• Wpływ e- papierosów, napojów energetycznych oraz innych substancji na zdrowie

     • Spotkania z panią  Małgorzatą Giniewicz asystentem ds.. Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia z  Powiatowej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej  w Myśliborzu dla uczniów klas pierwszych.

      Uczniom zostały przedstawione informacje dotyczące szkodliwości palenia papierosów i e-papierosów  oraz  napojów energetycznych .Podczas spotkania z młodzieżą został  wykorzystany  model palacza by uzmysłowić co tak naprawdę wdychają wraz z dymem tytoniowym.

      Pamiętajmy, że:

      Papierosy zawierają 4 tys. szkodliwych dla zdrowia związków, z czego wiadomo, że 40 z nich jest przyczyną zachorowań na nowotwory. Do związków o działaniu rakotwórczym należą między innymi: nikotyna, substancje smoliste, tlenek węgla, formaldehydy, amoniak, tlenki azotu, arszenik, cyjanek wodoru.

      • palenie tytoniu powoduje różne choroby przewlekłe, w tym choroby serca, ślepotę, miażdżycę, choroby płuc i zaburzenia płodności.
      • dym tytoniowy wdychany przez osoby niepalące tzw. „bierne palenie” jest tak samo groźny dla zdrowia, jak w przypadku osób palących.

      Palenie e-papierosów prowadzi do:

      • zwężenia dróg oddechowych (w takim samym stopniu jak po zapaleniu zwykłego papierosa), 
      • wzrostu ciśnienia krwi,  
      • przyspieszenia bicia serca, 
      • zmniejszenia elastyczności naczyń krwionośnych. 

      Czynniki te zwiększają ryzyko udaru i zawału serca. Zawarta w papierosach nikotyna wpływa na zwiększenie aktywności współczulnej układu nerwowego odpowiedzialnej za mobilizację organizmu. Jego pobudzenie powoduje wzrost ryzyka chorób serca, ponieważ zwiększone uwalnianie adrenaliny wpływa na pracę tego narządu.

      Osoby palące e-papierosy sięgają po nie bardzo często, przez co mogą wprowadzać do organizmu większą ilość nikotyny niż po spaleniu kilku zwykłych papierosów.

      Udowodniono, że im więcej substancji zawierają płyny do e-papierosów, tym bardziej są one szkodliwe. Najwyższą szkodliwość wykazują dwa związki: wanilina i aldehyd cynamonowy.  

       

      Szczególnie niepokojący jest wpływ napojów energetyzujących na zdrowie

      • kofeina może powodować zaburzenia rozwoju mózgu oraz zmiany nastroju, rozdrażnienie i niepokój.
      • duże spożycie kofeiny wpływa na jakość i długość snu,
      • spożycie dużych ilości kofeiny (5 mg/kg masy ciała/24 godz.) powoduje wzrost ciśnienia tętniczego.

      Dziękujemy za ciekawe spotkanie

     • II etapu XXI edycji Olimpiady Znajomości Afryki.

     • Po I etapie - szkolnym Olimpiady Znajomości Afryki, odbył się 18 marca w Szczecinie etap II-okręgowy. Naszą szkołę i jednocześnie powiat myśliborski reprezentowało trzech uczniów, laureatów I etapu olimpiady:

      • Wojciech Wąsiak z kl.2Th/m
      • Adrianna Łubkowska z kl.3LOa
      • Kornelia Ożóg z kl. 3LOa

      Nasi uczniowie wypadli bardzo dobrze na tle 1190 uczniów z całej Polski. Jednak zabrakło im trochę szczęścia aby dostać się do etapu finałowego. Wszystkim uczestnikom olimpiady gratulujemy sukcesów oraz dziękujemy za moc pracy, którą włożyli w przygotowania. Sam udział w olimpiadzie i przygotowanie do niej jest ogromnym sukcesem.

      Olimpiada Znajomości Afryki wprowadza uczniów w świat wiedzy o kontynencie afrykańskim oraz o pracujących tam blisko 900 polskich misjonarzach, którzy dbają o  rozwój duchowy, intelektualny, etyczny, emocjonalny oraz społeczny ludności afrykańskiej.

      Zapraszamy do udziału za rok!

      U.P.

     • Wycieczka do Plastinarium w Guben

     • 14 marca 2023r. klasy rozszerzające biologię i języki obce : 1LOa, 2LOa,3LOa,4LPa oraz 1LOb miały przyjemność uczestniczyć w wyjeździe edukacyjno- naukowym do Plastinarium w Guben. Nie jest to typowe muzeum, a zwiedzając je nie ma mowy o nudzie. Plastinarium to miejsce, które jest całkowicie poświęcone preparacji organów ludzkich oraz zwierzęcych. Miejsce to zostało założone przez Gunthera von Hagensa w 2006 roku. Wszystkie organy, które mogliśmy tam zobaczyć pochodzą od różnych gatunków zwierząt oraz ludzi z całego świata, którzy wyrazili chęć oddania swojego ciała w ramach nauki.  

      Zostaliśmy podzieleni na dwie grupy i oprowadzeni przez przewodniczki, które również pracują nad plastynatami. Widzieliśmy m.in. jak wyglądają płuca palacza oraz mózg osoby zdrowej i osoby chorej na Alzheimera a także narządy z przerzutami nowotworów. Podczas zwiedzania wystawy dowiedzieliśmy się także o etapach procesu plastynacji, który trwa aż 2 lata. Zanim przystąpi się do pracy ciało musi leżeć co najmniej rok w formalinie. Plastinarium to funkcjonujący ośrodek pracy, dzięki czemu oglądaliśmy proces plastynacji nad bieżąco zamówionymi preparatami. Laborantka pracowała aktualnie nad kobiecym układem rozrodczym oraz układem limfatycznym na klatce piersiowej, co zrobiło na wszystkich ogromne wrażenie. Udało nam się uzyskać odpowiedzi na wiele pytań odnośnie plastynacji. Poza tym zza szyby mogliśmy obejrzeć proces plastynacji całego ciała, a nie tylko jego fragmentu. Zaskoczył nas również fakt, jak rozdziela się łączenia-szwy na czaszce, aby uzyskać idealnie pokazaną czaszkę w częściach. Należy wsypać do niej groch i umieścić w wodzie, a gdy ten zacznie pęcznieć sam rozsadzi czaszkę na szwach. Dzięki tej niesamowitej lekcji biologii dowiedzieliśmy się mnóstwa nowych i ciekawych rzeczy, które przydadzą nam się na maturze z biologii. Cały wyjazd dostarczył nam wrażeń nie do opisania. Dziękujemy organizatorce wyjazdu Pani Marzenie Lewandowskiej oraz opiekunkom  Pani Teresie Wróblewskiej, Pani Izabeli Szkwarek oraz Pani Monice Jagiełło-Trif za możliwość poszerzenia wiedzy z biologii i języków obcych a także za integracje wszystkich klas LO. Mamy nadzieję, że jeszcze kiedyś odwiedzimy to miejsce i będziemy mogli wziąć czynny udział warsztatach.

       

      TEKST: Kornelia Ożóg

      REDAKCJA: Marzena Lewandowska

      FOTOGRAFIA: opiekunki oraz uczennice Oliwia Goryńska i Julia Biernat

     • Światowy Dzień Poezji w szkolnej bibliotece!

     •   Pierwszy dzień kalendarzowej wiosny to również Święto Poezji, która uwrażliwia i pozwala zrozumieć to, co zostało napisane „między wierszami”. Światowy Dzień Poezji ustanowiony z inicjatywy UNESCO w 1999 roku jest dniem promocji czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie. Zachęcamy wszystkich naszych uczniów do czytania utworów lirycznych. Wiosna pachnąca krokusami i tulipanami, niewątpliwie sprzyja przyjemnej lekturze. Zachwycajmy się zatem strofami poetów, którzy w swojej twórczości opiewają  urodę świata. Zapraszamy  wszystkich wrażliwych na piękno słowa  do szkolnej biblioteki, gdzie czekają specjalnie przygotowane dla was  zbiorki poetyckie. Wspólnie czytamy wiersze do końca świata i o jeden dzień dłużej…

                                                                                                       nauczyciele bibliotekarze

     • WYCIECZKA EDUKACYJNA- ZUT Wydział Nauk o Żywności i Rybactwa

     •  

      22 marca odbyły się zajęcia na Wydziale  Nauk o Żywności i Rybactwie Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.

      Uczestnikami byli uczniowie z kl 4 LPa,4 TGi,3 LOa oraz z k l2LOa. Już na początku w auli wydziału, po krótkim wprowadzeniu oraz przedstawieniu kierunków kształcenia, poczuliśmy się jak studenci. Następnie zostaliśmy podzieleni na 3 grupy Każda z grup uczestniczyła w trzech zajęciach. Dużym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia warsztatowe:

      Chemia wokół nas  – Sekrety laboratorium chemii organicznej”, które prowadzone  były  pod czujnym i życzliwym  okiem  przez: dr hab. .inż. Małgorzatę Bonisławską prof. ZUT, dr hab. inż. Arkadiusza Nędzarek prof. ZUT, dr inż. Agnieszkę Rybczyk  oraz  studentów. Przeprowadziliśmy reakcje chemiczne, które miały na celu poznanie właściwości, wykrywanie i oznaczanie  wybranych związków organicznych tj: kwasów karboksylowych, aldehydów, ketonów, aminokwasów, peptydów oraz białek. Mogliśmy m. in. określać wydzielające się gazy z probówek i powąchać estrów, które odpowiadają za atrakcyjne dla nas zapachy.

      Kolejne zajęcia ,,Owady na talerzu– niekonwencjonalne źródła białka zwierzęcego” prowadzone były przez Panią dr hab. inż. Joannę Żochowską - Kujawską, prof. ZUT

       Nie były to zwykłe zajęcia, ponieważ omawialiśmy produkty z owadów, jako ekologiczny zamiennik białka zwierzęcego.. Poza teorią, mogliśmy zobaczyć i wypróbować produkty w praktyce. Spróbowaliśmy chipsów czosnkowych oraz nachosów serowych z mąki ze świerszczy, a niektórzy skusili się nawet na świerszcze i mączniki. Wielu osobom zasmakowało na tyle, że wzięli trochę na wynos.

      Na ostatnich zajęciach zostaliśmy oprowadzeni po unikatowym, niezwykle bogatym Muzeum Ihtiologicznym, gdzie poznawaliśmy: ,,Bogactwo mórz i oceanów”. Zobaczyliśmy morskie zbiory przyrodnicze, najbogatszą w Polsce kolekcję preparatów ze zwierząt wodnych, które zostały przywiezione z odległych stron świata. Zobaczyliśmy ogromną kość żuchwy wieloryba, aksolotla oraz rekina polarnego, oraz najstarsze preparaty powstałe około 1750 roku. Po muzeum oprowadzał nas          i niezwykle ciekawie opowiadał Pan dr inż. Marcin Biernaczyk

       Wszyscy byli zachwyceni tak interesującymi i nietypowymi zajęciami. Niektórzy z nas przy wyborze studiów będą pamiętać o tym miejscu. Cieszymy się ze mogliśmy to zobaczyć. Dziękujemy organizatorom: Pani Teresie Wróblewskiej, Pani Iwonie Czujko oraz  Panu Andrzejowi Wieczorkowi

       Kornelia Ożóg z kl 3LOa.

     • Konkursu „Poznaj swoje prawa w pracy” – etap wojewódzki

     • Dnia 09 marca 2023 roku odbył się w Szczecinie etap wojewódzki X. edycji konkursu wiedzy o prawie pracy i bhp dla uczniów szkół ponadpodstawowych „Poznaj swoje prawa w pracy”.  Do konkursu przystąpiły szkoły biorące udział w programie „Kultura bezpieczeństwa”, a do rywalizacji 60 uczestników. Naszą Szkołę reprezentowały Alicja Kubrak i Martyna Tarlecka z klasy 4.TPe.

      Po raz pierwszy, w dziesięcioletniej historii konkursu – uczestnicy spotkali się na zaprzyjaźnionym z inspekcją pracy Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Nad prawidłowym jego przebiegiem czuwało jury w składzie: Konrad Pachciarek – Okręgowy Inspektor Pracy w Szczecinie, dr Mikołaj Rylski – adiunkt WPiA US, specjalizujący się w szeroko pojętym prawie zatrudnienia oraz nadinspektorzy pracy: Karolina Zysk i Maciej Kwiatkowski.

      Uczniowie, wśród których byli również ubiegłoroczni laureaci, otrzymali test, składający się z 35 pytań. Na rozwiązanie mieli 45 minut, jednak większość oddawała swoje prace dużo wcześniej. Po zliczeniu punktów okazało się, że pierwsza runda nie wyłoniła wygranych, gdyż cztery osoby uzyskały maksymalną liczbę punktów. Dogrywka, czyli 10 dodatkowych pytań testowych i kryterium czasu pozwoliły wyłonić zwycięzców etapu regionalnego konkursu. Uczestniczka, która zajęła 4 miejsce przegrała czasem 5 sekund, gdyż w tej rundzie wszyscy uzyskali również maksymalną liczbę punktów. Zwyciężył Aleksander Błaszczyk, uczeń PCKZiU w Wałczu, druga lokata przypadła Katarzynie Karelus z ZS w Trzebiatowie, a trzecia Zuzannie Zaborowskiej z ZS nr 10 w Koszalinie. Bardzo wysoki poziom wiedzy, atmosfera rywalizacji i presja czasu, sprawiły, iż Alicji Kubrak zabrakło 2 punktów, aby być w gronie najlepszych i zakwalifikować się do zawodów centralnych w Warszawie.

      Uczestnicy etapu wojewódzkiego zostali wyróżnieni dyplomami uczestnictwa, a ich opiekunowie, listami gratulacyjnymi. Laureaci konkursu otrzymali nagrody rzeczowe ufundowane przez Okręgowy Inspektorat Pracy w Szczecinie.

      Dziewczynom, biorącym udział w konkursie „Poznaj swoje prawa w pracy” i reprezentującym naszą Szkołę, gratulujemy i liczymy na sukces w przyszłym roku!

                                                                                                                                                    Opiekunowie:

                                                                                                                                                    Beata Krycka

                                                                                                                                                    Marzenna Wencierska

                                                                                                                                                   Mirosław Żuk

       

     • Sukces szkolnych drużyn koszykarskich.

     • Znakomicie spisały się nasze zespoły koszykarskie w Mistrzostwach Powiatu Myśliborskiego w Koszykówce, które zdobyły tytuły mistrzowskie w tej dyscyplinie. Rywalizacja szkół ponadpodstawowych odbyła się w Myśliborzu dnia 9 marca.

      Na początek do boju przystąpiły nasze dziewczęta, które w pierwszym meczu pokonały ZSiPO Myślibórz 15 – 11. Następnie w meczu decydującym o pierwszym miejscu nie dały najmniejszych szans drużynie ZS Dębno zwyciężając 19-9.

      Równie dobrze spisali się chłopcy. W pierwszym swoim spotkaniu po zaciętej walce pokonali ZSiPO Myślibórz 10- 8, by następnie pewnie pokonać szkołę z Dębna 13-5.

      To już po raz drugi z rzędu nasza szkoła okazała się najlepsza w koszykówce w powiecie myśliborskim zarówno w konkurencji dziewcząt, jak i w konkurencji chłopców.

      ZSiPO Barlinek w tym zwycięskim turnieju reprezentowali:

      Dziewczęta -  Łucja Lewandowska, Maja Kuźniewska, Maria Rutkowska, Michalina Kruszyk, Zuzanna Maj, Oliwia Kostrzewska, Nadia Lewandowska, Martyna Zima, Julia Kawalec,  Martyna Szynalska, Oliwia Sawicka, Magdalena Iwańska,

      Chłopcy - Kucharski Tomasz, Mańka Michał, Bartosik Wiktor, Garbacz Gracjan, Walczak Damian, Niedzielski Grzegorz, Cichecki Michał, Zima Filip, Kubiak Bartosz.

      Opiekunami naszych zawodniczek i zawodników byli: Jacek Świercz i Jarosław Bednarek.

     • Turnieju Predator Games

     • Zachęcamy uczniów  do udziału w turnieju Predator Games. To największe w Europie Międzyszkolne Rozgrywki Esportowe. Każda ze szkół powinna stworzyć własną reprezentację składającą się z 16 uczniów, która zagra w 4 gry. Każda z nich to osobny zespół:

      • Fortnite (3 graczy i 1 rezerwowy),
      • League of Legends (5 graczy i 1 rezerwowy),
      • Rocket League (3 graczy i 1 rezerwowy),
      • Chess.com (1 gracz i 1 rezerwowy).

      Aby zgłosić szkołę do udziału w Międzyszkolnych Rozgrywkach Esportowych, należy wypełnić formularz dostępny na stronie turnieju. Zapisy potrwają do 27 marca 2023 r. Minimalny wiek gracza to 13 lat. Rozgrywki rozpoczną się 27 marca 2023 r. Udział w nich wezmą 1024 szkoły. Eliminacje realizowane będą w formule online. 

       

      Wielki finał, który zaplanowano na 27 maja 2023 r., odbędzie się w formule stacjonarnej w Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych w Warszawie.Każda z reprezentacji – poprawnie zarejestrowana i uczestnicząca co najmniej w jednym meczu – otrzyma pakiet powitalny w postaci plecaków Predator.

      Najlepsi gracze i 3 reprezentacje, które zajmą najwyższe miejsca w klasyfikacji danej gry, otrzymają cenne nagrody ufundowane przez partnerów rozgrywek. Wartość nagród w całej akcji to ponad 3 200 000 zł.

      W przypadku dodatkowych pytań prosimy o kontakt mailowy: kontakt@predatorgames.pl.

      Predator Games to nie tylko rozwój kompetencji wśród dzieci i młodzieży, dobra zabawa oraz wartościowe nagrody, ale – co równie istotne – okazja do konsekwentnego budowania pomostu między nastolatkami, rodzicami i szkołą. Partnerami rozgrywek są: Minister Edukacji i Nauki, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Centrum GovTech Polska, Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych, Intel, Microsoft, Media Expert, MEiN Tech. Sponsorem Generalnym jest PKO Bank Polski.

     • Wyjazd na lodowisko i do Schroniska dla zwierząt AZORKI.

     • 08 lutego 2023 roku tuż przed feriami, uczniowie klas 4.TPe, 3.Teh i 2.LOa wraz z wychowawczyniami zorganizowali wyjazd do Gorzowa Wlkp. na lodowisko i do Schroniska dla zwierząt AZORKI. Celem wycieczki było propagowanie sportu zimowego i aktywnego stylu życia, doskonalenie umiejętności łyżwiarskich, integracja grupy oraz dobra zabawa. Wspaniała pogoda, atmosfera i poczucie humoru sprzyjały łyżwiarskim szaleństwom, niektórzy z ogromną determinacją starali się wygrać z grawitacją na lodowisku, ale w licznym gronie 48 uczestników można było dostrzec prawdziwych mistrzów tej dyscypliny sportu. Mimo, iż nie wszyscy byli ekspertami w jeździe na łyżwach szybko nabrali nowych umiejętności, przydatna też była koleżeńska pomoc. Wszyscy bawiliśmy się znakomicie, prawdziwa frajda.

      W tygodniu poprzedzającym wyjazd, zorganizowaliśmy w klasach zbiórkę karmy dla podopiecznych Schroniska AZORKI w ramach akcji „Zimowa paczka dla zwierzaczka”. Przekazaliśmy na podstawie umowy darowizny karmę suchą, mokrą, koce i zabawki. Aktualnie w Schronisku przebywa 110 bezdomniaczków, część z nich przyjechała z ogarniętej wojną Ukrainy i wciąż czeka na nowy dom.

      Niektóre psiaki w sposób szczególny skradły nasze serca i zabraliśmy je na długi spacer ścieżką nad Wartą. Wszystkie piękne, kochane i różnorodne... Wzruszające, że wśród naszej społeczności szkolnej jest tak wielu ludzi o ogromnych sercach chcących nieść pomoc, którym los biednych, bezdomnych zwierząt nie jest obojętny. Bezdomność to coś, co dzieje się tak po prostu. Nikt nie chce być bezdomny i niekochany. Ani człowiek ani zwierzę...

      Stowarzyszenie Pomocy Zwierzętom "Azyl" - Schronisko Azorki Gorzów Wlkp. potrzebuje pomocy i wsparcia!!! Możesz przekazać tak jak my karmę, koce, zabawki i środki pieniężne na konto.

     • HAZARD? NIE DAJ SIĘ WCIĄGNĄĆ!

     • W dniach 20, 24 i 31 stycznia oraz 02 lutego 2023 r. uczniowie 24 klas Liceum, Technikum i Szkoły Branżowej I. Stopnia uczestniczyli w spotkaniu w ramach akcji edukacyjnej” Hazard? Nie daj się wciągnąć!”.

      Ogólnopolska akcja informacyjna Krajowej Administracji Skarbowej ma na celu podniesienie świadomości osób młodych na temat zagrożeń, jakie niesie ze sobą hazard i uzależnienie od niego oraz konsekwencji prawnych, jakie wiążą się z udziałem w procederze nielegalnego urządzania i prowadzenia gier hazardowych.

      Akcja ma zwrócić uwagę na ryzyko związane z rozpowszechnianiem gier online z elementami hazardu oraz na problemy, które wynikają z nadmiernego korzystania z gier – uzależnienie, problemy finansowe, utrata przyjaciół, rodziny i zaufania, wyizolowanie społeczne.

      Tematyka kampanii uwzględnia również problem wykorzystywania Internetu przez podmioty organizujące nielegalne gry hazardowe. Nieświadomi zagrożenia młodzi ludzie traktują często hazard w sieci, jako niewinną formę rozrywki. Organizatorzy nielegalnych kasyn w Internecie często oferują nowym graczom możliwość grania za darmo, żeby ich w ten sposób zachęcić, a w konsekwencji uzależnić od gry za pieniądze. Popularnym zjawiskiem staje się oferowanie nagród w postaci wirtualnych żetonów, którymi gracze mogą posługiwać się podczas kolejnych gier. Witryny internetowe oferują mnóstwo różnego rodzaju gier, w tym ruletkę i pokera, a kolorowa grafika z realistycznym dźwiękiem i obrazem wydają się atrakcyjne. Nie bez znaczenia pozostają też emocje gracza związane z rywalizacją. To wszystko sprawia, że hazard online, nawet bez pieniędzy, może być przez młodzież postrzegany, jako wciągający i ekscytujący. Jednocześnie osoby niepełnoletnie są bardziej podatne na negatywne zjawiska płynące z Internetu, w tym uzależnienie od hazardu. Uzależnienie takie jest chorobą, której skutki dotykają nie tylko graczy, ale także ich rodziny i najbliższych.

      Akcja jest objęta patronatem honorowym Ministra Edukacji i Nauki.

      Spotkania poprowadziła funkcjonariusz Izby Administracji Skarbowej Pani Agnieszka Władkowska. Zapoznała ona uczniów m.in. z regulacjami prawnymi dotyczącymi nielegalnych salonów gier oraz konsekwencjami uprawiania hazardu. Ciekawa i interesująca prelekcja uświadomiła wszystkim skalę problemu.

      https://www.youtube.com/watch?v=crAxbXkmg5E

   • Kontakty

    • Zespół Szkół i Placówek Oświatowych
    • 95 7461 064 lub +48 663 970 340
    • ul. Szosowa 2 74-320 Barlinek Zachodniopomorskie, Polska www: zsipo.eu e-mail: sekretariat@zsipo.eu fax: 95 7461 064 74-320 Barlinek Poland
   • Logowanie