Europejski Tydzień
Umiejętności Zawodowych 2018
Celem inicjatywy Komisji Europejskiej, organizowanej w dniach 05-09 listopada br. pod hasłem „Odkryj swój talent” jest podniesienie atrakcyjności i poprawa wizerunku kształcenia i szkoleń zawodowych w Europie, z myślą o wysokiej jakości umiejętnościach niezbędnych na dynamicznie zmieniającym się rynku i miejscach pracy.
W organizację wydarzeń związanych z Europejskim Tygodniem Umiejętności Zawodowych w Zespole Szkół
i Placówek Oświatowych w Barlinku im. kpt. hm. Andrzeja Romockiego "Morro" włączyli się nauczyciele, rodzice, przedsiębiorcy - pracodawcy, doradcy zawodowi oraz dyrekcja.
W dniach 06.-07.11.2018 Dyrekcja szkoły uczestniczyła w targach i konferencjach na tematy: zmiany w kształceniu zawodowym, efektywne doradztwo zawodowe, mobilność, partnerstwo i innowacje, zintegrowany system kwalifikacji a nowe perspektywy rynku pracy i edukacji.
07.11.2018 w świetlicy szkolnej zorganizowano spotkanie dla uczniów klas kończących szkołę z przedstawicielami Uniwersytetu Szczecińskiego, w celu zaprezentowania oferty edukacyjnej uczelni oraz atrakcyjnych kierunków kształcenia. Nawiązano do potrzeby planowania kariery zawodowej w kontekście sukcesu, wysokich zarobków i awansu, a także korzyści tj. satysfakcji, uznania, poczucia spełnienia przy jednoczesnej gotowości do przekwalifikowania się, pogłębiania i rozszerzania swoich umiejętności np. współpracy i pracy w zespole.
W tym samym dniu uczniowie klasy 2. Tms uczestniczyli w lekcji pokazowej, którą prowadził przedstawiciel firmy Mechatronika Wyposażenie Dydaktyczne Sp. z o.o. z Poznania. Tematem zajęć był pokaz stanowiska demonstracyjnego SYSTEMU ZINTEGEOWANEGO TYPU MOTRONIC M 1.5.5 przeznaczonego do praktycznego pokazu funkcjonowania systemu sterowania pracą silnika w zakresie kąta wyprzedzania zapłonu oraz zmian dawki paliwa w funkcji temperatury, prędkości obrotowej, obciążenia i wielu innych parametrów. Rozbudowany system umożliwia sprawdzenie układu paliwowego poprzez pomiary parametrów ciśnienia i wydajności pompy paliwowej oraz prezentację zjawisk towarzyszących pompowaniu paliwa. Pulpit pomiarowy umożliwia połączenie przyrządów pomiarowych do zwykłych czujników systemu podzespołów wykonawczych, a także umożliwia obserwację zmian kąta wyprzedzania zapłonu metoda stroboskopową, lub przez porównanie sygnałów czujników położenia wału korbowego i cewki zapłonowej. Podczas pokazu zaprezentowano ćwiczenia z wykorzystaniem testera diagnostycznego oraz symulację usterek w wybranych obwodach celem obserwacji reakcji systemu sterowania na powstałą awarię. Stanowisko to umożliwia podłączenie do gniazda diagnostycznego przyrządów diagnostycznych różnych producentów i obserwację parametrów bieżących systemu lub testowanie wybranych podzespołów.
Kolejnym wydarzeniem w dniu 7 listopada 2018 r. była wycieczka zawodoznawcza zorganizowana przez pana Jacka Szkwarka dla uczniów klasy 2. BW mechanik-monter maszyn i urządzeń do INT. PRODUCTION JCS Spółka z o.o. w Barlinku – firmy z ponad 20-letnią tradycją, której głównym obszarem działalności są konstrukcje stalowe wykonywane na potrzeby np. producentów elektrowni wiatrowych i innych zleceń w zakresie realizacji kontenerów, podzespołów maszyn i urządzeń przemysłowych oraz różnego rodzaju konstrukcje stalowe zgodnie z życzeniem klienta. Produkcja kierowana na rynek krajowy zagraniczny, realizowana jest w halach o powierzchni ponad 2000 m2, a materiały do dalszej produkcji są przechowywane na 1000 m2 powierzchni magazynowej. Firma dysponuje nowoczesnym parkiem maszynowym, w tym bardzo nowoczesną i dużą wypalarką laserową, nowoczesną piłą i prasami krawędziowymi o nacisku kilkuset ton. Oprowadzającym grupę młodzieży po firmie był dawny absolwent technikum informatycznego naszego Zespołu Szkół, który po ukończeniu studiów technicznych jest mistrzem w firmie. Uczniowie zobaczyli wiele wyrobów w trakcie różnych etapów produkcji, wykorzystanie maszyn i urządzeń w procesie technologicznym. W podsumowaniu wycieczki zachęcano uczniów do nauki, zdobywania nowych kwalifikacji, doskonalenia umiejętności zawodowych i zdobywania doświadczenia zawodowego.
08.11.2018 w czwartek uczniowie klasy 1.TS wzięli udział w wycieczce zawodoznawczej do GOMETAL SERWIS S.C. pod opieką panów Piotra Walaszczyka i Rafała Kulpy. Firma zajmuje się szeroko pojętą mechaniką samochodową, a kadra mechaników to certyfikowani profesjonaliści w dziedzinach obsługi eksploatacyjnej. Właściciele oprowadzili młodzież po swojej firmie: Paweł Goryński po warsztacie, w którym serwisowane są pojazdy ciężarowe, a Krzysztof Goryński po warsztacie pojazdów osobowych i stacji kontroli pojazdów. Uczniowie byli bardzo zainteresowani działalnością nowoczesnej i prężnie rozwijającej się firmy, także w zakresie przewozów ładunków w Polsce i Europie. Uczniowie ci w klasie III będą mogli odbyć tam praktykę zawodową.
W tym dniu odbyła się też lekcja uczniów klasy 3.TE z udziałem właściciela Biura Rachunkowego ABACUS w Barlinku nt. przygotowania do prowadzenia własnej działalności gospodarczej – biura rachunkowego. Na zaproszenie pani Beaty Kryckej, pani Irena Raczycka przedstawiła zalety i wady pracy na etacie i w własnej firmie, ryzyko prowadzenia indywidualnej działalności i korzyści działalności w ramach spółki z o.o. Wielokrotnie podkreślała potrzebę ciągłego uczenia się i doskonalenia zawodowego, w warunkach dynamicznych zmian w gospodarce, przepisach prawa i oczekiwań klientów, którzy chcą być traktowani profesjonalnie, z dochowaniem najwyższej staranności. Omówiła też nowe wyzwania wynikające z ochrony danych osobowych w kontekście RODO oraz jakie zapisy w umowach z klientem, mogą uchronić biuro przed ponoszeniem odpowiedzialności za zaniechania klienta. Zajęcia zakończono konkluzją, że „przepisów prawa nie można mieć w głowie, tylko głowę w przepisach”, a „pieniądze można stracić, ale później odzyskać je znowu – straconego czasu już nikt nam nie odda”. Dlatego zarządzanie sobą w czasie jest jedną z pierwszych umiejętności, której musimy się nauczyć. Na początku rozwoju zawodowego umiejętność planowania jest niezbędna dla prężnego rozwoju swojego biznesu.
Natomiast uczniowie klasy 1. TE – technik ekonomista, byli na wycieczce w GBS Bank w Barlinku, której tematem był „Bank dla przedsiębiorcy”. Pani Iwona Suszek – Doradca Klienta Biznesowego do 28 lat, oprowadziła młodzież po Banku, a następnie w sali konferencyjnej wszyscy obejrzeli film dot. historii i dokonań banku w ciągu ostatnich 70 lat. Przedstawiła cele działalności Banku, który w sferze biznesu skutecznie porusza się od dziesięcioleci, a w tradycję banku spółdzielczego wpisane jest konsekwentne wspieranie przedsiębiorczości, innowacyjnych pomysłów i pomoc w realizacji zamierzeń firm rodzinnych, małych, średnich i dużych. Pani Iwona zaprezentowała programy: „GBS Bank – bank przyjazny na start” i „Dołącz do znajomych” – to hasło, kierunkowskaz do przyjazności, dla pracowników i klientów GBS Banku. Oznacza, że klienci traktowani są w sposób typowy dla znajomych, którzy cenią sobie nawiązywanie bliskich i trwałych relacji oraz transparentność ofert. Uczniowie poznali ofertę kredytową i rachunków bankowych, omówiono wnioski i warunki umów kredytowych i rachunku firmowego. Obecna na spotkaniu Pani dyrektor Agnieszka Bilas podkreśliła potrzebę ciągłego uczenia się i doskonalenia zawodowego pracowników, aby sprostać oczekiwaniom klientów i wyzwaniom współczesnego świata.
Dnia 09.11.2018 uczniowie klasy 4.Ti w ramach Europejskiego Tygodnia Umiejętności zawodowych uczestniczyli w lekcji pokazowej, którą prowadził Pan Roland Węgrzynowski – szef działu informatycznego w GBS Bank w Barlinku. Tematem lekcji było „Cyberbezpieczeństwo a bezpieczeństwo transakcji elektronicznych”. Prowadzący omówił rodzaje zagrożeń oraz podał ich przykłady. Zaznaczył na co zwracać uwagę przy logowaniu się do konta bankowego. Szczególna uwaga została poświęcona temu jak się zachować w przypadku kiedy staniemy się ofiarą ataku w sieci. Poza tym wymienił kilkanaście zasad bezpieczeństwa, które pomogą ochronić nasz komputer, środki finansowe, dane oraz naszą tożsamość.
Nie mogło też zabraknąć wycieczki zawodoznawczej dla uczniów Technikum Hotelarskiego, którą zorganizowała pani Iwona Sobierajewicz. Uczestniczyli w niej uczniowie klasy pierwszej, którzy odwiedzili trzygwiazdkowy Hotel Barlinek i już na początku zauroczyli się pięknem wnętrza budynku. Pani menedżer zapoznała uczniów z funkcjonowaniem całego obiektu hotelarskiego, działami hotelu oraz szeroką gamą usług, które oferuje swoim gościom. Uczniowie dowiedzieli się, że praca na recepcji jest bardzo wymagająca, ale również przyjemna. Jak sama pani menedżer powiedziała:,, każdy dzień jest inny, nie robi się tych samych rzeczy każdego dnia’’ i to jest bardzo interesujące. Hotel Barlinek charakteryzuje bardzo wysoki standard świadczonych usług oraz obsługa gości indywidualnych i biznesowych z całej Polski oraz Europy. Hotel uczniowie poznali od podszewki: gościliśmy w lobby hotelowym, recepcji, pokojach i apartamentach, sali konferencyjnej, kuchni hotelowej, restauracji. Obiekt wzbudził ogromny zachwyt młodzieży i niewątpliwie przyczynił się do wzrostu motywacji dalszego kształcenia zawodowego. Uczniów zachęcono do odbywania praktyk zawodowych.
Doradcy zawodowi pani Mirosława Korczak, Beata Krycka i Iwona Sobierajewicz przygotowali ofertę Kwalifikacyjnych Kursów Zawodowych dla uczniów klas 2. LO, która umożliwiłaby ukończenie liceum i jednocześnie zdobycie kwalifikacji zawodowych.
Działania Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych związane z motywowaniem uczniów do zdobywania kompetencji, umiejętności i doświadczenia zawodowego oraz promocją kształcenia zawodowego, będą na pewno w dalszym ciągu kontynuowane.
W najbliższym czasie chcemy też zorganizować zajęcia pokazowe w pracowniach zawodowych dla uczniów szkół gimnazjalnych i podstawowych.
Beata Krycka – przewodnicząca KPZ
Iwona Sobierajewicz – wicedyrektor ds.kształcenia zawodowego
Zdjęcia w galerii Europejski Tydzień Umiejętności Zawodowych 2018.