• Wydarzenia geograficzne

     •  Ciekawe wydarzenia geograficzne w Barlinku – Warto wziąć udział!

      • Spotkanie - Co Barlinek zawdzięcza lodowcowi?

      BOK – Centrum Informacji Turystycznej oraz Muzeum Regionalne w Barlinku, zapraszają na spotkanie Barlineckiego Klubu Globtrotera. 23 listopada (środa) godz. 17.00, miejsce: Muzeum Regionalne, ul. Niepodległości 17. Wstęp wolny.

      • Festiwal Podróżniczy Włóczykijki w dniach 25 i 26.11(piątek i sobota)                          w Barlineckim Ośrodku Kultury w Barlinku, ul. Podwale 9. Wstęp wolny.

      ZAPRASZAMY!

      Nauczyciele geografii

     • Dzień życzliwości w Naszej szkole

     • Dzień Życzliwości (ang. World Hello Day) narodził się w Stanach Zjednoczonych. Autorami tego pomysłu byli bracia: Brian i Michael McCormackowie. Miał to być protest przeciwko wojnie pomiędzy Izraelem a Egiptem, która wybuchła jesienią 1973 r. Dzień Życzliwości miał przypominać ludziom o tym, jak ważne jest pokojowe rozwiązywanie sporów, a także pozytywne nastawienie do świata i innych ludzi.

      Tradycyjnie i Nasza szkoła 21 listopada zaakcentowała ten dzień . Były nalepki - emotionki  oraz specjalne gazetki poświęcone ważnemu przesłaniu tego dnia :,, co można komuś dać , a to nic nie kosztuje”, czyli  uprzejmości i życzliwości w relacjach międzyludzkich.

     • Plebiscyt Branżowy ORŁY MOTORYZACJI.

     • W październiku 2022 roku Stacja Kontroli Pojazdów ZMY/014/P przy Zespole Szkół i Placówek Oświatowych im. kpt. hm. Andrzeja Romockiego MORRO w Barlinku otrzymała wyróżnienie w plebiscycie branżowym ORŁY MOTORYZACJI.

      Orły Motoryzacji to prestiżowa nagroda, którą mogą się poszczycić najlepsze firmy.
      W tym konkursie kapitułą oceniającą są klienci. Nagroda przyznawana jest na podstawie ich ocen. Co za tym idzie, ich werdykt jest najlepszym potwierdzeniem profesjonalizmu  wykonywanych usług.

      Aby otrzymać status Laureata trzeba spełnić podstawowe kryterium, które dokonuje się za pomocą algorytmu komputerowego. Algorytm przeszukuje wirtualną sieć w znalezieniu ocen, jakie firmy uzyskały od swoich klientów. Najwięcej może się ich znaleźć w serwisach typu: Groupon, Panorama Firm, Google Maps czy Facebook. Ze zgromadzonych w ten sposób ocen, wyciągana jest średnia. Maksymalną notą do osiągnięcia w plebiscycie Orły Motoryzacji jest dziesiątka, ale tylko te firmy, którym uda się przekroczyć pułap 8 punktów, zostają zwycięzcami w plebiscycie. Nasza stacja zdobyła 8,5 pkt.

      Warto zwrócić uwagę, że jest to efekt ciężkiej, systematycznej pracy trzech diagnostów –  nauczycieli, uczniów i kierownictwa, co dostrzegają klienci, wypowiadający się pozytywnie na temat usług naszej stacji.

      Z tego miejsca dziękuję klientom za docenienie naszej pracy i podzielenie się opinią o nas w internecie.

      Kierownik Szkolenia Praktycznego
      mgr Mirosław Żuk

     • SZLACHETNA PACZKA DLA PANA WIKTORA Z BARLINKA.

     • W bieżącym roku nasza szkoła przyłącza się do ogólnopolskiej akcji „SZLACHETNA PACZKA” Szlachetna Paczka - Strona główna poprzez przygotowanie prezentu dla pana Wiktora, 84 letniego mieszkańca Barlinka, w celu zapewnienia jego trzech najważniejszych potrzeb.

      Uczniów i Rodziców zachęcamy do wspólnej pomocy i przynoszenia do 09.12.2022 r. do szkoły wyłącznie nowych rzeczy wg potrzeb Pana Wiktora. Zorganizujemy również zbiórkę na zakup nowego, potrzebnego sprzętu AGD.

      Trzy kluczowe potrzeby pana Wiktora to:

      1. Lodówka z zamrażarką

      Lodówka, którą obecnie użytkuje pan Wiktor ma już wiele lat, jest awaryjna, rozmraża się i leje się z niej woda - wymaga wymiany. Nowa chłodziarka powinna być z zamrażarką. Wymiary lodówki: 152x54x59,5cm. Kolor bez różnicy, dobrze widziana opcja "no frost".

      2. Środki czystości

      Zapas środków czystości poprawi codzienny budżet pana Wiktora, zaoszczędzone pieniądze będzie mógł przeznaczyć na zakup innych niezbędnych rzeczy.

      3. Koc

      Koc ciepły na zimowe wieczory, wymiary 200x220 cm. Pan Wiktor w trakcie rozmowy skarżył się, że zimą w jego mieszkaniu jest bardzo chłodno.

      ————————————————————-

      Pan Wiktor ma też inne potrzeby tj.:

      Żywność trwała

      herbata, kawa, ryż, kasza, mąka, cukier

      olej, dżem, konserwy mięsne, konserwy rybne, owoce i warzywa w puszkach

      makaron

      Środki czystości

      mydło / żel myjący, szampon, szczoteczka do zębów, pasta do zębów

      płyn do płukania, proszek do prania, płyn do mycia naczyń, płyny czyszczące

      środki do czyszczenia podłogi drewnianej (parkiet)

      Odzież

      sweter (zimowe) rozmiar: l, uwagi: kolor: brąz/ beż

      kurtka (zimowe) rozmiar: xl, uwagi: kolor: ciemny

      Obuwie

      kozaki/buty zimowe, rozmiar: 45, uwagi: ciemne, szerokie stopy

      buty sportowe, rozmiar: 45, uwagi: szerokie stopy

      półbuty, rozmiar: 45, uwagi: ciemne, szerokie stopy.

       

      Wszystkie zebrane do 9.12.2022 r. dary zostaną spakowane w kartony, oklejone papierem prezentowym, oznakowane zgodnie z procedurą indywidualnym „kodem rodziny” ZPM-2267-89752
      i przewiezione do magazynu w OPS Barlinek, skąd poprzez wolontariuszy Szlachetnej Paczki, trafią bezpośrednio do Pana Wiktora.

       

      RAZEM MOŻEMY POMÓC!

      Osoby do kontaktu:

      Pan Krzysztof Komorowski

      Pani Monika Jagiełło-Trif

     • Dzień Rzucania Palenia Tytoniu

     • 17 listopada 2022

      Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu

      Pod hasłem:

      Tytoń zagrożenie dla naszego środowiska


      Idea obchodzonego w Polsce i na świecie „Światowego Dnia Rzucania Palenia Tytoniu” ma na celu zwrócenie uwagi całego społeczeństwa globalnie i lokalnie na skutki palenia tytoniu: społeczne, ekonomiczne, a przede wszystkim na skutki zdrowotne, które spowodowane są paleniem papierosów, a w ostatnich latach również e-papierosów. Zachęcanie osób palących do zaprzestania palenia oraz zwrócenie uwagi na fakt, że osoby niepalące (w tym dzieci) mają prawo do przebywania w przestrzeni publicznej wolnej od dymu tytoniowego, bez narażania  na  tzw. „bierne” palenie.

      Palenie papierosów/e-papierosów to również zagrożenia dla środowiska! Ważnym elementem profilaktyki palenia tytoniu jest udostępnianie wiedzy na temat jego skutków zdrowotnych. Młodzież z naszej  szkoły przygotowała informacje, plakaty informujące o zagrożeniach wynikających z palenia tytoniu, które zostały umieszczone na szkolnych korytarzach i w toaletach.

      Pamiętajmy, że: 

      papierosy w trakcie procesu produkcji poddawane są bardzo złożonej obróbce chemicznej. Do tytoniu dodawane są substancje konserwujące, poprawiające smak czy wpływające na jakość produktu. W efekcie decydując się na zapalenie papierosa wiedz, że wraz z dymem tytoniowym wchłaniasz 4 tys. szkodliwych dla zdrowia związków, z czego wiadomo, że 40 z nich jest przyczyną  zachorowań na nowotwory. Do związków o działaniu rakotwórczym należą między innymi: nikotyna, substancje smoliste, tlenek węgla, formaldehydy, amoniak, tlenki azotu, arszenik, cyjanek wodoru itd.

      Przypominamy:

       - palenie tytoniu powoduje różne choroby przewlekłe, w tym choroby serca, ślepotę, miażdżycę, choroby płuc i zaburzenia płodności. Tytoń wypalany w dowolnej formie jest przyczyną 90% wszystkich nowotworów płuc oraz istotnym czynnikiem ryzyka udarów i śmiertelnych ataków serca. Zabija średnio jednego na dwóch palaczy,

      - dym tytoniowy wdychany przez osoby niepalące tzw. „bierne palenie” jest tak samo groźny dla zdrowia, jak w przypadku osób palących,

      - narażenie na dym tytoniowy tzw. „bierne palenie” jest szczególnie niebezpieczne dla kobietw ciąży i dzieci, których rodzice/opiekunowie palą papierosy. Wymuszone wdychanie dymu tytoniowego może prowadzić do wystąpienia u dzieci: infekcji dróg oddechowych, astmy, zapalenia ucha środkowego, nowotworów, a także nagłej śmierci łóżeczkowej u niemowląt.

      - wapowanie czyli  używanie e-papierosów (elektronicznych) również wpływa niekorzystnie na zdrowie użytkownika. Aerozol z e-papierosów jest szkodliwą „parą wodną” który użytkownicy wdychają. Może zawierać szkodliwe substancje, w tym:

      • acetaldehyd,

      • formaldehyd,

      • akroleinę,

       • propanal,

      • nikotynę,

       • aceton,

      • o-metyl-benzaldehyd,

      • karcinogenne nitrozaminy.

      Użycie e-papierosa powoduje emisję pyłu zawieszonego (PM2.5) oraz najdrobniejszych cząstek (UFPs), których stężenie wzrasta w powietrzu otaczającym e-palacza.

       

      Powiatowa Stacja Sanitarno -Epidemiologiczna cały miesiąc listopad prowadzi działania  w ramach obchodów Światowego Dnia Rzucania Palenia.

      Został ogłoszony konkurs adresowany do młodych ludzi palących bądź eksperymentujących z papierosami  tradycyjnymi i e-papierosami na przygotowanie prezentacji multimedialnej motywującej młodych ludzi do  niepalenia.Termin zgłaszania prac do konkursu mija 30 listopada. Prowadzone są również działania edukacyjne skierowane do różnych grup wiekowych. Podmioty zainteresowane współpracą w w/w tematyce zapraszamy do kontaktu:  pz.mysliborz@sanepid.gov.pl

     • SPOTKANIA POLICJANTÓW Z MŁODZIEŻĄ

     • Policjanci z Komisariatu w Barlinku rozpoczęli cykl spotkań dotyczących odpowiedzialności karnej nieletnich. Uczestnikami spotkań byli uczniowie klas drugich i trzecich. Demoralizacja, czyny karalne, odpowiedzialność prawna nieletnich to tematy, na które rozmawiali z aspirantem Albertę Wałęką oraz posterunkową Mariolą Galińską. Omówiono kto to jest osoba nieletnia oraz jakie ma prawa i obowiązki.

      Wytłumaczono co oznacza określenie czyn karalny. Uczniowie dowiedzieli się, jak klasyfikowane są różne działania naruszające prawo i jaka grozi za nie kara.  Policjanci również poinformowała uczestników spotkania co to jest demoralizacja przedstawiając jednocześnie  jakie środki wychowawcze i poprawcze mogą być zastosowane wobec osoby nieletniej. Podano liczne przykłady ze swojej pracy, obrazujące jak często z pozoru niewinne żarty prowadzą do nieszczęść, za które ktoś później odpowiada przed sądem. Konsekwencją tych czynów i odbytej przez nich kary mogą być problemy ze znalezieniem pracy    w przyszłości, zaświadczenie o niekaralności jest jednym z dokumentów, który coraz częściej jest wymagany przez pracodawców.

     • Szkolny konkurs Wiedzy o Hiv i Aids

     • 07.11.2022 odbył się etap szkolny konkursu  Wiedzy o Hiv i Aids „Wiedza ratuje życie” pod hasłem ,, Czy wiesz,że…”  do którego przystąpiło 20  uczniów z  klas  pierwszych Uczestnicy rozwiązywali test z wiedzy o HIVi AIDS. Wszyscy wykazali się dużą wiedzą. Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:

      I miejsce – Hanna Wiśniak klasa 1Lob

      II miejsce –Natalia Jędrzejewska klasa 1Loa

      III miejsce –Natalia Wieczorek klasa 1LOb

      01.12.2022 - uczennice będą reprezentować szkołę w etapie powiatowym .

      Gratulujemy!!!

     • TYDZIEŃ Z KRYMINAŁEM w szkolnej bibliotece!!!

     • Biblioteka szkolna zaprasza wszystkich swoich czytelników na TYDZIEŃ Z KRYMINAŁEM, obecnie jednym  z najpopularniejszych gatunków. W końcu kto z nas nie lubi mrożących krew w żyłach wrażeń i rozwiązywania zagadek kryminalnych, kto nie marzy o tym, by krok po kroku śledzić groźnego mordercę, a następnie stanąć z nim oko w oko? Oczywiście wszystko to w poczuciu bezpieczeństwa, przecież mamy do czynienia z opowieścią spisaną na papierze!  Zatem, którą książkę z oceanu powieści z dreszczykiem wyłowić?

      Przyjdź do nas, a pomożemy Ci wybrać tę najciekawszą!

     • Narodowe Czytanie 2022 Ballad i romansów

     •       5 września 2022 roku w szkolnej bibliotece miało miejsce Narodowe Czytanie Ballad i romansów. Jak wiemy, zainaugurowana przez Parę Prezydencką 3 września tegoroczna odsłona Narodowego Czytania odbywa się w roku polskiego romantyzmu. Zwłaszcza dziś, w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę, wolnościowe idee romantyzmu znów są niezwykle aktualne.

      Dwieście lat temu w Wilnie zostały wydane Ballady i romanse Adama Mickiewicza – zbiór poezji, który zapoczątkował w Polsce romantyzm. Młodzieńcze, a jednocześnie bardzo dojrzałe wiersze okazały się przełomowe i dzisiaj trudno wyobrazić sobie bez nich dalsze dzieje naszej literatury. Romantyczność, Świtezianka, Powrót taty, Pani Twardowska i inne niezapomniane utwory tego cyklu od dziesiątków lat łączą pokolenia Polaków.

      Zachwycają wyjątkową aurą, niezrównanymi opisami natury i mądrą prawdą, że świat musi być sprawiedliwy, dobro nagrodzone, a zło ukarane. Niezwykła wrażliwość, wspaniałe wyczucie języka i wyobraźnia genialnego poety sprawiły, że Ballady i romanse są esencją polskiego romantyzmu. 

      Warto podkreślić, że uczestnicy tej wyjątkowej akcji otrzymali do zeszytu pamiątkowy stempel pieczęci, którą Kancelaria Prezydenta  przygotowała specjalnie na tę okazję.

      Para prezydencka podarowała także  naszej szkole unikatowy egzemplarz Ballad i romansów.  Jesteśmy  przekonani, że wspólna lektura tego pięknego i mądrego zbiorku pomoże nam odkryć na nowo romantyzm,  a także przyczyni się do promocji czytelnictwa.

                                                                                            nauczyciele bibliotekarze

     • Korytarz z dreszczykiem czy korytarz zadumy?

     •  W przestrzeni publicznej toczą się dyskusje o wyższości Święta Wszystkich Zmarłych nad Halloween. Osoby wierzące stronią od zabaw halloweenowych i nawołują do zaprzestania amerykańskiej tradycji w naszej kulturze i poddania się refleksji nad życiem, natomiast wielbiciele halloween uznają je za ciekawy sposób spędzania czasu. Postanowiliśmy  pogodzić zwolenników  jak i przeciwników obu świąt, a stało się to możliwe dzięki wystrojowi naszych szkolnych korytarzy. Pierwsze piętro stało się niewątpliwie korytarzem z dreszczykiem, bo opanowały je nietoperze, pajęczyny czy kościotrupy,  słowem typowo halloweenowy pejzaż. Parter natomiast połączył  zadumę, tradycję, literackie wspomnienie zaduszkowe i zabawę. O tę wyjątkową oprawę zadbały panie bibliotekarki oraz pani A. Wójciak.

       

      Panie bibliotekarki

     • Zajęcia w terenie z geografii rozszerzonej- charakterystyka rzeki Młynówki

     • Zajęcia na świeżym powietrzu to bardzo dobry sposób na uzyskanie wiedzy w sposób praktyczny, a także ciekawy dla naszych uczniów. W czerwcu i październiku 2022 roku klasy: 3LoB,  3Te, 3Lpa wybrały się na zajęcia w terenie z geografii rozszerzonej. Tematem zajęć było badanie wody w okolicznej rzece Młynówka. Uczniowie mieli do dyspozycji sprzęt taki jak: mapa, lupa, miarka 2m, szalki, sitko, podbierak, łopatka, grabki, kompas, szkło powiększające... Zajęcia odbyły się pod opieką Pani Doroty Bindugi-Wieczorek - nauczycielki geografii.

       

      Zadaniem uczniów była praca w pięcioosobowych grupach, w których musieli wykonać

      następujące zadania:

      -charakterystyka ogólna rzeki (początek i koniec rzeki, jaką rzekę zasila, po jakim terenie płynie, jaka roślinność znajduje się wokół Ciebie)

      -pomiary rzeki (szerokość koryta rzecznego, głębokość koryta)

      - badanie jakości wody za pomocą wyłowionych organizmów (wymienić znalezione

      organizmy oraz określić jakość wody na ich podstawie)

      Praca młodzieży przebiegała bardzo sprawnie, a co najważniejsze w dobrej atmosferze.

      Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć wraz z wynikami naszych uczniów, która znajduje się poniżej:

     • Wychodzimy naprzeciw problemom nastolatków!

     • W ostatnich tygodniach Barlineckie Towarzystwo Edukacyjne we współpracy
      z Małgorzatą Kapuściak
      , przeprowadziło w naszej szkole cykl spotkań dla uczniów klas drugich. Projekt był realizowany jako zadanie publiczne z zakresu Ochrony i Promocji Zdrowia, współfinansowane ze środków otrzymanych z Powiatu Myśliborskiego.

      „Burza Emocji – jak w dzisiejszym świecie pozostać SOBĄ” to projekt, który miał pomóc nastolatkom zadbać o ich zdrowie psychiczne przekazując im wiedzę oraz narzędzia, dzięki którym będą w stanie zadbać o swój dobrostan, rozwijać umiejętności, pracować nad rozpoznawaniem emocji oraz radzić sobie w kryzysowych sytuacjach.

      Bo EMOCJE są ważne i nie można ich bagatelizować – szczególnie te trudne.

      Małgorzata Kapuściak, mentorka nastolatków (znana nam już jako Dziewczyna
      w trampkach), przeprowadziła młodych przez następujące tematy:

      - jak wzmocnić samoocenę,

      - jak odkryć stłumione emocje,

      - jak kształtować odpowiednie przekonania i postawy życiowe,

      - jak zwiększyć świadomość posiadanych kompetencji.

      Ale to nie wszystko. Skupiła się też na tym, aby pokazać nastolatkom jak poradzić sobie z negatywnym wpływem społecznym – bez niszczenia siebie oraz bagatelizowania własnych potrzeb.

      Bycie SOBĄ to w dzisiejszym świecie największy sukces, jaki możemy osiągnąć. Niestety nastolatkowie nie doceniają tego, jaką wartość mają w sobie, co potrafią i jakimi są ludźmi. Przez te spotkania chcieliśmy pomóc im stworzyć POZYTYWNY OBRAZ SIEBIE, ale też przede wszystkim pokazać im sposoby, jak mogą pracować nad swoimi emocjami i lepiej je zrozumieć  – szczególnie te trudne” – powiedziała nam Dziewczyna w trampkach.

      Jakie efekty przyniósł ten projekt?

      Ponad 80% nastolatków stwierdziła, że nie tylko podobały im się zajęcia z Małgorzatą Kapuściak, ale też dzięki przekazanej wiedzy rozumieją już dużo więcej. Podkreślili, że takich spotkań powinno być o wiele więcej.

      Dodali też, że teraz już bardziej rozumieją siebie, ich samoocena wzrosła, lepiej rozumieją swoje potrzeby i wiedzą, jak panować nad emocjami a także jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych.

      Pedagodzy obecni na spotkaniach, bardzo pozytywnie ocenili realizację projektu przez Dziewczynę w trampkach. Docenili jej merytoryczne przygotowania do „trudnych tematów”, ale i ogromne zaangażowanie i osobistą refleksję.

      Czy będzie ciąg dalszy?

      Obecnie jesteśmy po wstępnych rozmowach z Dziewczyną w trampkach, która obiecała nam, że po nowym roku przeprowadzimy kolejne spotkania dla uczniów klas 1 oraz wspierające dla klas 3.

      „ Wierzę, że zrealizowany przez nas projekt, to dopiero początek. Te kilka godzin spędzone z nastolatkami to stanowczo za mało, aby ich problemy zniknęły. Ale zostawiłam ich z pomocami edukacyjnymi oraz na chwilę obecną wspieram ich w przestrzeni online.

      Tyle na ten moment mogliśmy zrobić, aby pokazać im że HEJT, PRZEMOC I SAMOOKALECZENIA to nie jest rozwiązanie. Że można inaczej... ” – dodała Małgorzata Kapuściak.

      Młodzi zasługują na lepsze życie,...

   • Kontakty

    • Zespół Szkół i Placówek Oświatowych
    • 95 7461 064 lub +48 663 970 340
    • ul. Szosowa 2 74-320 Barlinek Zachodniopomorskie, Polska www: zsipo.eu e-mail: sekretariat@zsipo.eu fax: 95 7461 064 74-320 Barlinek Poland
   • Logowanie