• 26 czerwca 2022 roku 22 osóby z Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych im. kpt. hm. Andrzeja Romockiego „Morro” w Barlinku wyjechało na staże zawodowe na Cypr, do miasta Limassol. Po przylocie młodzież została rozlokowana w hostelu Tasiana, gdzie zapewniono im zakwaterowanie i opiekę na cały pobyt podczas odbywania stażu.

      Limassol to drugie co do wielkości miasto Cypru, położone na południowym wybrzeżu wyspy nad Morzem Śródziemnym, u podnóża Gór Trodos. Stanowi ośrodek administracyjny dystryktu Limassol. W 2011 roku liczyło 101 000 mieszkańców, natomiast w całej aglomeracji żyje 237 000 ludzi. Port Limassol jest głównym portem morskim na Cyprze.

      Staże realizowane były przez Fundację „Rozwój i Edukacja” z Mierzyna w związku z prowadzonym projektem „Droga do doświadczenia” w ramach programu Erasmus+, współfinansowanym przez Unię Europejską. Fundacja Rozwój i Edukacja z Mierzyna to profesjonalna instytucja, która zajmuje się edukacją, kształceniem oraz projektami europejskimi, tym razem była instytucją wysyłającą, która zorganizowała wyjazd i opiekowała  się uczestnikami na Cyprze.

      27 czerwca w hotelu Tasiana Star odbyło się oficjalne powitanie grupy, po czym uczniowie zostali rozprowadzeniu do miejsc pracy w których odbyli staż.

      Młodzież odbywała 3 tygodniowe staże w zawodach:

      - technik hotelarstwa w hotelu 4* Elias Beach Hotel, Ancient Amathus Avenue 125, Pareklisia,; Tasiana Star Hotel, P32W+FFF, Profiti Ilias, Germasogeia 4046

      - technik informatyk w Shipcon Limassol Ltd., Spyrou Kyprianouave 5

      -mechanik pojazdów samochodowych w Dionisis Tyres - D&2 Auto Tyres Services Ltd. Agias Fylaxoes, 130a; Harut Auto Worx, 34.726581,33.029454; Christakis Pavlou And Son, Agias Fylaxoes, 13a

      Podczas pobytu na Cyprze młodzież nie tylko pracowała:

      28 czerwca uczniowie byli na wycieczce wybrzeżem w okolicach Pafos. Najpierw na plaży Afrodyty przy skale Afrodyty w Kukli, później w Episkopi -  w antycznym kompleksie archeologicznym Kourion. Następnie pojechali do kurortu Kato Paphos gdzie zwiedzano kompleks archeologiczny obejmujący ruiny starożytnego greckiego i rzymskiego miasta Nea Paphos wpisanym do  na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

      14 lipca wyjechano na wycieczkę w góry Trodos, gdzie kolejno byli w Katerina Cyprus Sweets u producenta regionalnych tradycyjnych słodkości cypryjskich, po czym przejechano do najwyższego wodospadu na Cyprze Millomeri w dolinie rzeki Cold, kolejnym punktem był grekokatolicki klasztor Krzyża Świętego w Omodos, a na koniec odwiedziliśmy lokalnego producenta win, winiarnię Linos.

      16 lipca odbyło się spotkanie zamykające staże, na którym posumowano pobyt oraz wręczono certyfikaty.

      17 lipca 2022 r. młodzież szczęśliwie wróciła do Polski.

   • Kontakty

    • Zespół Szkół i Placówek Oświatowych
    • 95 7461 064 lub +48 663 970 340
    • ul. Szosowa 2 74-320 Barlinek Zachodniopomorskie, Polska www: zsipo.eu e-mail: sekretariat@zsipo.eu fax: 95 7461 064 74-320 Barlinek Poland
   • Logowanie