• INFORMACJE MATURALNE

     • Absolwenci lat ubiegłych, którzy w roku szkolnym 2021/2022 przystępują do egzaminu  maturalnego mogą od poniedziałku 25.04 2022 r. do piątku 29.04.2022r.  w godzinach 09.00-14.30  odbierać naklejki egzaminacyjne oraz hasła i loginy do późniejszego logowania się na stronę  : wyniki.edu.pl  

      Tegoroczni absolwenci ZSiPO w Barlinku o sposobie odbioru kodów, haseł i loginów zostaną poinformowani przez wychowawców klas.

     • Dyktando Tolkienowskie

     • Zasady polskiej pisowni potrafią być zaskakujące, a wielość wyjątków nie do ogarnięcia o czym mogli się przekonać uczniowie naszej szkoły, którzy 12 kwietnia 2022 r. w bibliotece wzięli udział w Szkolnym Konkursie Ortograficznym. 29 miłośników polskiej ortografii z klas liceum i technikum  napisało dyktando w odniesieniu do fragmentu dzieła J. R. Tolkiena „Hobbit czyli tam i z powrotem”. Nad przebiegiem konkursu czuwały panie: Marta Szafkowska i Izabela Leszczyńska a prace konkursowe sprawdzali również inni nauczyciele języka polskiego: p. Justyna Stawicka, p. Marzenna Wencierska i p. Monika Ziemichód.

       

      Ortografia to taka wiedza tajemna, której nie da się okiełznać oraz pułapki czyhające na każdym kroku… jednak niektórzy nasi uczniowie poradzili sobie z tym doskonale  i  nie dali się zwieść zawiłościom ortograficznym.


      Wyniki Szkolnego Konkursu Ortograficznego:


      Liceum Ogólnokształcące:

      1 miejsce - Julia Woźniak kl. 3 LG a

      2 miejsce - Oliwia Kozakiewicz kl. 1 LO b

      3 miejsce - Klaudia Lis kl. 2 LO b i Amelia Wyderska kl. 3 LP a


      Technikum:

      1 miejsce - Filip Wątrobiński kl. 1 Ti

      2 miejsce - Kacper Stasiński kl. 1 Ti

      3 miejsce - Antoni Weselski kl. 1 Th/m i Michał Sobczak kl. 1 Te/s


      Dziękujemy wszystkim uczniom za udział w konkursie a zwycięzcom gratulujemy!


      „Błędy ortograficzne to takie literackie odciski palców człowieka.” [Stephen King „Ballada o celnym strzale”]

      Organizatorzy: nauczyciele języka polskiego


     • Zainwestuj w Naszą Planetę!

     • „Zainwestuj w Naszą Planetę” tak brzmiało hasło tegorocznego Światowego Dnia Ziemi. W ramach przypomnienia na świecie obchodzi się go nieprzerwanie od 1970 roku. Ideę obchodów tego święta zapoczątkował amerykański senator Gaylord Nelson. Do zainicjowania święta przyczyniła się katastrofa ekologiczna, do której doszło w styczniu 1969 roku u wybrzeża Stanów Zjednoczonych. Wtedy to z uszkodzonej platformy wiertniczej wydobyło się kilkaset tysięcy galonów ropy. Zdarzenie doprowadziło do śmierci wielu delfinów. W Polsce natomiast obchody Dnia Ziemi zapoczątkowane zostały w latach 90. XX wieku. 22 kwietnia na całym świecie odbywają się uroczystości, imprezy i spotkania, mające na celu promocję postaw proekologicznych.

      W tym dniu w naszej szkole poprzez różne formy zajęć, m.in. lekcje otwarte zorganizowane przez panie: Urszulę Piotrowicz, Izabelę Leszczyńską i Teresę Wróblewską zwróciliśmy szczególną uwagę na budowanie świadomości dotyczącej wspólnego kształtowania przyszłości planety. Podczas zajęć przypomnieliśmy sobie o właściwym segregowaniu śmieci, sadzeniu drzew oraz innych czynnościach wpływających bezpośrednio na kondycję Ziemi. Na pierwszy piętrze przez ponad tydzień mieliśmy także okazję obejrzeć wystawę przygotowaną przez Wiktorię Leszczyńską i Nadię Lewandowską z klasy 1 LO a. Pamiętajmy, że mamy tylko jedną planetę i każdy z nas musi troszczyć się o nią codziennie!

      Poniżej kilka przykładów z prac uczestników zajęć, co dobrego możemy zrobić dla środowiska:

      • Segregujmy śmieci.
      • Oszczędzajmy energię.
      • Zaplanujmy dzień bez samochodu.
      • Oszczędzajmy wodę.
      • Gdy coś nam się zepsuje, naprawiajmy zamiast wyrzucać i kupować nowe.
      • Nie marnujmy żywności.
      • Ograniczajmy plastik, np. robiąc zakupy, róbmy je z własną torbą, najlepiej bawełnianą.
      • Używajmy do wody butelki wielokrotnego użytku.
      • Pamiętajmy o recyclingu.
      • Bądźmy świadomym konsumentem. Róbmy zakupy odpowiedzialnie, wybierając tylko potrzebne towary.
      • Kupujmy mniej ubrań.

      PAMIĘTAJMY, ŻE KAŻDY Z NAS JEST MIESZKAŃCEM ZIEMI I ODPOWIADA ZA UTRZYMANIE DOBROSTANU BŁĘKITNEJ PLANETY!

      Organizatorzy dziękują wszystkim uczniom i wychowawcom, którzy zaangażowali się w Sprzątanie Świata w ramach Dnia Ziemi.

      W.L. 1 LO a wraz z organizatorkami

     • SPOTKANIE Z PRACODAWCĄ

     • Dnia 07 kwietnia w budynku Warsztatów Szkolnych ZSiPO w Barlinku gościliśmy przedstawicieli BTS Faurecia Gorzów.  W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas kończących w tym roku Szkołę Branżową oraz Technikum (kierunki techniczne).

      Faurecia Gorzów S.A to dwa zakłady należące do Dywizji Interior, zatrudniające blisko 2000 osób. Pierwsza fabryka w Gorzowie powstała w 2003 roku i obecnie jest największą pod względem powierzchni w polskiej rodzinie Faurecia.

       

      Produkowane są tu deski rozdzielcze, podłokietniki, schowki, konsole środkowe, materiały tapicerskie oraz panele drzwiowe dedykowane największym światowym markom samochodowym.

      Faurecia Gorzów II to drugi zakład, który powstał w 2012 roku. Jego uruchomienie w Gorzowie Wielkopolskim oparte było na wiedzy i doświadczeniu pracowników pierwszej fabryki. W zakładzie produkowane są elementy wnętrza samochodów: kompletne panele drzwiowe, deski rozdzielcze, konsole.

      W zakładzie wprowadzane są nowe usprawnienia, takie jak elektroniczne GAP-y, a tradycyjne tablice są digitalizowane.

      W związku z dynamicznym rozwojem firmy Faurecia Gorzów poszukuje elektryków, mechaników i elektromechaników. Uczniowie zostali zapoznani z oczekiwaniami wobec kandydatów pracowników:

      • potrafi czytać rysunek techniczny i schematy,
      • posiada wykształcenie techniczne (elektryk, mechanik lub pokrewne)
      • jest gotowy do podjęcia pracy 3zmianowej,
      • posiada uprawnienia SEP do 1 kV (mile widziane).

      W zamian każdy nowy pracownik otrzyma:

      • atrakcyjne wynagrodzenie,
      • prywatną opiekę medyczną,
      • stabilną umowę o pracę w pełnym wymiarze czasu pracy,
      • dołączy do Pracowniczego Programu Emerytalnego (PPE) – składka w 100% finansowana przez Grupę Faurecia,
      • możliwość zdobycia cennego doświadczenia w międzynarodowym koncernie z branży motoryzacyjnej,
      • liczne szkolenia zawodowe,
      • pakietu benefitów (m.in. Multisport).

      Spotkanie prowadzone było w sposób bardzo interesujący, dla najuważniejszych słuchaczy przygotowane były ciekawe nagrody , a wszyscy obecni otrzymali skromne gadżety. Na zakończenie spotkania najbardziej zainteresowani ewentualnym zatrudnieniem mieli możliwość zadawania pytań.

      K.S.

     • „Miło szaleć, kiedy czas po temu”

     • „Miło szaleć, kiedy czas po temu”. Słowa Jana Kochanowskiego z pewnością stanowią doskonałe motto do Licealiów i Technikaliów oraz Święta Szkoły Branżowej, które to miały miejsce  w naszej szkole 31 marca. Tego dnia odbyła się właśnie wyjątkowa impreza będąca odskocznią od trudów codziennej szkolnej rutyny, bo w końcu nie samą nauką uczeń żyje.  Młodzież podzielona na trzy grupy, zgodne z profilem kształcenia, poddała się szaleństwu wspólnej zabawy. Uczniowie technikum świętowali Technikalia w budynku szkoły, którego wnętrze zostało z tej okazji pomysłowo ozdobione przez panie: Izabelę Leszczyńką, Karolinę Konieczną i Agnieszkę Wójciak we współpracy z uczniami.

      Przepiękne gazetki, tablice, plakaty i inne atrakcyjne wizualizacje zdobiły szkolne korytarze i salę gimnastyczną. Nasi koledzy i koleżanki z technikum w trakcie różnych konkurencji mieli w tym dniu okazję wykazać się swoją kreatywnością, wiedzą, sprawnością fizyczną i logicznym myśleniem. Na „Górce” odbyły się m.in. konkurencje sprawnościowe, finał piłki nożnej, turniej gier logicznych i planszowych, strzelanie z łuku, turniej CS, przeciąganie liny czy kalambury. Uczniowska żywiołowość podczas  rozgrywek stworzyła atmosferę dobrej zabawy. Równie ciekawie wyglądała sala gimnastyczna przy ulicy Gorzowskiej, do której w barwnym korowodzie przeszli  licealiści, aby tam cieszyć się Licealiami. Uczniowie ośmiu klas LO przebrani byli w kolory flag wylosowanego przez siebie państwa partnerskiego Erasmus+ współpracującego z ZSiPO. Każdy zespół klasowy musiał zaprezentować przygotowany przez siebie transparent, hasło czy wierszyk o klasie  a także podać informacje o reprezentowanym kraju. A później to już działo się…  Młodzież uczestniczyła  w przygotowanych przez swoich wychowawców  różnych formach aktywności na siedmiu stanowiskach: 1.„Zumba”,2. Stanowisko kreatywne – układanie wierszy dadaistycznych z wylosowanych słów oraz napisanie krótkiego wierszyka o wiośnie, 3. Rozwiązywanie rebusów, 4. Kalambury, 5. Stanowisko sportowe – celowanie do kosza, przeciąganie liny, 5. Stanowisko sportowe –celowanie do kosza, przeciąganie liny, 6. Piosenka o wiośnie. Zwieńczeniem  intensywnej i radosnej zabawy było wspólne zatańczenie belgijki, a potem każda z klas świętowała dalej ze swoim wychowawcą. Niektórzy wybrali wspólny spacer dookoła jeziora i ognisko, a inni poszli na pizzę czy do kina. Wspólnie spędzony czas wykorzystaliśmy na dobrą zabawę oraz budowanie kontaktów, więzi, atmosfery zaufania i przyjaźni a nie rywalizacji. Z pewnością było cudownie i wyjątkowo..

      Dziękujemy dyrekcji, wychowawcom, nauczycielom oraz organizatorom za to wielkie uczniowskie święto.

      Wiktoria i Nadia - redaktorki Sqlpress

     • ‎Światowy Dzień Zdrowia ‎7 kwietnia 2022 ‎

     •                        Poza walką z pandemią COVID-19, nasze społeczeństwo w dalszym ciągu mierzy się z takimi problemami jak zanieczyszczenie środowiska i choroby wynikające z tego faktu, tj. choroby układu oddechowego, układu krążenia. W Światowym Dniu Zdrowia 2022 Światowa Organizacja Zdrowia skupia globalną uwagę na pilnych działaniach, ‎‎niezbędnych do utrzymania w zdrowiu zarówno ludzi, jak i planety. Dlatego jak najbardziej trafne jest hasło tegorocznych obchodów Światowego Dnia Zdrowia Nasza planeta, nasze zdrowie”.          

      ‎Według szacunków WHO ponad 13 milionów zgonów każdego roku na całym świecie spowodowanych jest z możliwych do uniknięcia przyczyn środowiskowych. Dotyczy to głównie kryzysu klimatycznego, który jest największym zagrożeniem dla zdrowia ludzkości. ‎Nasze decyzje polityczne, społeczne, nawet decyzje handlowe napędzają kryzys klimatyczny, bo musimy mieć świadomość, że zdrowie również jest zależne od naszego środowiska.

       Na ziemi obserwuje się coraz wyższe średnie temperatury, komary rozprzestrzeniają choroby zakaźne dalej i szybciej niż kiedykolwiek wcześniej. Ekstremalne zjawiska pogodowe, klęski żywiołowe, degradacja gleby i niedobór wody pitnej powodują przesiedlenia ludzi i negatywnie wpływają na ich zdrowie.

      Należy zdecydowanie podkreślić, że obecna sytuacja geopolityczna za naszą wschodnią granicą, poza tragicznym efektem działań wojennych
      anych z nią ofiarami również negatywnie oddziałuje na zdrowie wielu milionów ludzi.  Działania wojenne są przyczyną zagrożeń epidemicznych związanych z brakiem dostępu do środków higieny, przerwaniem cyklu szczepień i tak jak wcześniej wymieniony kryzys klimatyczny powoduje przesiedlenia ludzi.

      Zanieczyszczenia i tworzywa sztuczne, w tym mikroplastik znajdują się na dnie naszych najgłębszych oceanów, najwyższych gór i przedostały się do naszego łańcucha pokarmowego. Kryzys klimatyczny spowodowany jest spalaniem paliw kopalnianych, rozwojem przemysłu, stale rozwijającym się transportem samochodowym i z tego właśnie powodu ponad 90% społeczeństwa naszego globu oddycha niezdrowym powietrzem. W Polsce wraz z nadejściem sezonu grzewczego pojawia się cyklicznie problem smogu, który jest w głównej mierze konsekwencją niewłaściwego ogrzewania budynków. Winny temu zjawisku jest również przemysł i transport drogowy. Połowa najbardziej zanieczyszczonych miast Europy znajduje się w Polsce.

      Kryzys zdrowotny jest kolejnym zagrożeniem dla zdrowia ludzkości, który przybiera na sile wraz z rozwojem społeczeństwa i wzrostem dobrobytu.

      Firmy produkujące wysoko przetworzoną, a co za tym idzie niezdrową żywność i słodzone napoje napędzają falę otyłości, zwiększając liczbę nowotworów i chorób serca, generując jednocześnie jedną trzecią globalnej emisji gazów cieplarnianych.‎ Dodatkowo pandemia COVID-19 pokazała nam jak ważna jest nauka i medycyna, a zarazem uwypukliła nierówności panujące w naszym świecie i podkreśliła, że bierny, siedzący tryb życia spowodowany izolacją może przynieść negatywne efekty w postaci zwiększonej masy ciała i wielu schorzeń.

      Obecna sytuacja epidemiczna odkreśliła pilną potrzebę stworzenia zrównoważonego ‎‎społeczeństwa‎‎, zaangażowanego w osiągnięcie zdrowia dla obecnych i dla przyszłych pokoleń bez negatywnej ingerencji w otaczające nas środowisko. Obecny model światowej gospodarki prowadzi do niesprawiedliwego podziału dochodów, bogactwa i władzy, gdzie zbyt wielu ludzi żyje w ubóstwie i cierpi z powodu głodu i braku wody pitnej.

       Naszym wspólnym celem powinna być gospodarka dobrobytu, mająca na celu dobrostan człowieka, sprawiedliwy dostęp do żywności i wody, a także zrównoważony rozwój ekologiczny. Cele te przekładają się na długoterminowe działania i inwestycje. Przerwanie procesu niszczenia planety i zdrowia ludzkiego wymaga działań legislacyjnych, reform prawnych, które należy wspierać a równocześnie zachęcać naszych najbliższych do dokonywania zdrowych wyborów na każdym etapie naszego życia.

                     Już dzisiaj zróbmy pierwszy krok dla naszej planety, dla naszego zdrowia.

      Pamiętajmy o segregowaniu odpadów i ograniczaniu ich produkowania. Korzystajmy z bawełnianych toreb na zakupy, korzystajmy z butelek wielorazowego użytku do picia wody.

      Częściej sięgajmy po świeże warzywa i owoce, równocześnie ograniczając spożywanie przetworzonej żywności.

      Wybierajmy rower, komunikację miejską zamiast samochodów.

       Miejmy decydujący wpływ na zdrowie nasze i naszych najbliższych.

      PREZENTACJA - ŚWIATOWY DZIEŃ ZDROWIA 2022

     • Jaki piękny świat! Realizacja projektu Erasmus+

     • Tak naprawdę nie wiemy, co ciągnie człowieka w świat. Ciekawość? Głód przeżyć? Potrzeba nieustannego dziwienia się? Człowiek, który przestaje się dziwić, jest wydrążony, ma wypalone serce. W człowieku, który uważa, że wszystko już było (...) umarło to, co najpiękniejsze – uroda życia. R. Kapuściński, Podróże z Herodotem

      Od 1 września 2019 roku uczniowie wraz z nauczycielami Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych w Barlinku przystąpili do realizacji nowego projektu w ramach programu Erasmus+ w działaniu KA2 Partnerstwa Strategiczne Szkół. Projekt o  nazwie  „Migracja europejska okiem dziennikarskim”, o numerze 2019-1-PL01-KA229-064949 współfinansowany jest ze środków UE. W projekcie, oprócz naszej szkoły, uczestniczą dwie szkoły partnerskie: z Aten oraz Rygi. Koordynatorką projektu z ramienia szkoły jest Monika Jagiełło-Trif.

      W dniach 21-23 marca br. przyszła kolej na spotkanie szkół partnerskich w Rydze. Podróż rozpoczęła się wylotem z lotniska w Berlinie. Mimo maseczek w samolocie – świat pod chmurami wydaje się spokojny i dzięki wyraźnym liniom pół, rzek, dróg wyjątkowo poukładany. Wieczorem byliśmy w miejscu docelowym, Rydze, stolicy Łotwy, wielokulturowego miasta portowego liczącego ok. 700 tys. mieszkańców. Zakwaterowani w 6-piętrowym RIXWELL OLD RIGA PALACE HOTEL, odpoczywaliśmy po podróży. Wtorek rozpoczęliśmy od wizyty w szkole naszych gospodarzy – RIGA SECONDARY SCHOLL NR.80. Uczniowie ze swoimi nauczycielami przywitali nas już w holu szkoły. Wspólna kawa i rozmowy pozwoliły od razu nawiązać dobry kontakt. Po krótkiej prezentacji szkół partnerskich, zwiedzaliśmy placówkę, której część przeznaczona jest także na przedszkole. Szczególnie interesujące okazało się spotkanie szkoleniowe z dziennikarką Alisą Ileną (www.delfi.lv) na temat prawa autorskiego i etyki zawodowej w dziennikarstwie. Pobyt w szkole umilił nam taneczno-muzyczny występ dzieci. Na zakończenie w swoim gabinecie przyjęła nas pani dyrektor szkoły, Anna Vladova, która opowiedziała o swojej placówce „od kuchni”. Kolejny punkt naszego planu to spotkanie w Urzędzie Miasta Ryga z przedstawicielkami Departamentu Edukacji i Sportu. Druga część dnia związana była z wycieczką po zabytkowym Starym Mieście. To wyjątkowa, przepiękna część wpisana w 1998 roku na listę światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego UNESCO.  Dzięki pani przewodnik, mogliśmy skupić się na wybranych przez nią miejscach: świątyniach, uliczkach, historycznych kamienicach nawet z XV wieku. Charakterystycznym obiektem Rygi jest  Pomnik Wolności, na szczycie którego stoi młoda kobieta, Milda, trzymająca trzy złote gwiazdy reprezentujące trzy historyczne regiony kraju. Szczególnych emocji na zakończenie dnia dostarczył nam spektakl tańca w Pałacu Kultury. Młodzi tancerze w swoim przedstawieniu pt. „My” zgłębiali artystycznie sens życia każdego z nas, bo, jak zapisali w programie, „nasze narodziny na tym świecie nie są przypadkowe. Każdy z nas jest ważny, każdy ma swoją ścieżkę”.

      Dzień trzeci wyjazdu – wycieczka do PAŁACU RUNDALE, nazywanego często Bałtyckim Wersalem. Wcześniej jednak odwiedziny w BALTIC INTERNATIONAL ACADEMY i wykład nt. praw autorskich. Do pałacu jechaliśmy ok. dwóch godzin. Warto jednak było. Ten barokowy pałac z 1730 roku to była rezydencja rodziny Bironów. Historię wnętrz obiektu, w którym znajduje się obecnie muzeum, poznawaliśmy dzięki pani przewodnik. Szkoda jednak, że ze względu na porę roku, nie spacerowaliśmy po niepowtarzalnych ponoć, pięknie przystrzyżonych i zasadzonych ogrodach.

      W lipcu wrócimy do Rygi z młodzieżą. Zaplanowana w ramach projektu wymiana uczestników umożliwi naszym uczniom poznanie innej kultury, a przez to pomoże otworzyć się na multikulturowość dzisiejszej Europy.

      Uczestnicy wymiany Erasmus+, nauczyciele ZSiPO

       

     • STUDNIÓWKA 2022

     •             Bal Studniówkowy za nami. Był wyjątkowy od samego początku, czyli od planowania wydarzenia. Pandemia rządzi się swoimi prawami, więc całą imprezę musieliśmy przełożyć na inny, niż pierwotnie zaplanowany, termin. Dzięki determinacji naszych Rodziców – mogliśmy wreszcie założyć piękne  balowe suknie, eleganckie garnitury i wreszcie zatańczyć w Sali Balowej Bursztynowa w Pełczycach naszego poloneza. Ten dostojny taniec prowadziła Dyrekcja szkoły, a w kolejnych parach wystąpili Wychowawcy wraz ze swymi uczniami. Studniówkę dla klas: III a Liceum Ogólnokształcącego (wychowawca Małgorzata Blezień-Lach), III b Liceum Ogólnokształcącego (wychowawca Marzenna Wencierska), IV Technikum Informatycznego (wychowawca Mirosława Korczak), IV Technikum Hotelarskiego (wychowawca Beata Milkowska), IV Technikum Ekonomiczno-samochodowego (wychowawca Krzysztof Komorowski) otworzył swoim wystąpieniem pan Dyrektor, Łukasz Jędrzejewski. Nastąpiło uroczystego przecięcie wstęgi i wreszcie padły długo wyczekiwane słowa: STUDNIÓWKĘ 2022 UWAŻAM ZA OTWARTĄ.

                  Istotnym punktem tego wyjątkowe wieczoru były podziękowania uczniów skierowane w stronę dyrekcji, grona pedagogicznego oraz wychowawców za opiekę i troskę okazaną w czasie naszej edukacji. Do tych podziękowań przyłączyła się w imieniu rodziców także pani Anna Plenzner. Wreszcie młodzież skierowała swoje słowa w stronę Rodziców, dzięki którym dzisiejsze spotkanie stało się faktem. Na balu studniówkowym nie mogło zabraknąć programu artystycznego. Prowadziły go Maja, Marysia i Lena, które zaangażowały swoich kolegów i koleżanki do różnych konkurencji z nagrodami. Po tym wszystkim parkiet już był nasz aż do rana...

     • MISTRZOSTWA POWIATU W KOSZYKÓWCE

     • Dnia 25 marca w Myśliborzu rozegrano Mistrzostwa Powiatu Myśliborskiego w Piłce Koszykowej dziewcząt i chłopców. Znakomicie spisały się reprezentacje naszej szkoły, które tego dnia nie miały sobie równych i pewnie wygrały rywalizację w powiecie.

      Na początek do rywalizacji przystąpiły dziewczęta, które pokonały ZS Dębno 11-5 i ZSiPO Myślibórz 18-0. Dziewczęta wystąpiły w następującym zestawieniu: Lena Warzyńska, Julia Rajch, Zuzanna Maj, Nadia Lewandowska, Magdalena Iwańska, Hanna Kumor, Martyna Zima, Martyna Szynalska, Julia Kawalec, Oliwia Nowak, opiekunem drużyny był pan Jarosław Bednarek.

      Jako drudzy zagrali chłopcy, którzy kolejno pokonali ZS Dębno 21-5 i ZSiPO Myślibórz 21-4. Szkołę reprezentowali: Mateusz Sykuła, Damian Walczak, Mateusz Gadzała, Igor Szyszka, Tomasz Kucharski, Mateusz Kwaśny, Daniel Stawicki, Wiktor Bartosik, Gracjan Garbicz, opiekunem drużyny był pan Artur Szychalski.

     • Praktyki zawodowe uczniów ZSiPO

     •             Stowarzyszenie Wspierania Edukacji Zawodowej "Wabar" w ZSiPO w Barlinku od 02 września 2021 roku realizuje projekt „Umiejętności bez granic” w ramach programu Erasmus+, Akcja kluczowa 1: Mobilność edukacyjna osób

      Wartość dofinansowania to 48 029,00 EUR.,

                  Projekt realizowany do 01.09.2022 dotyczy mobilności edukacyjnej 18 uczniów i 12 przedstawicieli kadry. Partnerem zagranicznym jest Vitalis Betreuungsgesellschaft für Modellprojekte mbH z Schkeuditz/Niemcy.

      Udział w projekcie jest bezpłatny. Wszyscy maja zapewniony pobyt z wyżywieniem, transport, ubezpieczenie oraz kieszonkowe

                  Celem projektu jest rozwój osobisty, doskonalenie kluczowych kompetencji i umiejętności zawodowych, zwiększenie znajomości j. obcego, stworzenie możliwości mobilności edukacyjnej, poznanie rynku pracy i warunków życia w Europie, zwiększenie świadomości międzykulturowej.

                  Uczniowie uzyskają wartość dodaną w postaci wiedzy i umiejętności, których nie mają możliwości zdobywania w szkole - np. innowacyjnych rozwiązań technologicznych (w tym TIK) i organizacyjnych. Realizacja projektu pomoże zmienić świadomość ucznia, pokazać mu różne drogi rozwoju osobistego i zawodowego, wykształcić w nim cechy przedsiębiorcy, wyzwolić inicjatywę, energię do pozytywnego, kreatywnego myślenia i adaptacji w zmieniających się warunkach. Młodzież zwiększy też poczucie tożsamości europejskiej.

                  Projekt dla kadry ma zaspokoić ich potrzeby: możliwość wprowadzenia innowacji, podniesienia atrakcyjności prowadzonych zajęć, szkoleń i jakości pracy z młodzieżą, nawiązania nowych kontaktów, wzrost mobilności. Zakłada on prowadzenie obserwacji w instytucjach szkoleniowych i branżowych w Niemczech, które umożliwią nabycie doświadczeń i wiedzy z zakresu kształcenia zawodowego, poznanie nowych rozwiązań technologicznych i organizacyjnych, co poprawi jakość i innowacyjność ich pracy. Pozwoli na adaptację dobrych praktyk, poznanie zasad potwierdzania międzynarodowych kwalifikacji, systemu wsparcia edukacji zawodowej, wymianę wiedzy nt. kształcenia zawodowego na potrzeby rynku pracy, aby dobre pomysły przenieść i wdrożyć do własnej indywidualnej pracy z uczniami. Udział w projekcie to możliwość porównania systemów edukacji i bazy dydaktycznej.

      W ramach projektu realizujemy obecnie pierwszy etap rekrutacji uczniów i kadry.

      Rekrutacja dotyczy grupy 18 uczniów uczących się w zawodach Technik: ekonomista, informatyk, mechanik, pojazdów samochodowych, którzy od 09.05.2022 do 20.05.2022 odbywać będą dwutygodniową praktykę zawodową w Vitalis w Schkeuditz/k. Lipska w Niemczech. Dla tej grupy uczestników przed wyjazdem realizowane będą zajęcia przygotowujące.

       Dla grupy kadry edukacyjnej, która uczestniczyć będzie w job shadowing (obserwacji zajęć) mobilność zaplanowano w terminie od 27.06 do 01.07.2022 r. również w Vitalis w Schkeuditz/k. Lipska.

                  Projekt mobilności stwarza uczestnikom możliwości zdobycia dodatkowej wiedzy, umiejętności oraz ich praktycznego wykorzystania  w  rozwoju  zawodowym  i  osobistym, wzrostu  kompetencji językowych, adaptacji najlepszych praktyk, poznania kultury Niemiec.

       

      Zapraszamy do udziału w projekcie !!!!

      Z Regulaminem rekrutacji można zapoznać się na stronie  Stowarzyszenia WABAR http://www.wabar.com.pl/ oraz ZSiPO https://zsipo.eu. Można tam również pobrać Formularze Rekrutacyjne.

          Formularze rekrutacyjne można pobierać i składać w Sklepiku Szkolnym.

       

      Rekrutacja (I etap) trwa do poniedziałku, 14 marca 2022 r. !