1 GRUDNIA
Światowy Dzień AIDS został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1988 roku, by zwrócić uwagę świata na problemy wynikające z epidemii HIV/AIDS. Epidemia HIV/AIDS to wciąż aktualny problem zdrowia publicznego w Polsce i na świecie. Warto działać na rzecz jego rozwiązania poprzez upowszechnienie rzetelnej wiedzy na temat HIV/AIDS, ograniczanie sytuacji ryzykownych oraz promowanie testowania w kierunku HIV.
Czerwona kokardka jako symbol Światowego Dnia AIDS
Nieodłącznym elementem obchodów Światowego Dnia AIDS jest czerwona kokardka – symbol solidarności z osobami żyjącymi z HIV, chorymi na AIDS i ich bliskimi.
Ideę czerwonej kokardki po raz pierwszy zainicjowano w 1991 roku. Pomysł znaku został zainspirowany żółtą wstążeczką, upamiętniającą żołnierzy amerykańskich uczestniczących w wojnie w Zatoce Perskiej. Czerwony kolor wybrano ze względu na skojarzenia, jakie wywołuje: krew, walkę, ale również miłość. Czerwona kokardka jest w kształcie odwróconego V, ponieważ jeszcze nie odniesiono zwycięstwa nad epidemią HIV i AIDS. Symbol ten został wymyślony przez członków Visual AIDS – organizacji charytatywnej zrzeszającej artystów, działającej w Nowym Jorku. Celem grupy było zachęcenie wszystkich do upamiętnienia zmarłych i umierających z powodu AIDS kolegów, zwiększenie świadomości na temat HIV/AIDS, uświadomienie potrzeb ludzi żyjących z HIV i AIDS oraz ich bliskich, a także wezwanie rządów do zwiększenia funduszy na badania i opiekę nad zakażonymi. Pomysłodawcy nie przypuszczali, że symbol stanie się popularny na całym świecie i będzie tak wiele znaczył dla zakażonych, chorych oraz ich bliskich.
Obecność czerwonej kokardki w sferze publicznej podczas obchodów Światowego Dnia AIDS przypomina, że osoby żyjące z HIV są pełnoprawnymi członkami społeczeństwa, powinny mieć możliwość życia i pracy w swoim środowisku, pamiętając równocześnie o obowiązku ochrony innych przed zakażeniem.
W naszej szkole uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy szkoły również otrzymali czerwne wstążeczki. Uczennice klasy ILOa Wiktoriia Leszczyńska, Zuzanna Maj oraz Jakub Michałko z klasy 1Ti wręczali symbol solidarności z osobami chorymi na AIDS/ HIV.
Uczniowie klasy 1LOa wykonali również plakaty, które wyeksponowali na I piętrze szkoły.
Odbył się również ,, Szkolny Konkurs Wiedzy o AIDS i HIV” dla uczniów klas pierwszych. Do konkursu przystąpili tylko uczniowie z klasy 1LOa, 1LOb, 1Ti pozostałe klasy pierwsze nie wzięły udziału. Uczestnicy rozwiązywali test z wiedzy o HIVi AIDS . Wszyscy wykazali się dużą wiedzą. Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:
I miejsce – Bartłomiej Łukomski klasa 1Ti
II miejsce – Aleksandra Rychlińska klasa 1LOb
III miejsce – Jagoda Warych klasa 1LOb
IV miejsce – Maria Cwenarkiewicz 1LOa
Vmiejsce – Maciej Kaczkan 1Ti
Gratulujemy!!!
Organizatorzy
Iwona Czujko, Teresa Wróblewska serdecznie dziękują za zaangażowanie uczennicom klasy 1LOa (Wiktorii Leszczyńskiej, Nadii Lewandowskiej) oraz pani I. Leszczyńskiej.