• Wtorki z AWFiS

     • Serdecznie zapraszamy uczniów klas trzecich do wzięcia udziału w wykładach przygotowanych przez pracowników naukowych Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku z myślą o przyszłorocznych maturzystach. 

      Celem wykładów jest poszerzenie wiedzy uczniów o wybrane zagadnienia z dziedziny nauk medycznych i o zdrowiu, a także nauk przyrodniczych, społecznych i humanistycznych, będących przedmiotem badań, prowadzonych przez pracowników naszej uczelni. 

      Wykłady będą się odbywały dwa razy w miesiącu poprzez transmisję online. 

      Start. godz. 10.00 

      Najbliższe spotkania: 

      07.12.2021 – Geny a redukcja masy ciała indukowana interwencją treningową i dietetyczną – dr hab. Agnieszka Maciejswska- Skrendo, prof. AWFiS 

      Link do wykładu on-line w Ms TEAMS 

      21.12.2021 – Sport drogą do marzeń – dr Robert Urbański 

      Link do wykładu on-line w Ms TEAMS 

     • Podziękowania za zaangażowanie oraz włączenie w organizację jubileuszu 75-lecia Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych w Barlinku

     • Szanowni Państwo,

      W imieniu grona pedagogicznego, braci uczniowskiej oraz pracowników Zespołu Szkół i Placówek   Oświatowych im. kpt. hm. Andrzeja Romockiego „Morro” w Barlinku oraz własnym pragniemy Państwu serdecznie podziękować za zaangażowanie oraz włączenie w organizację jubileuszu  75-lecia Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych w Barlinku. Dzięki Państwa życzliwości i ofiarności mieliśmy możliwość wspólnie wziąć udział w tym ważnym dla nas wydarzeniu   

      W ostatnim roku, poświęcając mnóstwo czasu i energii, pracowaliśmy nad organizacją uroczystości. Chcieliśmy godnie uczcić święto, jakim jest Jubileusz 75-lecia szkoły oraz serdecznie przyjąć naszych Gości, którzy swym przybyciem uświetnili naszą uroczystość, byli z nami, złożyli nam wiele wspaniałych życzeń i gratulacji, obdarzyli ciepłem i uśmiechem.
       Dzisiaj możemy powiedzieć z całą pewnością i wielką satysfakcją, że organizacja uroczystości jubileuszowych zakończyła się sukcesem.

      Dziękujemy za wyraz dobroci i chęci niesienia pomocy, za życzliwy gest i wsparcie.
       Państwa zaangażowanie umożliwiło realizację  naszych celów i zamierzeń. Ogromne podziękowania kierujemy do: HaCon Sp. z o.o, Gospodarczego Banku Spółdzielczego w Barlinku, „ESTO” Sp. z o.o. Edward Skałecki, Stowarzyszenia Wspierania Edukacji Zawodowej „WABAR” w Barlinku, Centrum Handlowego „BIMEX” Teresa Bitel, Holding- Zremb Gorzów S.A. oddział Metpol- Barlinek, „GOMETAL” Paweł Goryński, „GOTRANS” Marcin Goryński, PPHU „VEGA” Piotr Kawecki, PPH „Trans-Handel” Bogdan Bola, Int. Production JCS Sp. z o.o., PHU “WALBART” Bartosz  Walaszczyk, FUH “KOMPLEX” Krzysztof Gadzała, PPHU “EKO- TERMO”  Zdzisław  Klocek oraz przyjaciół  i innych osób/ instytucji wspierających Zespół Szkół i Placówek Oświatowych im. kpt. hm. Andrzeja Romockiego „Morro” w Barlinku

      Dziękujemy za pomoc w  stworzeniu podniosłej a zarazem serdecznej atmosfery jubileuszowego spotkania.

      Życzymy wielu sukcesów w życiu zawodowym i prywatnym.
       

       

      Dyrekcja
      Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych
      im. kpt. hm. Andrzeja Romockiego „Morro”
      w Barlinku

     • Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu

     • Palić, nie palić? Zaciągnąć się kuszącym dymkiem, czy też nie? Przed tym hamletowskim dylematem każdego dnia stają miliony nałogowców na całym świecie. Stają, i niestety, wciąż wybierają „palić”.

      Dlaczego tak się dzieje? Najczęściej decyduje o tym słaba wola, nuda, uzależnienie od nikotyny, przyzwyczajenie, palący znajomi, a także brak innej alternatywy. Czy więc obchodzenie kolejnego Światowego Dnia Rzucania Palenia Tytoniu, świętowanego co roku  w trzeci czwartek listopada (w tym roku 18.11.2021), ma jeszcze jakikolwiek sens?

      Ma i to głęboki! Owe 24 godziny to sygnał, że wciąż można odmienić swój los, a także zrobić coś dobrego dla zdrowia. Mamy jeszcze czas, by pozbyć się zgubnego nałogu. Nie tylko na 24 godziny, ale na kolejne dni, tydzień, miesiąc, rok… Resztę życia.

      Światowy Dzień Rzucania Palenia, obchodzony jest corocznie w trzeci czwartek listopada. Pomysłodawcą akcji był amerykański dziennikarz Lynn Smith, który w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień nie palili papierosów. Co przyniosło niespodziewane skutki, aż 150 tysięcy osób postawiło sobie wyzwanie ograniczenia się od palenia tytoniu przez 24 godziny. Akcja ta w kolejnych latach objęła wszystkie stany i następne tysiące palaczy.

       

      W Polsce Światowy Dzień Rzucania Palenia obchodzony jest od 1991 roku.

       

      Palenie tytoniu niesie ze sobą wiele negatywnych skutków wpływających na stan zdrowia człowieka, między innymi:

      • Choroby układu oddechowego (Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc – POCHP, zapalenie płuc).
      • Choroby układu krążenia (niedokrwienna choroba serca, choroba naczyniowo- mózgowa, zwyrodnienie mięśnia sercowego, miażdżyca tętnic, tętniak aorty).
      • Nowotwory (płuc, przełyku, jamy ustnej, krwi, nerek, górnych dróg oddechowych, pęcherza moczowego).

       

      Jest wiele powodów, aby rzucić palenie, a obecna pandemia może być jeszcze jednym motywatorem​:

      • Każdego roku umiera ponad 8 milionów osób, z czego 7 milionów to aktywni palacze, a około 1 milion to osoby narażone na bierne palenie.
      • Osoby palące tytoń oraz używające e-papierosów są 7 razy bardziej narażone na zakażenie koronawirusem.
      • Palenie tytoniu sprzyja powstawaniu przewlekłych chorób układu oddechowego, takich jak – nowotwory płuc, gruźlica, astma oskrzelowa oraz przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP). Palenie tytoniu lub używanie e-papierosa zwiększa ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19. Koronawirus atakuje przede wszystkim układ oddechowy, doprowadzając do jego uszkodzenia. Palacze i osoby cierpiące na  POChP mogą mieć podwyższony poziom enzymu ACE-2, który pomaga wirusom dostać się do komórek znajdujących się w płucach, gdzie patogen się namnaża. Palenie tytoniu może być także istotnym czynnikiem sprzyjającym powstaniu i rozwoju przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, która doprowadza do uszkodzenia pęcherzyków płucnych, co zmniejsza ich wydolność w pobieraniu tlenu i usuwanie dwutlenku węgla. W  konsekwencji dochodzi do uciążliwego kaszlu i problemów z oddychaniem. Jest to także czynnik zwiększający ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19.
      • Palenie tytoniu oraz używanie e-papierosów, podobnie jak COVID-19, podnosi stężenie czynników krzepnięcia krwi, co zwiększa ryzyko udaru.
      • Osoby palące dużo częściej dotykają okolic ust podczas palenia, co w obecnej sytuacji, przy niedostatecznej higienie rąk, także zwiększa możliwość zarażenia koronowirusem. 

      Metody rzucenia palenia

      Istnieje wiele sposobów na rzucenie palenia od naturalnych metod (zmniejszenie ilości wypalanych papierosów, znalezienie sprzymierzeńca w postanowieniu, pozytywne nastawienie do osiągnięcia cel), przez nikotynową terapię zastępczą (nikotynowe gumy do żucia, plastry nikotynowe, inhalatory nikotynowe) do metod niekonwencjonalnych (hipnoza, akupunktura, Bicom). Istnieją również specjalne, sprofilowane darmowe aplikacje mobilne, które mają
      na celu wspomagać osobę uzależnioną w rzucaniu palenia. Takie aplikacje analizują wprowadzone przez użytkownika dane i dostosowują najbardziej odpowiedni program wsparcia dopasowany do jego potrzeb. Jedną z nich jest aplikacja „Jak rzucić palenie”, o której więcej informacji można znaleźć na stronie http://jakrzucicpalenie.pl/rzuc-palenie-z-aplikacja/ 

       

       Pomocna w procesie rzucania palenia jest funkcjonująca przy Centrum Onkologii – Instytucie im. Marii Skłodowskiej - Curie, ogólnopolska
      Telefoniczna Poradnia Pomocy Palącym  tel : 801 108 108.
       Godziny pracy Poradni: poniedziałek – piątek: 11:00 -19:00
      Jeśli masz zamiar rzucić lub jesteś w trakcie rzucania palenia
      i potrzebujesz porady, zadzwoń!

       

      I.Cz

       

      Ważnym elementem profilaktyki palenia tytoniu jest udostępnianie wiedzy na temat jego skutków zdrowotnych, młodzież szkoły z okazji Światowego Dnia Rzucania Palenia przygotowała  informacje, plakaty zachęcające do rzucenia palenia, które wystawiono na I piętrze szkoły a  uczennice Kornelia Ożóg i Zuzanna Sowiejko z klasy 2 LOa  odwiedziły klasy i zachęcały uczniów do rzucenia palenia  właśnie w tym dniu rozdając plakietki z hasłem ,, Nie palę”. Dziękujemy uczennicą za zaangażowanie.

       Za pomoc w wykonaniu plakietek dziękujemy również Mateuszowi Gołuchowskiemu z klasy 2B/m/wz oraz Klaudii Kokoszko z klasy 1Bs/k .

      Organizatorki : Iwona Czujko i Teresa Wróblewska

   • Kontakty

    • Zespół Szkół i Placówek Oświatowych
    • 95 7461 064 lub +48 663 970 340
    • ul. Szosowa 2 74-320 Barlinek Zachodniopomorskie, Polska www: zsipo.eu e-mail: sekretariat@zsipo.eu fax: 95 7461 064 74-320 Barlinek Poland
   • Logowanie