Miło świętować, kiedy czas po temu …
Nie wypada mówić o kobiecie i jej wieku, ale jeśli idzie o szkołę, choć też jest rzeczownikiem rodzaju żeńskiego, to raczej przypomina wino, im starsza tym jej historia bywa bardziej interesująca i wciągająca. Zaczynam podobnie myśleć o naszej barlineckiej Alma Mater czyli Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 im. kpt. hm. Andrzeja Romockiego ,,Morro”. W dniach 9-10 listopada społeczność tej szkoły, a więc uczniowie, nauczyciele, pracownicy, a także emerytowani nauczyciele mieli okazję wspólnie świętować 70 urodziny „szkoły na górce” – bo tak często się o niej mówi.
Punktem kulminacyjnym obchodów rocznicy była uroczysta Akademia, która odbyła się 9 listopada w samo południe w Barlineckim Ośrodku Kultury Panorama, a poprzedziła ją Msza święta w kościele NSNMP w Barlinku. Uroczystość swą obecnością zaszczycili m.in. byli i obecni nauczyciele i uczniowie szkoły, starosta powiatu myśliborskiego Danuta Patkowska wraz z przewodniczącą Rady Powiatu Elżbietą Ligenzą i radnymi, burmistrz Dariusz Zieliński, radni RM Barlinka na czele z przewodniczącym Mariuszem Maciejewskim, radny sejmiku województwa zachodniopomorskiego Jerzy Faliński. Nie zabrakło dyrektorów barlineckich placówek oświatowych, prezesów firm i przedsiębiorstw.
W trakcie uroczystości minutą ciszy i zapaleniem symbolicznego znicza uczczono pamięć tych nauczycieli, którzy odeszli już „na wieczne wakacje”. Spotkanie było okazją do przypomnienia historii szkoły i osób w niej uczących. Narrację wzbogaconą zdjęciami prowadzili Justyna Stawicka i Krzysztof Komorowski, ale sentymentalną gawędę, a właściwie lekcję zaprezentował także były nauczyciel i kierownik Internatu - Romuald Lachowicz. Święto było okazją do wyróżnienia najlepszych nauczycieli, przez dyrektora szkoły Jacka Szkwarka, który także został wyróżniony nagrodą Starosty Myśliborskiego. Dyrektor przyjmował następnie życzenia od przyjaciół szkoły, dalszych lat jej świetnej działalności i osiągania sukcesów.
W części artystycznej spotkania wystąpili uczniowie szkoły, którzy przedstawiali pokaz mody szkolnej – z dużą dozą humoru. Zaś w związku ze zbliżającą się rocznicą odzyskania niepodległości, okolicznościowe mini widowisko patriotyczne pt. „Cena wolności” zaprezentowała młodzież wraz ze swym opiekunem Krzysztofem Komorowskim. Niejako na deser, a także jako praktycznie finał wystąpili byli uczniowie, nauczyciele i rodzice uczniów, których pasja do tańczenia zintegrowała w formacji Feeling Dance Group.
Z kronikarskiego obowiązku dodam, że jubileusz był okazją do pewnych podsumowań. Udało się policzyć, że do tego roku mury szkolne opuściło 10 217 absolwentów. Uczyło zaś w niej na przestrzeni tych 70 lat 349 nauczycieli. Po zakończonej Akademii tego samego dnia można było zwiedzić mury szkolne, z czego skorzystali dawni uczniowie i nauczyciele. Niejednemu łza się w oku zakręciła… Kolejnego dnia, również szkoła otworzyła swe podwoje dla zwiedzających. Można było zobaczyć szkołę w odświętnym wystroju i aranżacjach. Uczniowie z samorządu szkolnego oprowadzali zwiedzających i sami mieli okazję do poznania frapującej historii szkoły, w murach której dziś przeżywają swą młodość.
Relacjonował Krzysztof Komorowski
Dziękuję Wam za szczęścia chwile,
I za radosne serca drżenia,
Za najpiękniejszych życzeń tyle,
I za tęsknoty, i za marzenia.
Gorące podziękowania składam za zaangażowanie w organizację jubileuszu 70-lecia Szkoły. Uroczystość ta była okazją do spotkań, rozmów, podsumowań. Dostarczyła nam wszystkim wielu wzruszeń
i wrażeń, a było to możliwe dzięki współdziałaniu bardzo wielu osób – nauczycieli, wychowawców, pracowników obsługi i uczniów.
Słowa podziękowania kieruję do przybyłych na uroczystość księży, którzy sprawowali mszę św. w intencji pracowników, uczniów, absolwentów oraz nieżyjących pracowników szkoły. Dziękuję Panu Romualdowi Lachowiczowi, którego gawęda o szkole, jej pracownikach i uczniach dostarczyła nam wielu wspomnień, wzruszeń i refleksji.
Dziękuję wszystkim darczyńcom, którzy materialnie wsparli nasze przedsięwzięcie zakupując cegiełki. W tym miejscu szczególne podziękowania kieruję do Zarządu GBS Bank w Barlinku, Rady Rodziców i Samorządu Uczniowskiego przy naszej szkole za piękny, finansowy gest. Wasza pomoc jest tym bardziej cenna, że bez niej, zorganizowanie jubileuszu nie byłoby możliwe.
Wszystkim dziękuję za okazaną sympatię i przychylność oraz przekazane gratulacje i życzenia. Wyrażam nadzieję, że będziemy podejmować współpracę w czasie realizacji innych zadań, a także wspólnie będziemy świętowali kolejne jubileusze.
Dziękuję gospodarzom BOK „Panorama”, gdzie mogliśmy przeżyć ten ważny dla szkoły dzień. Za profesjonalizm podczas obsługi akustycznej imprezy dziękuję Panu Piotrowi Stanisławskiemu.
I na koniec, dziękuję wszystkim gościom, którzy swoim przybyciem uświetnili naszą uroczystość. Dziękuję, że byliście dzisiaj z nami!
Ewa Difort-Olejniczak
odpowiedzialna za organizację imprezy