21 marca to data często uznawana za pierwszy dzień wiosny. W polskiej szkolnej rzeczywistości określana mianem „dnia wagarowicza”. W naszej szkole pierwszy dzień wiosny dawniej kojarzony był z „Dniem Samorządności”, gdzie Samorząd Uczniowski planował i organizował formy zajęć dydaktycznych, konkursów i okolicznościowych działań. Od kilku lat współorganizujemy jako szkoła Festiwal Piosenki Angielskiej i wówczas uczniowie śpiewają i kibicują młodym wokalistom w barlineckim domu kultury „Panorama”.
W tym roku szkolnym pojawiła się nowa idea. Postanowiliśmy pokazać, a jednocześnie dowartościować uczniów barlineckiego liceum ogólnokształcącego, czyli zorganizować I LICEALIA. Ogólniak na „Górce”, czyli w szkole przy ul. Szosowej 2, pojawił się w roku 1998 na fali szkolnej reformy wprowadzającej gimnazja. Była to decyzja rady powiatu myśliborskiego jako organu prowadzącego oraz ówczesnej dyrekcji i szkolnej społeczności, która poszerzała wówczas swoją ofertę edukacyjną. Poprzez I Licealia grono pedagogiczne oraz uczniowie LO chcieli podkreślić, że w Barlinku jest też dobre LO. Młodzież uczy się zgodnie z obowiązującymi wymaganiami podstawy programowej, maturzyści zdają egzamin dojrzałości i to często z bardzo dobrymi wynikami. Większość absolwentów „ląduje” na wybranych przez siebie kierunkach studiów. Mamy dobre i bardzo wyniki z matematyki, tak więc nasi uczniowie dostają się na studia politechniczne, ekonomiczne itp.. Świetnie wypadają języki obce, a i z językiem polskim nie jest źle, tyle, że studia humanistyczne np. prawo czy psychologia wciąż są bardzo oblegane, ale mamy już absolwentów po historii, polonistyce, socjologii, filozofii, prawie, psychologii i innych kierunkach pokrewnych.
21 marca br. czyli w czwartek wszystko zaczęło się przed godz. 9.00 w BOK Panorama, gdyż tam nasi licealiści spotkali się ze swoimi wychowawcami i opiekunami, by dopingować uczestników kolejnej edycji Festiwalu Piosenki Angielskiej. Następnie ok. godz. 13.00 barwnym i głośnym korowodem ruszyliśmy z ul. Podwale do centrum miasta. Każda klasa przygotowała transparent promujący klasę i jakieś hasło związane z nauką lub zdobywaniem wiedzy. Nasz barwny korowód był słyszalny, bo na czele szli uczniowie z bębnami, a poza tym towarzyszyły nam skoczne rytmy przygotowane przez prof. Komorowskiego. Nim pojawiliśmy się na barlineckim rynku wielu mieszkańców musiało się zdziwić, co to się dzieje w naszym miasteczku???
A na rynku przygotowano kilka stoisk, nagłośnienie i sporo atrakcji, które uświetniły nasze Licealia. Było stoisko z ciastami – wypiekami uczniów, prof. Rudnicki testował uczniów i innych chętnych w konkursie na temat słynnych ludzi XX wieku, było stoisko promujące dawców szpiku, czyli DKMS. No i był blok artystyczny, który został poprowadzony przez uczniów kl. II LO A – Martynę Ziemichód i Nikodema Radzkiego. Nasze szkolne Licealia otworzył dyrektor Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych w Barlinku Łukasz Jędrzejewski, który przywitał zebranych, zaprosił mieszkańców Barlinka do spotkania i zapoznania się z naszą ofertą edukacyjną, zaś uczniom życzył dobrej zabawy.
W programie artystycznym mogliśmy usłyszeć piosenkę „Kissing the make-up” w wykonaniu Oliwii Jóźwiak z kl. I LO B, następnie uczniowie kl. III LO a zaprezentowali, zatańczyli i w ogóle – swój program studniówkowy i nie da się go opisać, to trzeba zobaczyć … Kolejną propozycją była piosenka wykonana przez Zuzannę Błaszczak z kl III LO a – pt. „Początek”. A następnie zaprezentowały się klasy II LO a i I LO …. w tańcu inspirowanym muzyką jazzową. Prawie na finał nasz polonista MC KOMORA - zaprezentował brawurowe wykonanie piosenki KREON zespołu MAANAM z wykorzystaniem kwartetu bębnów, gdzie obok wprawionych już w takich manewrach uczniów zagrała również anglistka Izabela Szkwarek. Niespodzianką i atrakcją szczególną okazał się przyjazd strażaków z barlineckiej OSP, którzy zachęcali młodzież do wstąpienia w swoje szeregi, jak również zaprezentowali sprzęt ratowniczy.
Na finał zatańczyliśmy jeszcze „belgikę” na barlineckim rynku, udało się również zrobić symboliczne zdjęcie napisu LO utworzonego z uczniów i nauczycieli naszej szkoły. Druga część barlineckich Licealiów przeniosła się do lasu w stanicy „Szarak”. Mogliśmy się tam spotkać, zjeść coś ciepłego i już na luzie pogadać o szkolnych troskach, nacieszyć się wiosną i tymi niezwykłymi wagarami. A na koniec jeszcze przypomnienie haseł promujących klasy, gdyż one pojawiają się też na zdjęciach, więc łatwiej będzie rozpoznać naszych uczniów:
I LO A : Nauka jest pokarmem rozumu!
I LO B : Odkrywajmy radość w uczeniu !
II LO A : Symbole
II LO B : Uczymy się nie dla szkoły, ale dla życia !!!
II LO c : Wiem, że nic nie wiem !!!
III LO A : Cogito ergo sum! ( Myślę, więc jestem)
III LO B : E`viva Larte! (Niech żyje sztuka)
Licealia poprowadzili pod czujnym okiem prof. I. Leszczyńskiej uczniowie z klasy II LO a Martyna Ziemichód i Nikodem Radzki. Relację przygotowała uczennica klasy II LO c Nikola Otwinowska przy wsparciu prof. Krzysztofa Komorowskiego.