Spotkania z panią Małgorzatą Giniewicz asystentem ds.. Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia z Powiatowej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w Myśliborzu dla uczniów klas pierwszych.
Uczniom zostały przedstawione informacje dotyczące szkodliwości palenia papierosów i e-papierosów oraz napojów energetycznych .Podczas spotkania z młodzieżą został wykorzystany model palacza by uzmysłowić co tak naprawdę wdychają wraz z dymem tytoniowym.
Pamiętajmy, że:
Papierosy zawierają 4 tys. szkodliwych dla zdrowia związków, z czego wiadomo, że 40 z nich jest przyczyną zachorowań na nowotwory. Do związków o działaniu rakotwórczym należą między innymi: nikotyna, substancje smoliste, tlenek węgla, formaldehydy, amoniak, tlenki azotu, arszenik, cyjanek wodoru.
- palenie tytoniu powoduje różne choroby przewlekłe, w tym choroby serca, ślepotę, miażdżycę, choroby płuc i zaburzenia płodności.
- dym tytoniowy wdychany przez osoby niepalące tzw. „bierne palenie” jest tak samo groźny dla zdrowia, jak w przypadku osób palących.
Palenie e-papierosów prowadzi do:
- zwężenia dróg oddechowych (w takim samym stopniu jak po zapaleniu zwykłego papierosa),
- wzrostu ciśnienia krwi,
- przyspieszenia bicia serca,
- zmniejszenia elastyczności naczyń krwionośnych.
Czynniki te zwiększają ryzyko udaru i zawału serca. Zawarta w papierosach nikotyna wpływa na zwiększenie aktywności współczulnej układu nerwowego odpowiedzialnej za mobilizację organizmu. Jego pobudzenie powoduje wzrost ryzyka chorób serca, ponieważ zwiększone uwalnianie adrenaliny wpływa na pracę tego narządu.
Osoby palące e-papierosy sięgają po nie bardzo często, przez co mogą wprowadzać do organizmu większą ilość nikotyny niż po spaleniu kilku zwykłych papierosów.
Udowodniono, że im więcej substancji zawierają płyny do e-papierosów, tym bardziej są one szkodliwe. Najwyższą szkodliwość wykazują dwa związki: wanilina i aldehyd cynamonowy.
Szczególnie niepokojący jest wpływ napojów energetyzujących na zdrowie
- kofeina może powodować zaburzenia rozwoju mózgu oraz zmiany nastroju, rozdrażnienie i niepokój.
- duże spożycie kofeiny wpływa na jakość i długość snu,
- spożycie dużych ilości kofeiny (5 mg/kg masy ciała/24 godz.) powoduje wzrost ciśnienia tętniczego.
Dziękujemy za ciekawe spotkanie