• Uczniowie Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych w Barlinku na praktykach zawodowych w Czechach

     • Uczniowie klas trzecich Technikum zakończyli praktyki zawodowe w Czechach, gdzie przebywali od 02.05.2022 do 13.05.2022 w ramach projektu Erasmus+ „Umiejętności bez granic” KA122-VET - Krótkoterminowe projekty na rzecz mobilności osób uczących się i kadry w dziedzinie kształcenia i szkolenia zawodowego.

       

      W Ostrawie 18 uczniów miało szanse podnosić swoje kompetencje zawodowe, doskonalili umiejętności językowe, społeczne i interpersonalne a także rozwijali wrażliwość kulturową realizując praktykę zawodową i uczestnicząc w programie kulturowym.

      Miejsca realizacji dwutygodniowych praktyk to przedsiębiorstwa w Ostrawie:

      Technik ekonomista -  Account Professional a.s.,

      Technik informatyk - TRAMIT spol.sr.o.,

      Technik mechanik  - EBG plastics CZ s.r.o. i JT Kovo cz, s.r.o.,

      Technik mechanik pojazdów samochodowych - INDEX AUTO s.r.o.; Student; Q-SERVICE Autocentrum Ostrava s.r.o.,.

      Zdobyta wiedza i doświadczenie z pewnością będą przydatne na dalszych etapach kształcenia, a także w przyszłym życiu zawodowym. Odbyty staż został udokumentowany m.in. certyfikatami w j. polskim oraz j. angielskim, dokumentami Europass Mobiliność, Kartami Oceny Efektów Kształcenia nabytych podczas kształcenia.

      Wyjazd poprzedzony był zajęciami z języka angielskiego oraz w przygotowania kulturowego, pedagogicznego i organizacyjnego. Prowadzący udzielili uczniom wielu praktycznych rad, z których wkrótce mieli szansę skorzystać.

      W trakcie pobytu w Czechach, uczniowie korzystali również z programu kulturowego. W Ostrawie zwiedzali Stare Miasto, wieżę widokową w Dolní Vítkovice, ogród botaniczny oraz ZOO, nieczynną już kopalnię Michał (Důl Michal) obecnie Muzeum Górnictwa. Byli na wycieczce na hałdzie kopalnianej Ema, której wnętrze nadal płonie i osiąga temperaturę ok. 1500°C. Spacerowali nad rzeką Ostrawicą, wzięli również udział w koncercie zorganizowanym z okazji 100-lecia klubu piłkarskiego FC Banik Ostrawa, na którym spotkali się z czeskim ministrem kultury panem Lubomírem Zaorálekiem. Niezwykle miłym uwieńczeniem spotkania było zamieszczenie przez pana Ministra wspólnego zdjęcie ze spotkania z naszymi uczniami i opiekunami na jego oficjalnym koncie w mediach społecznościowych.  Oprócz Ostrawy, uczniowie mieli również możliwośc zwiedzić Brno. Oprócz najbardziej znanych zabytków tego miasta, odwiedzili również Centrum Nauki VIDA!

      Z pewnością pobyt w Czechach był jedną z pierwszych lekcji samodzielności, niesamowitą przygodą
      i doświadczeniem, które będzie miało pozytywny wpływ na rozwój osobisty i zawodowy uczestników


      Zespół projektowy

     • INFORMACJE MATURALNE

     • Wyniki absolwentów, którzy w roku szkolnym 2021/2022 przystąpili do egzaminu maturalnego są do odbioru w biurze administracji ZSiPO w Barlinku od 6 lipca .

      Jednocześnie przypominamy, iż do egzaminu maturalnego w terminie poprawkowym może przystąpić absolwent, który:

      a.    nie zdał egzaminu wyłącznie z jednego przedmiotu obowiązkowego w części pisemnej,

      b.    przystąpił do wszystkich egzaminów z przedmiotów obowiązkowych w części pisemnej
       i żaden z tych egzaminów nie został mu unieważniony,

      c.    przystąpił do co najmniej jednego egzaminu z przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym w części pisemnej i egzamin ten nie został mu unieważniony.

      Aby przystąpić do egzaminu maturalnego w terminie poprawkowym Absolwent, w terminie 7 dni od dnia ogłoszenia wyników egzaminu maturalnego (nie później niż do 12 lipca 2022 r.), składa przewodniczącemu zespołu egzaminacyjnego pisemne oświadczenie o zamiarze przystąpienia do egzaminu maturalnego z danego przedmiotu w terminie poprawkowym (załącznik 7), zgodnie z deklaracją ostateczną.

      Egzamin w terminie poprawkowym jest nieodpłatny (nie jest liczony jako kolejne przystąpienie do egzaminu z danego przedmiotu).

      Załącznik 7 Oświadczenie o zamiarze przystąpienia do egzaminu maturalnego z danego przedmiotu

     • Szkolenia branżowe Kadry Kształcenia Zawodowego w Ostravie (Rep. Czeska)

     • 12 osób zaangażowanych w kształcenie zawodowe (nauczyciele, doradcy zawodowi, instruktorzy) uczestniczyło w szkoleniach branżowych job-schadowing w Ostrawie w Czechach.

       

      Byliśmy tam 5 dni na przełomie czerwca i lipca 2022 w ramach projektu Erasmus+ „Umiejętności bez granic” Realizowanego przez Stowarzyszenie WABAR w Barlinku. Czeski partner to EDUCARE ET LABORA z Ostrawy

      W Ostrawie mieli możliwość obserwowania pracy  i prowadzonych zajęć w Czeskich (a właściwie Morawskich) firmach i szkołach. Gościliśmy między innymi w STŘEDNÍ ŠKOLA, Bohumín i Międzynarodowej firmę branży informatycznej TIETO Czech s.r.o. w Ostrawie.

      Zdobyta wiedza, kompetencje i doświadczenie z pewnością będą przydatne w życiu zawodowym.

      W trakcie pobytu w Czechach, korzystaliśmy również z programu kulturowego. W Ostrawie zwiedziliśmy Stare Miasto z ulica Stodolni wieżę widokową w Dolní Vítkovice, ogród botaniczny oraz ZOO, nieczynną już Hutę Dolni Vitkovice. Spacerowaliśmy nad rzeką Ostrawicą, Oprócz Ostrawy, mieliśmy również możliwość zwiedzania przepięknego Olomunca.

      Nie mogło się oczywiście obyć bez Piva (niealkoholickiego) Knedlików I Kofoli.

      Z pewnością pobyt w Czechach był niesamowitą przygodą i doświadczeniem, które będzie miało pozytywny wpływ na rozwój osobisty i zawodowy uczestników

       

      Uczestnicy Projektu

     • MIĘDZY ATENAMI A RYGĄ

     •  

      Co takiego jest między tymi stolicami Grecji i Łotwy, Warszawa pomyślicie?. Otóż nie. Stolica Nordic Walkingu czyli nasz malowniczy Barlinek. Ale jak to możliwe? Takie partnerstwo realizowane przez szkoły 2. Liceum Vrilissia, 80. Viduskola i Zespół Szkół i Placówek oświatowych im. kpt. hm. Andrzeja Romockiego Morro w Barlinku, już trzeci rok funkcjonuje dzięki projektowi Erasmus+ „Migracja europejska okiem dziennikarskim.

       

      Ostatni tydzień roku szkolnego jest zawsze ważnym momentem dla szkół, tym razem był podwójnie istotny, ponieważ nasze miasto gościło uczniów i nauczycieli z ww. szkół partnerskich. Były to ostatnie lekcje tolerancji, partnerstwa, dziennikarstwa, tańców ludowych, kultury naszych krajów, języka angielskiego, topografii Zielonej Góry czy Nordic Walkingu z Panią Katarzyną Mielcarek. Na zajęciach w BOK „Panorama” uczyliśmy się grawerowania na szkle oraz manufaktury mydeł, nagrywaliśmy profesjonalne podcasty w Radio Zachód, w studio fotograficznym Pani Justyny Szczygielskiej odkrywaliśmy tajniki robienia profesjonalnej sesji zdjęciowej, następnie poznawaliśmy tradycje winiarskie Zielonej Góry. Ponadto, nasi goście spędzając u nas pięć dni, oczarowani zostali przyrodą Barlinka. Pierwszy raz pływali rowerkami wodnymi – tu należą się podziękowania Klubowi Żeglarskiemu „Sztorm”, a także właścicielom i obsłudze Ośrodka „Janowo” i Pensjonatu „Leśny Dom” za umożliwienie korzystania z plaży i wypoczynku. Dodam, że catering z coctail-baru „Spiżarnia” i zabawa na kręgielni też były super. Serdecznie dziękujemy właścicielom ww. miejsc.

      Ciekawym wydarzeniem dla trzydziestoosobowej grupy uczniów i ich opiekunów był także wyjazd studyjny do Zielonej Góry, pełen atrakcji i możliwości rozwoju umiejętności dziennikarskich. Oto relacja uczennicy ZSIPO z tego wyjazdu, Marysi z 3 LGa.

      Dnia 23 czerwca 2022 roku grupa uczniów i nauczycieli biorących udział w wymianie w Barlinku w ramach projektu Erasmus+ pojechała do Zielonej Góry. Program został przygotowany w taki sposób, by nasi goście nie tylko poszerzyli wiedzę na temat dziennikarstwa, ale także mogli poznać kulturę oraz architekturę polską. Po dotarciu do Zielonej Góry z samego rana, dzień rozpoczęliśmy od wizyty w Radiu Zachód i Radiu Zielona Góra. Podzieleni na dwie mniejsze grupy, anglojęzyczną i polskojęzyczną, zwiedzaliśmy kompleks radia, poznając techniki nagrywania podcastów, przygotowywania programów, działania w terenie oraz zbierania informacji. Poznaliśmy osobiście dziennikarzy prowadzących programy na żywo, przyglądaliśmy się z reżyserki jak wygląda praca radiowca za konsoletą. Ponadto, goście z Aten i Rygi mieli również możliwość nagrania profesjonalnego podcastu. Pod koniec wizyty kilkoro uczniów i nauczycieli uczestniczyło w wywiadach przeprowadzonych przez pracowników radia.  Zainteresowani mogą nas zobaczyć klikając w link https://www.facebook.com/bythejournalismeye/videos/772950854115488

      Następnie udaliśmy się do centrum Zielonej Góry, gdzie rozpoczęły się podchody. Gra uliczna polegała na znalezieniu dwudziestu zielonogórskich Bachusików, poznaniu ich historii oraz uwiecznieniu ich na wspólnych grupowych zdjęciach. Każda grupa dostała też zadanie kreatywne do wyboru, można było utworzyć legendę, piosenkę lub wywiad z wybranym Bachusikiem. Po zakończeniu podchodów był czas na małą przerwę z posiłkiem, po czym uczniowie i nauczyciele podzieleni na 3 grupy, mieli zapewnione naprzemiennie te same zajęcia w różnych godzinach. Między innymi odbyły się warsztaty fotograficzne, spacer po palmiarni z wykonaniem ww. zadania i wizyta w Muzeum Ziemi Lubuskiej.

      Na koniec wszyscy udali się do galerii handlowej by spędzić wspólnie czas wolny przy kawie bądź na zakupach. Tym miłym akcentem zakończyliśmy wycieczkę do Zielonej Góry i wróciliśmy do Barlinka.

      Podsumowanie i prezentacje działań projektowych z wymiany nastąpiło podczas kolacji pożegnalnej ostatniego dnia.

      Drodzy czytelnicy, kolejny raz, a jest to trzeci projekt współpracy szkół w ramach programu Erasmus+ w okresie 2015-2022 i szósta wymiana organizowana przez naszą szkołę „na górce”,  mogliśmy się przekonać, że Barlinek , powtarzając za młodzieżą ich językiem, po prostu „wymiata”.

      M.J-T.

     • Wyjazd na Praktyki Zawodowe uczniów ZSiPO Nr 1 do OSTRAWY

     • W niedzielę, 01 maja 2022 r. po długich przygotowaniach o 900 osiemnastoosobowa grupa uczniów ZSiPO w Barlinku wraz z opiekunami wyruszyła w drogę do Ostrawy w Republice Czeskiej na praktyki realizowane przez Stowarzyszenie WABAR wraz z partnerem zagranicznym EDUCARE ET LABORA. Po ponad 500 km i 6 godzinach jazdy z przerwami wszyscy dotarli do Lowcost Hotel w Ostrawie. Po krótkim powitaniu, uczestnicy zakwaterowali się w dwuosobowych pokojach i udali się na obiadokolację do hotelowej restauracji. Po kolacji zwiedzanie terenu hotelu oraz najbliższej okolicy i czas na odpoczynek przed jutrzejszym pierwszym dniem pracy.

      Praktyki realizowane będą w zawodach technik ekonomista, informatyk, mechanik i pojazdów samochodowych w czeskich firmach: 

       - Tramit s.r.o., Ostrava

      - Account Professional a.s., Havířov 

      - EBG plastics CZ s.r.o., Ostrava

      - JT Kovo cz, s.r.o., Ostrava

      - INDEX AUTO s.r.o., Ostrava

       -Student, Ostrava - Q-SERVICE Autocentrum

     • Praktyki zawodowe uczniów ZSiPO Nr 1

     •  

                  Stowarzyszenie Wspierania Edukacji Zawodowej w Barlinku od 02 września 2021 roku realizuje projekt „Umiejętności bez granic” w ramach programu Erasmus+, Akcja kluczowa 1: Mobilność edukacyjna osób.

      Wartość dofinansowania to 48 029,00 EUR.,

                  Projekt realizowany do 01.09.2022 dotyczy mobilności edukacyjnej 18 uczniów i 12 przedstawicieli kadry. Partnerem zagranicznym jest EDUCARE ET LABORA w Ostrawie w Republice Czeskiej

      Udział w projekcie jest bezpłatny. Wszyscy maja zapewniony pobyt z wyżywieniem, transport, ubezpieczenie oraz kieszonkowe

                  Celem projektu jest rozwój osobisty, doskonalenie kluczowych kompetencji i umiejętności zawodowych, zwiększenie znajomości j. obcego, stworzenie możliwości mobilności edukacyjnej, poznanie rynku pracy i warunków życia w Europie, zwiększenie świadomości międzykulturowej.

                  Uczniowie uzyskają wartość dodaną w postaci wiedzy i umiejętności, których nie mają możliwości zdobywania w szkole - np. innowacyjnych rozwiązań technologicznych (w tym TIK) i organizacyjnych. Realizacja projektu pomoże zmienić świadomość ucznia, pokazać mu różne drogi rozwoju osobistego i zawodowego, wykształcić w nim cechy przedsiębiorcy, wyzwolić inicjatywę, energię do pozytywnego, kreatywnego myślenia i adaptacji w zmieniających się warunkach. Młodzież zwiększy też poczucie tożsamości europejskiej.

                  Projekt dla kadry ma zaspokoić ich potrzeby: możliwość wprowadzenia innowacji, podniesienia atrakcyjności prowadzonych zajęć, szkoleń i jakości pracy z młodzieżą, nawiązania nowych kontaktów, wzrost mobilności. Zakłada on prowadzenie obserwacji w instytucjach szkoleniowych i branżowych w Czechach, które umożliwią nabycie doświadczeń i wiedzy z zakresu kształcenia zawodowego, poznanie nowych rozwiązań technologicznych i organizacyjnych, co poprawi jakość i innowacyjność ich pracy. Pozwoli na adaptację dobrych praktyk, poznanie zasad potwierdzania międzynarodowych kwalifikacji, systemu wsparcia edukacji zawodowej, wymianę wiedzy nt. kształcenia zawodowego na potrzeby rynku pracy, aby dobre pomysły przenieść i wdrożyć do własnej indywidualnej pracy z uczniami. Udział w projekcie to możliwość porównania systemów edukacji i bazy dydaktycznej.

      W ramach projektu realizujemy obecnie pierwszy etap rekrutacji uczniów i kadry.

      Rekrutacja dotyczy grupy 18 uczniów uczących się w zawodach Technik: ekonomista, informatyk, mechanik, pojazdów samochodowych, którzy od 02.05.2022 do 13.05.2022 odbywać będą dwutygodniową praktykę zawodową w EDUCARE ET LABORA s.r.o.  w dynamicznie rozwijającym się przemysłowo mieście Ostrawa, które jest trzecim co do wielkości miastem w Republice Czeskiej. Dla tej grupy uczestników przed wyjazdem realizowane będą zajęcia przygotowujące.

       Dla grupy kadry edukacyjnej, która uczestniczyć będzie w job shadowing (obserwacji zajęć) mobilność zaplanowano w terminie od 27.06 do 01.07.2022 r. również w EDUCARE ET LABORA.

                  Projekt mobilności stwarza uczestnikom możliwości zdobycia dodatkowej wiedzy, umiejętności oraz ich praktycznego wykorzystania  w  rozwoju  zawodowym  i  osobistym, wzrostu  kompetencji językowych, adaptacji najlepszych praktyk, poznania kultury Czech.

       

      Zapraszamy do udziału w projekcie !!!!

      Z Regulaminem rekrutacji można zapoznać się na stronie  Stowarzyszenia WABAR http://www.wabar.com.pl/ oraz ZSiPO https://zspnr1barlinek.edupage.org/. Można tam również pobrać Formularze Rekrutacyjne.

          Formularze rekrutacyjne można pobierać i składać w Sklepiku Szkolnym.

       

      Rekrutacja (I etap) trwa do poniedziałku, 14 marca 2022 r. !

   • Kontakty

    • Zespół Szkół i Placówek Oświatowych
    • 95 7461 064 lub +48 663 970 340
    • ul. Szosowa 2 74-320 Barlinek Zachodniopomorskie, Polska www: zsipo.eu e-mail: sekretariat@zsipo.eu fax: 95 7461 064 74-320 Barlinek Poland
   • Logowanie