23 kwietnia 2021 roku w godzinach 16:00 - 22:00 Wydział Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach zorganizował Noc Geografii. Spotkanie odbyło się w ramach międzynarodowej inicjatywy, jaką jest GeoNight (Night of Geography). Jej celem jest zwrócenie uwagi na geografię i geografów, umożliwienie szerszej publiczności zapoznania się z koncepcjami i badaniami geograficznymi oraz szeroko pojęta promocja geografii w świecie. O 16:00 doszło do uroczystego otwarcia Nocy Geografii z udziałem Rektora UŚ oraz Przewodniczącej PTG dr hab. Urszuli Mygi-Piątek. Program zawierał 10 ciekawych wykładów z profesorami.
Ja miałam przyjemność brać udział w spotkaniu dr Maksymiliana Solarskiego które miało temat : Bytom – miasto, które się zapada.
Podsumowując spotkanie : W okresie 1883- 1993 osiadania górnicze na terenie Bytomia objęło obszar 54 % miasta. Największe osiadanie terenu odnotowano w Dąbrowie (maks.35 m ). Konsekwencją osiadań terenu były szkody górnicze prowadzące do degradacji lub dewastacji. Pomimo ,iż większość zakładów górniczych w mieście nie prowadzi już eksploatacji, osiadania terenu nadal zachodzą ,prowadzące m.in. do pogarszania się stanu technicznego budynków i do konieczności przesiedlania mieszkańców np. Karb (w 2011 –wysiedlono 350 osób) czy Miechowic ( w 2018r.- wysiedlono 200 rodzin). Innym przejawem ,,zapaści’’ miasta jest aspekt demograficzny.
Noc geografii to było dla mnie bardzo ciekawe spotkanie można było dużo się dowiedzieć i nauczyć .Mam nadzieje tak jak pewnie wszyscy że za rok będzie mogło odbyć się na żywo. Dla wszystkich zaangażowanych Należą się ogromne brawa.
/Nikola Pawłowska, kl.2LGb/
- Sprawozdanie drugiej uczennicy:
Na mnie największe wrażenie zrobiły trzy wykłady.
‘’Obserwatorium krajobrazu -dlaczego monitorowanie krajobrazu jest ważne ‘’. Prowadziła go dr hab. Urszula Myga- Piątek . W ciekawy sposób wyjaśniła co to jest krajobraz i z czego się składa oraz jak ważną rolę ma monitorowanie zmian zachodzących w określonym czasie na danym terenie . Pozwala to na zachowanie pewnego rodzaju dziedzictwa jakim jest krajobraz. Zachowanie go od zniszczenia, mądrzejsze nim zarządzanie i budowanie świadomości społecznej.
Drugim wykładem który oglądałam z zaciekawieniem był wykład dr Andrzeja Boczarowskiego pod tytułem ‘’Świat okiem Gallileusza ‘’ który jest fragmentem cyku ‘’Stojąc na ramionach olbrzymów ‘’.Świetna multimedialna prezentacja i niezwykle ciekawie opowiedziana .Współcześni naukowcy opierają swoją wiedzę na odkryciach swoich starożytnych czy średniowiecznych odkrywców. Tak naprawdę do odkrycia jest jeszcze bardzo dużo i to wszystko przed nami.
Trzeci wykład dotyczył „Monitorowania burz z wykorzystaniem radaru meteorologicznego. Pokazano mechanizm powstawania burzy ,przewidywania jej wystąpienia ,skali zjawiska i szkód jakie może generować .Najbardziej zaskoczyło mnie zdjęcie gradziny ,która miała średnicę 12 centymetrów i była największą w Polsce ,a zdjęcie zrobiono w czerwcu 2019 r. w Gorzowie Wlkp. Dodatkową atrakcją był konkurs i możliwość podziwiania panoramy Katowic z dachu ‘’Żylety’’, najwyższego budynku uniwersyteckiego w Polsce ,gdzie planowane jest powstanie obserwatorium krajobrazu . Mój plus jeszcze za tłumacza migowego. Świetny pomysł .Podsumowując- wydarzenie ciekawe i przydatne, zwłaszcza dla maturzystów.
/Karolina Kamińska, kl.1LOa/