• FERYJNA INFOLINIA DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

          •  

            Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna

            w Barlinku

            74-320 Barlinek ul. Szosowa 2B

            tel/fax: 095 7462 207, e-mail: pp-pbarlinek@o2.pl

            FERYJNA INFOLINIA DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

             

            Masz problem,  straciłeś bliską osobę,  nie masz z kim porozmawiać? Nie jesteś sam. Zadzwoń pod numer telefonu 665 160 990. W czasie ferii czeka na Ciebie psycholog w podanych niżej dniach:

             

            31.12.2020r.  godz.8-10

            04.01.2021r.  godz.8-12

            05.12.2021r.  godz.8-12

            07.01.2021r.  godz.8-12

            08.01.2021r.  godz.8-11

            11.01.2021r.  godz.8-12

            12.01.2021r.  godz.8-12

            13.01.2021r.  godz.9-12

            14.01.2021r.  godz.8-12

            15.01.2021r.  godz.8-12

          • EKOBOHATERZY

          • To   tytuł ogólnopolskiego konkursu, którego  celem jest  promowanie proekologicznych działań i zasad zrównoważonego rozwoju wśród uczniów.

            W naszej szkole znaleźli się „zapaleńcy", którzy utworzyli 9-cio osobowy zespól reprezentowany przez uczniów klasy  2 LPa  w składzie:

            Agnieszka Bartnicka

            Magdalena Rachwalska

            Julia Biernat

            Natalia  Ściesiek

            Oliwia Goryńska

            Daria Suterska

            Martyna Musiałowska

            Amelia  Wyderska

            Karol Mioduszewski

            Młodzież będzie musiała wykazać się wiedzą, umiejętnością  poszukiwania  informacji w internecie  oraz pomysłowością w promowaniu działań proekologicznych.

            Nad zespołem szkolnym bezpośrednio czuwa nauczyciel  biologii Teresa Wróblewska, natomiast z ramienia konkursu opiekunami są :

                         Pani dr inż. Beata Kończak  

            oraz   

            Pani  mgr inż. Elżbieta Uszok

              Z  Głównego Instytutu Górnictwa

            Zakładu  Ochrony  Wód  w Katowicach

            Zespół szkolny szczęśliwie przeszedł do II etapu, a   efekty można zobaczyć w postaci  załączników do EKOLEKCJI, którą  sami przygotowali:

            1. Prezentacja multimedialna
            2. Ekobiznes-GRA
            3. Ulotka
            4. Zakładka do książki
            5. Test

            10 grudnia odbył się konkursowy Webquest, na którego wyniki z niecierpliwością czekamy.

            „Trzymamy kciuki” i kibicujemy szkolnej drużynie.

            Więcej o konkursie można się dowiedzieć na str. https://ekobohaterzykonkurs.eu/materialy-edukacyjne/           

            Opiekun szkolnego zespołu

            Teresa Wróblewska 

          • INFORMACJA O DNIU WOLNYM OD PRACY

          • INFORMACJA O DNIU WOLNYM OD PRACY
            W ZESPOLE SZKÓŁ i PLACÓWEK OŚWIATOWYCH    

            im.kpt.hm.  Andrzeja Romockiego „Morro” w Barlinku

            Uprzejmie informujemy, że dzień 24 grudnia 2020 roku (wigilia) jest dniem wolnym od pracy dla pracowników administracyjnych Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych im. kpt. hm. Andrzeja Romockiego „Morro” w Barlinku, Stacji Kontroli Pojazdów oraz Oddziału Terenowego CUW w Barlinku .

                                                                                                         

            Dyrektor ZSiPO w Barlinku

                                                                                                                   Łukasz Jędrzejewski

          • TYDZIEŃ ŚWIADOMOŚCI ORTOGRAFICZNEJ

          •  Z inicjatywy  nauczycieli bibliotekarzy  ubiegły tydzień  upłynął  w naszej szkole pod znakiem orografii.
             Uczniowie wszystkich klas zmagali się z zawiłościami naszego pięknego, acz niełatwego języka w specjalnie przygotowanym dla nich teście zamieszczonym na platformie testportal.pl.  Mamy świadomość tego,  jak ważna jest w życiu kultura języka,  a niewątpliwie jej przejawem jest również  troska o poprawny zapis. 

            Okazało się, że zasady ortograficzne są większości dość dobrze znane i  młodzież klas licealnych, technikum  oraz szkoły branżowej wyszła z tego zadania prawie zwycięsko. Prace były dokładnie weryfikowane przez p.I.Leszczyńską.

             Ci, którzy nie popełnili żadnego błędu, przechodzą do II etapu potyczek ortograficznych (dla każdego typu szkół), które będą miały miejsce w  styczniu2021. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!!!

                                                                                                                                 Nauczyciele bibliotekarze

          • Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami

          • W czwartek (03.12) przypada Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami. Celem corocznych obchodów jest zwiększenie świadomości publicznej o ograniczeniach z jakimi borykają się osoby niepełnosprawne m.in. niedostosowane pomieszczenia, problemy w dostępie do informacji, trudności ze znalezieniem pracy oraz stereotypowe postrzeganie niepełnosprawnych jako osoby niezaradne życiowo czy potrzeba konkretnych działań w kierunku ich likwidowania.

            Ustanowione w 1992 roku przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) święto wyznacza cykl corocznych podsumowań w krajach członkowskich i nakreślenie planu działania, który umożliwi włączenie osób niepełnosprawnych do uczestnictwa w życiu społecznym, gospodarczym, politycznym i kulturalnym.

            Niepełnosprawność jest określana jako długotrwały stan, w którym występują ograniczenia w funkcjonowaniu człowieka, które wynikają z obniżenia sprawności fizycznej lub psychicznej albo odchyleń w budowie i funkcjonowaniu organizmu. Osoby niepełnosprawne stanowią 15 proc. światowej populacji. Najczęstszymi przyczynami są choroby narządów ruchów, układów krążenia oraz schorzenia neurologiczne. Natomiast w Polsce z danych zawartych w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2011 oraz z Europejskiego Ankietowego Badania Zdrowia w Polsce osób z niepełno sprawnościami wynika, że prawne potwierdzenie niepełnosprawności ma ponad 3 mln osób. W rzeczywistości jest ich około – od 4 do 7 mln.

            Światowy Raport o Niepełnosprawności sporządzony przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) rekomenduje rządom państw członkowskich podjęcie następujących działań w celu sprostaniu likwidacji ograniczeń dla osób niepełnosprawnych. Wśród zaleceń WHO należy wymienić: umożliwienie dostępu do wszystkich podstawowych polityk, systemów i świadczeń, zwiększenie powszechnej świadomości i zrozumienia niepełnosprawności, przyjęcie Narodowej Strategii i Planu Działania w sprawie Niepełnosprawności, zwiększenie powszechnej świadomości i zrozumienia niepełnosprawności, zwiększenie badań nad niepełnosprawnością, polepszenie zbierania danych oraz inwestowanie w konkretne programy i świadczenia dla osób z niepełnosprawnością.

            W 2006 r. Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło Konwencję Praw Osób Żyjących z Niepełnosprawnością. Znalazły się w niej regulacje, które mają chronić prawa osób niepełnosprawnych, m.in. do wolności i bezpieczeństwa, swobody poruszania się, niezależnego życia, ochrony zdrowia, życia prywatnego i rodzinnego, jak również do edukacji oraz udziału w życiu politycznym i kulturalnym.

            Od 19 września 2019 r. wdrażany jest w Polsce program Dostępność Plus. Jego celem jest zapewnienie swobodnego dostępu do dóbr, usług oraz możliwości udziału w życiu społecznym i publicznym osób o szczególnych potrzebach. Program jest skoncentrowany na dostosowaniu przestrzeni publicznej, architektury, transportu i produktów do wymagań wszystkich obywateli dla poprawy komfortu życia codziennego.

            Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami przypomina nam, że w przestrzeni społecznej jest miejsce dla wszystkich bez względu na kategorię sprawności oraz  uświadamia, że likwidacja barier i tworzenie płaszczyzny do wspólnego funkcjonowania zależy jedynie od nas samych.

            Wszystkim osobom niepełnosprawnym oraz ich bliskim życzymy zdrowia, wszelkiej pomyślności                    i wielu radości w codziennym życiu. Niech w realizacji marzeń i planów oraz osiąganiu wyznaczonych celów zawsze towarzyszy Państwu uśmiech i życzliwość.

            I. CZ

          • NOC NAUKOWCÓW

          • To była jedyna taka noc w Europie, pełna niezapomnianych wrażeń! W tym samym czasie 27 listopada w całej Europie odbyły się imprezy popularno-naukowe i rozrywkowe w formie online zachęcające do wspólnych działań naukowców i społeczeństwa w formie zabawy.

            Za pomocą pokazów, eksperymentów i warsztatów każdy mógł się przekonać, że nauka jest pasjonująca i ciekawa. Nasi uczniowie również wzięli w niej udział bo nie mogliśmy przegapić takiej Nocy!!! O tym można się przekonać po przeczytaniu poniższego sprawozdania uczennicy kl.2LGb Nikoli Pawłowskiej.

            27 listopada 2020r. mieliśmy okazję uczestniczyć w wydarzeniu  Nocy  Naukowców 2020. To coroczna impreza popularnonaukowa, odbywająca się zwykle równocześnie we wszystkich krajach UE w ostatni piątek września. W tym roku odbywa się  w nowym terminie ale online. Spotkanie rozpoczęło się o godz. 16:00 od specjalnego Wirtualnego Studia, które prowadzili Damian Niemir i Błażej Oczkowski z PCSS. W czasie transmisji prowadzący łączyli się z naukowcami z poszczególnych uczelni. Równo o godz.17:00 wystartowało 8 kanałów tematycznych: Politechniki Poznańskiej ,Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu , Instytutu Genetyki  Człowieka PAN i Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Oficjalnego otwarcia dokonał prorektor Politechniki Poznańskiej prof. Michał Wieczorkowski. Podczas inauguracji odbył się także pokaz "Fizyka z jajem". Uniwersytet im. Adama Mickiewicza na swoim specjalnym kanale przygotował ok. 50 propozycji tematycznych ze wszystkich dziedzin nauk : nauki techniczne, humanistyczne, przyrodnicze i ekonomiczne.

            Ja oglądałam kanał na żywo z Instytutu Genetyki Człowieka PAN. Dowiedziałam się między innymi  z czego składa się dokładnie krew i jak powstaje , że krew jest wykorzystana do walki z Covid -19  za pomocą terapii osoczem bogatopłytkowym – wykorzystanie w leczeniu przeciwciał zawartych w surowicy krwi osób ,które wyzdrowiały  z Covid -19. Odpowiedział na pytanie Skąd biorą się nowotwory ? Komórki nowotworowe- dzielą się szybko i bez końca, pobudzają wzrost naczyń krwionośnych ,bywają agresywne i złośliwe przenoszą się w organizmie co nazywamy przerzutowaniem nowotworu. ,,Czy możemy zmniejszy ryzyko zachorowania na nowotwór ?  Odp. :Tak . Unikać tego co szkodzi DNA, czyli : palenie, jedzenie grillowanych potrawa, zbyt długie przebywanie na słońcu i alkohol. Unikać tego co osłabia odporność : stres i  nieaktywny styl życia. I wiele innych ciekawy pytań oraz odpowiedzi.

            Podsumowując, w czasie Nocy Naukowców można było dużo się dowiedzieć , każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Moim zdaniem organizatorzy i uczestnicy wydarzenia dali z siebie 100% i zasługują na ogromne brawa. Nie mogę doczekać się co będzie za rok? Mam nadzieję, że wtedy wydarzenie będzie mogło odbyć się na żywo”.

            Dziękujemy Nikoli za ciekawe sprawozdanie i wszystkim za udział w tej imprezie.

             

            U.Piotrowicz i T.Wróblewska.

      • Kontakty

        • Zespół Szkół i Placówek Oświatowych
        • 95 7461 064 lub +48 663 970 340
        • ul. Szosowa 2 74-320 Barlinek Zachodniopomorskie, Polska www: zsipo.eu e-mail: sekretariat@zsipo.eu fax: 95 7461 064 74-320 Barlinek Poland
      • Logowanie