Ciekawostka demograficzna
SPOTKANIA POLICJANTÓW Z MŁODZIEŻĄ
Policjanci z Komisariatu w Barlinku rozpoczęli cykl spotkań dotyczących odpowiedzialności karnej nieletnich. Uczestnikami spotkań byli uczniowie klas drugich i trzecich. Demoralizacja, czyny karalne, odpowiedzialność prawna nieletnich to tematy, na które rozmawiali z aspirantem Albertę Wałęką oraz posterunkową Mariolą Galińską. Omówiono kto to jest osoba nieletnia oraz jakie ma prawa i obowiązki.
Wytłumaczono co oznacza określenie czyn karalny. Uczniowie dowiedzieli się, jak klasyfikowane są różne działania naruszające prawo i jaka grozi za nie kara. Policjanci również poinformowała uczestników spotkania co to jest demoralizacja przedstawiając jednocześnie jakie środki wychowawcze i poprawcze mogą być zastosowane wobec osoby nieletniej. Podano liczne przykłady ze swojej pracy, obrazujące jak często z pozoru niewinne żarty prowadzą do nieszczęść, za które ktoś później odpowiada przed sądem. Konsekwencją tych czynów i odbytej przez nich kary mogą być problemy ze znalezieniem pracy w przyszłości, zaświadczenie o niekaralności jest jednym z dokumentów, który coraz częściej jest wymagany przez pracodawców.
Szkolny konkurs Wiedzy o Hiv i Aids
07.11.2022 odbył się etap szkolny konkursu Wiedzy o Hiv i Aids „Wiedza ratuje życie” pod hasłem ,, Czy wiesz,że…” do którego przystąpiło 20 uczniów z klas pierwszych Uczestnicy rozwiązywali test z wiedzy o HIVi AIDS. Wszyscy wykazali się dużą wiedzą. Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:
I miejsce – Hanna Wiśniak klasa 1Lob
II miejsce –Natalia Jędrzejewska klasa 1Loa
III miejsce –Natalia Wieczorek klasa 1LOb
01.12.2022 - uczennice będą reprezentować szkołę w etapie powiatowym .
Gratulujemy!!!
TYDZIEŃ Z KRYMINAŁEM w szkolnej bibliotece!!!
Biblioteka szkolna zaprasza wszystkich swoich czytelników na TYDZIEŃ Z KRYMINAŁEM, obecnie jednym z najpopularniejszych gatunków. W końcu kto z nas nie lubi mrożących krew w żyłach wrażeń i rozwiązywania zagadek kryminalnych, kto nie marzy o tym, by krok po kroku śledzić groźnego mordercę, a następnie stanąć z nim oko w oko? Oczywiście wszystko to w poczuciu bezpieczeństwa, przecież mamy do czynienia z opowieścią spisaną na papierze! Zatem, którą książkę z oceanu powieści z dreszczykiem wyłowić?
Przyjdź do nas, a pomożemy Ci wybrać tę najciekawszą!
Narodowe Czytanie 2022 Ballad i romansów
5 września 2022 roku w szkolnej bibliotece miało miejsce Narodowe Czytanie Ballad i romansów. Jak wiemy, zainaugurowana przez Parę Prezydencką 3 września tegoroczna odsłona Narodowego Czytania odbywa się w roku polskiego romantyzmu. Zwłaszcza dziś, w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę, wolnościowe idee romantyzmu znów są niezwykle aktualne.
Dwieście lat temu w Wilnie zostały wydane Ballady i romanse Adama Mickiewicza – zbiór poezji, który zapoczątkował w Polsce romantyzm. Młodzieńcze, a jednocześnie bardzo dojrzałe wiersze okazały się przełomowe i dzisiaj trudno wyobrazić sobie bez nich dalsze dzieje naszej literatury. Romantyczność, Świtezianka, Powrót taty, Pani Twardowska i inne niezapomniane utwory tego cyklu od dziesiątków lat łączą pokolenia Polaków.
Zachwycają wyjątkową aurą, niezrównanymi opisami natury i mądrą prawdą, że świat musi być sprawiedliwy, dobro nagrodzone, a zło ukarane. Niezwykła wrażliwość, wspaniałe wyczucie języka i wyobraźnia genialnego poety sprawiły, że Ballady i romanse są esencją polskiego romantyzmu.
Warto podkreślić, że uczestnicy tej wyjątkowej akcji otrzymali do zeszytu pamiątkowy stempel pieczęci, którą Kancelaria Prezydenta przygotowała specjalnie na tę okazję.
Para prezydencka podarowała także naszej szkole unikatowy egzemplarz Ballad i romansów. Jesteśmy przekonani, że wspólna lektura tego pięknego i mądrego zbiorku pomoże nam odkryć na nowo romantyzm, a także przyczyni się do promocji czytelnictwa.
nauczyciele bibliotekarze
Korytarz z dreszczykiem czy korytarz zadumy?
W przestrzeni publicznej toczą się dyskusje o wyższości Święta Wszystkich Zmarłych nad Halloween. Osoby wierzące stronią od zabaw halloweenowych i nawołują do zaprzestania amerykańskiej tradycji w naszej kulturze i poddania się refleksji nad życiem, natomiast wielbiciele halloween uznają je za ciekawy sposób spędzania czasu. Postanowiliśmy pogodzić zwolenników jak i przeciwników obu świąt, a stało się to możliwe dzięki wystrojowi naszych szkolnych korytarzy. Pierwsze piętro stało się niewątpliwie korytarzem z dreszczykiem, bo opanowały je nietoperze, pajęczyny czy kościotrupy, słowem typowo halloweenowy pejzaż. Parter natomiast połączył zadumę, tradycję, literackie wspomnienie zaduszkowe i zabawę. O tę wyjątkową oprawę zadbały panie bibliotekarki oraz pani A. Wójciak.
Panie bibliotekarki
Zajęcia w terenie z geografii rozszerzonej- charakterystyka rzeki Młynówki
Zajęcia na świeżym powietrzu to bardzo dobry sposób na uzyskanie wiedzy w sposób praktyczny, a także ciekawy dla naszych uczniów. W czerwcu i październiku 2022 roku klasy: 3LoB, 3Te, 3Lpa wybrały się na zajęcia w terenie z geografii rozszerzonej. Tematem zajęć było badanie wody w okolicznej rzece Młynówka. Uczniowie mieli do dyspozycji sprzęt taki jak: mapa, lupa, miarka 2m, szalki, sitko, podbierak, łopatka, grabki, kompas, szkło powiększające... Zajęcia odbyły się pod opieką Pani Doroty Bindugi-Wieczorek - nauczycielki geografii.
Zadaniem uczniów była praca w pięcioosobowych grupach, w których musieli wykonać
następujące zadania:
-charakterystyka ogólna rzeki (początek i koniec rzeki, jaką rzekę zasila, po jakim terenie płynie, jaka roślinność znajduje się wokół Ciebie)
-pomiary rzeki (szerokość koryta rzecznego, głębokość koryta)
- badanie jakości wody za pomocą wyłowionych organizmów (wymienić znalezione
organizmy oraz określić jakość wody na ich podstawie)
Praca młodzieży przebiegała bardzo sprawnie, a co najważniejsze w dobrej atmosferze.
Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć wraz z wynikami naszych uczniów, która znajduje się poniżej:
10
Wychodzimy naprzeciw problemom nastolatków!
W ostatnich tygodniach Barlineckie Towarzystwo Edukacyjne we współpracy
z Małgorzatą Kapuściak, przeprowadziło w naszej szkole cykl spotkań dla uczniów klas drugich. Projekt był realizowany jako zadanie publiczne z zakresu Ochrony i Promocji Zdrowia, współfinansowane ze środków otrzymanych z Powiatu Myśliborskiego.„Burza Emocji – jak w dzisiejszym świecie pozostać SOBĄ” to projekt, który miał pomóc nastolatkom zadbać o ich zdrowie psychiczne przekazując im wiedzę oraz narzędzia, dzięki którym będą w stanie zadbać o swój dobrostan, rozwijać umiejętności, pracować nad rozpoznawaniem emocji oraz radzić sobie w kryzysowych sytuacjach.
Bo EMOCJE są ważne i nie można ich bagatelizować – szczególnie te trudne.
Małgorzata Kapuściak, mentorka nastolatków (znana nam już jako Dziewczyna
w trampkach), przeprowadziła młodych przez następujące tematy:- jak wzmocnić samoocenę,
- jak odkryć stłumione emocje,
- jak kształtować odpowiednie przekonania i postawy życiowe,
- jak zwiększyć świadomość posiadanych kompetencji.
Ale to nie wszystko. Skupiła się też na tym, aby pokazać nastolatkom jak poradzić sobie z negatywnym wpływem społecznym – bez niszczenia siebie oraz bagatelizowania własnych potrzeb.
„ Bycie SOBĄ to w dzisiejszym świecie największy sukces, jaki możemy osiągnąć. Niestety nastolatkowie nie doceniają tego, jaką wartość mają w sobie, co potrafią i jakimi są ludźmi. Przez te spotkania chcieliśmy pomóc im stworzyć POZYTYWNY OBRAZ SIEBIE, ale też przede wszystkim pokazać im sposoby, jak mogą pracować nad swoimi emocjami i lepiej je zrozumieć – szczególnie te trudne” – powiedziała nam Dziewczyna w trampkach.
Jakie efekty przyniósł ten projekt?
Ponad 80% nastolatków stwierdziła, że nie tylko podobały im się zajęcia z Małgorzatą Kapuściak, ale też dzięki przekazanej wiedzy rozumieją już dużo więcej. Podkreślili, że takich spotkań powinno być o wiele więcej.
Dodali też, że teraz już bardziej rozumieją siebie, ich samoocena wzrosła, lepiej rozumieją swoje potrzeby i wiedzą, jak panować nad emocjami a także jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych.
Pedagodzy obecni na spotkaniach, bardzo pozytywnie ocenili realizację projektu przez Dziewczynę w trampkach. Docenili jej merytoryczne przygotowania do „trudnych tematów”, ale i ogromne zaangażowanie i osobistą refleksję.
Czy będzie ciąg dalszy?
Obecnie jesteśmy po wstępnych rozmowach z Dziewczyną w trampkach, która obiecała nam, że po nowym roku przeprowadzimy kolejne spotkania dla uczniów klas 1 oraz wspierające dla klas 3.
„ Wierzę, że zrealizowany przez nas projekt, to dopiero początek. Te kilka godzin spędzone z nastolatkami to stanowczo za mało, aby ich problemy zniknęły. Ale zostawiłam ich z pomocami edukacyjnymi oraz na chwilę obecną wspieram ich w przestrzeni online.
Tyle na ten moment mogliśmy zrobić, aby pokazać im że HEJT, PRZEMOC I SAMOOKALECZENIA to nie jest rozwiązanie. Że można inaczej... ” – dodała Małgorzata Kapuściak.
Młodzi zasługują na lepsze życie,...
Dzień podróżniczy z Mariuszem Kurcem
„Kto wyjeżdżając z domu dobrze wie, co chce zobaczyć, przeżyć, odczuć, a oprócz tego ma przygotowanie merytoryczne, ten zwiedza świat. Kto zaś przemierza przestrzenie bez sprecyzowanego celu, nie bacząc na trudy i niebezpieczeństwa, a pragnie przy tym podążać dalej i dalej, nie wiedząc, co tam zastanie – ten podróżuje”.
Mariusz Kurc
Taki dzień podróżniczy odbył się w naszej szkole 20 października. Czekaliśmy na Kurca z wielką ciekawością, na Jego nowe opowieści i filmy z podróży. Nie zawiedliśmy się, było jak zwykle warto! Jego przeżycia w trakcje podróży i fascynacja z jaką opowiada potrafi przyciągnąć słuchacza i zaciekawić. Dla nas były to żywe lekcja geografii, w których uczestniczyło po 120 uczniów zasłuchanych i zainteresowanych. Kontynenty, które nam podróżnik zaprezentował to Azja i Afryka. Pokazał piękno i brzydotę, bogactwo i biedę. Jednak wszystko było prawdziwe bo Kurc podróżując stopem w różnych częściach świata dociera bezpośrednio do ludzi, do ich rodzin, domów, miejsc pracy, świątyń. Przebywa z nimi, rozmawia, je posiłki, dzięki temu ma bezpośrednie informacje, inne niż podróżnicy posiadający przewodników.
Za każdym razem Mariusz Kurc opowiadając daje nam różne wskazówki, ważne myśli z podróży. Myśli, które przydadzą się w życiu codziennym. Kilka z nich przedstawiamy poniżej:
- Będą Cię lubić, jeżeli będziesz na tym samym poziomie.
- Młodsze pokolenie jest po to, żeby pomagać starszym.
- Jesteśmy wolni w jakimś zakresie.
- Bycie specyficznym wiąże się z pewną odwagą i siłą.
- Nigdy nie należy podpisywać dokumentów, których nie rozumiemy.
- Cierpliwość! W żadnym razie nie dać się sprowokować, szczególnie mundurowym.
Nauczyciele geografii
„PO RAZ KOLEJNY ZŁAPALIŚMY ZAĆMIENIE SŁOŃCA W BARLINKU”
25 października 2022 roku na niebie ukazało się częściowe zaćmienie Słońca. Kosmiczny spektakl rozpoczął się o godzinie 11:13, a trwał do 13:32 czasu lokalnego. Największą fazę tego zjawiska będą mieli szansę zobaczyć mieszkańcy północno-wschodniej części Polski - tam tarcza słoneczna będzie zasłonięta aż w 46%. W stolicy kraju faza maksymalna wyniesie 41%. Nasi uczniowie z wraz z nauczycielkami geografii oraz wychowania fizycznego, mogli podziwiać kosmiczne zjawisko w trakcie trwania zajęć dydaktycznych. Niestety pochmurna pogoda w znacznym stopniu uniemożliwiła obserwację tego zjawiska. Nie przeszkodziło to jednak i efektem są fotografie zamieszczone poniżej. Dzięki uprzejmości kadry nauczycielskiej ze szkolnych warsztatów uczniowie mogli bezpiecznie oglądać zjawisko poprzez płytki spawalnicze, które chroniły wzrok. Pamiętajmy, by nie przemęczać oczu i nie przesadzać z długością patrzenia na Słońce - wystarczy krótka chwila.
Następne takie wydarzenie będzie miało miejsce w 2025 roku. Zapraszamy na boisko szkolne przy naszej szkole.
Artykuł: Łukasz Białecki
Zdjęcia: Wiktoria Kalińska, Wiktoria Szumierz, Milena Cepik, Sara Monasterska i Weronika Łykus
2
Wizyta podróżnika Mariusz Kurc
Nowa galeria Wizyta podróżnika Mariusz Kurc została dodana do albumu fotograficznego
122
„Górka górą!”
11 października 2022 roku uczniowie naszej szkoły pod opieką p. Karoliny Koniecznej i p. Jarosława Bednarka uczestniczyli w Mistrzostwach Powiatu w Szkolnej Lidze Lekkoatletycznej w Myśliborzu. Młodzież ZSiPO po raz kolejny osiągnęła wysokie wyniki w poszczególnych konkurencjach lekkoatletycznych. Pierwsze miejsca w swoich startach zajęli:
-Maja Galant 100m,
-Skóra Emilia 400m,
-Musiałowska Martyna skok w dal,
-Bartnicka Agnieszka pchnięcie kulą (4kg,)
-Iwańska Magdalena, Wyderska Oliwia, Forster Natalia i Maja Galant sztafeta 4x100m,
-Szymaniak Szymon 100m,
-Kucharski Kacper 400m,
-Puk Seweryn skok w dal,
-Szymaniak Szymon, Wesołowski Michał, Bartosik Wiktor i Puk Seweryn 4x100m,
Ponadto szkołę naszą reprezentowali: Natalia Forster, Nadia Lewandowska, Kinga Radzka Katarzyna Dobrzeniecka, Amelia Wyderska, Oliwia Tumielewicz, Martyna Tylkowska, Martyna Cieślak, Oliwia Kostrzewska, Kalina Siejko, Otylia Pietrzycka, Michał Wesołowski, Dawid Pieczko, Bartosz Kubiak, Piotr Król, Filip Ziobrowski, Patryk Gil, Szymon Karmelita, Wiktor Bartosik, Paweł Sankiewicz.
Zarówno dziewczęta jak i chłopcy w punktacji drużynowej uplasowali się na I miejscu. Dziewczęta w sumie uzbierały 489 punkty, a chłopcy 798 pkt. To dowód na to, że sport w naszej szkole stoi na wysokim poziomie, a uczniowie po raz kolejny byli dobrze przygotowani do zawodów i godnie reprezentowali „Górkę”.
Gratulacje dla wszystkich uczestników i opiekunów!
W. Leszczyńska
4
Ciekawe zjawiska na niebie
Nauczyciele geografii zachęcają do obejrzenia ciekawych zjawisk na niebie. Więcej informacji pod linkami:
Dorota Binduga-Wieczorek
Urszula Piotrowicz
Konkurs fotograficzny „Bezpieczny kadr”
Okręgowy Inspektorat Pracy w Szczecinie ogłasza konkurs fotograficzny Bezpieczny kadr. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów szkół ponadpodstawowych i potrwa do 20 listopada (regulamin, a także plakat znajdują się w załącznikach). Być może to właśnie wśród naszych uczniów znajduje się przyszły laureat? A na autorów najlepszych zdjęć czekają atrakcyjne nagrody. Patronem medialnym Bezpiecznego kadru jest Radio Szczecin.
Więcej informacji i załączniki pod linkiem:
Uroczyste Otwarcie Trzeciego Piętra w Internacie
Nowa galeria Uroczyste Otwarcie Trzeciego Piętra w Internacie została dodana do albumu fotograficznego
40
Dzień Edukacji Narodowej
Nowa galeria Dzień Edukacji Narodowej została dodana do albumu fotograficznego
58
Dziewczyna w trampkach
Nowa galeria Dziewczyna w trampkach została dodana do albumu fotograficznego
36
„W trosce o zdrowie dziecka i twoje”
Płodowy Zespół Alkoholowy (FAS)
10.10.2022 młodzież klas pierwszych uczestniczyła w warsztatach z panią Agnieszką Jager pedagogiem- terapeutą, diagnostą FAS , która przybliżyła trudny temat FAS (Fetal Alcohol Syndrome), który jest zespołem umysłowych i fizycznych zaburzeń, przejawiających się jako opóźnienie umysłowe, dysfunkcja mózgu, anomalia rozwojowe, zaburzenia w uczeniu się i zaburzenia psychologiczne. Efekty mogą być różne – od obniżenia ilorazu inteligencji, zaburzeń uwagi, aż do wad serca, dysfunkcji mózgu i śmierci włącznie. Uzupełnieniem informacji był film ,, Wieczne dziecko,,
opowiadający o dzieciach, które późno lub nigdy nie dorosną, bo mają wady wrodzone, zarówno somatyczne (dotyczące ciała), jak i neurologiczne (układu nerwowego, głównie mózgu).Młodzież miała możliwość aktywnego udziału w zajęciach i chętnie uczestniczyła w dyskusji.Pełnoobjawowy FAS spełnia 4 kryteria diagnostyczne:
- opóźniony wzrost zarówno przed, jak i po urodzeniu;
- uszkodzenie mózgu, którego skutkiem są zaburzenia neurologiczne, opóźniony rozwój, niedorozwój umysłowy, zaburzenia zachowania, trudności w uczeniu się. nadpobudliwość;
- charakterystyczne rysy twarzy: małe oczodoły, krótki nos, płaska twarzoczaszka, wąska górna warga, mała szczęka, brak rynienki podnosowej;
- potwierdzone wywiadem spożywanie alkoholu przez matkę w czasie ciąży.
XIV OLIMPIADA WIEDZY HOTELARSKIEJ
Miło jest nam poinformować, że 6 października 2022 r. w naszej szkole odbył się szkolny etap XIV Olimpiady Wiedzy Hotelarskiej. W konkursie wzięli udział uczniowie klas 3 i 4 technikum hotelarskiego.
Najlepsze wyniki uzyskały: Wiktoria Szumierz uczennica klasy 3.Th oraz Oliwia Giedziun uczennica klasy 4.TGh, a tym samym zakwalifikowały się do etapu okręgowego.
Etap szkolny został przeprowadzony w oparciu o treści podstawy programowej obejmującej szeroko rozumianą wiedzę hotelarską.
W tym roku szkolnym tytułem przewodnim OWH jest: Turystyka odpowiedzialna.
Niezmiennie wśród głównych celów Olimpiady realizowane będą:
- rozwijanie wśród młodzieży zainteresowań hotelarstwem i turystyką oraz podnoszenie poziomu umiejętności zawodowych ujętych w podstawie programowej kształcenia w zawodzie technik hotelarstwa, zatwierdzonej przez Ministra Edukacji,
- kształtowanie wzorców wychowawczych i pobudzanie ambicji zawodowych uczniów klas hotelarskich,
- podnoszenie umiejętności dydaktycznych nauczycieli przedmiotów zawodowych w szkołach hotelarskich.
- motywowanie uczniów do podejmowania dalszego kształcenia na kierunkach hotelarsko-turystycznych szkół wyższych,
- kształtowanie umiejętności samodzielnego zdobywania wiedzy,
- stworzenie dla młodzieży możliwości szlachetnego współzawodnictwa w rozwijaniu swoich uzdolnień i zainteresowań,
- prowadzenie współzawodnictwa miedzy szkołami,
- integracja środowiska hotelarskiego.
Serdecznie gratuluję dziewczynom wyników! A wszystkim dziękuję za współpracę.
Anna Gaładyk
Archiwum Aktualności