INSTYTUCJE OŚWIATOWE

75 - lecie ZSiPO

1946-2021

Wiadomości

• Po prawie rocznej przerwie spowodowanej sytuacją epidemiologiczną została wznowiona rywalizacja szkół powiatu myśliborskiego. W dniu 12.10.2021 w Różańsku odbyły się Mistrzostwa Powiatu Myśliborskiego w Przełajowych Biegach Sztafetowych szkół ponadpodstawowych dziewcząt i chłopców. Pierwsze na starcie stanęły dziewczęta , które do przebiegnięcia miały dystans 6x800 m. Już po pierwszej zmianie odskoczyły rywalkom i ten dystans utrzymał się do końca biegu, zapewniając naszej drużynie pierwsze miejsce. W skład reprezentacji weszły: Martyna Tylkowska, Maja Gulczyńska, Martyna Musiałowska, Oliwia Tumielewicz, Amelia Wyderska, Wiktoria Kalińska, zawodniczki rezerwowe: Daria Mularczyk i Magdalena Iwańska. Opiekunem drużyny była Pani Karolina Konieczna.

• 1 października w ramach Europejskiego Dnia Języków uczniowie poszczególnych klas wzięli udział w wyzwaniu językowym czyli dwujęzycznym konkursie angielsko-niemieckim w formie quizu online. Najwyższe wyniki uzyskali:

1.m-ce ex aequo Oliwia Augustyniak, Oliwia Rębacz kl.1 LOa

oraz Sandra Górska i Marcin Łentek kl.4 Ti

2.m-ce Zuzanna Słowiejko i Hubert Kaczmarek kl.2 LOa

3.m-ce Maja Plenzner i Martyna Oleszkiewicz kl.3 LG a

Uczestnicy, którzy zdobyli trzy pierwsze miejsca otrzymują oceny celujące, dyplomy za udziału w konkursie oraz nagrody niespodzianki. Pozostali uczestnicy, otrzymują oceny bardzo dobre z aktywności.

• Nowa galeria Spotkanie z podróżnikiem Danielem Kocujem została dodana do albumu fotograficznego

• Młodzież klas pierwszych w dniach 04.10. – 05.10.2021 uczestniczyła w warsztatach z panią Agnieszką Jager pedagogiem- terapeutą, diagnostą FAS, która przybliżyła trudny temat FAS (Fetal Alcohol Syndrome), który jest zespołem umysłowych i fizycznych zaburzeń, przejawiających się jako opóźnienie umysłowe, dysfunkcja mózgu, anomalia rozwojowe, zaburzenia w uczeniu się i zaburzenia psychologiczne. Efekty mogą być różne – od obniżenia ilorazu inteligencji, zaburzeń uwagi, aż do wad serca, dysfunkcji mózgu i śmierci włącznie. Uzupełnieniem informacji był film ,,Wieczne dziecko", opowiadający o dzieciach, które późno lub nigdy nie dorosną, bo mają wady wrodzone, zarówno somatyczne (dotyczące ciała), jak i neurologiczne (układu nerwowego, głównie mózgu). Młodzież miała możliwość aktywnego udziału w zajęciach i chętnie uczestniczyła w dyskusji.

• Okręgowa Komisja Egzaminacyjna przedstawia w tabeli poniżej informacje dla osób zamierzających przystąpić do egzaminu maturalnego w 2022 r. dotyczące składania deklaracji. Poniższa tabela wraz innymi ważnymi informacjami dotyczącymi egzaminu maturalnego w 2022 r. znajduje się w Informacji o sposobie organizacji i przeprowadzania egzaminu maturalnego w „Formule 2022” obowiązującej w roku szkolnym 2021/2022.

TABELA Matura 2022

• 26 września obchodzony jest Europejski Dzień Języków. To międzynarodowe święto ma na celu zachęcenie Europejczyków do nauki języków obcych oraz propagowanie zalet różnorodności językowej..

W naszej szkole święto to obchodzić będziemy 01 października. Zapraszamy wszystkie klasy do wzięcia udziału w wyzwaniu językowym, jakim jest zaplanowany na ten dzień dwujęzyczny konkurs angielsko-niemiecki.

Regulamin konkursu:

I. Konkurs niemiecko-angielski „Z językami zajdziesz dalej” odbędzie się:

01 października (piątek) br. o godz. 8.50

• Jak co roku 17 września, w 82. rocznicę rozpoczęcia masowych wywózek ludności na Syberię, na Cmentarzu Komunalnym spotkali się członkowie Związku Sybiraków w Barlinku, by złożyć wiązanki kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym rodziny, które wówczas w uwłaczających godności człowieka warunkach, wywożono na syberyjską tajgę.

W uroczystości obchodów Światowego Dnia Sybiraka, wziął udział również burmistrz Dariusz Zieliński, sekretarz Ewa Hinc – Dziedziela, wiceprzewodnicząca RM Alicja Kowalewska oraz poczet sztandarowy z Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych w Barlinku. Naszą szkołę reprezentowały uczennice klasy 4 Tes: Emilia Kula i Aleksandra Trafalska, a w roli chorążego debiutował Kacper Kudrewicz z kl. 2 Ti.

• W czwartek (16.09) odbył się spływ kajakowy, na który z utęsknieniem czekaliśmy. Płynęliśmy rzeką Drawą z mostu w Prostyni do Ośrodka PTTK w Drawnie 15 kilometrową trasą. Rzeka Drawa jako jedyna nizinna rzeka w Polsce przyjmuje cechy rzeki górskiej i my to odczuliśmy. Przeszkody ze zwalonych drzew po drodze zmusiły nas do nie lada wyczynu ale też dały dużo atrakcji. Płynąc środkowym odcinkiem rzeki przez Drawieński Park Narodowy napotykaliśmy różnorodne ptactwo w trzcinach, na wodzie i w powietrzu oraz wiele roślin sprawiających wrażenie pięknej „dzikiej” natury. Mimo niesprzyjającej pogody na niektórych odcinkach spływu to i tak każdy z nas dobrze się bawił. Cieszyliśmy się, że można było wziąć bezpośredni udział w lekcji z przyrodą. Po męczącym wiosłowaniu czekało na nas ognisko, przy którym upieczone kiełbaski smakowały wyśmienicie. W spływie brali udział uczniowie z różnych klas (31 osób), którzy stworzyli fajną atmosferę oraz pokazali ważną cechę – wspólne zaufanie w grupie. Dziękujemy młodzieży😊 Czekamy wspólnie na kolejny, tym razem czerwcowy spływ.

• 06 września 2021 roku w szkolnej bibliotece miała miejsce inauguracja Narodowego Czytania „Moralności pani Dulskiej”. Podczas tegorocznej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania w bibliotece i na lekcjach języka polskiego wspólnie czytaliśmy Moralność pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej. To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną. Pojęcie „dulszczyzna” weszło na trwałe do języka potocznego i na przestrzeni epok było różnie interpretowane, stając się przedmiotem żywych dyskusji.

e-mail: sekretariat@zsipo.eu