otrzęsiny klas pierwszych została dodana do albumu fotograficznego

 • Informacja dla osób zamierzających przystąpić do egzaminu maturalnego w 2022 roku

  Okręgowa Komisja Egzaminacyjna przedstawia w tabeli poniżej informacje dla osób zamierzających przystąpić do egzaminu maturalnego w 2022 r. dotyczące składania deklaracji. Poniższa tabela wraz innymi ważnymi informacjami dotyczącymi egzaminu maturalnego w 2022 r. znajduje się w Informacji o sposobie organizacji i przeprowadzania egzaminu maturalnego w „Formule 2022” obowiązującej w roku szkolnym 2021/2022.

  TABELA Matura 2022

 • „Z językami zajdziesz dalej”

  26 września obchodzony jest Europejski Dzień Języków. To międzynarodowe święto ma na celu zachęcenie   Europejczyków do nauki  języków obcych oraz propagowanie zalet różnorodności językowej..

  W naszej szkole święto to obchodzić będziemy 01 października. Zapraszamy wszystkie klasy do wzięcia udziału w wyzwaniu językowym, jakim jest zaplanowany na ten dzień dwujęzyczny konkurs angielsko-niemiecki.

  Regulamin konkursu:

  I. Konkurs niemiecko-angielski „Z językami zajdziesz dalej” odbędzie się:

   

  01 października (piątek) br. o godz. 8.50

  w sali językowej I3

   

  II. Do konkursu przystępują po 2 osoby zgłoszone wcześniej z poszczególnych klas.

  III. Czas trwania konkursu przewidziany jest na ok. 45 minut.

  IV. Konkurs składać się będzie z 1 części:

   

  • Quiz z zagadnień kulturowych, gramatycznych i leksykalnych  w języku niemieckim i angielskim (max.15 pkt za każdy test)

   

  V. Punkty zostaną zsumowane z dwóch języków, a zwycięzcą zostaje para, która otrzyma łącznie największą ilość punktów (max.30pkt).

  VI. Uczestnicy, którzy zdobędą trzy pierwsze miejsca otrzymają oceny celujące, dyplomy za udziału w konkursie oraz nagrody niespodzianki.

  VII. Uczestnicy, którzy znajdą się w pierwszej dziesiątce otrzymają oceny bardzo dobre z aktywności.

  Zgłoszenia po 2 uczniów z klasy prosimy kierować do dnia 30 września (czwartek)  do p.Izabeli Szkwarek lub p. Małgorzaty Blezień-Lach.

  Uczestników konkursu prosimy o zabranie ze sobą telefonu lub tableta/laptopa z dostępem do Internetu.

                                                                             I. Szkwarek, M. Blezień-Lach

 • Pamiętamy o „Dniu Sybiraka”

  Jak co roku 17 września, w 82. rocznicę rozpoczęcia masowych wywózek ludności na Syberię, na Cmentarzu Komunalnym spotkali się członkowie Związku Sybiraków w Barlinku, by złożyć wiązanki kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym rodziny, które wówczas w uwłaczających godności człowieka warunkach, wywożono na syberyjską tajgę.

  W uroczystości obchodów Światowego Dnia Sybiraka, wziął udział również burmistrz Dariusz Zieliński, sekretarz Ewa Hinc – Dziedziela, wiceprzewodnicząca RM Alicja Kowalewska oraz poczet sztandarowy z Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych w Barlinku. Naszą szkołę reprezentowały uczennice klasy 4 Tes: Emilia Kula i Aleksandra Trafalska, a w roli chorążego debiutował Kacper Kudrewicz z kl. 2 Ti.

  relacja Krak

 • Spływ kajakowy rzeką Drawą

  W czwartek (16.09) odbył się spływ kajakowy, na który z utęsknieniem czekaliśmy. Płynęliśmy  rzeką Drawą z mostu w Prostyni do Ośrodka PTTK w Drawnie 15 kilometrową trasą. Rzeka Drawa jako jedyna nizinna rzeka w Polsce przyjmuje cechy rzeki górskiej i my to odczuliśmy. Przeszkody ze zwalonych drzew po drodze  zmusiły nas do nie lada wyczynu ale też dały dużo atrakcji. Płynąc środkowym odcinkiem rzeki przez Drawieński Park Narodowy napotykaliśmy różnorodne ptactwo w trzcinach, na wodzie i w powietrzu oraz wiele roślin sprawiających wrażenie pięknej „dzikiej” natury. Mimo niesprzyjającej pogody na niektórych odcinkach spływu to i tak każdy z nas dobrze się bawił. Cieszyliśmy się, że można było wziąć bezpośredni udział w lekcji z przyrodą. Po męczącym wiosłowaniu czekało na nas ognisko, przy którym upieczone kiełbaski smakowały wyśmienicie. W spływie brali udział uczniowie z różnych klas (31 osób), którzy stworzyli fajną atmosferę oraz pokazali ważną cechę – wspólne zaufanie w grupie. Dziękujemy młodzieży😊 Czekamy wspólnie na kolejny, tym razem czerwcowy spływ.

  U.Piotrowicz, K.Konieczna, J.Bednarek

 • Narodowe Czytanie 2021 MORALNOŚCI PANI DULSKIEJ

  06 września 2021 roku w szkolnej bibliotece miała miejsce inauguracja Narodowego Czytania  „Moralności pani Dulskiej”. Podczas  tegorocznej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania w   bibliotece i na lekcjach języka polskiego  wspólnie czytaliśmy Moralność pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej. To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną. Pojęcie „dulszczyzna” weszło na trwałe do języka potocznego i na przestrzeni epok było różnie interpretowane, stając się przedmiotem żywych dyskusji.  

  Warto podkreślić, że uczestnicy tej wyjątkowej akcji otrzymali do zeszytu pamiątkowy stempel pieczęci, którą Kancelaria Prezydenta  przygotowała specjalnie na tę okazję. Jesteśmy  przekonani, że wspólna lektura tej wyjątkowej książki pomoże nam  w przeanalizowaniu postawy moralnej  współczesnego społeczeństwa , zajrzeniu w głąb siebie a także przyczyni się do promocji czytelnictwa.

                                                                                        nauczyciele bibliotekarze

strona:

Kontakt

 • Zespół Szkół i Placówek Oświatowych
  ul. Szosowa 2
  74-320 Barlinek
  Zachodniopomorskie, Polska
  www: zsipo.eu
  e-mail: sekretariat@zsipo.eu
  fax: 95 7461 064
 • 95 7461 064