• Dzień podróżniczy z Mariuszem Kurcem

     •  

      „Kto wyjeżdżając z domu dobrze wie, co chce zobaczyć, przeżyć, odczuć, a oprócz tego ma przygotowanie merytoryczne, ten zwiedza świat. Kto zaś przemierza przestrzenie bez sprecyzowanego celu, nie bacząc na trudy i niebezpieczeństwa, a pragnie przy tym podążać dalej i dalej, nie wiedząc, co tam zastanie – ten podróżuje”.

                                                              Mariusz Kurc

      Taki dzień podróżniczy odbył się w naszej szkole 20 października. Czekaliśmy na Kurca z wielką ciekawością, na  Jego nowe opowieści i filmy z podróży. Nie zawiedliśmy się, było jak zwykle warto! Jego przeżycia w trakcje podróży i fascynacja z jaką opowiada potrafi przyciągnąć słuchacza                    i zaciekawić. Dla nas były to żywe lekcja geografii, w których uczestniczyło po 120  uczniów zasłuchanych i zainteresowanych. Kontynenty, które nam podróżnik zaprezentował to Azja i Afryka. Pokazał piękno i brzydotę, bogactwo i biedę. Jednak wszystko było prawdziwe bo Kurc podróżując stopem w różnych częściach świata dociera bezpośrednio do ludzi, do ich rodzin, domów, miejsc pracy, świątyń. Przebywa z nimi, rozmawia, je posiłki, dzięki temu ma bezpośrednie informacje, inne niż podróżnicy posiadający przewodników.

      Za każdym razem Mariusz Kurc opowiadając daje nam różne wskazówki, ważne myśli z podróży. Myśli, które przydadzą się w życiu codziennym. Kilka z nich przedstawiamy poniżej:

      • Będą Cię lubić, jeżeli będziesz na tym samym poziomie.
      • Młodsze pokolenie jest po to, żeby pomagać starszym.
      • Jesteśmy wolni w jakimś zakresie.
      • Bycie specyficznym wiąże się z pewną odwagą i siłą.
      • Nigdy nie należy podpisywać dokumentów, których nie rozumiemy.
      • Cierpliwość! W żadnym razie nie dać się sprowokować, szczególnie mundurowym.

                                                                                                                   

                                                                                                                                      Nauczyciele geografii

     • „PO RAZ KOLEJNY ZŁAPALIŚMY ZAĆMIENIE SŁOŃCA W BARLINKU”

     • 25 października 2022 roku na niebie ukazało się częściowe zaćmienie Słońca. Kosmiczny spektakl rozpoczął się o godzinie 11:13, a trwał do 13:32 czasu lokalnego. Największą fazę tego zjawiska będą mieli szansę zobaczyć mieszkańcy północno-wschodniej części Polski - tam tarcza słoneczna będzie zasłonięta aż w 46%. W stolicy kraju faza maksymalna wyniesie 41%. Nasi uczniowie z  wraz z nauczycielkami geografii oraz wychowania fizycznego, mogli podziwiać kosmiczne zjawisko w trakcie trwania zajęć dydaktycznych. Niestety pochmurna pogoda w znacznym stopniu uniemożliwiła obserwację tego zjawiska. Nie przeszkodziło to jednak i efektem są fotografie zamieszczone poniżej. Dzięki uprzejmości kadry nauczycielskiej ze szkolnych warsztatów uczniowie mogli bezpiecznie oglądać zjawisko poprzez płytki spawalnicze, które chroniły wzrok. Pamiętajmy, by nie przemęczać oczu i nie przesadzać z długością patrzenia na Słońce - wystarczy krótka chwila.

      Następne takie wydarzenie będzie miało miejsce w 2025 roku. Zapraszamy na boisko szkolne przy naszej szkole.

      Artykuł: Łukasz Białecki

      Zdjęcia: Wiktoria Kalińska, Wiktoria Szumierz, Milena Cepik, Sara Monasterska i Weronika Łykus

     • „Górka górą!”

     • 11 października 2022 roku uczniowie naszej szkoły pod opieką p. Karoliny Koniecznej i p. Jarosława Bednarka uczestniczyli w Mistrzostwach Powiatu w Szkolnej Lidze Lekkoatletycznej w Myśliborzu. Młodzież ZSiPO po raz kolejny osiągnęła wysokie wyniki w poszczególnych konkurencjach lekkoatletycznych. Pierwsze miejsca w swoich startach zajęli:

      -Maja Galant 100m,

      -Skóra Emilia 400m,

      -Musiałowska Martyna skok w dal,

      -Bartnicka Agnieszka pchnięcie kulą (4kg,)

      -Iwańska Magdalena, Wyderska Oliwia, Forster Natalia i Maja Galant sztafeta 4x100m,

      -Szymaniak Szymon 100m,

      -Kucharski Kacper 400m,

      -Puk Seweryn skok w dal,

      -Szymaniak Szymon, Wesołowski Michał, Bartosik Wiktor i Puk Seweryn 4x100m,

      Ponadto szkołę naszą reprezentowali: Natalia Forster, Nadia Lewandowska, Kinga Radzka Katarzyna Dobrzeniecka, Amelia Wyderska, Oliwia Tumielewicz, Martyna Tylkowska, Martyna Cieślak, Oliwia Kostrzewska, Kalina Siejko, Otylia Pietrzycka, Michał Wesołowski, Dawid Pieczko, Bartosz Kubiak, Piotr Król, Filip Ziobrowski, Patryk Gil, Szymon Karmelita, Wiktor Bartosik, Paweł Sankiewicz.

      Zarówno dziewczęta jak i chłopcy w punktacji drużynowej uplasowali się na I miejscu. Dziewczęta w sumie uzbierały 489 punkty, a chłopcy 798 pkt. To dowód na to, że sport w naszej szkole stoi na wysokim poziomie, a uczniowie po raz kolejny byli dobrze przygotowani do zawodów i godnie reprezentowali „Górkę”.

      Gratulacje dla wszystkich uczestników i opiekunów!

                                                                                                    W. Leszczyńska

     • Konkurs fotograficzny „Bezpieczny kadr”

     • Okręgowy Inspektorat Pracy w Szczecinie ogłasza konkurs fotograficzny Bezpieczny kadr. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów szkół ponadpodstawowych i potrwa do 20 listopada (regulamin, a także plakat znajdują się w załącznikach).  Być może to właśnie wśród naszych uczniów znajduje się przyszły laureat? A na autorów najlepszych zdjęć czekają atrakcyjne nagrody. Patronem medialnym Bezpiecznego kadru jest Radio Szczecin.

      Więcej informacji i załączniki pod linkiem:

      Konkurs fotograficzny "Bezpieczny kadr"

     • „W trosce o zdrowie dziecka i twoje”

     •  Płodowy Zespół Alkoholowy (FAS)

      10.10.2022 młodzież klas pierwszych uczestniczyła w warsztatach z panią Agnieszką Jager  pedagogiem- terapeutą, diagnostą FAS , która  przybliżyła trudny temat FAS (Fetal Alcohol Syndrome), który jest zespołem umysłowych i fizycznych zaburzeń, przejawiających się jako opóźnienie umysłowe, dysfunkcja mózgu, anomalia rozwojowe, zaburzenia w uczeniu się i zaburzenia psychologiczne. Efekty mogą być różne – od obniżenia ilorazu inteligencji, zaburzeń uwagi, aż do wad serca, dysfunkcji mózgu i śmierci włącznie. Uzupełnieniem informacji  był film ,, Wieczne dziecko,,
      opowiadający o dzieciach, które późno lub nigdy nie dorosną, bo mają wady wrodzone, zarówno somatyczne (dotyczące ciała), jak i neurologiczne (układu nerwowego, głównie mózgu).Młodzież miała możliwość aktywnego udziału w  zajęciach i chętnie uczestniczyła w dyskusji.

       

      Pełnoobjawowy FAS spełnia 4 kryteria diagnostyczne:

      • opóźniony wzrost zarówno przed, jak i po urodzeniu;
      • uszkodzenie mózgu, którego skutkiem są zaburzenia neurologiczne, opóźniony rozwój, niedorozwój umysłowy, zaburzenia zachowania, trudności w uczeniu się. nadpobudliwość;
      • charakterystyczne rysy twarzy: małe oczodoły, krótki nos, płaska twarzoczaszka, wąska górna warga, mała szczęka, brak rynienki podnosowej;
      • potwierdzone wywiadem spożywanie alkoholu przez matkę w czasie ciąży.
     • XIV OLIMPIADA WIEDZY HOTELARSKIEJ

     •  

      Miło jest nam poinformować, że 6 października 2022 r. w naszej szkole odbył się szkolny etap XIV Olimpiady Wiedzy Hotelarskiej. W konkursie wzięli udział uczniowie klas 3 i 4 technikum hotelarskiego.

      Najlepsze wyniki uzyskały: Wiktoria Szumierz uczennica klasy 3.Th oraz Oliwia Giedziun uczennica klasy 4.TGh, a tym samym zakwalifikowały się do etapu okręgowego.

      Etap szkolny został przeprowadzony w oparciu o treści podstawy programowej obejmującej szeroko rozumianą wiedzę hotelarską.

      W tym roku szkolnym tytułem przewodnim OWH jest: Turystyka odpowiedzialna.

      Niezmiennie wśród głównych celów Olimpiady realizowane będą: 

      • rozwijanie wśród młodzieży zainteresowań hotelarstwem i turystyką oraz podnoszenie poziomu umiejętności zawodowych ujętych w podstawie programowej kształcenia w zawodzie technik hotelarstwa, zatwierdzonej przez Ministra Edukacji,
      • kształtowanie wzorców wychowawczych i pobudzanie ambicji zawodowych uczniów klas hotelarskich,
      • podnoszenie umiejętności dydaktycznych nauczycieli przedmiotów zawodowych w szkołach hotelarskich.
      • motywowanie uczniów do podejmowania dalszego kształcenia na kierunkach hotelarsko-turystycznych szkół wyższych,
      • kształtowanie umiejętności samodzielnego zdobywania wiedzy,
      • stworzenie dla młodzieży możliwości szlachetnego współzawodnictwa w rozwijaniu swoich uzdolnień i zainteresowań,
      • prowadzenie współzawodnictwa miedzy szkołami,
      • integracja środowiska hotelarskiego.

      Serdecznie gratuluję dziewczynom wyników! A wszystkim dziękuję za współpracę.

      Anna Gaładyk

     • Międzynarodowe Targi Poznańskie POLAGRA

     • 26 września 2022 roku klasy: 2.Th/m, 3.Te/h, 4.TGe/h, 4.TPh, 4.TPe oraz 4.TPm/s uczestniczyły w Międzynarodowych Targach Poznańskich POLAGRA.POLAGRA to miejsce prezentacji produktów odpowiadających potrzebom konsumentów, nowych technologii pozwalających utrzymać najwyższe standardy bezpieczeństwa w produkcji żywności, a także rozwiązań, które usprawniają prace obiektów gastronomicznych i noclegowych.

      Mianownikiem jest smak, wokół którego budowane są nowe relacje biznesowe warunkujące rozwój branży i promocję polskiej żywności zagranicą.

      Targi POLAGRA składają się z trzech salonów: FOOD, FOODTECH i HORECA.

      Salon FOOD przeznaczony jest dla branży spożywczej. To zwiastun trendów konsumenckich, kompleksowy przegląd ofert i promocja polskiej gospodarki. 

      Salon FOODTECH można określić jako tętniącą życiem fabrykę żywności, w której można zobaczyć działanie całych linii produkcyjnych.

      Podczas Salonu HORECA prezentowane są innowacyjne rozwiązania usprawniające pracę profesjonalnych kuchni, zwiększające zakres usług oferowanych przez lokale gastronomiczno-noclegowe, zapewniające bezpieczeństwo i komfort pobytu gościom restauracji czy obiektów noclegów.

      Salon wzbogacała strefa kulinarna, w której odbywał się najbardziej prestiżowy konkurs w polskiej gastronomii – Kulinarny Puchar Polski.

      Wszystkim trzem ekspozycjom towarzyszyły szkolenia branżowe, eksperckie spotkania, dystrybutorów żywności, rozwiązań marketingowych. Odbywały się także panele dyskusyjne z udziałem ekspertów na temat zmian w zachowaniu konsumentów, trendów w żywieniu, szkoleń, pozwalających rozwijać produkcję i wdrażać standardy bezpieczeństwa pracy.

      Głównym celem wycieczki było poszerzenie horyzontów zawodowych – w zawodach technik hotelarstwa oraz technik ekonomista i cel ten został zrealizowany.

      Dziękuję wszystkim za miłą atmosferę oraz współpracę. Opiekę nad uczniami sprawowały Panie: Iwona Sobierajewicz, Beata Milkowska, Beata Krycka oraz Anna Gaładyk.


      Anna Gaładyk

      Foto: Ania G. i Beata K.


   • Kontakty

    • Zespół Szkół i Placówek Oświatowych
    • 95 7461 064 lub +48 663 970 340
    • ul. Szosowa 2 74-320 Barlinek Zachodniopomorskie, Polska www: zsipo.eu e-mail: sekretariat@zsipo.eu fax: 95 7461 064 74-320 Barlinek Poland
   • Logowanie