• Wychodzimy naprzeciw problemom nastolatków!

     • W ostatnich tygodniach Barlineckie Towarzystwo Edukacyjne we współpracy
      z Małgorzatą Kapuściak
      , przeprowadziło w naszej szkole cykl spotkań dla uczniów klas drugich. Projekt był realizowany jako zadanie publiczne z zakresu Ochrony i Promocji Zdrowia, współfinansowane ze środków otrzymanych z Powiatu Myśliborskiego.

      „Burza Emocji – jak w dzisiejszym świecie pozostać SOBĄ” to projekt, który miał pomóc nastolatkom zadbać o ich zdrowie psychiczne przekazując im wiedzę oraz narzędzia, dzięki którym będą w stanie zadbać o swój dobrostan, rozwijać umiejętności, pracować nad rozpoznawaniem emocji oraz radzić sobie w kryzysowych sytuacjach.

      Bo EMOCJE są ważne i nie można ich bagatelizować – szczególnie te trudne.

      Małgorzata Kapuściak, mentorka nastolatków (znana nam już jako Dziewczyna
      w trampkach), przeprowadziła młodych przez następujące tematy:

      - jak wzmocnić samoocenę,

      - jak odkryć stłumione emocje,

      - jak kształtować odpowiednie przekonania i postawy życiowe,

      - jak zwiększyć świadomość posiadanych kompetencji.

      Ale to nie wszystko. Skupiła się też na tym, aby pokazać nastolatkom jak poradzić sobie z negatywnym wpływem społecznym – bez niszczenia siebie oraz bagatelizowania własnych potrzeb.

      Bycie SOBĄ to w dzisiejszym świecie największy sukces, jaki możemy osiągnąć. Niestety nastolatkowie nie doceniają tego, jaką wartość mają w sobie, co potrafią i jakimi są ludźmi. Przez te spotkania chcieliśmy pomóc im stworzyć POZYTYWNY OBRAZ SIEBIE, ale też przede wszystkim pokazać im sposoby, jak mogą pracować nad swoimi emocjami i lepiej je zrozumieć  – szczególnie te trudne” – powiedziała nam Dziewczyna w trampkach.

      Jakie efekty przyniósł ten projekt?

      Ponad 80% nastolatków stwierdziła, że nie tylko podobały im się zajęcia z Małgorzatą Kapuściak, ale też dzięki przekazanej wiedzy rozumieją już dużo więcej. Podkreślili, że takich spotkań powinno być o wiele więcej.

      Dodali też, że teraz już bardziej rozumieją siebie, ich samoocena wzrosła, lepiej rozumieją swoje potrzeby i wiedzą, jak panować nad emocjami a także jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych.

      Pedagodzy obecni na spotkaniach, bardzo pozytywnie ocenili realizację projektu przez Dziewczynę w trampkach. Docenili jej merytoryczne przygotowania do „trudnych tematów”, ale i ogromne zaangażowanie i osobistą refleksję.

      Czy będzie ciąg dalszy?

      Obecnie jesteśmy po wstępnych rozmowach z Dziewczyną w trampkach, która obiecała nam, że po nowym roku przeprowadzimy kolejne spotkania dla uczniów klas 1 oraz wspierające dla klas 3.

      „ Wierzę, że zrealizowany przez nas projekt, to dopiero początek. Te kilka godzin spędzone z nastolatkami to stanowczo za mało, aby ich problemy zniknęły. Ale zostawiłam ich z pomocami edukacyjnymi oraz na chwilę obecną wspieram ich w przestrzeni online.

      Tyle na ten moment mogliśmy zrobić, aby pokazać im że HEJT, PRZEMOC I SAMOOKALECZENIA to nie jest rozwiązanie. Że można inaczej... ” – dodała Małgorzata Kapuściak.

      Młodzi zasługują na lepsze życie,...

     • Dzień podróżniczy z Mariuszem Kurcem

     •  

      „Kto wyjeżdżając z domu dobrze wie, co chce zobaczyć, przeżyć, odczuć, a oprócz tego ma przygotowanie merytoryczne, ten zwiedza świat. Kto zaś przemierza przestrzenie bez sprecyzowanego celu, nie bacząc na trudy i niebezpieczeństwa, a pragnie przy tym podążać dalej i dalej, nie wiedząc, co tam zastanie – ten podróżuje”.

                                                              Mariusz Kurc

      Taki dzień podróżniczy odbył się w naszej szkole 20 października. Czekaliśmy na Kurca z wielką ciekawością, na  Jego nowe opowieści i filmy z podróży. Nie zawiedliśmy się, było jak zwykle warto! Jego przeżycia w trakcje podróży i fascynacja z jaką opowiada potrafi przyciągnąć słuchacza                    i zaciekawić. Dla nas były to żywe lekcja geografii, w których uczestniczyło po 120  uczniów zasłuchanych i zainteresowanych. Kontynenty, które nam podróżnik zaprezentował to Azja i Afryka. Pokazał piękno i brzydotę, bogactwo i biedę. Jednak wszystko było prawdziwe bo Kurc podróżując stopem w różnych częściach świata dociera bezpośrednio do ludzi, do ich rodzin, domów, miejsc pracy, świątyń. Przebywa z nimi, rozmawia, je posiłki, dzięki temu ma bezpośrednie informacje, inne niż podróżnicy posiadający przewodników.

      Za każdym razem Mariusz Kurc opowiadając daje nam różne wskazówki, ważne myśli z podróży. Myśli, które przydadzą się w życiu codziennym. Kilka z nich przedstawiamy poniżej:

      • Będą Cię lubić, jeżeli będziesz na tym samym poziomie.
      • Młodsze pokolenie jest po to, żeby pomagać starszym.
      • Jesteśmy wolni w jakimś zakresie.
      • Bycie specyficznym wiąże się z pewną odwagą i siłą.
      • Nigdy nie należy podpisywać dokumentów, których nie rozumiemy.
      • Cierpliwość! W żadnym razie nie dać się sprowokować, szczególnie mundurowym.

                                                                                                                   

                                                                                                                                      Nauczyciele geografii

     • „PO RAZ KOLEJNY ZŁAPALIŚMY ZAĆMIENIE SŁOŃCA W BARLINKU”

     • 25 października 2022 roku na niebie ukazało się częściowe zaćmienie Słońca. Kosmiczny spektakl rozpoczął się o godzinie 11:13, a trwał do 13:32 czasu lokalnego. Największą fazę tego zjawiska będą mieli szansę zobaczyć mieszkańcy północno-wschodniej części Polski - tam tarcza słoneczna będzie zasłonięta aż w 46%. W stolicy kraju faza maksymalna wyniesie 41%. Nasi uczniowie z  wraz z nauczycielkami geografii oraz wychowania fizycznego, mogli podziwiać kosmiczne zjawisko w trakcie trwania zajęć dydaktycznych. Niestety pochmurna pogoda w znacznym stopniu uniemożliwiła obserwację tego zjawiska. Nie przeszkodziło to jednak i efektem są fotografie zamieszczone poniżej. Dzięki uprzejmości kadry nauczycielskiej ze szkolnych warsztatów uczniowie mogli bezpiecznie oglądać zjawisko poprzez płytki spawalnicze, które chroniły wzrok. Pamiętajmy, by nie przemęczać oczu i nie przesadzać z długością patrzenia na Słońce - wystarczy krótka chwila.

      Następne takie wydarzenie będzie miało miejsce w 2025 roku. Zapraszamy na boisko szkolne przy naszej szkole.

      Artykuł: Łukasz Białecki

      Zdjęcia: Wiktoria Kalińska, Wiktoria Szumierz, Milena Cepik, Sara Monasterska i Weronika Łykus

     • „Górka górą!”

     • 11 października 2022 roku uczniowie naszej szkoły pod opieką p. Karoliny Koniecznej i p. Jarosława Bednarka uczestniczyli w Mistrzostwach Powiatu w Szkolnej Lidze Lekkoatletycznej w Myśliborzu. Młodzież ZSiPO po raz kolejny osiągnęła wysokie wyniki w poszczególnych konkurencjach lekkoatletycznych. Pierwsze miejsca w swoich startach zajęli:

      -Maja Galant 100m,

      -Skóra Emilia 400m,

      -Musiałowska Martyna skok w dal,

      -Bartnicka Agnieszka pchnięcie kulą (4kg,)

      -Iwańska Magdalena, Wyderska Oliwia, Forster Natalia i Maja Galant sztafeta 4x100m,

      -Szymaniak Szymon 100m,

      -Kucharski Kacper 400m,

      -Puk Seweryn skok w dal,

      -Szymaniak Szymon, Wesołowski Michał, Bartosik Wiktor i Puk Seweryn 4x100m,

      Ponadto szkołę naszą reprezentowali: Natalia Forster, Nadia Lewandowska, Kinga Radzka Katarzyna Dobrzeniecka, Amelia Wyderska, Oliwia Tumielewicz, Martyna Tylkowska, Martyna Cieślak, Oliwia Kostrzewska, Kalina Siejko, Otylia Pietrzycka, Michał Wesołowski, Dawid Pieczko, Bartosz Kubiak, Piotr Król, Filip Ziobrowski, Patryk Gil, Szymon Karmelita, Wiktor Bartosik, Paweł Sankiewicz.

      Zarówno dziewczęta jak i chłopcy w punktacji drużynowej uplasowali się na I miejscu. Dziewczęta w sumie uzbierały 489 punkty, a chłopcy 798 pkt. To dowód na to, że sport w naszej szkole stoi na wysokim poziomie, a uczniowie po raz kolejny byli dobrze przygotowani do zawodów i godnie reprezentowali „Górkę”.

      Gratulacje dla wszystkich uczestników i opiekunów!

                                                                                                    W. Leszczyńska

     • Konkurs fotograficzny „Bezpieczny kadr”

     • Okręgowy Inspektorat Pracy w Szczecinie ogłasza konkurs fotograficzny Bezpieczny kadr. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów szkół ponadpodstawowych i potrwa do 20 listopada (regulamin, a także plakat znajdują się w załącznikach).  Być może to właśnie wśród naszych uczniów znajduje się przyszły laureat? A na autorów najlepszych zdjęć czekają atrakcyjne nagrody. Patronem medialnym Bezpiecznego kadru jest Radio Szczecin.

      Więcej informacji i załączniki pod linkiem:

      Konkurs fotograficzny "Bezpieczny kadr"

     • „W trosce o zdrowie dziecka i twoje”

     •  Płodowy Zespół Alkoholowy (FAS)

      10.10.2022 młodzież klas pierwszych uczestniczyła w warsztatach z panią Agnieszką Jager  pedagogiem- terapeutą, diagnostą FAS , która  przybliżyła trudny temat FAS (Fetal Alcohol Syndrome), który jest zespołem umysłowych i fizycznych zaburzeń, przejawiających się jako opóźnienie umysłowe, dysfunkcja mózgu, anomalia rozwojowe, zaburzenia w uczeniu się i zaburzenia psychologiczne. Efekty mogą być różne – od obniżenia ilorazu inteligencji, zaburzeń uwagi, aż do wad serca, dysfunkcji mózgu i śmierci włącznie. Uzupełnieniem informacji  był film ,, Wieczne dziecko,,
      opowiadający o dzieciach, które późno lub nigdy nie dorosną, bo mają wady wrodzone, zarówno somatyczne (dotyczące ciała), jak i neurologiczne (układu nerwowego, głównie mózgu).Młodzież miała możliwość aktywnego udziału w  zajęciach i chętnie uczestniczyła w dyskusji.

       

      Pełnoobjawowy FAS spełnia 4 kryteria diagnostyczne:

      • opóźniony wzrost zarówno przed, jak i po urodzeniu;
      • uszkodzenie mózgu, którego skutkiem są zaburzenia neurologiczne, opóźniony rozwój, niedorozwój umysłowy, zaburzenia zachowania, trudności w uczeniu się. nadpobudliwość;
      • charakterystyczne rysy twarzy: małe oczodoły, krótki nos, płaska twarzoczaszka, wąska górna warga, mała szczęka, brak rynienki podnosowej;
      • potwierdzone wywiadem spożywanie alkoholu przez matkę w czasie ciąży.
     • XIV OLIMPIADA WIEDZY HOTELARSKIEJ

     •  

      Miło jest nam poinformować, że 6 października 2022 r. w naszej szkole odbył się szkolny etap XIV Olimpiady Wiedzy Hotelarskiej. W konkursie wzięli udział uczniowie klas 3 i 4 technikum hotelarskiego.

      Najlepsze wyniki uzyskały: Wiktoria Szumierz uczennica klasy 3.Th oraz Oliwia Giedziun uczennica klasy 4.TGh, a tym samym zakwalifikowały się do etapu okręgowego.

      Etap szkolny został przeprowadzony w oparciu o treści podstawy programowej obejmującej szeroko rozumianą wiedzę hotelarską.

      W tym roku szkolnym tytułem przewodnim OWH jest: Turystyka odpowiedzialna.

      Niezmiennie wśród głównych celów Olimpiady realizowane będą: 

      • rozwijanie wśród młodzieży zainteresowań hotelarstwem i turystyką oraz podnoszenie poziomu umiejętności zawodowych ujętych w podstawie programowej kształcenia w zawodzie technik hotelarstwa, zatwierdzonej przez Ministra Edukacji,
      • kształtowanie wzorców wychowawczych i pobudzanie ambicji zawodowych uczniów klas hotelarskich,
      • podnoszenie umiejętności dydaktycznych nauczycieli przedmiotów zawodowych w szkołach hotelarskich.
      • motywowanie uczniów do podejmowania dalszego kształcenia na kierunkach hotelarsko-turystycznych szkół wyższych,
      • kształtowanie umiejętności samodzielnego zdobywania wiedzy,
      • stworzenie dla młodzieży możliwości szlachetnego współzawodnictwa w rozwijaniu swoich uzdolnień i zainteresowań,
      • prowadzenie współzawodnictwa miedzy szkołami,
      • integracja środowiska hotelarskiego.

      Serdecznie gratuluję dziewczynom wyników! A wszystkim dziękuję za współpracę.

      Anna Gaładyk

     • Międzynarodowe Targi Poznańskie POLAGRA

     • 26 września 2022 roku klasy: 2.Th/m, 3.Te/h, 4.TGe/h, 4.TPh, 4.TPe oraz 4.TPm/s uczestniczyły w Międzynarodowych Targach Poznańskich POLAGRA.POLAGRA to miejsce prezentacji produktów odpowiadających potrzebom konsumentów, nowych technologii pozwalających utrzymać najwyższe standardy bezpieczeństwa w produkcji żywności, a także rozwiązań, które usprawniają prace obiektów gastronomicznych i noclegowych.

      Mianownikiem jest smak, wokół którego budowane są nowe relacje biznesowe warunkujące rozwój branży i promocję polskiej żywności zagranicą.

      Targi POLAGRA składają się z trzech salonów: FOOD, FOODTECH i HORECA.

      Salon FOOD przeznaczony jest dla branży spożywczej. To zwiastun trendów konsumenckich, kompleksowy przegląd ofert i promocja polskiej gospodarki. 

      Salon FOODTECH można określić jako tętniącą życiem fabrykę żywności, w której można zobaczyć działanie całych linii produkcyjnych.

      Podczas Salonu HORECA prezentowane są innowacyjne rozwiązania usprawniające pracę profesjonalnych kuchni, zwiększające zakres usług oferowanych przez lokale gastronomiczno-noclegowe, zapewniające bezpieczeństwo i komfort pobytu gościom restauracji czy obiektów noclegów.

      Salon wzbogacała strefa kulinarna, w której odbywał się najbardziej prestiżowy konkurs w polskiej gastronomii – Kulinarny Puchar Polski.

      Wszystkim trzem ekspozycjom towarzyszyły szkolenia branżowe, eksperckie spotkania, dystrybutorów żywności, rozwiązań marketingowych. Odbywały się także panele dyskusyjne z udziałem ekspertów na temat zmian w zachowaniu konsumentów, trendów w żywieniu, szkoleń, pozwalających rozwijać produkcję i wdrażać standardy bezpieczeństwa pracy.

      Głównym celem wycieczki było poszerzenie horyzontów zawodowych – w zawodach technik hotelarstwa oraz technik ekonomista i cel ten został zrealizowany.

      Dziękuję wszystkim za miłą atmosferę oraz współpracę. Opiekę nad uczniami sprawowały Panie: Iwona Sobierajewicz, Beata Milkowska, Beata Krycka oraz Anna Gaładyk.


      Anna Gaładyk

      Foto: Ania G. i Beata K.


     • Wolontariusze na Dniu Przedszkolaka

     • W czwartek 22 września młodzież Naszej szkoły wraz z opiekunami Panią Marzeną Wencierską oraz Panem Andrzejem Wieczorek uczestniczyła jako wolontariusze w imprezie integracyjnej Dzień Przedszkolaka zorganizowanej przez Niepubliczne Przedszkole „Bratek”. Organizatorzy  przygotowali  na ten wyjątkowy dzień wiele wspaniałych atrakcji, w których mogliśmy pomóc już od godzin  rannych idąc Szlakiem Przygody nad Jeziorem Barlineckim i przygotowując wspólnie z pracownikami Bratka zadania o tematyce jesiennej .

       

      Potem wszyscy spotkaliśmy się przy Plaży Miejskiej i po wspólnym  odśpiewaniu „Hymnu przedszkolaka” włączyliśmy się w wir tańców i zabaw muzyczno-ruchowych prowadzonych przez panią Kasię i akompaniamencie muzycznym pana Piotra. Dużą atrakcją była wata cukrowa, popcorn i kiełbaski z grilla, które na bieżąco przygotowywaliśmy dla szczęśliwych maluchów z barlineckich przedszkoli.

      Dzień Przedszkolaka dostarczył nam wszystkim naszym wielu pozytywnych wrażeń, a maluchy zintegrował przy wspólnej zabawie .Był to niezapomniany czas, pełen  emocji i dobrego humoru. Dziękujemy pięknie ,że mogliśmy poprzez naszą wolontariacką pomoc uczestniczyć  w tym szczególnym dla wielu dzieci dniu.

     • Spływ kajakowy

     • 14 września 2022 roku odbył się kolejny spływ kajakowy po rzece Drawie. Wystartowaliśmy kajakami z małej wsi-Prostyni do Drawna. Płynąc zobaczyliśmy wiele pięknych widoków i urokliwych miejsc.    W ostatnim czasie przez silne wiatry zostało powalonych wiele drzew, które stanowiły dla wszystkich spore wyzwanie. Pogoda była bardzo zadowalająca, słoneczna ale wietrzna. Całe szczęście ominął nas zapowiadany wcześniej deszcz. Grupa była zgrana, sam spływ przepłynęliśmy w zaledwie 3,5 godziny. Po ekscytującym jak i męczącym spływie nasi wspaniali opiekunowie zorganizowali ognisko, gdzie mogliśmy wysuszyć ciuchy oraz zjeść kiełbaski.

      Wszyscy świetnie się bawiliśmy i mamy nadzieję, że na kolejny spływ nie będziemy musieli długo czekać. Cieszymy się z super spędzonego czasu. Dziękujemy Pani Uli Piotrowicz, Pani Karolinie Koniecznej, Panu Jarosławowi Bednarkowi oraz Panu Andrzejowi Wieczorkowi za udany i miły spływ.

      Kornelia Ożóg, kl.3LOa

     • Pojechać do Rygi … ERASMUS+

     • Pojechać do Rygi … czyli słów kilka o tym, jak odkryć „nieznany język” – ulotne spostrzeżenia zarejesrtowane uchem i okiem belfra …

      Wszystko co dobre i piękne kiedyś się kończy. Tak również jest,  a może i było z naszym szkolnym projektem Erasmus +. Przez kilka lat, bo od roku 2019 i to po części dzięki pandemii próbowaliśmy, poznać, zrozumieć i opisać zjawisko kulturowe migracji. Współpraca nad projektem „Migracja europejska okiem dziennikarskim” „ objęła 3 szkoły: naszą, Liceum z Aten oraz  – RIGA SECONDARY SCHOLL NR.80

      Dzięki wielu spotkaniom również on-line, szkoleniom i warsztatom nasi uczniowie poznali się i przygotowali szereg publikacji, zarówno w wersji papierowej, jak i elektronicznej. My również jako nauczyciele mogliśmy zacieśnić nasze kontakty i spojrzeć inaczej na swój warsztat pracy. W sumie przez wspomniany projekt w naszej szkole przewinęło się ok 30 osób I tak dobrnęliśmy do lipca 2022 r.

      A początek lipca to wyprawa uczniów naszej szkoły do Rygi – stolicy Łotwy. Była to ostatnia zaplanowana wymiana młodzieży. Wyjazd ważny również dla nas opiekunów projektu, gdyż miał nam pozwolić na podsumowanie podjętych działań. Jak zwykle w takich momentach obaw i niepewności było sporo, szczególnie tych logistycznych, ale na szczęście lotów nie odwołano i wszystko przebiegło zgodnie z planami. W tej wymianie uczestniczyło 6 uczniów LO: Wiktoria, Weronika, Maja, Dobrawa, Maria i Norbert wraz z dwójką opiekunów, czyli piszącym te słowa oraz „szefową” projektu p. Moniką Jagiełło-Trif.

      Wyprawę rozpoczęliśmy w poniedziałek 4 lipca, gdy w samo południe  wyjechaliśmy z Barlinka w kierunku Berlina. Potem oczekiwanie na lot i słoneczne niebo, piękne widoki orazi lądowanie w Rydze już wieczorem. Lot minął spokojnie, a z lotniska odebrał nas bardzo miły kierowca i tak z „kontekstem językowym rosyjsko – angielskim” dotarliśmy do hotelu, Choć było już późno, postanowiliśmy jeszcze zobaczyć Rygę nocą. Nasz hotel był w centrum miasta, więc wybraliśmy się na stare i urokliwe uliczki. Ryga jeszcze nie spała, nawet udało się nam coś ciepłego zjeść.

      Pierwszy dzień w Rydze był bardzo intensywny. Po śniadanku ruszyliśmy do zaprzyjaźnionej szkoły. Tu zaskoczył nas rozmach, wystrój i wygląd budynku, bardzo ładne sale i początek spotkania – wspólne odśpiewanie hymnów narodowych. Potem nastąpiły prezentacje uczniowskie o zabytkach Ionesco, Na mnie wrażenie zrobiły przygotowane w wersji papierowej  gazetki z Rygi. Odbył się również krótki ustny quiz, a następnie warsztaty dziennikarski. Po obiedzie odwiedziliśmy Urząd Miasta Rygi – tam miała miejsce krótka prelekcja o edukacji i pojawiła się możliwość zrobienia fotek na Sali obrad Rady Miejskiej Rygi. Kolejny punkt programu to wizyta i zwiedzanie skansenu - Muzeum Etnograficznego – i tu poznaliśmy bogactwo tradycji kulturowych i religijnych Łotwy, a wszystko zakończone zostało posiłkiem w lesie. Barszcz, swojski chleb i inne specjały.  – zapowiadały piękny wieczór. I tak się stało. Dzień pożegnaliśmy  rejsem statkiem z pięknymi i malowniczymi widokami na Rygę.

                Noc w Rydze była krótka, a po śniadaniu czekał nas kolejny pracowity dzień. Wyprawa do Delfi – lokalnego portalu internetowego, choć stwierdzenie portal to za mało. To bardzo nowoczesne medium – redakcja portalu, ale i telewizja lokalna itp. mnie też bardzo zaskoczyło swoim rozmachem Bardzo ciekawe spotkanie, poznanie historii i współczesnego oblicza mediów na Łotwie. Spotkanie z rosyjskim dziennikarzem, który wyjechał (uciekł) z Petersburga przed totalitarną władzą. Obiad i wyprawa do Biblioteki Narodowej. I tu duży szok. Piękny obiekt, ciekawy wystrój wnętrza, Bajeczny widok na panoramę Rygi i zajęcia kreatywne z pismem gotyckim. Bardzo inspirujące i przede wszystkim – bardzo sympatyczna i kompetentna prowadząca. Biblioteka Narodowa to pomnik na cześć języka łotewskiego i tu moje zaskoczenie, jak cenią sobie Łotysze język narodowy, choć na co dzień na ulicy dominuje rosyjski. Wizyta w bibliotece uświadomiła mi, jak ważne w naszym projekcie były te wszystkie akcenty o przenikaniu się kultur, o pozytywnym aspekcie migracji, która potrafi wzbogacać i inspirować społeczeństwa. Po wizycie w bibliotece miała być wyprawa nad morze, ale pogoda się popsuła i wybraliśmy spacery po Rydze, wizyty w restauracjach, kino itp.  

      I nadszedł dzień ostatni – pożegnanie z Rygą. W planie był czas rekreacji i odpoczynku. Wyruszyliśmy nad Bałtyk, ale ten wschodni jego brzeg … a ta, czekała na nas Sigulda – malowniczy zamek i jego atrakcyjne okolice, Piękne widoki, park linowy i inne atrakcje dla lubiących sporty ekstremalne, potem obiad i wyprawa nad morze i powrót do Rygi – bajeczna kolacja i występ miejscowych artystów. Udało nam się zatańczyć i zaśpiewać po łotewsku.(refren okta, okta !!! – wyszedł najlepiej)  W trakcie pożegnalnego wieczoru była okazja do podziękowań, pamiątkowych dyplomów. Jako nauczyciele mogliśmy porozmawiać o efektach naszego projektu. Oczywiście nie obyło się bez łez i  pamiątkowych zdjęć, .. a jeszcze była degustacja przepysznego tortu z logiem projektu. Po kolejnej krótkiej nocy, przejazd na lotnisko i … tradycyjnie lekkie opóźnienie lotu. Berlin, deszcz i Barlinek … i choć Kult zagrał cudowny koncert w Pełczycach, ja musiałem odespać ten intensywny czas wyprawy do Rygi.

      Ps. Wiele zobaczyliśmy, ale myślę, że pozostał niedosyt i do Rygi jeszcze wrócimy …przynajmniej ja, bo ten dziwny łotewski język mnie zaintrygował.

       

      Krzysztof Komorowski

      foto: Monika i Krzysztof