W dniach 4-6 grudnia 2024 roku uczniowie ZSiPO w Barlinku uczestniczyli w wycieczce do Warszawy w ramach programu Ministerstwa Edukacji „Podróże z klasą”, dzięki któremu uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych milei okazję poznać polską tradycję, kulturę oraz osiągnięcia polskiej nauki.
Dzień pierwszy – 4 grudnia 2024 r.
Nasza podróż rozpoczęła się wcześnie rano, kiedy o godz. 4.00 zebraliśmy się przed szkołą i wyruszyliśmy autokarem w kierunku Warszawy. Po przyjeździe pierwszym punktem programu było zwiedzanie Starego Miasta, gdzie podziwialiśmy Zamek Królewski, Kolumnę Zygmunta oraz malownicze uliczki i kamienice. Następnie udaliśmy się na spacer Krakowskim Przedmieściem, mijając takie zabytki jak Pałac Prezydencki i Uniwersytet Warszawski.
Kolejnym punktem programu było zwiedzanie Centrum Nauki Kopernik. Uczniowie mieli okazję brać udział w interaktywnych wystawach oraz eksperymentach, które wzbudziły duże zainteresowanie. To miejsce pełne interaktywnych eksponatów umożliwiło młodzieży eksperymentowanie i naukę przez zabawę. Po dniu pełnym wrażeń, około godziny 18:00 nastąpiło zakwaterowanie w hotelu Atos.
Dzień drugi – 5 grudnia 2024 r.
Drugi dzień rozpoczęliśmy od wizyty w Łazienkach Królewskich, gdzie spacerowaliśmy po pięknym parku i podziwialiśmy Pałac na Wyspie oraz pomnik Fryderyka Chopina jak również atmosferę tego miejsca. Potem ruszyliśmy w kierunku pomnika Józefa Piłsudskiego, a następnie zwiedziliśmy Krakowskie Przedmieście oraz Plac Saski. W trakcie spaceru uczniowie mieli także okazję zobaczyć Pałac Kultury i Nauki, wejść do galerii Zachęta, gdzie mogli podziwiać współczesne dzieła sztuki. Kolejnym ważnym punktem programu było Muzeum Powstania Warszawskiego, które zrobiło na wszystkich ogromne wrażenie. Interaktywne ekspozycje oraz realistyczne przedstawienie wydarzeń z czasów II wojny światowej pozwoliły uczniom lepiej zrozumieć historię naszego kraju. Zwiedzanie muzeum było dla wielu uczestników poruszającym doświadczeniem, ukazującym bohaterstwo Polaków. Wieczorem w drodze do hotelu mogliśmy wspólnie z opiekunami: p. I. Sobierajewicz, p. I. Leszczyńską, p. A. Rudnickim, p. J. Świerczem i p. J. Bednarkiem podziwiać świątecznie przystrojoną stolicę.
Dzień trzeci – 6 grudnia 2024 r.
Trzeciego dnia po śniadaniu nasza grupa udała się na Cmentarz Wojskowy na Powązkach, gdzie złożono kwiaty na grobie patrona szkoły – Andrzeja Romockiego „Morro”. Był to jakże ważny moment zadumy i refleksji. Kolejnym punktem wycieczki było Muzeum Historii Polski, gdzie uczniowie mogli poznać kluczowe wydarzenia z dziejów naszego kraju. Obejrzeliśmy wyjątkową wystawę, upamiętniającą 1000. Rocznicę koronacji Bolesława Chrobrego na króla Polski pt. „1025. Narodziny Królestwa”, podczas której odbyliśmy podróż po wczesnośredniowiecznej Polsce: barwnej krainie warownych grodów, zasobnej bogactwem lasów, jezior, rzek i mokradeł. Po intensywnym zwiedzaniu wszyscy chętnie zjedli obiad. Wyjazd z Warszawy w kierunku Barlinka nastąpił o godzinie 16:00. Uczniowie wrócili do domu zmęczeni, ale zadowoleni, pełni wrażeń i nowych doświadczeń.
Wycieczka była doskonałą okazją do poznania Warszawy, jej historii oraz kultury. Uczestnicy wyjazdu przekonali się, że uczenie się oparte na praktycznym odkrywaniu kultury, czy też eksperymentowaniu w centrach nauki, stworzyło im jako uczniom warunki do zdobywania nowych umiejętności w niepowtarzalnym środowisku edukacyjnym. Po każdym dniu pełnym wrażeń, mogliśmy odpocząć w hotelu Atos, w którym również jedliśmy bardzo smaczne posiłki. Program był intensywny, ale bardzo interesujący. Uczniowie wrócili z niej bogatsi o wiedzę i pełni pozytywnych wspomnień. Organizacja była doskonała, a atmosfera w grupie sprzyjała integracji. To były trzy dni, które na długo pozostaną w naszej pamięci.
Uczestnicy wycieczki