• Finał konkursu Poznaj swoje prawa w pracy

• Alicje finalistkami ogólnopolskiego konkursu „Poznaj swoje prawa w pracy”

W dniu 23.04.2024 roku w sali konferencyjnej Centrum Nauki Kopernik w Warszawie odbył się finał XI edycji ogólnopolskiego konkursu „Poznaj swoje prawa w pracy”. Organizatorem konkursu jest Państwowa Inspekcja Pracy.

W I etapie tegorocznego konkursu uczestniczyło 10 090 uczniów ze szkół ponadpodstawowych, w etapie regionalnym 720. W zmaganiach etapu centralnego wzięło udział 47 uczestników – laureatów etapów regionalnych z całego kraju.

Naszą szkołę reprezentowały Alicja Drozdowska z klasy 4.te i Alicja Kubrak z 5.TPE, które otrzymały tytuł finalistki.

Uczestnicy etapu centralnego mieli do rozwiązania test wielokrotnego wyboru, w czasie 60 minut, składający się z 50 pytań, w tym 20 o podwyższonym poziomie trudności, z zakresu prawa pracy, w tym przepisów dotyczących BHP oraz legalności zatrudnienia i innej pracy zarobkowej. Zestaw pytań został opracowany przez Centralną Komisję Konkursową.

Konkurs odbywa się pod patronatem MEN, a gośćmi specjalnymi finału byli: Agnieszka Wołoszyn – Zastępca Dyrektora Departamentu Prawa Pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Paulina Rudnicka Główny Specjalista Departamencie Prawa Pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Wioletta Krzyżanowska Mazowiecki Kurator Oświaty, Agnieszka Wolska Sekretarz Naukowy Centralnego Instytutu Ochrony Pracy - Państwowego Instytutu Badawczego. Państwową Inspekcję Pracy reprezentował Dariusz Mińkowski Zastępca Głównego Inspektora Pracy.

Dziękujemy Alicjom za wysiłek włożony w przygotowanie się do konkursu oraz za godne reprezentowanie naszej szkoły.

Opiekun

B. Krycka

• Konkurs PIP Poznaj swoje prawa w pracy - etapy

• 13 grudnia 2023 r. został przeprowadzony szkolny etap konkursu wiedzy o prawie pracy i bhp dla uczniów szkół ponadpodstawowych „Poznaj swoje prawa w pracy”, w ramach realizowanego przez szkołę programu „Kultura bezpieczeństwa”. Przystąpiło do niego 26 uczniów z klas: 4.Te, 4.Tms i 5.Te, a test 25 pytań, obejmujący przepisy prawnej ochrony pracy, w tym przepisy dotyczące bhp, legalności zatrudnienia i innej pracy zarobkowej, ze szczególnym uwzględnieniem praw i obowiązków stron stosunku pracy przygotował kierownik szkolenia praktycznego, nauczyciel bhp Mirosław Żuk na podstawie dostępnej bazy pytań. Najlepszy wynik uzyskała Alicja Kubrak z kl. 5.Te, a o drugie miejsce w dogrywce z Michałem Maliszewskim z klasy 4.Tm/s, powalczyła Alicja Drozdowska z 4.Te.

7 marca 2024 r. w Pałacu Młodzieży w Szczecinie odbył się etap wojewódzki XI edycji Konkursu w 105. rocznicę powstania Państwowej Inspekcji Pracy. Do rywalizacji przystąpiło 60 uczestników, z 32 szkół z województwa zachodniopomorskiego, a nad prawidłowym przebiegiem czuwało jury w składzie: Konrad Pachciarek – Okręgowy Inspektor Pracy w Szczecinie oraz nadinspektorzy Karolina Zysk i Maciej Kwiatkowski. Naszą szkołę reprezentowały Alicja Kubrak i Alicja Drozdowska.

Konkursowicze, wśród których byli również laureaci poprzednich edycji, otrzymali test, składający się z 35 pytań i czas 45 minut. Jednak, aby wyłonić zwyciężczynię, potrzebna była dogrywka. Znalazły się w niej trzy uczennice z taką samą, najwyższą liczbą punktów. Dodatkowa runda, czyli 10 dodatkowych pytań testowych i kryterium czasu pozwoliły ostatecznie wyłonić zwycięzców etapu regionalnego konkursu. Bardzo wysoki poziom wiedzy, atmosfera rywalizacji i presja czasu sprawiły, że ostatecznie podium ukształtowało się następująco:

I miejsce – Roksana Ogrodnik – Zespół Szkół nr  2 w Stargardzie

II miejsce – Alicja Kubrak - Zespół Szkół i Placówek Oświatowych im. kpt. hm. Andrzeja Romockiego „Morro” w Barlinku

III miejsce – Alicja Drozdowska - Zespół Szkół i Placówek Oświatowych im. kpt. hm. Andrzeja Romockiego „Morro” w Barlinku.

Warto wspomnieć. iż Alicji Kubrak w ubiegłym roku zabrakło 2 punktów, aby znaleźć się w gronie najlepszych. Zwycięska trójka powalczy w finale, który odbędzie się 23 kwietnia w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Test wiedzy będzie składał się z pięćdziesięciu pytań (odpowiedzi wielokrotnego wyboru), w tym 20 o podwyższonym poziomie trudności.

Uczestnicy etapu wojewódzkiego zostali wyróżnieni dyplomami, a Laureaci konkursu otrzymali wartościowe bony podarunkowe ufundowane przez Okręgowy Inspektorat Pracy w Szczecinie.

Alicjom dziękujemy, gratulujemy sukcesu i mocno trzymamy kciuki za ogólnopolski etap Konkursu!!!

Organizatorzy:

Beata Krycka