• "Słodko i zaszczytnie jest umrzeć za Ojczyznę"

     • Ostatni tydzień i ostatni z patronów roku 2020 ustanowionych przez Sejm- Hetman Stanisław Żółkiewski. Pewnie zastanawiacie się, kim był i dlaczego właśnie tę postać wybrano? Oto uzasadnienie tej decyzji: „Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, uznając wielkie zasługi Stanisława Żółkiewskiego, twórcy wiktorii kłuszyńskiej i zdobywcy Moskwy, wytrwałego obrońcy Ojczyzny, za którą oddał swoje życie, ustanawia rok 2020 w 400 – lecie śmierci Rokiem Hetmana Stanisława Żółkiewskiego”.  Nie bądź ignorantem i poznaj bliżej sylwetkę tego wybitnego wodza. W poniższej prezentacji multimedialnej znajdziesz sporo ciekawych informacji na ten temat.

      Przypominamy, że konkurs biblioteczny online na temat patronów roku 2020 odbędzie się już niedługo o czym poinformujemy na stronie szkoły i Librusie. Zapraszamy do udziału.

      Nauczyciele bibliotekarze

       

      Hetman Stanisław Zółkiewski - PREZENTACJA

     • Dyktando na Święto Niepodległości

     • Zachęcamy wszystkich uczniów, którzy dobrze znają zasady pisowni języka polskiego do udziału w konkursie: „Ogólnopolskie Dyktando na Święto Niepodległości.

       

      „Napisz dyktando na Święto Niepodległości i wesprzyj wybrany cel charytatywny lub społeczny! Za każde napisane dyktando przekażemy 1 zł na wybrany w głosowaniu cel!

      Wesprzyjmy potrzebujących w duchu patriotyzmu! Zrób z nami coś dobrego dla potrzebujących, dla języka ojczystego i dla siebie samego! Pokażmy w tym szczególnym dniu naszą solidarność z potrzebującymi! Okażmy szacunek wszystkim, którzy walczyli za naszą Ojczyznę! Pokażmy, że doskonale znamy nasz piękny język!

      Pokażmy, że w tych trudnych czasach możemy wspólnie zrobić coś dobrego!

      Przebieg wydarzenia:

      • Aby wziąć udział w Dyktandzie na Święto Niepodległości, należy:

      -być zarejestrowanym użytkownikiem serwisu dyktanda.pl

      -zapisać się na tej stronie, klikając przycisk “Zapisz się do konkursu”.

      -Zapisy startują 16.10.2020 r. Zakończą się 11.11.2020 r., kilka minut przed startem dyktanda w danej grupie wiekowej (dokładne godziny zostaną niebawem ogłoszone).

      • W ramach akcji, w dniu 11 listopada 2020 r. napiszemy specjalnie przygotowane na tę okazję Dyktando na Święto Niepodległości. Będzie można je rozwiązać wyłącznie online, na stronie dyktanda.pl, o wyznaczonych wcześniej godzinach. Każda osoba będzie mogła napisać dyktando tylko 1 raz, w swojej grupie wiekowej, o wskazanej godzinie.
      • Każda osoba, która zapisze się na Dyktando na Święto Niepodległości, będzie mogła zgłosić cel społeczny lub charytatywny. Wszystkie zebrane cele zostaną następnie poddane głosowaniu […]
      • Dyktando zostanie rozegrane w pięciu kategoriach wiekowych (łącznie pięć): klasy 1-3, 4-6, 7-8, szkoła średnia, dorośli.

      Informacje pochodzą ze strony dyktanda.pl.

       

      Więcej informacji oraz regulamin konkursu znajdziecie na stronie:

       

       https://dyktanda.pl/dyktando-na-swieto-niepodleglosci

       

      Uczestnicy konkursu otrzymają również w szkole nagrody i dyplomy przygotowane przez bibliotekę szkolną.

       

      Zapraszamy!

       Nauczyciele j. polskiego i nauczyciele bibliotekarze

     • Uzupełnienie komunikatu dot. pracowników młodocianych

     • W okresie od 24 października do 8 listopada br. uczniowie branżowych szkół I stopnia będący  młodocianymi pracownikami są zwolnieni z obowiązku  świadczenia pracy na mocy art. 15f specustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z COVID-19 (źródło: Ministerstwo Edukacji Narodowej)

     • „Gdy się ktoś zaczyta, zawsze się czegoś nauczy…”

     • „Gdy się ktoś zaczyta, zawsze się czegoś nauczy…”

      Drodzy Uczniowie, jeżeli nie macie książek w wersji papierowej to możecie je mieć w wersji elektronicznej! 24 godziny na dobę, za darmo, przy użyciu telefonu lub komputera. 

       Polecamy strony: lektury.gov.pl, wolnelektury.pl. gdzie znajdziecie teksty omawiane na zajęciach języka polskiego, np.:

      • Adam Mickiewicz „Pan Tadeusz”

       https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/pan-tadeusz/

      „Miał on nad prawym uchem, nieco wyżej skroni,

      Bliznę, wyciętej skóry na szerokość dłoni,

      I w brodzie ślad niedawny lancy lub postrzału…”

      „I oto pewnej nocy dano znać: pociąg! Seweryn i Cezary rzucili się do stacji. Tutaj o pociągu niby to nic słychać nie było, lecz wieść sekretna dawała znaki i ostrzegała na migi: nadchodzi!”

       

      • Sofokles „Antygona”

      https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/antygona.html

      „Lecz otóż widzę, jak do nas tu zdąża

      Kreon, co ziemią tą włada,

      Nowy bóstw wyrok go w myślach pogrąża,

      Ważne on plany waży i układa.”

       

      • Stanisław Wyspiański „Wesele”

      https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/wesele.html

      „Noc listopadowa; w chacie, w świetlicy. Izba wybielona siwo, prawie błękitna, jednym szarawym tonem półbłękitu obejmująca i sprzęty, i ludzi, którzy się przez nią przesuną.”

       

      „Gdy się ktoś zaczyta, zawsze się czegoś nauczy albo zapomni o tym, co mu dolega,

      albo zaśnie – w każdym razie wygra”. 

       Henryk Sienkiewicz

       

      Miłej lektury! Nauczyciele bibliotekarze

       

     • KOMUNIKAT DYREKTORA ZSiPO w Barlinku

     • Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Ministerstwo Edukacji Narodowej informuję, iż „do 8 listopada zawieszone są zajęcia stacjonarne dla uczniów (...)  szkół ponadpodstawowych”.

      W związku z tym wszystkie zajęcia odbywają się w formie zdalnej wg obowiązującego planu lekcji.

      Szczegółowe wytyczne będą przekazywane uczniom poprzez nauczycieli uczących, wychowawców, dziennik elektroniczny Librus, a także komunikaty Dyrektora ZSiPO.

       

                         Łukasz Jędrzejewski

                         Dyrektor
                         Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych w Barlinku

     • Gazetka SQLpress wita swoich czytelników

     • Po prawie półrocznej nieobecności gazetka SQLpress wraca w nowym zmienionym składzie. Pożegnaliśmy redaktorów z klas maturalnych, a ich miejsce zajęli nowi – głównie uczniowie z klasy 1LOA. Zespół redakcyjny tworzą teraz uczniowie klas:2TGi, 2LPB,2LGA i 1LOA. Nowym redaktorem naczelnym został Marcel Pature,j a jego zastępcą Oskar Matkowski i to właśnie oni odpowiadają za  obecny kształt wydania SQLpressu. W czasach pandemii postanowiliśmy wydawać gazetkę tylko w wersji elektronicznej. Wiemy, że niektórzy przyjmą to z wielkim bólem- żegnajcie niepytki;), ale także i z radością, że w końcu będą mogli poczytać swoje ulubione pisemko. Zachęcamy wszystkich do lektury i zapraszamy do współpracy z nami!!! 

      Najnowszy nr gazetki Wrzesień 2020     

      Marcel Paturej i Oskar Matkowski

     • KOMUNIKAT DYREKTORA SZKOŁY

     • K O M U N I K A T

      D Y R E K T O R A  S Z K O Ł Y

      dot. grup przebywających na nauczaniu zdalnym

      -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

      W związku z sytuacjami, w których uczniowie nie potwierdzają swojej obecności w czasie rzeczywistym (zgodnie z planem lekcji) Dyrektor ZSiPO w Barlinku informuje, że takie przypadki są jednoznaczne z nieobecnością na zajęciach, a informacja potwierdzająca obecność przesłana z opóźnieniem musi być uzasadniona.

     • „Z książką Ci do twarzy”!!!


     • Przed nami kolejny tydzień ze Świętem Bibliotek Szkolnych  promującym aktywną postawę czytelniczą i kolejna postać z serii Patron Roku 2020, czyli Leopold Tyrmand. W legendzie przetrwał Tyrmand - bikiniarz w czerwonych skarpetkach - paw na tle szarych lat 50. Naprawdę był arbitrem elegancji, człowiekiem, który uczył Polaków jazzu, i przenikliwym krytykiem komunizmu, ale przede wszystkim był nietuzinkowym pisarzem. Poznajcie zatem bliżej tego nietuzinkowego twórcę i obejrzyjcie prezentację multimedialną przygotowaną specjalnie dla was!!!

      LEOPOLD TYRMAND- prezentacja

      Nauczyciele bibliotekarze

     • Komunikat Dyrektora Szkoły - nauczanie hybrydowe

     • Na podstawie Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 sierpnia 2020 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. z 2020 r. poz. 1386) oraz decyzji Rządu w Zespole Szkół i Placówek Oświatowych im. kpt. hm. Andrzeja Romockiego "Morro" w Barlinku od dnia 19 października 2020 r. obowiązywać będzie rekomendowane nauczanie hybrydowe.

      Szczegółowe wytyczne będą przekazywane uczniom poprzez wychowawców, dziennik elektroniczny Librus, a także

      komunikaty Dyrektora ZSiPO.

       

      O ewentualnych modyfikacjach nauczania hybrydowego Dyrekcja informować będzie na bieżąco.

      Łukasz Jędrzejewski
      Dyrektor
      Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych
      im. kpt. hm. Andrzeja Romockiego "Morro"
      w Barlinku
     • Dzieło Nowego Tysiąclecia

     • W niedzielę, 11 października 2020 r. wolontariusze z Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych oraz ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. T. Kościuszki w Barlinku kwestowali przy kościele pw. Niepokalanego Serca NMP w Barlinku na rzecz Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

      Fundacja została powołana przez Konferencję Episkopatu Polski w 2000 roku jako wyraz wdzięczności dla Ojca Świętego Jana Pawła II za Jego niestrudzoną posługę duchową na rzecz Kościoła i Ojczyzny. Upamiętnienie pontyfikatu Papieża Polaka, do którego została powołana Fundacja, dokonuje się poprzez organizowanie corocznego Dnia Papieskiego. Stanowi on okazję do ponownego odczytania papieskiego nauczania. Dzień Papieski obchodzony jest każdego roku, w niedzielę poprzedzającą wybór Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Odpowiedzią na wezwanie Ojca Świętego do solidarności z ubogimi jest organizowana tego dnia publiczna zbiórka pieniędzy, w której corocznie udział bierze blisko 100 tysięcy wolontariuszy. Zebrane w ten sposób środki przeznaczone są na fundusz stypendialny Fundacji, która przyznaje stypendia uzdolnionym młodym ludziom pochodzącym z wiosek i małych miast. W ten sposób każdy może włączyć się w budowę „żywego pomnika” św. Jana Pawła II, jakim nazywani są stypendyści Fundacji.

      Opiekunowie wolontariatu: 

      Marzena Wencierska, ks. Michał Grzegorczyk

     • ZNAKOMITY START SZKOLNYCH SPORTOWCÓW

     •          Bardzo dobrze zaprezentowali się nasi szkolni lekkoatleci startujący w zawodach inaugurujących szkolny rok sportowy. Dnia 8 października na Stadionie Miejskim im. Bronisława Bagińskiego w Barlinku odbył się I Rzut Szkolnej Ligi lekkoatletycznej dla szkół ponadpodstawowych z powiatu myśliborskiego.

      Dziewczęta reprezentujące naszą placówkę zdeklasowały pozostałe rywalki gromadząc w klasyfikacji drużynowej 629 punktów, wyprzedzając drugą w klasyfikacji generalnej szkołę, aż o 176 pkt. Na szczególne wyróżnienie zasługują dziewczęta, które startowały w skoku w dal i zajęły wszystkie miejsca na podium. Dodatkowo Martyna Musiałowska pobiła kilkunastoletni rekord szkoły w tej konkurencji oddając skok na odległość 4,60cm. Tuż za nią była Zuzanna Kmet, a trzecie miejsce zajęła Nikola Danielczuk. Na dystansie czterystu metrów najlepsza była Kornelia Ladra przed Amelią Wyderską. W pchnięciu kulą bezkonkurencyjna okazała się Agnieszka Bartnicka, a trzecią lokatę wywalczyła Natalia Okraszewska. W biegu na 100m na drugiej pozycji przybiegła Magdalena Iwańska, a trzecie miejsce zajęła Martyna Poszwa. Sztafeta 4x100m to także dominacja naszych dziewcząt, które pobiegły w składzie: Poszwa Martyna, Szabunia Aleksandra, Magda Iwańska, Kalińska Wiktoria. Ponadto szkołę reprezentowały: Karolina Szczerba, Nikola Piduch, Wiktoria Bednarska, Wiktoria Podyma, Martyna Cieśniak, a opiekunem tej drużyny była pani Karolina Konieczna.

      Równie udanie zaprezentowali się nasi chłopcy, którzy wystąpili w okrojonym składzie. Z różnych przyczyn zabrakło kilku czołowych zawodników, ale to i tak nie przeszkodziło naszym chłopcom w zdecydowanym zwycięstwie drużynowym. Na dystansie 1500m najlepszy okazał się Mateusz Balawander, a tuż za nim przybiegł Bartosz Kubiak. W biegu czterystumetrowców zwycięża Dominik Pyłypońko. Na 100m drugi przybiega Michał Figiel, a trzecią lokatę zajmuje Jakub Cybulski. Sztafeta 4x100m to także zdecydowane zwycięstwo naszych panów, którzy pobiegli w składzie: Dominik Pyłypońko, Jakub Cybulski, Mateusz Sykuła, Michał Figiel. W  reprezentacji ponadto wystąpili: Arkadiusz Ulewicz, Patryk Wesołowski, Paweł Kowalek, Oskar Monasterski, Oliwer Pawłowski, Eryk Sokołowski, Artur Dżanojan, Łukasz Baryło, Marcin Golański, a opiekunem lekkoatletów był pan Jarosław Bednarek.

                                                                                                           JB

     • Roman Ingarden –patron roku 2020

     • Warunki nie bardzo sprzyjają świętowaniu Miesiąca Bibliotek Szkolnych, akcji która ma na celu zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły, w nauce i rozwijaniu zainteresować czytelniczych. Mimo to, a może właśnie na przekór temu, zachęcamy Was drodzy uczniowie do udziału w obchodach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych pod hasłem „Z książką Ci do twarzy”.

      W ramach tego święta zaplanowaliśmy w naszej szkole kilka akcji, którą jedną z nich jest wspomnienie patronów roku 2020. W tym tygodniu przybliżymy Wam postać Romana Ingardena. "Jeden z najwybitniejszych polskich filozofów (…) pozostawił po sobie imponujący dorobek: książki, artykuły, przekłady, archiwum rękopisów. Obejmowały one szeroki zakres tematyczny. Od filozofii literatury, przez estetykę, teorię poznania, po ontologię" – przypomniano w komunikacie Sejmu. 50 lat temu, 14 czerwca 1970 roku, w Krakowie zmarł Roman Ingarden (http://www.ptta.pl/pef/pdf/i/IngardenRoman.pdf), najwybitniejszy przedstawiciel fenomenologii w Polsce, badacz kwestii ontologicznych, aksjologicznych oraz estetycznych, uczeń niemieckiego myśliciela Edmunda Husserla. Dziś jednak mało kto zna teksty filozofa. Roman Ingarden pozostawił spuściznę naukową i dydaktyczną, a także zapisał się na trwałe w dziejach polskiej myśli filozoficznej. Jest autorem między innymi "Książeczki o człowieku" - http://katedra.uksw.edu.pl/dydaktyka/cwiczenia/roman_ingarden.pdf. Więcej informacji na temat filozofa w prezentacji Roman Ingarden –patron roku 2020.

      Przypominamy, że na początku listopada dla uważnych czytelników konkurs biblioteczny online o patronach roku 2020!

      Roman Ingarden - patron roku 2020.pptx

      Zapraszamy do biblioteki

      Nauczyciele bibliotekarze

     • Świętuj z nami, czyli Miesiąc Bibliotek Szkolnych !!!

     • W ramach Miesiąca Bibliotek Szkolnych zapraszamy do obejrzenia prezentacji multimedialnych poświęconych patronom roku 2020 ustanowionym  przez Sejm. Rok 2020 - rokiem św. Jana Pawła II, hetmana Stanisława Żółkiewskiego, Romana Ingardena i Leopolda Tyrmanda -  Co tydzień na stronie internetowej szkoły będziemy prezentować jedną postać oraz będzie przygotowana na parterze ekspozycja na ten temat.

      Na początku listopada dla uważnych czytelników  konkurs online o patronach roku 2020! Przewidziane atrakcyjne nagrody!!!!

      Pierwszą postacią rozpoczynającą nasz cykl będzie Jan Paweł II. Najważniejsze fakty i ciekawostki   z życia tej wyjątkowej i ważnej dla każdego Polaka osoby znajdziecie :

      PREZENTACJA Jan Paweł II

     • Europejski Dzień Języków Obcych 2020

     • W poniedziałek, 28 września, w naszej szkole obchodziliśmy Europejski Dzień Języków Obcych. Jest to międzynarodowe święto obchodzone 26 września. W ramach tego dnia w naszej szkole odbyło się wiele ciekawych wydarzeń:

      1. Dwujęzyczny konkurs angielsko-niemiecki w formie quizu pt. „Z językami zajdziesz dalej” .

      2. Ciekawy akcent językowy na każdych zajęciach języka angielskiego i niemieckiego w tym dniu, rozwiązywanie quizu językowego.

      3. Wystawa kreatywnych plakatów uczniów kl.2LGa oraz 1LOa na temat: Dlaczego warto się uczyć języków i  jaki sposób to robić?

      4. Puszczanie muzyki pochodzącej z wielu krajów na przerwach w budynku internatu.

      Organizatorami  Europejskiego Dnia Języków Obcych w naszej szkole były p.I. Szkwarek, p.M. Blezień-Lach, p.M.Janicka, a klasy 2LGA oraz 1LOA zaangażowały się w pomoc tego dnia.

      Najwyższe wyniki w konkursie angielsko-niemieckim osiągnęli:

      1 miejsce – Maria Trif, Martyna Piłat kl.2LGa

      2 miejsce – Eliza Zawadzka, Oliwia Jóźwiak kl.3LOb

      3 miejsce – Bartosz Miduch, Krystian Krawczyk kl.2TGi

      Osoby te zostaną nagrodzone dyplomami, nagrodami rzeczowymi oraz ocenami celującymi z języka angielskiego.

      Gratulujemy!

      Kornelia O.& I.Szkwarek

     • DZIEŃ PATRONA

     • 2 października 2020 roku w naszej szkole odbył się Dzień Patrona połączony wraz z Otrzęsinami klas pierwszych. Samorząd Uczniowski pod opieką p. Izabeli Leszczyńskiej przeprowadził go na trzech pierwszych godzinach lekcyjnych, podczas których uczniowie mogli wykazać się swoją wiedzą na temat: Andrzeja Rumockiego „MORRO” – naszego patrona i Powstania Warszawskiego oraz kreatywnością w przygotowanych konkurencjach. Z wykonanych plakatów SU przygotował wystawę na pierwszym piętrze w budynku szkolnym. Po podsumowaniu wszystkich punktów zdobywcami nagród zostali:

       1.miejsce zdobyła klasa - 1Te, wych. p. Agnieszka Wójciak,

       2. miejsce zdobyła klasa – 1Ti, wych. p. Andrzej Rudnicki,

       3. miejsce zdobyła klasa - 1LOa, wych. p. Izabela Szkwarek.

      Pozostałe klasy pierwsze otrzymują wyróżnienie.

      Gratulujemy!!!

      Fundatorem nagród dla wygranych klas jest Samorząd Uczniowski.

      Dziękujemy wszystkim klasą za udział, a wychowawcą oraz innym nauczycielom za zaangażowanie uczniów.

      SU