Jak zwykle na początku było słowo - pomysł. „Zróbmy spotkanie ze wspomnieniami o Romie – takie zaduszki dla Romy. Ale to już połowa listopada, jakie zaduszki?, więc chyba czas na Andrzejki”. Pomysł był dobry, zwłaszcza, że 16 listopada miała premierę w BOK Panorama nasza poetycka impresja „W drodze na Wyspy Szczęśliwe”, czyli krótki montaż słowno-muzyczny oparty na tekstach Romany Kaszczyc. No i zrobiliśmy Andrzejki z Romą. 30 listopada w naszej szkolnej świetlicy spotkały się klasy, nauczyciele i zaproszeni goście, by powspominać Romę – barlinecką artystkę o tak wielu zdolnościach, że trudno je wymienić.
Spotkanie poprowadziły: Katarzyna Lewandowska i Zuzanna Maćkowiak (z klasy III LO b). By uatrakcyjnić spotkanie i wprowadzić wypowiedzi świadków opisywanych zdarzeń, zaprosiliśmy osoby, które znały i współpracowały ze zmarłą malarką w ramach Towarzystwa Miłośników Barlinka, a mianowicie: Jolantę Karasińską, Elżbietę Ligenzę, Grzegorza Przybylskiego, a także Andrzeja Rudnickiego, który miał najbliżej, bo z sali lekcyjnej. Ponadto na I piętrze zaprezentowana została na sztalugach wystawa o życiu i twórczości Romany Kaszczyc, przygotowana przez uczniów z klasy II LO a. Wzbogacona o prace plastyczne uczniów naszej szkoły, które powstały kilka lat temu w czasie warsztatów malarskich, które poprowadziła właśnie Roma. Prace do dziś robią ogromne wrażenie, a ich tematyka to drzewa...
Po powitaniu uczniów i gości prowadzące, czyli Zuzia i Kasia, przedstawiły krótko biografię artystki i jej drogę twórczą oraz znaczenie, jakie dla życia kulturalnego stanowiła twórczość Romany Kaszczyc. Ilustracją tej prezentacji był album fotograficzny, wyświetlany na ekranie, a przygotowany przez pana Stanisława Smołę z naszej barlineckiej Biblioteki. Następnie zaprezentowali się aktorzy: Wiktoria Egier, Weronika Motyka, Paulina Stanisławek, Szymon Kowalski, Zuzanna Maćkowiak, Katarzyna Lewandowska, Weronika Wasiak i Martyna Ziemichód we wspomnianym już miniwidowisku: „W drodze na wyspy szczęśliwe”. Na montaż złożyły się wiersze i piosenki Romy z tomu „Nie naprawiajcie zegara” oraz fragmenty prozy i legenda „O barlineckiej Gęsiarce”. Młodzież w sposób twórczy i bardzo osobisty interpretowała teksty naszej Romy takie jak m.in.: „Znaki zapytania”, „Ofelia”, „Zapomniałam”, „Droga”, czy „Wpadnij do mnie”. Dodatkowym atutem tych interpretacji były podkłady gitarowe przygotowane przez Kacpra Smolenia z III LO b. Ponadto wysłuchaliśmy trzech pieśni: „Spotkanie z księżycem,” „Kat” i „Samotność”, które wykonał nasz profesor Krzysztof Komorowski, a w finale przeżyliśmy szok, gdyż zobaczyliśmy szalony taniec, czyli „zaklęty krąg”. Wiersz Romy został zinterpretowany trochę jak „chocholi taniec” z „Wesela” Wyspiańskiego, a wszystko recytowane i krzyczane było przy transowym rytmie bębnów, na których swe umiejętności zaprezentowali: Wiktoria, Adam, Nikodem – uczniowie z kl. I LO a. Na koniec wysłuchaliśmy jeszcze wiersza „Może się zdarzy…” recytowanego wspólnie w podziale na role przez uczniów:
może się zdarzy co niemożliwe
może się zdarzy, dlaczego nie
niech tylko moje zakwitną
niech tylko pójdę, gdzie nie ma mnie
zostanie po mnie w lustrze odbicie
wczorajsze szczęście pokryte rdzą
echo co już się w głos nie zamieni
i myśli, które gdzie indziej są
może się zdarzy za horyzontem
co ma się zdarzyć, co ze snów znam
niech tylko skrzydła moje zakwitną
niech tylko serce może dojść tam
za horyzontem, gdzie słońce wschodzi
kwitną zielone Wyspy Szczęśliwe
więc pójdę sobie tam, gdzie mnie nie ma
i niech się zdarzy
co niemożliwe
Po widowisku przygotowanym przez młodzież, głos zabierali zaproszeni goście, pani Jola Karasińska, która opowiedziała o swoim pierwszym spotkaniu z Romą i wielu rozmowach o poezji i sztuce z artystką. Prezes TMB - pani Elżbieta Ligenza mówiła o swojej współpracy z Romą i w stowarzyszeniu i w redakcji „Echa Barlinka”, ale także niezwykłej skromności i otwartości Romy dla drugiego człowieka. Pan Grzegorz Przybylski wspomniał o „Romenaliach”, czyli o wyjątkowych imieninach Barlineckiej Romy, w trakcie których goście przebierali się w zgodnie z tematem, słowem kluczem - danego spotkania, np. za Indian czy działaczy partyjnych z czasów PRL. Zaś Andrzej Rudnicki przypomniał o spotkaniach młodzieży z Romą i jej bezinteresowności i dobroci. Spotkań odbyło się 4, wielu uczniów mogło dzięki temu spotkać się z niezwykłą postacią, jaką była Barlinecka Roma. Niestety każde ze spotkań przerywał dzwonek. Uczestnicy spotkania po obejrzeniu i wysłuchaniu tych wspomnień, szczególnie obejrzeniu występów młodzieży, swoich kolegów i koleżanek, bardzo ciepło recenzowali te Zaduszki - Andrzejki i dzielili się swoimi wrażeniami. Dodajmy, że widowisko to aktorzy dedykowali pamięci Patryka Wójcika, tragicznie zmarłego ucznia naszej szkoły.
Nad całością wspomnień o Romanie Kaszczyc czuwały panie: Izabela Leszczyńska i Marta Szafkowska oraz Krzysztof Komorowski. Mamy nadzieję, że takie szkolne imprezy jeszcze się powtórzą.
P (ozytywnie) Z (szokowani) U(czniowie)
Zdjęcia Nikola Groszkowska
Zdjęcia w galerii Andrzejki z Romą - 16.11.2017.