
W dniach 20, 24 i 31 stycznia oraz 02 lutego 2023 r. uczniowie 24 klas Liceum, Technikum i Szkoły Branżowej I. Stopnia uczestniczyli w spotkaniu w ramach akcji edukacyjnej” Hazard? Nie daj się wciągnąć!”.
Ogólnopolska akcja informacyjna Krajowej Administracji Skarbowej ma na celu podniesienie świadomości osób młodych na temat zagrożeń, jakie niesie ze sobą hazard i uzależnienie od niego oraz konsekwencji prawnych, jakie wiążą się z udziałem w procederze nielegalnego urządzania i prowadzenia gier hazardowych.
Akcja ma zwrócić uwagę na ryzyko związane z rozpowszechnianiem gier online z elementami hazardu oraz na problemy, które wynikają z nadmiernego korzystania z gier – uzależnienie, problemy finansowe, utrata przyjaciół, rodziny i zaufania, wyizolowanie społeczne.
Tematyka kampanii uwzględnia również problem wykorzystywania Internetu przez podmioty organizujące nielegalne gry hazardowe. Nieświadomi zagrożenia młodzi ludzie traktują często hazard w sieci, jako niewinną formę rozrywki. Organizatorzy nielegalnych kasyn w Internecie często oferują nowym graczom możliwość grania za darmo, żeby ich w ten sposób zachęcić, a w konsekwencji uzależnić od gry za pieniądze. Popularnym zjawiskiem staje się oferowanie nagród w postaci wirtualnych żetonów, którymi gracze mogą posługiwać się podczas kolejnych gier. Witryny internetowe oferują mnóstwo różnego rodzaju gier, w tym ruletkę i pokera, a kolorowa grafika z realistycznym dźwiękiem i obrazem wydają się atrakcyjne. Nie bez znaczenia pozostają też emocje gracza związane z rywalizacją. To wszystko sprawia, że hazard online, nawet bez pieniędzy, może być przez młodzież postrzegany, jako wciągający i ekscytujący. Jednocześnie osoby niepełnoletnie są bardziej podatne na negatywne zjawiska płynące z Internetu, w tym uzależnienie od hazardu. Uzależnienie takie jest chorobą, której skutki dotykają nie tylko graczy, ale także ich rodziny i najbliższych.
Akcja jest objęta patronatem honorowym Ministra Edukacji i Nauki.
Spotkania poprowadziła funkcjonariusz Izby Administracji Skarbowej Pani Agnieszka Władkowska. Zapoznała ona uczniów m.in. z regulacjami prawnymi dotyczącymi nielegalnych salonów gier oraz konsekwencjami uprawiania hazardu. Ciekawa i interesująca prelekcja uświadomiła wszystkim skalę problemu.
