• „Tytoń: zagrożenie dla naszego środowiska”

     • Światowy Dzień bez Tytoniu został ustanowiony przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) w 1988 roku. Corocznie WHO dąży do zwrócenia uwagi społeczeństw na skutki zdrowotne, społeczne i ekonomiczne  palenia papierosów. Hasłem przewodnim tegorocznych  obchodów  jest „Tytoń: zagrożenie dla naszego środowiska”. Globalna kampania prowadzona przez WHO ma na celu podniesienie świadomości  ludności  całego świata na temat negatywnego wpływu  cyklu produkcyjnego tytoniu  na środowisko. Szkodliwy wpływ przemysłu tytoniowego na środowisko jest ogromny i rośnie, wywierając niepotrzebną presję na i tak już ograniczone zasoby i delikatne ekosystemy naszej planety. Zaczynając od uprawy tytoniu,  produkcji i  dystrybucji  kończąc na  toksycznych odpadach, używanie tytoniu jest szkodliwe na każdym etapie. Od początku do końca cykl życia tytoniu jest procesem zanieczyszczającym i szkodliwym dla środowiska. Na całym świecie każdego roku wykorzystywanych jest około 3,5 miliona hektarów ziemi pod uprawę tytoniu, która w wyniku tej uprawy jest niszczona. Uprawa tytoniu przyczynia się do wylesienia 200 000 hektarów lasów rocznie oraz do degradacji gleby. Ponadto wyczerpuje ona  planetę z zasobów wody, paliw kopalnych i metali.

      Ponad 4,5 biliona niedopałków papierosów jest nieodpowiednio usuwanych każdego roku na całym świecie, generując toksyczne odpady i uwalniając tysiące chemikaliów do powietrza, wody i gleby.

       

      Kluczowe przesłania Światowego Dnia bez Tytoniu 2022

      • Uprawa, produkcja i użytkowanie tytoniu zatruwa naszą wodę, glebę, plaże i ulice miast chemikaliami, toksycznymi odpadami, niedopałkami papierosów, w tym mikroplastikiem i odpadami z e-papierosów. Nie daj się nabrać na próby przemysłu tytoniowego, które próbują odwrócić uwagę od szkód środowiskowych poprzez greenwashing* swoich produktów dzięki darowiznom na rzecz inicjatyw na rzecz zrównoważonego rozwoju i raportowaniu o „standardach” środowiskowych, które często sami ustalają. 
      • Przemysł tytoniowy zarabia na niszczeniu środowiska i musi być pociągnięty do odpowiedzialności za niszczenie środowiska oraz do płacenia za odpady i szkody.
      • Każdy wypalony papieros lub zużyty wyrób tytoniowy marnuje cenne zasoby, od których zależy nasza egzystencja. Rzuć tytoń dla swojego zdrowia i dla naszej planety. Dym tytoniowy przyczynia się do wyższego poziomu zanieczyszczenia powietrza i zawiera trzy rodzaje gazów cieplarnianych.
      • Rządy i decydenci powinni wspierać hodowców tytoniu w przejściu na alternatywne, bardziej zrównoważone źródła utrzymania w celu zmniejszenia wpływu uprawy, suszenia i produkcji tytoniu na środowisko, przy jednoczesnym dalszym wdrażaniu środków kontroli tytoniu.

      * Greenwashing – zjawisko polegające na wywoływaniu u klientów poszukujących towarów wytworzonych zgodnie z zasadami ekologii i ochrony środowiska wrażenia, że produkt lub przedsiębiorstwo go wytwarzająca są w zgodzie z naturą (https://pl.wikipedia.org/wiki/Greenwashing)

       

       

      Kampania wzywa rządy i decydentów do zaostrzenia prawodawstwa, w tym wdrożenia i wzmocnienia istniejących systemów, aby producenci byli odpowiedzialni za środowiskowe     i ekonomiczne koszty postępowania z odpadami tytoniowymi. WHO zaleca również, aby całkowicie zostały zakazane reklamy promocji i sponsorowania wyrobów tytoniowych.

      Na całym świecie po papierosy sięga regularnie ponad miliard osób. Ze względu  na wzrastającą liczbę osób uzależnionych od tytoniu możemy powiedzieć, że jest to jeden z wielu powodów, aby zachęcić społeczeństwo  w  dniu obchodów  do rzucenia palenia i zarazem zadbania o dobro środowiska. Należy również pamiętać, iż palenie papierosów prowadzi do  negatywnych skutków zdrowotnych wywołujących groźne choroby a nawet śmierć. Przypominamy, że nikotyna zawarta w tytoniu jest silnie uzależniająca, a używanie tytoniu jest głównym czynnikiem ryzyka chorób układu krążenia, układu oddechowego, ponad 20 różnych typów lub podtypów raka i wielu innych chorób. Każdego roku ponad 8 milionów ludzi umiera z powodu konsekwencji używania tytoniu. Obchody Światowego  Dnia Bez Tytoniu 2022 są dobrą okazją, aby wszyscy wspólnie mogli się zastanowić jak poprawić swoje zdrowie oraz zmniejszyć ryzyko zagrożenia dla naszego środowiska naturalnego.

      Dzień bez papierosa

      – najważniejszy moment

      Pierwszy dzień bez papierosa  jest przełomowym, choć bardzo trudnym momentem w życiu każdej osoby uzależnionej od palenia. Jeśli do tej pory przerwa w pracy przebiegała w towarzystwie papierosa lub jeśli nikotyna leczyła codzienny stres kilkanaście razy dziennie, ograniczenie palenia to nie lada wyzwanie.

      Zrezygnowanie z palenia na jeden dzień to ogromny krok w stronę zerwania z nałogiem, choć może temu towarzyszyć szereg nieprzyjemnych dolegliwości, wśród których wymienia się:

      • rozdrażnienie
      • nadmierny apetyt
      • wahania nastrojów
      • trudności w koncentracji
      • drżenie dłoni.

      Wszystkie te objawy w końcu ustąpią, a z odpowiednią pomocą można skutecznie je ograniczyć tak, aby nie wpływały negatywnie na codzienne czynności.

      Pierwsze skutki rzucania palenia mogą być nieprzyjemne, ale już po kilku dniach można zauważyć wyostrzenie węchu i smaku oraz większą swobodę podczas oddychania. Miesiąc bez papierosa pozwala całkowicie uwolnić organizm od zalegającego dwutlenku węgla dzięki poprawie wymiany gazowej w płucach. Zwiększa się objętość płuc oraz znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób serca czy układu oddechowego.

       

      Jak zmienia się skóra palacza po rzuceniu palenia?

       

      Szacuje się, że pierwsze efekty ograniczenia palenia są widoczne już po 20 minutach od wypalenia ostatniego papierosa. To w tym czasie normuje się ciśnienie krwi, wzrasta ilość tlenu we krwi, a dwutlenek węgla zaczyna stopniowo uwalniać się z organizmu.

      Tak naprawdę wystarczy tydzień bez papierosa, aby zobaczyć pozytywne zmiany w swoim wyglądzie. Skóra stopniowo przestaje być szara i ziemista. Po zakończeniu terapii antynikotynowej cera staje się bardziej promienna, wygląda młodziej, znikają także niektóre przebarwienia.

      W dymie papierosowym znajduje się mnóstwo szkodliwych substancji smolistych, które przenikają w głąb skóry. Mogą one nie tylko wpłynąć negatywnie na jej wygląd, ale także na zdrowie, przyczyniając się do rozwoju wielu chorób dermatologicznych, sprzyjając nawet szybszej progresji czerniaka. Dym tytoniowy wpływa także niekorzystnie na stan włosów i paznokci, dlatego po rzuceniu nałogu można zauważyć znaczną poprawę.

       

      Zachęcamy do rzucenia palenia a jeśli potrzebujemy wsparcia możemy zwrócić się o pomoc do telefonicznej Poradni Pomocy Palącym 0-801-108-108 lub zgłosić się do swojego lekarza POZ.

       

      Materiały źródłowe: https://www.who.int/campaigns/world-no-tobacco-day/2022

     • DOBRY WYSTĘP SZKOLNYCH LEKKOATLETÓW

     • Dnia 17 maja w Myśliborzu odbyły się Indywidualne Mistrzostwa Powiatu Myśliborskiego w Lekkiej Atletyce.  Znakomicie spisali się uczniowie naszej szkoły, którzy zdominowali rywalizację dziewcząt i chłopców. Najlepsi w swoich konkurencjach okazali się: Kinga Radzka - 400m, , Martyna Tylkowska – 800m, Martyna Musiałowska – skok w dal, Oliwia Kostrzewska – pchnięcie kulą, Kacper Kucharski – 400m, skok w dal, Król Piotr – 800m. Na drugich pozycjach uplasowali się: Maja Galant – 100m, Oliwia Tumielewicz – 800m, Marcel Buczek - 100m, Oliwer Pawłowski – 400m, skok w dal, Mateusz Kwaśny – pchnięcie kulą. Trzecie miejsca zajęli: Amelia Wyderska – 400m,  Kalina Siejko – skok w dal, Patryk Gil – 800m, Seweryn Puk – skok w dal, Łukasz Baryło – pchnięcie kulą.

      Bezkonkurencyjna okazała się także sztafeta dziewcząt 4x100m w składzie Wiktoria Kalińska, Magdalena Iwańska, Maja Galant, Nadia Lewandowska. Chłopcy w tej konkurencji minimalnie przegrali i finiszowali na drugim miejscu, a pobiegli w składzie: Walentyn Shyrinov, Kacper Kucharski, Wiktor Bartosik, Seweryn Puk.

      Opiekunami naszych reprezentantów byli Karolina Konieczna i Jarosław Bednarek.


     • Dyktando Tolkienowskie

     • Zasady polskiej pisowni potrafią być zaskakujące, a wielość wyjątków nie do ogarnięcia o czym mogli się przekonać uczniowie naszej szkoły, którzy 12 kwietnia 2022 r. w bibliotece wzięli udział w Szkolnym Konkursie Ortograficznym. 29 miłośników polskiej ortografii z klas liceum i technikum  napisało dyktando w odniesieniu do fragmentu dzieła J. R. Tolkiena „Hobbit czyli tam i z powrotem”. Nad przebiegiem konkursu czuwały panie: Marta Szafkowska i Izabela Leszczyńska a prace konkursowe sprawdzali również inni nauczyciele języka polskiego: p. Justyna Stawicka, p. Marzenna Wencierska i p. Monika Ziemichód.

       

      Ortografia to taka wiedza tajemna, której nie da się okiełznać oraz pułapki czyhające na każdym kroku… jednak niektórzy nasi uczniowie poradzili sobie z tym doskonale  i  nie dali się zwieść zawiłościom ortograficznym.


      Wyniki Szkolnego Konkursu Ortograficznego:


      Liceum Ogólnokształcące:

      1 miejsce - Julia Woźniak kl. 3 LG a

      2 miejsce - Oliwia Kozakiewicz kl. 1 LO b

      3 miejsce - Klaudia Lis kl. 2 LO b i Amelia Wyderska kl. 3 LP a


      Technikum:

      1 miejsce - Filip Wątrobiński kl. 1 Ti

      2 miejsce - Kacper Stasiński kl. 1 Ti

      3 miejsce - Antoni Weselski kl. 1 Th/m i Michał Sobczak kl. 1 Te/s


      Dziękujemy wszystkim uczniom za udział w konkursie a zwycięzcom gratulujemy!


      „Błędy ortograficzne to takie literackie odciski palców człowieka.” [Stephen King „Ballada o celnym strzale”]

      Organizatorzy: nauczyciele języka polskiego


   • Kontakty

    • Zespół Szkół i Placówek Oświatowych
    • 95 7461 064 lub +48 663 970 340
    • ul. Szosowa 2 74-320 Barlinek Zachodniopomorskie, Polska www: zsipo.eu e-mail: sekretariat@zsipo.eu fax: 95 7461 064 74-320 Barlinek Poland
   • Logowanie