• ŚWIATOWY DZIEŃ CZYTANIA TOLKIENA

     • „Gdy tak śpiewali, Bilbo poczuł, że budzi się w nim miłość do pięknych rzeczy, które powstają dzięki pracy rąk, zręczności i czarom, namiętna i zazdrosna miłość, najgorętsza pożądliwość serc krasnoludzkich. Coś z dziedzictwa Tuków ocknęło się w hobbicie, zapragnął ruszyć w świat, zobaczyć wysokie góry, usłyszeć szum sosen i potoków, zbadać głębie jaskiń, miecz nosić u boku zamiast laski. Wyjrzał przez okno. Na ciemnym niebie ponad drzewami świeciły gwiazdy. Pomyślał o klejnotach krasnoludów, błyszczących w mroku podziemi. Nagle z lasu Za Wodą wystrzelił w górę płomień – ktoś pewnie rozpalił ognisko – i hobbitowi wydało się, że to zbójeckie smoki spadły na jego spokojny Pagórek i chcą wszystko puścić z dymem. Wzdrygnął się i bardzo szybko stał się znów zwykłym panem Bagginsem z Bag End, pod Pagórkiem.”

      25 marca przypada Światowy Dzień Czytania Tolkiena. Święto od 2003 r. organizowane jest przez brytyjskie Towarzystwo Tolkienowskie (The Tolkien Society), a od kilku lat obchodzone także w naszym kraju. W tym dniu fani Tolkiena na całym świecie organizują wydarzenia kulturalne i różne akcje  zachęcające do sięgnięcia po prozę mistrza fantasy. John Ronald Reuel Tolkien to autor takich klasyków literatury jak „Władca Pierścieni” czy „Hobbit, czyli tam i z powrotem”. Niewątpliwie jego przekaz o tęsknocie za utraconym rajem pozostawia ślad w wielu umysłach czytelników na całym świecie. Trwały pomnik postawiła Tolkienowi opowieść o przyjaźniach, które zawiązały się w obliczu wspólnego celu. Zapoznajcie się z prezentacją na temat J.R.R. Tolkiena, która przedstawia krótką biografię oraz opis jego dzieł dostępną na stronie:

      https://www.edukator.pl/presentation/show/?uid=b6c4bde06c4b01dd8b8400b7047623cbc59e33c8

      Wykorzystajcie 25 marca i w ramach Światowego Dnia Czytania Tolkiena przeczytajcie lub wysłuchajcie fragment wybitnej literatury. Podróż z Tolkienem czas zacząć:

      Dołączcie chociaż na chwile do rzeszy fanów, którzy od lat zanurzeni są w świecie stworzonym przez Tolkiena w jego największych dziełach: „Silmarillionie”, „Hobbicie” czy „Władcy Pierścieni”. Zachęcamy Was, abyście oderwali się od rzeczywistości i dostrzegli piękno tej literatury, ale czytając Tolkiena nie zapominajcie o zawartej tam mądrości, którą jest m.in. miłość, smutek, odpowiedzialność i dojrzałość. Przekonajcie się, że nic nie wnika głębiej w wyobraźnię niż literatura, która porusza i niepokoi.

       

      W zbiorach biblioteki szkolnej posiadamy dzieła Tolkiena.

      Zapraszamy i zachęcamy do lektury.

      Nauczyciele bibliotekarze

     • I OGÓLNOPOLSKIE DYKTANDO NA DZIEŃ KOBIET

     •  

       

      Zapraszamy Was do wspólnej zabawy zorganizowanej w formie konkursu przez serwis edukacyjny Dyktanda.pl, który organizuje w tym roku pierwsze Ogólnopolskie Dyktando na Dzień Kobiet.

      Informacja od organizatora:

      „Jak można dodatkowo umilić sobie Dzień Kobiet? Na przykład zdobyć wartą kilkaset złotych kartę podarunkową do wykorzystania w sklepie kobiecej marki premium!

      Taką propozycję przygotował dla kobiet portal Dyktanda.pl. Konkurs wyróżnia się także tym, że będzie wymagał wykazania się wiedzą. Będą to bowiem (jak wskazuje nazwa portalu) zmagania ortograficzne, i to niezwykle ciekawe! Specjalne dyktando na tę okazję przygotuje Pani Prezes Fundacji Języka Polskiego, dr Magdalena Wanot-Miśtura z Uniwersytetu Warszawskiego.

      Do rozwiązania dyktanda będzie można przystąpić online, 8 marca 2021 r. między 19:00 a 20:00.

      Warto podjąć się tego wyzwania, bowiem na każdą z uczestniczek czeka nagroda gwarantowana w postaci kodu rabatowego -20% na całą ofertę Relaksacyjne.pl!

      Wracając do głównych nagród - do zdobycia jest sześć kart podarunkowych, o wartości od pięćdziesięciu do pięciuset złotych, oczywiście do wykorzystania w sklepie Relaksacyjne.pl. Znajdziecie w nim szeroką gamę produktów premium dla kobiet: zaczynając od jedwabnych i lnianych gumek do włosów, poprzez relaksujące opaski na oczy, aż po naturalne termofory. Cały asortyment wykonany jest w 100% z naturalnych materiałów, a do tego szyte są w naszym kraju, w duchu zero waste, z dbałością o najmniejszy detal.”

      Oczywiście udział w dyktandzie jest całkowicie bezpłatny!

      Więcej szczegółów oraz link do zapisu na Dyktando na Dzień Kobiet znajduje się na stronie: dyktanda.pl/dyktanda/dyktando-na-dzien-kobiet. 

       

      Powodzenia!

      Nauczyciele języka polskiego i nauczyciele bibliotekarze

     • Wyniki konkursu Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego

     • MAMY ZWYCIĘZCÓW

      Kultywowanie polskich tradycji i znajomość języka  ojczystego są niezwykle ważne w kształtowaniu świadomości młodych Polaków. O tym, że język polski jest jednym z najtrudniejszych na świecie przekonało się 51. uczniów naszej szkoły, biorących udział w konkursie bibliotecznym online w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Święta, które ma na celu podkreślenie różnorodności językowej świata oraz zwrócenie uwagi na języki zagrożone i powoli ginące. To bardzo ważne wydarzenie, które ma również przypomnieć, że chroniąc język ojczysty dbamy także o tożsamość kulturową.

      ZWYCIĘZCAMI KONKURSU ZOSTALI:

      1 miejsce:

      • Wiktoria Kowalska kl. 1 LO a
      • Aleksandra Kruzel kl. 2 LP b

      2 miejsce:

      • Maria Trif kl. 2 LG a
      • Agata Wasiak kl. 2 LP b
      • Joanna Kaczmarek kl. 2 LG b

      3 miejsce:

      • Sylwia Walczak, Aleksandra Dudkiewicz, Alicja Grudzińska kl. 3 LO a
      • Martyna Baranowska, Paulina Baranowska, Kornelia Ożóg kl. 1 LO a
      • Martyna Cieślak kl. 2 TPE
      •  Julia Dybińska kl. 2 LG b.

      Pamiętając o pielęgnowaniu naszej pięknej polskiej mowy zwycięzcom gratuluję, a wszystkim uczestnikom dziękuję za udział w konkursie. Nagrody i dyplomy zwycięzcy otrzymają po powrocie do szkoły.

      Organizator: Izabela Leszczyńska

   • Kontakty

    • Zespół Szkół i Placówek Oświatowych
    • 95 7461 064 lub +48 663 970 340
    • ul. Szosowa 2 74-320 Barlinek Zachodniopomorskie, Polska www: zsipo.eu e-mail: sekretariat@zsipo.eu fax: 95 7461 064 74-320 Barlinek Poland
   • Logowanie