• INFORMACJE MATURALNE

     • Absolwenci lat ubiegłych, którzy w roku szkolnym 2021/2022 przystępują do egzaminu  maturalnego mogą od poniedziałku 25.04 2022 r. do piątku 29.04.2022r.  w godzinach 09.00-14.30  odbierać naklejki egzaminacyjne oraz hasła i loginy do późniejszego logowania się na stronę  : wyniki.edu.pl  

      Tegoroczni absolwenci ZSiPO w Barlinku o sposobie odbioru kodów, haseł i loginów zostaną poinformowani przez wychowawców klas.

     • Zainwestuj w Naszą Planetę!

     • „Zainwestuj w Naszą Planetę” tak brzmiało hasło tegorocznego Światowego Dnia Ziemi. W ramach przypomnienia na świecie obchodzi się go nieprzerwanie od 1970 roku. Ideę obchodów tego święta zapoczątkował amerykański senator Gaylord Nelson. Do zainicjowania święta przyczyniła się katastrofa ekologiczna, do której doszło w styczniu 1969 roku u wybrzeża Stanów Zjednoczonych. Wtedy to z uszkodzonej platformy wiertniczej wydobyło się kilkaset tysięcy galonów ropy. Zdarzenie doprowadziło do śmierci wielu delfinów. W Polsce natomiast obchody Dnia Ziemi zapoczątkowane zostały w latach 90. XX wieku. 22 kwietnia na całym świecie odbywają się uroczystości, imprezy i spotkania, mające na celu promocję postaw proekologicznych.

      W tym dniu w naszej szkole poprzez różne formy zajęć, m.in. lekcje otwarte zorganizowane przez panie: Urszulę Piotrowicz, Izabelę Leszczyńską i Teresę Wróblewską zwróciliśmy szczególną uwagę na budowanie świadomości dotyczącej wspólnego kształtowania przyszłości planety. Podczas zajęć przypomnieliśmy sobie o właściwym segregowaniu śmieci, sadzeniu drzew oraz innych czynnościach wpływających bezpośrednio na kondycję Ziemi. Na pierwszy piętrze przez ponad tydzień mieliśmy także okazję obejrzeć wystawę przygotowaną przez Wiktorię Leszczyńską i Nadię Lewandowską z klasy 1 LO a. Pamiętajmy, że mamy tylko jedną planetę i każdy z nas musi troszczyć się o nią codziennie!

      Poniżej kilka przykładów z prac uczestników zajęć, co dobrego możemy zrobić dla środowiska:

      • Segregujmy śmieci.
      • Oszczędzajmy energię.
      • Zaplanujmy dzień bez samochodu.
      • Oszczędzajmy wodę.
      • Gdy coś nam się zepsuje, naprawiajmy zamiast wyrzucać i kupować nowe.
      • Nie marnujmy żywności.
      • Ograniczajmy plastik, np. robiąc zakupy, róbmy je z własną torbą, najlepiej bawełnianą.
      • Używajmy do wody butelki wielokrotnego użytku.
      • Pamiętajmy o recyclingu.
      • Bądźmy świadomym konsumentem. Róbmy zakupy odpowiedzialnie, wybierając tylko potrzebne towary.
      • Kupujmy mniej ubrań.

      PAMIĘTAJMY, ŻE KAŻDY Z NAS JEST MIESZKAŃCEM ZIEMI I ODPOWIADA ZA UTRZYMANIE DOBROSTANU BŁĘKITNEJ PLANETY!

      Organizatorzy dziękują wszystkim uczniom i wychowawcom, którzy zaangażowali się w Sprzątanie Świata w ramach Dnia Ziemi.

      W.L. 1 LO a wraz z organizatorkami

     • SPOTKANIE Z PRACODAWCĄ

     • Dnia 07 kwietnia w budynku Warsztatów Szkolnych ZSiPO w Barlinku gościliśmy przedstawicieli BTS Faurecia Gorzów.  W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas kończących w tym roku Szkołę Branżową oraz Technikum (kierunki techniczne).

      Faurecia Gorzów S.A to dwa zakłady należące do Dywizji Interior, zatrudniające blisko 2000 osób. Pierwsza fabryka w Gorzowie powstała w 2003 roku i obecnie jest największą pod względem powierzchni w polskiej rodzinie Faurecia.

       

      Produkowane są tu deski rozdzielcze, podłokietniki, schowki, konsole środkowe, materiały tapicerskie oraz panele drzwiowe dedykowane największym światowym markom samochodowym.

      Faurecia Gorzów II to drugi zakład, który powstał w 2012 roku. Jego uruchomienie w Gorzowie Wielkopolskim oparte było na wiedzy i doświadczeniu pracowników pierwszej fabryki. W zakładzie produkowane są elementy wnętrza samochodów: kompletne panele drzwiowe, deski rozdzielcze, konsole.

      W zakładzie wprowadzane są nowe usprawnienia, takie jak elektroniczne GAP-y, a tradycyjne tablice są digitalizowane.

      W związku z dynamicznym rozwojem firmy Faurecia Gorzów poszukuje elektryków, mechaników i elektromechaników. Uczniowie zostali zapoznani z oczekiwaniami wobec kandydatów pracowników:

      • potrafi czytać rysunek techniczny i schematy,
      • posiada wykształcenie techniczne (elektryk, mechanik lub pokrewne)
      • jest gotowy do podjęcia pracy 3zmianowej,
      • posiada uprawnienia SEP do 1 kV (mile widziane).

      W zamian każdy nowy pracownik otrzyma:

      • atrakcyjne wynagrodzenie,
      • prywatną opiekę medyczną,
      • stabilną umowę o pracę w pełnym wymiarze czasu pracy,
      • dołączy do Pracowniczego Programu Emerytalnego (PPE) – składka w 100% finansowana przez Grupę Faurecia,
      • możliwość zdobycia cennego doświadczenia w międzynarodowym koncernie z branży motoryzacyjnej,
      • liczne szkolenia zawodowe,
      • pakietu benefitów (m.in. Multisport).

      Spotkanie prowadzone było w sposób bardzo interesujący, dla najuważniejszych słuchaczy przygotowane były ciekawe nagrody , a wszyscy obecni otrzymali skromne gadżety. Na zakończenie spotkania najbardziej zainteresowani ewentualnym zatrudnieniem mieli możliwość zadawania pytań.

      K.S.

     • „Miło szaleć, kiedy czas po temu”

     • „Miło szaleć, kiedy czas po temu”. Słowa Jana Kochanowskiego z pewnością stanowią doskonałe motto do Licealiów i Technikaliów oraz Święta Szkoły Branżowej, które to miały miejsce  w naszej szkole 31 marca. Tego dnia odbyła się właśnie wyjątkowa impreza będąca odskocznią od trudów codziennej szkolnej rutyny, bo w końcu nie samą nauką uczeń żyje.  Młodzież podzielona na trzy grupy, zgodne z profilem kształcenia, poddała się szaleństwu wspólnej zabawy. Uczniowie technikum świętowali Technikalia w budynku szkoły, którego wnętrze zostało z tej okazji pomysłowo ozdobione przez panie: Izabelę Leszczyńką, Karolinę Konieczną i Agnieszkę Wójciak we współpracy z uczniami.

      Przepiękne gazetki, tablice, plakaty i inne atrakcyjne wizualizacje zdobiły szkolne korytarze i salę gimnastyczną. Nasi koledzy i koleżanki z technikum w trakcie różnych konkurencji mieli w tym dniu okazję wykazać się swoją kreatywnością, wiedzą, sprawnością fizyczną i logicznym myśleniem. Na „Górce” odbyły się m.in. konkurencje sprawnościowe, finał piłki nożnej, turniej gier logicznych i planszowych, strzelanie z łuku, turniej CS, przeciąganie liny czy kalambury. Uczniowska żywiołowość podczas  rozgrywek stworzyła atmosferę dobrej zabawy. Równie ciekawie wyglądała sala gimnastyczna przy ulicy Gorzowskiej, do której w barwnym korowodzie przeszli  licealiści, aby tam cieszyć się Licealiami. Uczniowie ośmiu klas LO przebrani byli w kolory flag wylosowanego przez siebie państwa partnerskiego Erasmus+ współpracującego z ZSiPO. Każdy zespół klasowy musiał zaprezentować przygotowany przez siebie transparent, hasło czy wierszyk o klasie  a także podać informacje o reprezentowanym kraju. A później to już działo się…  Młodzież uczestniczyła  w przygotowanych przez swoich wychowawców  różnych formach aktywności na siedmiu stanowiskach: 1.„Zumba”,2. Stanowisko kreatywne – układanie wierszy dadaistycznych z wylosowanych słów oraz napisanie krótkiego wierszyka o wiośnie, 3. Rozwiązywanie rebusów, 4. Kalambury, 5. Stanowisko sportowe – celowanie do kosza, przeciąganie liny, 5. Stanowisko sportowe –celowanie do kosza, przeciąganie liny, 6. Piosenka o wiośnie. Zwieńczeniem  intensywnej i radosnej zabawy było wspólne zatańczenie belgijki, a potem każda z klas świętowała dalej ze swoim wychowawcą. Niektórzy wybrali wspólny spacer dookoła jeziora i ognisko, a inni poszli na pizzę czy do kina. Wspólnie spędzony czas wykorzystaliśmy na dobrą zabawę oraz budowanie kontaktów, więzi, atmosfery zaufania i przyjaźni a nie rywalizacji. Z pewnością było cudownie i wyjątkowo..

      Dziękujemy dyrekcji, wychowawcom, nauczycielom oraz organizatorom za to wielkie uczniowskie święto.

      Wiktoria i Nadia - redaktorki Sqlpress

     • ‎Światowy Dzień Zdrowia ‎7 kwietnia 2022 ‎

     •                        Poza walką z pandemią COVID-19, nasze społeczeństwo w dalszym ciągu mierzy się z takimi problemami jak zanieczyszczenie środowiska i choroby wynikające z tego faktu, tj. choroby układu oddechowego, układu krążenia. W Światowym Dniu Zdrowia 2022 Światowa Organizacja Zdrowia skupia globalną uwagę na pilnych działaniach, ‎‎niezbędnych do utrzymania w zdrowiu zarówno ludzi, jak i planety. Dlatego jak najbardziej trafne jest hasło tegorocznych obchodów Światowego Dnia Zdrowia Nasza planeta, nasze zdrowie”.          

      ‎Według szacunków WHO ponad 13 milionów zgonów każdego roku na całym świecie spowodowanych jest z możliwych do uniknięcia przyczyn środowiskowych. Dotyczy to głównie kryzysu klimatycznego, który jest największym zagrożeniem dla zdrowia ludzkości. ‎Nasze decyzje polityczne, społeczne, nawet decyzje handlowe napędzają kryzys klimatyczny, bo musimy mieć świadomość, że zdrowie również jest zależne od naszego środowiska.

       Na ziemi obserwuje się coraz wyższe średnie temperatury, komary rozprzestrzeniają choroby zakaźne dalej i szybciej niż kiedykolwiek wcześniej. Ekstremalne zjawiska pogodowe, klęski żywiołowe, degradacja gleby i niedobór wody pitnej powodują przesiedlenia ludzi i negatywnie wpływają na ich zdrowie.

      Należy zdecydowanie podkreślić, że obecna sytuacja geopolityczna za naszą wschodnią granicą, poza tragicznym efektem działań wojennych
      anych z nią ofiarami również negatywnie oddziałuje na zdrowie wielu milionów ludzi.  Działania wojenne są przyczyną zagrożeń epidemicznych związanych z brakiem dostępu do środków higieny, przerwaniem cyklu szczepień i tak jak wcześniej wymieniony kryzys klimatyczny powoduje przesiedlenia ludzi.

      Zanieczyszczenia i tworzywa sztuczne, w tym mikroplastik znajdują się na dnie naszych najgłębszych oceanów, najwyższych gór i przedostały się do naszego łańcucha pokarmowego. Kryzys klimatyczny spowodowany jest spalaniem paliw kopalnianych, rozwojem przemysłu, stale rozwijającym się transportem samochodowym i z tego właśnie powodu ponad 90% społeczeństwa naszego globu oddycha niezdrowym powietrzem. W Polsce wraz z nadejściem sezonu grzewczego pojawia się cyklicznie problem smogu, który jest w głównej mierze konsekwencją niewłaściwego ogrzewania budynków. Winny temu zjawisku jest również przemysł i transport drogowy. Połowa najbardziej zanieczyszczonych miast Europy znajduje się w Polsce.

      Kryzys zdrowotny jest kolejnym zagrożeniem dla zdrowia ludzkości, który przybiera na sile wraz z rozwojem społeczeństwa i wzrostem dobrobytu.

      Firmy produkujące wysoko przetworzoną, a co za tym idzie niezdrową żywność i słodzone napoje napędzają falę otyłości, zwiększając liczbę nowotworów i chorób serca, generując jednocześnie jedną trzecią globalnej emisji gazów cieplarnianych.‎ Dodatkowo pandemia COVID-19 pokazała nam jak ważna jest nauka i medycyna, a zarazem uwypukliła nierówności panujące w naszym świecie i podkreśliła, że bierny, siedzący tryb życia spowodowany izolacją może przynieść negatywne efekty w postaci zwiększonej masy ciała i wielu schorzeń.

      Obecna sytuacja epidemiczna odkreśliła pilną potrzebę stworzenia zrównoważonego ‎‎społeczeństwa‎‎, zaangażowanego w osiągnięcie zdrowia dla obecnych i dla przyszłych pokoleń bez negatywnej ingerencji w otaczające nas środowisko. Obecny model światowej gospodarki prowadzi do niesprawiedliwego podziału dochodów, bogactwa i władzy, gdzie zbyt wielu ludzi żyje w ubóstwie i cierpi z powodu głodu i braku wody pitnej.

       Naszym wspólnym celem powinna być gospodarka dobrobytu, mająca na celu dobrostan człowieka, sprawiedliwy dostęp do żywności i wody, a także zrównoważony rozwój ekologiczny. Cele te przekładają się na długoterminowe działania i inwestycje. Przerwanie procesu niszczenia planety i zdrowia ludzkiego wymaga działań legislacyjnych, reform prawnych, które należy wspierać a równocześnie zachęcać naszych najbliższych do dokonywania zdrowych wyborów na każdym etapie naszego życia.

                     Już dzisiaj zróbmy pierwszy krok dla naszej planety, dla naszego zdrowia.

      Pamiętajmy o segregowaniu odpadów i ograniczaniu ich produkowania. Korzystajmy z bawełnianych toreb na zakupy, korzystajmy z butelek wielorazowego użytku do picia wody.

      Częściej sięgajmy po świeże warzywa i owoce, równocześnie ograniczając spożywanie przetworzonej żywności.

      Wybierajmy rower, komunikację miejską zamiast samochodów.

       Miejmy decydujący wpływ na zdrowie nasze i naszych najbliższych.

      PREZENTACJA - ŚWIATOWY DZIEŃ ZDROWIA 2022

     • Jaki piękny świat! Realizacja projektu Erasmus+

     • Tak naprawdę nie wiemy, co ciągnie człowieka w świat. Ciekawość? Głód przeżyć? Potrzeba nieustannego dziwienia się? Człowiek, który przestaje się dziwić, jest wydrążony, ma wypalone serce. W człowieku, który uważa, że wszystko już było (...) umarło to, co najpiękniejsze – uroda życia. R. Kapuściński, Podróże z Herodotem

      Od 1 września 2019 roku uczniowie wraz z nauczycielami Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych w Barlinku przystąpili do realizacji nowego projektu w ramach programu Erasmus+ w działaniu KA2 Partnerstwa Strategiczne Szkół. Projekt o  nazwie  „Migracja europejska okiem dziennikarskim”, o numerze 2019-1-PL01-KA229-064949 współfinansowany jest ze środków UE. W projekcie, oprócz naszej szkoły, uczestniczą dwie szkoły partnerskie: z Aten oraz Rygi. Koordynatorką projektu z ramienia szkoły jest Monika Jagiełło-Trif.

      W dniach 21-23 marca br. przyszła kolej na spotkanie szkół partnerskich w Rydze. Podróż rozpoczęła się wylotem z lotniska w Berlinie. Mimo maseczek w samolocie – świat pod chmurami wydaje się spokojny i dzięki wyraźnym liniom pół, rzek, dróg wyjątkowo poukładany. Wieczorem byliśmy w miejscu docelowym, Rydze, stolicy Łotwy, wielokulturowego miasta portowego liczącego ok. 700 tys. mieszkańców. Zakwaterowani w 6-piętrowym RIXWELL OLD RIGA PALACE HOTEL, odpoczywaliśmy po podróży. Wtorek rozpoczęliśmy od wizyty w szkole naszych gospodarzy – RIGA SECONDARY SCHOLL NR.80. Uczniowie ze swoimi nauczycielami przywitali nas już w holu szkoły. Wspólna kawa i rozmowy pozwoliły od razu nawiązać dobry kontakt. Po krótkiej prezentacji szkół partnerskich, zwiedzaliśmy placówkę, której część przeznaczona jest także na przedszkole. Szczególnie interesujące okazało się spotkanie szkoleniowe z dziennikarką Alisą Ileną (www.delfi.lv) na temat prawa autorskiego i etyki zawodowej w dziennikarstwie. Pobyt w szkole umilił nam taneczno-muzyczny występ dzieci. Na zakończenie w swoim gabinecie przyjęła nas pani dyrektor szkoły, Anna Vladova, która opowiedziała o swojej placówce „od kuchni”. Kolejny punkt naszego planu to spotkanie w Urzędzie Miasta Ryga z przedstawicielkami Departamentu Edukacji i Sportu. Druga część dnia związana była z wycieczką po zabytkowym Starym Mieście. To wyjątkowa, przepiękna część wpisana w 1998 roku na listę światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego UNESCO.  Dzięki pani przewodnik, mogliśmy skupić się na wybranych przez nią miejscach: świątyniach, uliczkach, historycznych kamienicach nawet z XV wieku. Charakterystycznym obiektem Rygi jest  Pomnik Wolności, na szczycie którego stoi młoda kobieta, Milda, trzymająca trzy złote gwiazdy reprezentujące trzy historyczne regiony kraju. Szczególnych emocji na zakończenie dnia dostarczył nam spektakl tańca w Pałacu Kultury. Młodzi tancerze w swoim przedstawieniu pt. „My” zgłębiali artystycznie sens życia każdego z nas, bo, jak zapisali w programie, „nasze narodziny na tym świecie nie są przypadkowe. Każdy z nas jest ważny, każdy ma swoją ścieżkę”.

      Dzień trzeci wyjazdu – wycieczka do PAŁACU RUNDALE, nazywanego często Bałtyckim Wersalem. Wcześniej jednak odwiedziny w BALTIC INTERNATIONAL ACADEMY i wykład nt. praw autorskich. Do pałacu jechaliśmy ok. dwóch godzin. Warto jednak było. Ten barokowy pałac z 1730 roku to była rezydencja rodziny Bironów. Historię wnętrz obiektu, w którym znajduje się obecnie muzeum, poznawaliśmy dzięki pani przewodnik. Szkoda jednak, że ze względu na porę roku, nie spacerowaliśmy po niepowtarzalnych ponoć, pięknie przystrzyżonych i zasadzonych ogrodach.

      W lipcu wrócimy do Rygi z młodzieżą. Zaplanowana w ramach projektu wymiana uczestników umożliwi naszym uczniom poznanie innej kultury, a przez to pomoże otworzyć się na multikulturowość dzisiejszej Europy.

      Uczestnicy wymiany Erasmus+, nauczyciele ZSiPO