Nowa galeria NIETYPOWA LEKCJA ANATOMII W PLASTINARIUM została dodana do albumu fotograficznego
NIETYPOWA LEKCJA ANATOMII W PLASTINARIUM
- 30
Uroczystość Pogrzebowa
Informujemy, iż uroczystości pogrzebowe Jakuba Kosyla odbędą się w dniu 22 kwietnia 2023r. (sobota) o godz 11.00 - Msza Święta w Kościele przy ul. Św. Bonifacego, a po niej pochówek na cmentarzu przy ul. Gorzowskiej
INFORMACJE DLA MATURZYSTÓW
Dzień Otwarty w ZSIPO w Barlinku 31.05.2023
Wizyta na Wydziale Nauk o Ziemi Uniwersytetu Szczecińskiego
To był ciekawy wyjazd geograficzny uczniów naszej szkoły z klas: 1LOc, 2LOa oraz uczniów zainteresowanych przedmiotem. Zajęcia odbyły się 16 marca w Centrum Dydaktyczno-Badawczym Nauk Przyrodniczych. Spotkanie zostało podzielone na trzy części:
- Film o Historii życia na Ziemi zapisany w Górach Skalistych w postaci skamieniałości przewodnich (amonitów, trylobitów, belemnitów).
- Zajęcia w Muzeum Geologicznym, gdzie można było zobaczyć ponad 8000 okazów: minerałów, skał, skamieniałości i meteorytów. Była również możliwość przebywania wśród jednej z największych kolekcji piasków na świecie. Sala interaktywna w Muzeum wyposażona była również w mikroskopy, binokulary oraz ekran dotykowy.
- Wykład prowadzony przez prof. Małgorzatę Bąk na temat ostatnich wydarzeń na rzece Odrze. Pani profesor wraz ze swoją ekipą prowadziła badania na rzece Odrze (od granicy z Czechami aż do ujścia) za pomocą okrzemek, mówiących o zanieczyszczeniu wód. Za główną przyczynę pojawienia się alg w wodach rzeki zostały uznane zanieczyszczania poprzemysłowe(kopalniane).
Zajęcia na Uniwersytecie były inną formą zdobycia wiedzy przez młodzież oraz dały możliwość poczucia atmosfery studenckiej.
Wyjazd uatrakcyjniony był informacjami o ciekawych miejscach Szczecina, a przewodnikiem po tych miejscach był pan Artur Śmigrocki - za co dziękujemy. Dla chętnych była możliwość wjazdu na 22 piętro budynku Polskiej Żeglugi Morskiej w celu obejrzenia Szczecina z góry przy pomocy ustalonych kierunków stron świata.
Dziękujemy młodzieży za wspólny, dobry wyjazd.
Nauczyciele geografii
Wizyta na Wydziale Nauk o Ziemi Uniwersytetu Szczecińskiego
Nowa galeria Wizyta na Wydziale Nauk o Ziemi Uniwersytetu Szczecińskiego została dodana do albumu fotograficznego
19
Życzenia Wielkanocne
Scenka w Salonie Kosmetycznym
Uczennice z klasy 3 Teh na zajęciach z języka obcego zawodowego przygotowały scenkę w Salonie Kosmetycznym „Wonder nails” w języku niemieckim. Na podstawie wprowadzonego wcześniej słownictwa odbyły rozmowę kwalifikacyjną w języku niemieckim- ubiegały się o pracę kosmetyczki. Wymieniały swoje mocne i słabe strony, a także zadawały pytania np.: stylizacji paznokci.
Tekst i zdjęcia: Marzena Lewandowska
Wpływ e- papierosów, napojów energetycznych oraz innych substancji na zdrowie
Spotkania z panią Małgorzatą Giniewicz asystentem ds.. Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia z Powiatowej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w Myśliborzu dla uczniów klas pierwszych.
Uczniom zostały przedstawione informacje dotyczące szkodliwości palenia papierosów i e-papierosów oraz napojów energetycznych .Podczas spotkania z młodzieżą został wykorzystany model palacza by uzmysłowić co tak naprawdę wdychają wraz z dymem tytoniowym.
Pamiętajmy, że:
Papierosy zawierają 4 tys. szkodliwych dla zdrowia związków, z czego wiadomo, że 40 z nich jest przyczyną zachorowań na nowotwory. Do związków o działaniu rakotwórczym należą między innymi: nikotyna, substancje smoliste, tlenek węgla, formaldehydy, amoniak, tlenki azotu, arszenik, cyjanek wodoru.
- palenie tytoniu powoduje różne choroby przewlekłe, w tym choroby serca, ślepotę, miażdżycę, choroby płuc i zaburzenia płodności.
- dym tytoniowy wdychany przez osoby niepalące tzw. „bierne palenie” jest tak samo groźny dla zdrowia, jak w przypadku osób palących.
Palenie e-papierosów prowadzi do:
- zwężenia dróg oddechowych (w takim samym stopniu jak po zapaleniu zwykłego papierosa),
- wzrostu ciśnienia krwi,
- przyspieszenia bicia serca,
- zmniejszenia elastyczności naczyń krwionośnych.
Czynniki te zwiększają ryzyko udaru i zawału serca. Zawarta w papierosach nikotyna wpływa na zwiększenie aktywności współczulnej układu nerwowego odpowiedzialnej za mobilizację organizmu. Jego pobudzenie powoduje wzrost ryzyka chorób serca, ponieważ zwiększone uwalnianie adrenaliny wpływa na pracę tego narządu.
Osoby palące e-papierosy sięgają po nie bardzo często, przez co mogą wprowadzać do organizmu większą ilość nikotyny niż po spaleniu kilku zwykłych papierosów.
Udowodniono, że im więcej substancji zawierają płyny do e-papierosów, tym bardziej są one szkodliwe. Najwyższą szkodliwość wykazują dwa związki: wanilina i aldehyd cynamonowy.
Szczególnie niepokojący jest wpływ napojów energetyzujących na zdrowie
- kofeina może powodować zaburzenia rozwoju mózgu oraz zmiany nastroju, rozdrażnienie i niepokój.
- duże spożycie kofeiny wpływa na jakość i długość snu,
- spożycie dużych ilości kofeiny (5 mg/kg masy ciała/24 godz.) powoduje wzrost ciśnienia tętniczego.
Dziękujemy za ciekawe spotkanie
Wpływ e- papierosów, napojów energetycznych oraz innych substancji na zdrowie
Nowa galeria Wpływ e- papierosów, napojów energetycznych oraz innych substancji na zdrowie została dodana do albumu fotograficznego
3
KONKURS Z OKAZJI DNIA ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU
II etapu XXI edycji Olimpiady Znajomości Afryki.
Po I etapie - szkolnym Olimpiady Znajomości Afryki, odbył się 18 marca w Szczecinie etap II-okręgowy. Naszą szkołę i jednocześnie powiat myśliborski reprezentowało trzech uczniów, laureatów I etapu olimpiady:
- Wojciech Wąsiak z kl.2Th/m
- Adrianna Łubkowska z kl.3LOa
- Kornelia Ożóg z kl. 3LOa
Nasi uczniowie wypadli bardzo dobrze na tle 1190 uczniów z całej Polski. Jednak zabrakło im trochę szczęścia aby dostać się do etapu finałowego. Wszystkim uczestnikom olimpiady gratulujemy sukcesów oraz dziękujemy za moc pracy, którą włożyli w przygotowania. Sam udział w olimpiadzie i przygotowanie do niej jest ogromnym sukcesem.
Olimpiada Znajomości Afryki wprowadza uczniów w świat wiedzy o kontynencie afrykańskim oraz o pracujących tam blisko 900 polskich misjonarzach, którzy dbają o rozwój duchowy, intelektualny, etyczny, emocjonalny oraz społeczny ludności afrykańskiej.
Zapraszamy do udziału za rok!
U.P.
II etapu XXI edycji Olimpiady Znajomości Afryki.
Nowa galeria II etapu XXI edycji Olimpiady Znajomości Afryki. została dodana do albumu fotograficznego
Wycieczka do Plastinarium w Guben
14 marca 2023r. klasy rozszerzające biologię i języki obce : 1LOa, 2LOa,3LOa,4LPa oraz 1LOb miały przyjemność uczestniczyć w wyjeździe edukacyjno- naukowym do Plastinarium w Guben. Nie jest to typowe muzeum, a zwiedzając je nie ma mowy o nudzie. Plastinarium to miejsce, które jest całkowicie poświęcone preparacji organów ludzkich oraz zwierzęcych. Miejsce to zostało założone przez Gunthera von Hagensa w 2006 roku. Wszystkie organy, które mogliśmy tam zobaczyć pochodzą od różnych gatunków zwierząt oraz ludzi z całego świata, którzy wyrazili chęć oddania swojego ciała w ramach nauki.
Zostaliśmy podzieleni na dwie grupy i oprowadzeni przez przewodniczki, które również pracują nad plastynatami. Widzieliśmy m.in. jak wyglądają płuca palacza oraz mózg osoby zdrowej i osoby chorej na Alzheimera a także narządy z przerzutami nowotworów. Podczas zwiedzania wystawy dowiedzieliśmy się także o etapach procesu plastynacji, który trwa aż 2 lata. Zanim przystąpi się do pracy ciało musi leżeć co najmniej rok w formalinie. Plastinarium to funkcjonujący ośrodek pracy, dzięki czemu oglądaliśmy proces plastynacji nad bieżąco zamówionymi preparatami. Laborantka pracowała aktualnie nad kobiecym układem rozrodczym oraz układem limfatycznym na klatce piersiowej, co zrobiło na wszystkich ogromne wrażenie. Udało nam się uzyskać odpowiedzi na wiele pytań odnośnie plastynacji. Poza tym zza szyby mogliśmy obejrzeć proces plastynacji całego ciała, a nie tylko jego fragmentu. Zaskoczył nas również fakt, jak rozdziela się łączenia-szwy na czaszce, aby uzyskać idealnie pokazaną czaszkę w częściach. Należy wsypać do niej groch i umieścić w wodzie, a gdy ten zacznie pęcznieć sam rozsadzi czaszkę na szwach. Dzięki tej niesamowitej lekcji biologii dowiedzieliśmy się mnóstwa nowych i ciekawych rzeczy, które przydadzą nam się na maturze z biologii. Cały wyjazd dostarczył nam wrażeń nie do opisania. Dziękujemy organizatorce wyjazdu Pani Marzenie Lewandowskiej oraz opiekunkom Pani Teresie Wróblewskiej, Pani Izabeli Szkwarek oraz Pani Monice Jagiełło-Trif za możliwość poszerzenia wiedzy z biologii i języków obcych a także za integracje wszystkich klas LO. Mamy nadzieję, że jeszcze kiedyś odwiedzimy to miejsce i będziemy mogli wziąć czynny udział warsztatach.
TEKST: Kornelia Ożóg
REDAKCJA: Marzena Lewandowska
FOTOGRAFIA: opiekunki oraz uczennice Oliwia Goryńska i Julia Biernat
Wycieczka do Plastinarium w Guben
Nowa galeria Wycieczka do Plastinarium w Guben została dodana do albumu fotograficznego
15
Światowy Dzień Poezji w szkolnej bibliotece!
Pierwszy dzień kalendarzowej wiosny to również Święto Poezji, która uwrażliwia i pozwala zrozumieć to, co zostało napisane „między wierszami”. Światowy Dzień Poezji ustanowiony z inicjatywy UNESCO w 1999 roku jest dniem promocji czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie. Zachęcamy wszystkich naszych uczniów do czytania utworów lirycznych. Wiosna pachnąca krokusami i tulipanami, niewątpliwie sprzyja przyjemnej lekturze. Zachwycajmy się zatem strofami poetów, którzy w swojej twórczości opiewają urodę świata. Zapraszamy wszystkich wrażliwych na piękno słowa do szkolnej biblioteki, gdzie czekają specjalnie przygotowane dla was zbiorki poetyckie. Wspólnie czytamy wiersze do końca świata i o jeden dzień dłużej…
nauczyciele bibliotekarze
Światowy Dzień Poezji w szkolnej bibliotece!
Nowa galeria Światowy Dzień Poezji w szkolnej bibliotece! została dodana do albumu fotograficznego
WYCIECZKA EDUKACYJNA- ZUT Wydział Nauk o Żywności i Rybactwa
22 marca odbyły się zajęcia na Wydziale Nauk o Żywności i Rybactwie Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.
Uczestnikami byli uczniowie z kl 4 LPa,4 TGi,3 LOa oraz z k l2LOa. Już na początku w auli wydziału, po krótkim wprowadzeniu oraz przedstawieniu kierunków kształcenia, poczuliśmy się jak studenci. Następnie zostaliśmy podzieleni na 3 grupy Każda z grup uczestniczyła w trzech zajęciach. Dużym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia warsztatowe:
„Chemia wokół nas – Sekrety laboratorium chemii organicznej”, które prowadzone były pod czujnym i życzliwym okiem przez: dr hab. .inż. Małgorzatę Bonisławską prof. ZUT, dr hab. inż. Arkadiusza Nędzarek prof. ZUT, dr inż. Agnieszkę Rybczyk oraz studentów. Przeprowadziliśmy reakcje chemiczne, które miały na celu poznanie właściwości, wykrywanie i oznaczanie wybranych związków organicznych tj: kwasów karboksylowych, aldehydów, ketonów, aminokwasów, peptydów oraz białek. Mogliśmy m. in. określać wydzielające się gazy z probówek i powąchać estrów, które odpowiadają za atrakcyjne dla nas zapachy.
Kolejne zajęcia ,,Owady na talerzu– niekonwencjonalne źródła białka zwierzęcego” prowadzone były przez Panią dr hab. inż. Joannę Żochowską - Kujawską, prof. ZUT
Nie były to zwykłe zajęcia, ponieważ omawialiśmy produkty z owadów, jako ekologiczny zamiennik białka zwierzęcego.. Poza teorią, mogliśmy zobaczyć i wypróbować produkty w praktyce. Spróbowaliśmy chipsów czosnkowych oraz nachosów serowych z mąki ze świerszczy, a niektórzy skusili się nawet na świerszcze i mączniki. Wielu osobom zasmakowało na tyle, że wzięli trochę na wynos.
Na ostatnich zajęciach zostaliśmy oprowadzeni po unikatowym, niezwykle bogatym Muzeum Ihtiologicznym, gdzie poznawaliśmy: ,,Bogactwo mórz i oceanów”. Zobaczyliśmy morskie zbiory przyrodnicze, najbogatszą w Polsce kolekcję preparatów ze zwierząt wodnych, które zostały przywiezione z odległych stron świata. Zobaczyliśmy ogromną kość żuchwy wieloryba, aksolotla oraz rekina polarnego, oraz najstarsze preparaty powstałe około 1750 roku. Po muzeum oprowadzał nas i niezwykle ciekawie opowiadał Pan dr inż. Marcin Biernaczyk
Wszyscy byli zachwyceni tak interesującymi i nietypowymi zajęciami. Niektórzy z nas przy wyborze studiów będą pamiętać o tym miejscu. Cieszymy się ze mogliśmy to zobaczyć. Dziękujemy organizatorom: Pani Teresie Wróblewskiej, Pani Iwonie Czujko oraz Panu Andrzejowi Wieczorkowi
Kornelia Ożóg z kl 3LOa.
WYCIECZKA EDUKACYJNA- ZUT Wydział Nauk o Żywności i Rybactwa
Nowa galeria WYCIECZKA EDUKACYJNA- ZUT Wydział Nauk o Żywności i Rybactwa została dodana do albumu fotograficznego
37
PREDATOR GAMES - Eliminacje - Etap Szkolny
Wszystkich chętnych zapraszamy na turniej w sobotę 18.03.2023 godz. 13.00. Link do Discorda poniżej:
Więcej informacji o całym turnieju na stronie organizatora:
Archiwum Aktualności