1grudnia obchodzimy Światowy Dzień AIDS lub Światowy Dzień Walki z AIDS – święto obchodzone corocznie 1 grudnia z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) od 1988 roku.
„CZERWONA KOKARDKA” to symbol poświęcenia i zaangażowania w walkę z AIDS, ale również symbol solidarności z osobami zakażonymi. Idea czerwonej kokardki powstała w 1991r. Pomysł zrodził się z symbolu żółtej wstążeczki, która upamiętniała żołnierzy amerykańskich uczestniczących w wojnie w Zatoce Perskiej. Czerwony kolor kokardki, wybrano ze względu na skojarzenia, jakie wywołuje: krew, walka i miłość. Symbol został wymyślony przez członków Visual AIDS –organizację charytatywną zrzeszającą artystów, działającą w Nowym Jorku.
W Polsce „Czerwona Kokardka”, jest wyróżnieniem przyznawanym z okazji Światowego Dnia AIDS. Odznaczenie otrzymują osoby, które w szczególny sposób przyczyniły się do poprawy jakości życia osób żyjących z HIV, chorych na AIDS, bądź też wniosły istotny wkład w działania profilaktyczne.
Światowy Dzień AIDS to dzień, w którym szczególnie staramy się przełamywać bariery, takie jak strach i wynikająca z niego stygmatyzacja osób zakażonych HIV i chorych na AIDS, w tym osób żyjących z wirusem.
Od kilku lat hasło przewodnie brzmi: „Dążymy do zera: zero nowych zakażeń HIV, zero dyskryminacji, zero zgonów związanych z AIDS”. Niektórzy specjaliści krytykują je, podkreślając, że zamiast skupiać się na niemożliwym do osiągnięcia celu (trzy zera), warto podejmować mniej spektakularne, ale regularne działania na rzecz zapobiegania dyskryminacji osób chorych i polepszenia funkcjonowania służby zdrowia.
Jednak polscy eksperci coraz częściej mówią, że naszym największym problemem jest niska wykrywalność, a więc zbyt mała liczba osób, które poddają się testom na obecność wirusa HIV. Leki, które ułatwiają chorym na AIDS codzienne funkcjonowanie, już istnieją. Choroba ta nie jest już wyrokiem. Pod warunkiem, że chory odpowiednio wcześnie dowie się o zakażeniu. Dlatego wykonywanie testów jest kluczowe nie tylko w grupach podwyższonego ryzyka, ale w całej populacji.
Każdy, kto prowadzi życie seksualne lub miał kontakt z krwią osoby zakażonej (przez własną błonę śluzową lub otwartą ranę), powinien się testować. Eksperci i aktywiści zajmujący się problematyką AIDS starają się pokazywać, że testowanie nie jest niczym wstydliwym, tak jak nie jest wstydliwe rutynowe przeprowadzanie ogólnego badania krwi w pobliskiej przychodni.
Krajowe Centrum ds. AIDS zainaugurowało kampanię informacyjną pn. „Coś was łączy? Zrób test na HIV”. Kampania ma na celu zachęcenie społeczeństwa do poznania swego statusu serologicznego oraz upowszechnienie informacji na temat HIV/AIDS i sposobów zmniejszenia ryzyka zakażenia. W ramach kampanii została uruchomiona strona internetowa zawierająca informacje o HIV i AIDS ( www.aids.gov.pl/kampanie/CWL).
Ale to właśnie wstyd i stereotypy powodują, że AIDS, po 30 latach od jej odkrycia, nadal jest jedną z najniebezpieczniejszych dla światowej populacji chorób zakaźnych. Im więcej wiemy o AIDS, tym wyraźniej widzimy, że jest to dziś nie tyle problem medyczny (bo już sporo wiemy o tym, jak leczyć i jak zapobiegać), ale przede wszystkim problem społeczny. Historia AIDS to przeplatanie się okresów społecznej empatii (kiedy świat walczył z epidemią w Afryce) i jej braku (kiedy odmawiamy pomocy zakażonym narkomanom czy pracownicom seksbiznesu). Mówi nam ona wiele o nas samych – jak postrzegamy samych siebie, komu chcemy pomagać i czego się boimy.
Warto popatrzeć na problem AIDS szerzej – nie tylko jako choroby będącej wynikiem zakażenia, ale jako efektu pewnych procesów społecznych – dyskryminacji, strachu i braku solidarności.
Dowiedz się więcej:
Krajowe Centrum ds. AIDS
Społeczny Komitet ds. AIDS
Projekt Test: polska kampania wspierająca testowanie
Ulotka o HIV i AIDS przygotowana dla młodzieży
I.Cz.