• FERYJNA INFOLINIA DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

     •  

      Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna

      w Barlinku

      74-320 Barlinek ul. Szosowa 2B

      tel/fax: 095 7462 207, e-mail: pp-pbarlinek@o2.pl

      FERYJNA INFOLINIA DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

       

      Masz problem,  straciłeś bliską osobę,  nie masz z kim porozmawiać? Nie jesteś sam. Zadzwoń pod numer telefonu 665 160 990. W czasie ferii czeka na Ciebie psycholog w podanych niżej dniach:

       

      31.12.2020r.  godz.8-10

      04.01.2021r.  godz.8-12

      05.12.2021r.  godz.8-12

      07.01.2021r.  godz.8-12

      08.01.2021r.  godz.8-11

      11.01.2021r.  godz.8-12

      12.01.2021r.  godz.8-12

      13.01.2021r.  godz.9-12

      14.01.2021r.  godz.8-12

      15.01.2021r.  godz.8-12

     • EKOBOHATERZY

     • To   tytuł ogólnopolskiego konkursu, którego  celem jest  promowanie proekologicznych działań i zasad zrównoważonego rozwoju wśród uczniów.

      W naszej szkole znaleźli się „zapaleńcy", którzy utworzyli 9-cio osobowy zespól reprezentowany przez uczniów klasy  2 LPa  w składzie:

      Agnieszka Bartnicka

      Magdalena Rachwalska

      Julia Biernat

      Natalia  Ściesiek

      Oliwia Goryńska

      Daria Suterska

      Martyna Musiałowska

      Amelia  Wyderska

      Karol Mioduszewski

      Młodzież będzie musiała wykazać się wiedzą, umiejętnością  poszukiwania  informacji w internecie  oraz pomysłowością w promowaniu działań proekologicznych.

      Nad zespołem szkolnym bezpośrednio czuwa nauczyciel  biologii Teresa Wróblewska, natomiast z ramienia konkursu opiekunami są :

                   Pani dr inż. Beata Kończak  

      oraz   

      Pani  mgr inż. Elżbieta Uszok

        Z  Głównego Instytutu Górnictwa

      Zakładu  Ochrony  Wód  w Katowicach

      Zespół szkolny szczęśliwie przeszedł do II etapu, a   efekty można zobaczyć w postaci  załączników do EKOLEKCJI, którą  sami przygotowali:

      1. Prezentacja multimedialna
      2. Ekobiznes-GRA
      3. Ulotka
      4. Zakładka do książki
      5. Test

      10 grudnia odbył się konkursowy Webquest, na którego wyniki z niecierpliwością czekamy.

      „Trzymamy kciuki” i kibicujemy szkolnej drużynie.

      Więcej o konkursie można się dowiedzieć na str. https://ekobohaterzykonkurs.eu/materialy-edukacyjne/           

      Opiekun szkolnego zespołu

      Teresa Wróblewska 

     • INFORMACJA O DNIU WOLNYM OD PRACY

     • INFORMACJA O DNIU WOLNYM OD PRACY
      W ZESPOLE SZKÓŁ i PLACÓWEK OŚWIATOWYCH    

      im.kpt.hm.  Andrzeja Romockiego „Morro” w Barlinku

      Uprzejmie informujemy, że dzień 24 grudnia 2020 roku (wigilia) jest dniem wolnym od pracy dla pracowników administracyjnych Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych im. kpt. hm. Andrzeja Romockiego „Morro” w Barlinku, Stacji Kontroli Pojazdów oraz Oddziału Terenowego CUW w Barlinku .

                                                                                                   

      Dyrektor ZSiPO w Barlinku

                                                                                                             Łukasz Jędrzejewski

     • TYDZIEŃ ŚWIADOMOŚCI ORTOGRAFICZNEJ

     •  Z inicjatywy  nauczycieli bibliotekarzy  ubiegły tydzień  upłynął  w naszej szkole pod znakiem orografii.
       Uczniowie wszystkich klas zmagali się z zawiłościami naszego pięknego, acz niełatwego języka w specjalnie przygotowanym dla nich teście zamieszczonym na platformie testportal.pl.  Mamy świadomość tego,  jak ważna jest w życiu kultura języka,  a niewątpliwie jej przejawem jest również  troska o poprawny zapis. 

      Okazało się, że zasady ortograficzne są większości dość dobrze znane i  młodzież klas licealnych, technikum  oraz szkoły branżowej wyszła z tego zadania prawie zwycięsko. Prace były dokładnie weryfikowane przez p.I.Leszczyńską.

       Ci, którzy nie popełnili żadnego błędu, przechodzą do II etapu potyczek ortograficznych (dla każdego typu szkół), które będą miały miejsce w  styczniu2021. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!!!

                                                                                                                           Nauczyciele bibliotekarze

     • Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami

     • W czwartek (03.12) przypada Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami. Celem corocznych obchodów jest zwiększenie świadomości publicznej o ograniczeniach z jakimi borykają się osoby niepełnosprawne m.in. niedostosowane pomieszczenia, problemy w dostępie do informacji, trudności ze znalezieniem pracy oraz stereotypowe postrzeganie niepełnosprawnych jako osoby niezaradne życiowo czy potrzeba konkretnych działań w kierunku ich likwidowania.

      Ustanowione w 1992 roku przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) święto wyznacza cykl corocznych podsumowań w krajach członkowskich i nakreślenie planu działania, który umożliwi włączenie osób niepełnosprawnych do uczestnictwa w życiu społecznym, gospodarczym, politycznym i kulturalnym.

      Niepełnosprawność jest określana jako długotrwały stan, w którym występują ograniczenia w funkcjonowaniu człowieka, które wynikają z obniżenia sprawności fizycznej lub psychicznej albo odchyleń w budowie i funkcjonowaniu organizmu. Osoby niepełnosprawne stanowią 15 proc. światowej populacji. Najczęstszymi przyczynami są choroby narządów ruchów, układów krążenia oraz schorzenia neurologiczne. Natomiast w Polsce z danych zawartych w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2011 oraz z Europejskiego Ankietowego Badania Zdrowia w Polsce osób z niepełno sprawnościami wynika, że prawne potwierdzenie niepełnosprawności ma ponad 3 mln osób. W rzeczywistości jest ich około – od 4 do 7 mln.

      Światowy Raport o Niepełnosprawności sporządzony przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) rekomenduje rządom państw członkowskich podjęcie następujących działań w celu sprostaniu likwidacji ograniczeń dla osób niepełnosprawnych. Wśród zaleceń WHO należy wymienić: umożliwienie dostępu do wszystkich podstawowych polityk, systemów i świadczeń, zwiększenie powszechnej świadomości i zrozumienia niepełnosprawności, przyjęcie Narodowej Strategii i Planu Działania w sprawie Niepełnosprawności, zwiększenie powszechnej świadomości i zrozumienia niepełnosprawności, zwiększenie badań nad niepełnosprawnością, polepszenie zbierania danych oraz inwestowanie w konkretne programy i świadczenia dla osób z niepełnosprawnością.

      W 2006 r. Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło Konwencję Praw Osób Żyjących z Niepełnosprawnością. Znalazły się w niej regulacje, które mają chronić prawa osób niepełnosprawnych, m.in. do wolności i bezpieczeństwa, swobody poruszania się, niezależnego życia, ochrony zdrowia, życia prywatnego i rodzinnego, jak również do edukacji oraz udziału w życiu politycznym i kulturalnym.

      Od 19 września 2019 r. wdrażany jest w Polsce program Dostępność Plus. Jego celem jest zapewnienie swobodnego dostępu do dóbr, usług oraz możliwości udziału w życiu społecznym i publicznym osób o szczególnych potrzebach. Program jest skoncentrowany na dostosowaniu przestrzeni publicznej, architektury, transportu i produktów do wymagań wszystkich obywateli dla poprawy komfortu życia codziennego.

      Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami przypomina nam, że w przestrzeni społecznej jest miejsce dla wszystkich bez względu na kategorię sprawności oraz  uświadamia, że likwidacja barier i tworzenie płaszczyzny do wspólnego funkcjonowania zależy jedynie od nas samych.

      Wszystkim osobom niepełnosprawnym oraz ich bliskim życzymy zdrowia, wszelkiej pomyślności                    i wielu radości w codziennym życiu. Niech w realizacji marzeń i planów oraz osiąganiu wyznaczonych celów zawsze towarzyszy Państwu uśmiech i życzliwość.

      I. CZ

     • NOC NAUKOWCÓW

     • To była jedyna taka noc w Europie, pełna niezapomnianych wrażeń! W tym samym czasie 27 listopada w całej Europie odbyły się imprezy popularno-naukowe i rozrywkowe w formie online zachęcające do wspólnych działań naukowców i społeczeństwa w formie zabawy.

      Za pomocą pokazów, eksperymentów i warsztatów każdy mógł się przekonać, że nauka jest pasjonująca i ciekawa. Nasi uczniowie również wzięli w niej udział bo nie mogliśmy przegapić takiej Nocy!!! O tym można się przekonać po przeczytaniu poniższego sprawozdania uczennicy kl.2LGb Nikoli Pawłowskiej.

      27 listopada 2020r. mieliśmy okazję uczestniczyć w wydarzeniu  Nocy  Naukowców 2020. To coroczna impreza popularnonaukowa, odbywająca się zwykle równocześnie we wszystkich krajach UE w ostatni piątek września. W tym roku odbywa się  w nowym terminie ale online. Spotkanie rozpoczęło się o godz. 16:00 od specjalnego Wirtualnego Studia, które prowadzili Damian Niemir i Błażej Oczkowski z PCSS. W czasie transmisji prowadzący łączyli się z naukowcami z poszczególnych uczelni. Równo o godz.17:00 wystartowało 8 kanałów tematycznych: Politechniki Poznańskiej ,Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu , Instytutu Genetyki  Człowieka PAN i Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Oficjalnego otwarcia dokonał prorektor Politechniki Poznańskiej prof. Michał Wieczorkowski. Podczas inauguracji odbył się także pokaz "Fizyka z jajem". Uniwersytet im. Adama Mickiewicza na swoim specjalnym kanale przygotował ok. 50 propozycji tematycznych ze wszystkich dziedzin nauk : nauki techniczne, humanistyczne, przyrodnicze i ekonomiczne.

      Ja oglądałam kanał na żywo z Instytutu Genetyki Człowieka PAN. Dowiedziałam się między innymi  z czego składa się dokładnie krew i jak powstaje , że krew jest wykorzystana do walki z Covid -19  za pomocą terapii osoczem bogatopłytkowym – wykorzystanie w leczeniu przeciwciał zawartych w surowicy krwi osób ,które wyzdrowiały  z Covid -19. Odpowiedział na pytanie Skąd biorą się nowotwory ? Komórki nowotworowe- dzielą się szybko i bez końca, pobudzają wzrost naczyń krwionośnych ,bywają agresywne i złośliwe przenoszą się w organizmie co nazywamy przerzutowaniem nowotworu. ,,Czy możemy zmniejszy ryzyko zachorowania na nowotwór ?  Odp. :Tak . Unikać tego co szkodzi DNA, czyli : palenie, jedzenie grillowanych potrawa, zbyt długie przebywanie na słońcu i alkohol. Unikać tego co osłabia odporność : stres i  nieaktywny styl życia. I wiele innych ciekawy pytań oraz odpowiedzi.

      Podsumowując, w czasie Nocy Naukowców można było dużo się dowiedzieć , każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Moim zdaniem organizatorzy i uczestnicy wydarzenia dali z siebie 100% i zasługują na ogromne brawa. Nie mogę doczekać się co będzie za rok? Mam nadzieję, że wtedy wydarzenie będzie mogło odbyć się na żywo”.

      Dziękujemy Nikoli za ciekawe sprawozdanie i wszystkim za udział w tej imprezie.

       

      U.Piotrowicz i T.Wróblewska.