• HAZARD? NIE DAJ SIĘ WCIĄGNĄĆ!

     • W dniach 20, 24 i 31 stycznia oraz 02 lutego 2023 r. uczniowie 24 klas Liceum, Technikum i Szkoły Branżowej I. Stopnia uczestniczyli w spotkaniu w ramach akcji edukacyjnej” Hazard? Nie daj się wciągnąć!”.

      Ogólnopolska akcja informacyjna Krajowej Administracji Skarbowej ma na celu podniesienie świadomości osób młodych na temat zagrożeń, jakie niesie ze sobą hazard i uzależnienie od niego oraz konsekwencji prawnych, jakie wiążą się z udziałem w procederze nielegalnego urządzania i prowadzenia gier hazardowych.

      Akcja ma zwrócić uwagę na ryzyko związane z rozpowszechnianiem gier online z elementami hazardu oraz na problemy, które wynikają z nadmiernego korzystania z gier – uzależnienie, problemy finansowe, utrata przyjaciół, rodziny i zaufania, wyizolowanie społeczne.

      Tematyka kampanii uwzględnia również problem wykorzystywania Internetu przez podmioty organizujące nielegalne gry hazardowe. Nieświadomi zagrożenia młodzi ludzie traktują często hazard w sieci, jako niewinną formę rozrywki. Organizatorzy nielegalnych kasyn w Internecie często oferują nowym graczom możliwość grania za darmo, żeby ich w ten sposób zachęcić, a w konsekwencji uzależnić od gry za pieniądze. Popularnym zjawiskiem staje się oferowanie nagród w postaci wirtualnych żetonów, którymi gracze mogą posługiwać się podczas kolejnych gier. Witryny internetowe oferują mnóstwo różnego rodzaju gier, w tym ruletkę i pokera, a kolorowa grafika z realistycznym dźwiękiem i obrazem wydają się atrakcyjne. Nie bez znaczenia pozostają też emocje gracza związane z rywalizacją. To wszystko sprawia, że hazard online, nawet bez pieniędzy, może być przez młodzież postrzegany, jako wciągający i ekscytujący. Jednocześnie osoby niepełnoletnie są bardziej podatne na negatywne zjawiska płynące z Internetu, w tym uzależnienie od hazardu. Uzależnienie takie jest chorobą, której skutki dotykają nie tylko graczy, ale także ich rodziny i najbliższych.

      Akcja jest objęta patronatem honorowym Ministra Edukacji i Nauki.

      Spotkania poprowadziła funkcjonariusz Izby Administracji Skarbowej Pani Agnieszka Władkowska. Zapoznała ona uczniów m.in. z regulacjami prawnymi dotyczącymi nielegalnych salonów gier oraz konsekwencjami uprawiania hazardu. Ciekawa i interesująca prelekcja uświadomiła wszystkim skalę problemu.

      https://www.youtube.com/watch?v=crAxbXkmg5E

     • MISTRZOSTWA POWIATU MYŚLIBORSKIEGO W PIŁCE RĘCZNEJ DZIEWCZĄT I CHŁOPCÓW

     •  W dniu 01.02.2023r. w Dębnie ,odbyła się rywalizacja na poziomie szkół powiatu myśliborskiego w piłce ręcznej. Do rozgrywek przystąpiły drużyny z naszej szkoły dziewcząt i chłopców, a opiekę nad młodzieżą sprawowali nauczyciele wychowania fizycznego, pani Karolina Konieczna oraz pan Jacek Świercz. Miło nam poinformować, że reprezentacja chłopców w składzie: Walczak Damian, Bartosik Wiktor, Garbacz Gracjan, Stawicki Daniel, Król Piotr, Gil Patryk, Kucharski Kacper, Juszko Mateusz, Kander Patryk, Niedzielski Grzegorz, Kawka Emil, Kubiak Bartosz uplasowała się na najwyższym miejscu na podium zdobywając pierwsze miejsce.

      W finale tych rozgrywek pokonali ZS Dębno wynikiem 10:6, i tym samym zapewnili sobie możliwość rywalizacji w dalszych rozgrywkach na poziomie regionu województwa zachodnio-pomorskiego. Na bardzo wysoki wynik zapracowały również nasze dziewczęta, drużyna w składzie: Zuzanna Maja, Lewandowska Nadia, Galant Maja, Kuźniewska Maja, Owczarzak Oliwia, Iwańska Magdalena, Radzka Kinga, Kostrzewska Oliwia, Krawczyk Adrianna, Siejko Kalina uzyskały drugie miejsce. W finale nieznacznie uległy reprezentacji ZS Dębno, jedną bramką 4:3. Serdecznie gratulujemy zawodnikom, dziękujemy za zaangażowanie i piękną wolę walki. Trzymamy kciuki za dalsze sukcesy na wyższych szczeblach rywalizacji.

      K.K

     • Wycieczka na lodowisko Gorzów - Słowianka

     • 17.01.2023 r. klasy  I LOB i I LOA wybrały się na lodowisko „Słowianka” do Gorzowa Wielkopolskiego. Wiadomo, że każdy lubi w zimie pośmigać na łyżwach, więc my także udaliśmy się „na łyżwy”, aby się zintegrować. Ważne  są: nasza ścieżka prozdrowotna i doskonalenie naszej techniki jazdy ,ale i także aktywny tryb życia- były to główne cele naszego wspólnego wyjazdu. Po świetnej zabawie udaliśmy się do Mc Donalds,  a wspaniałą opiekę sprawowały nasze wychowawczynie pani Marzena Lewandowska i Małgorzata Blezień – Lach.

       Sezon śmigania na łyżwach uważamy za otwarty!

      Uczniowie klas: 1LOa i 1LOb

     • 46. OLIMPIADA JĘZYKA NIEMIECKIEGO

     • W piątek, 03 listopada odbyły się eliminacje szkolne 46. Olimpiady Języka Niemieckiego. Udział w nich wzięła uczennica klasy II LOA Oliwia Rębacz. Osiągnęła ona wymagany próg 70% i tym samym zakwalifikowała się do etapu okręgowego, który miał miejsce 13 stycznia. Uczennica zmagała się z testem sprawdzającym umiejętności językowe, sprawność translatoryczną i poprawność gramatyczną. Teraz czekamy na wyniki.

      Trzymamy kciuki i życzymy dalszych sukcesów.

      Małgorzata Blezień-Lach

     • Wycieczka na lodowisko do Gorzowa Wlkp.

     • Dnia 17.01.2023 r. odbyła się wycieczka na Lodowisko w Gorzowie Wlkp. Od nauki umysłowej odpoczywali uczniowie klas: 1.Th/s, 2.Th/m oraz 4.TPa nabywając tym samym nowych umiejętności fizycznych.

      Pamiętając o zasadzie „w zdrowym ciele, zdrowy duch” uczniowie powrócili z pozytywnym nastawieniem. Wspólny czas zintegrował klasy i „naładował” nas do dalszego działania.

      Opiekunami grupy były Panie: Ada Borowska, Dorota Borowska oraz Anna Gaładyk.

      Dziękuję wszystkim za współpracę oraz mile spędzony czas.

                                                                                                     Anna Gaładyk

      Nowa galeria Wycieczka na lodowisko do Gorzowa Wlkp. została dodana do albumu fotograficznego

     • „ DZIEŃ BEZ OPAKOWAŃ PLASTIKOWYCH”

     • Dnia 23.01.2023r. na LEKCJI JĘZYKA NIEMIECKIEGO zajmowaliśmy się tematyką ekologiczną w związku z przypadającym dziś „DNIEM BEZ OPAKOWAŃ PLASTIKOWYCH”. Pani Marzena Lewandowska przeprowadziła zajęcia warsztatowe z prezentacją multimedialną, którą uczniowie przetłumaczyli na język niemiecki i zaprezentowali w grupach. Ćwiczenia translatorskie dotyczące ekologii to nie lada wyczyn. Tłumaczyliśmy teksty m.in. o tym skąd biorą się opakowania foliowe, czy np. czym jest plastik.

      OD DZIŚ BĘDZIEMY STARAĆ SIĘ KUPOWAĆ PIECZYWO W TOREBKACH PAPIEROWYCH.

      Uczniowie klas 1 LO: a, b, c, m z Panią Marzeną Lewandowską.

     • Podróże kształcą, czyli berlińskie ABC

     •             Dwudziestego grudnia, kiedy przygotowania do świąt ruszyły pełną parą, a w wielu domach

      trwało lepienie uszek i pierogów, uczniowie klas I LO B, I LO M, II LO B i I TH/S wraz z

      wychowawczyniami udali się na wycieczkę do Berlina. O godzinie 7.30 wyruszyliśmy sprzed

      warsztatów szkolnych, aby około 11.00 dotrzeć na Wyspę Muzeów. W drodze trochę padało, ale

      Berlin przywitał nas dobrą pogodą.           

      Aby edukacyjny cel wyjazdu został zrealizowany, na początku udaliśmy się do Neues

      Museum. Kierownikiem wycieczki a zarazem naszym przewodnikiem i tłumaczem była pani

      Małgorzata Blezień-Lach, która przed wejściem do muzeum krótko omówiła jego zasoby.

      Stanowią je głównie eksponaty sztuki staroegipskiej, a do MUST HAVE zbiorów tej placówki, które koniecznie trzeba zobaczyć, należą 3 dzieła. Wśród nich jest niezwykłe, hipnotyzujące popiersie Nefretete datowane na 1345  p. n. e. Niektórzy specjalnie przyjeżdżają do Berlina i kupują bilet tylko po to, by jakiś czas móc kontemplować jego piękno. Oprócz tego na uwagę zasługują Berliner Grȕner Kopf, czyli niewielka rzeźba męskiej głowy wykonana z piaskowca o zielonej barwie i datowana na 400 r. p. n. e. oraz Berliner Goldhut, czyli wykonany z cienkiej blachy złota instrument, przypominający swoim kształtem wysoki kapelusz, który pełnił prawdopodobnie także funkcję kalendarza a datowany jest na 1000-800 r. p. n. e.  Bardzo cenna jest także kolekcja papirusów, najstarsza i największa w Niemczech. Spacerując po trzech kondygnacjach gmachu muzeum, mogliśmy podziwiać jego wspaniałą architekturę łączącą tradycję z nowoczesnością. To zadziwiające, że rozmaite wytwory ludzkiej działalności przetrwały tak wiele tysiącleci, choć po autorach tych dzieł ślad dawno zaginął.

                  Po spotkaniu ze sztuką udaliśmy się na spacer ulicami Berlina. W jego trakcie zobaczyliśmy ważne dla miasta obiekty, takie jak wieżę telewizyjną, Katedrę Berlińską (Berliner Dom), Czerwony Ratusz. Przechodziliśmy także obok będącej w remoncie polskiej ambasady i dotarliśmy do Bramy Brandenburskiej, obowiązkowego punktu na trasie zwiedzania stolicy Niemiec. Przy tym symbolu zjednoczenia, wolności i zwycięstwa zrobiliśmy grupowe zdjęcia, a następnie udaliśmy się do miejsca upamiętniającego Holokaust. Pomnik Pomordowanych Żydów Europy wywołał w nas różne emocje i spostrzeżenia. Niewątpliwie interesująca jest jego symbolika – na powierzchni 19 tys. m2 znajduje się 2711 betonowych grobów-steli różnej wysokości, po jednej na każdą stronę Talmudu. Na końcu spaceru udaliśmy się pod budynek Reichstagu, będącego siedzibą   niemieckiego parlamentu, który z uwagi na zagrożenie terrorystyczne można zwiedzać po wcześniejszej rejestracji online i szczegółowej procedurze kontroli.

                  Długi marsz spowodował, że część osób następnego dnia narzekała na zakwasy, a w dzień wycieczki marzyła o autokarze. Pan kierowca zawiózł nas na Alexanderplatz, gdzie mogliśmy się posilić i poczuć klimat świąteczny. Oświetlone budki jarmarku bożonarodzeniowego  z rozmaitymi produktami i ozdobami sprawiły, że z utęsknieniem myśleliśmy o ciepłej rodzinnej atmosferze tego cudownego czasu. W drodze powrotnej z okien autokaru mogliśmy jednak zauważyć, że cały Berlin nie urzeka świątecznym wystrojem, prawdopodobnie ze względu na oszczędności, których konieczność odczuwa tak wielu z nas. I tak około 21.30 zmęczeni, ale zadowoleni, że wszystko przebiegło zgodnie z planem, wróciliśmy do naszego Barlinka. I choć Berlinchen to nie to samo co stolica Niemiec, to jednak wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej...


      Opiekunowie wyprawy

     • Wycieczka do Szczecina

     • 14 i 15 grudnia uczniowie Naszej szkoły, klasy I Lob, I Ti, I Bps, II Loa, II Te/s,

       II Ti-  pod opieką Pani M. Janickiej, Pani U. Piotrowicz i Panem J. Bednarkiem. I Tem, III Lob - wraz z opiekunami: Panią D. Bindugą– Wieczorek, Panią E. Wawrzyniak i Panem A. Śmigrockim.  pojechali na wycieczkę dydaktyczno- integracyjną do Szczecina.

      Uczniowie podczas wyjazdu odwiedzili  Fundację Eureka, w której sami doświadczyć mogli, jak działa fizyka na nasze codzienne życie. Po prezentacji wynalazków przez przewodnika,  sami mieli okazję skorzystać ze sprzętu. Następnie przewodnik przedstawił im krótki wykład na temat możliwości światła.

      Drugą atrakcją dnia były Podziemne Trasy, pod głównym dworcem w Szczecinie, gdzie uczniowie mogli na własnej skórze poczuć jak to jest przebywać w największym bunkrze w Polsce. W podziemiach zorganizowane są różne wystawy. Mieli okazję zwiedzić jedną z nich, dotyczyła czasów PRL- u. Dzięki tej wystawie mogli się poczuć jak ich rodzice w młodości.

      Ostatnią częścią wycieczki była galeria Galaxy w której uczniowie mieli 2 godziny na odpoczynek po naukowych wrażeniach.

       

      Weronika Drobotko uczennica klasy III Lob

     • ETAP SZKOLNY KONKURSU „POZNAJ SWOJE PRAWA W PRACY”

     • 12. grudnia 2022 r. odbył się etap szkolny konkursu „Poznaj swoje prawa
      w pracy”.
       Organizatorem konkursu jest Państwowa Inspekcja Pracy (Główny Inspektorat Pracy i okręgowe inspektoraty pracy). Konkurs realizowany pod honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej.

      Konkurs odbywa się w ramach programu edukacyjnego pn. „Kultura bezpieczeństwa”.

      Celem konkursu jest popularyzowanie wśród uczniów szkół ponadpodstawowych wiedzy dotyczącej przepisów prawnej ochrony pracy, bezpieczeństwa i higieny pracy oraz legalności zatrudnienia i innej pracy zarobkowej.

      Do konkursu przystąpiło 25 uczniów z klas 1.Ti, 1.Ths, 1.Tem, 2.Ths, 4.Tms i 4.TPe. Przebrnęli przez bazę 400 pytań uzyskując średnio 56% poprawnych odpowiedzi.

      W wyniku rywalizacji do etapu regionalnego zakwalifikowały się Alicja Kubrak i Martyna Tarlecka kl. 4TPe.

      Tuż, tuż, różnicą jednego punktu na trzecim miejscu uplasowali się Marina Zduńczyk z kl. 4.TPe, Filip Karpiński i Michał Hawryluk z kl. 4.Tms.

      Dziękujemy wszystkim uczestnikom za zaangażowanie, a zwycięzcom gratulujemy i życzymy wygranej w Państwowej Inspekcji Pracy w Szczecinie.

      Szkolny Zespół Konkursowy

      Koordynator programu „Kultura bezpieczeństwa”

     • WEEKEND CUDÓW „SZLACHETNEJ PACZKI” z udziałem ZSIPO w Barlinku

     • Zespół Szkół i Placówek Oświatowych w Barlinku w tym roku po raz pierwszy przyłączył się do ogólnopolskiej akcji „SZLACHETNA PACZKA”. Celem naszym było zgodnie z zasadami akcji przygotowanie paczki świątecznej i zabezpieczenie trzech kluczowych naszego podopiecznego, 84 letniego mieszkańca Barlinka.Do zbiórki darów czynnie włączyli się dyrekcja szkoły, nauczyciele, uczniowie i rodzice. W pomoc finansowo włączali się też ludzie wielkiego serca, zupełnie nie związani z naszą placówką. Do 09.12.2022 r. do szkoły przynoszone były żywność długoterminowa, środki czystości, nad czym czuwali Pani Adrianna Borowska, Pani Monika Jagiełło-Trif i Pan Krzysztof Komorowski.

      W Mikołajki zorganizowana została przez p. Annę Gaładyk i uczniów wolontariuszy sprzedaż ciast, z których dochód przeznaczono na zakup potrzebnych rzeczy. Podczas zebrań z rodzicami przeprowadzona została zbiórka pieniędzy jak również w dniach 7 i 8 grudnia wszystkie klasy Liceum Ogólnokształcącego, Technikum i Branżowej Szkoły I Stopnia przekazywały zebrane przez siebie pieniądze. Zebrane w ww. sposoby środki, przeznaczone zostały na zakup nowego, niezbędnego sprzętu AGD, w tym miksera do ciast, nowej lodówki oraz odzieży i obuwia na zimową pogodę. Natomiast kwesta przeprowadzona przez Panią Urszulę Piotrowicz wśród nauczycieli i pracowników szkoły umożliwiła dodatkowy zakup, w postaci wymarzonego nowego roweru dla naszego seniora.

      Wszystkie zebrane do 9.12.2022 r. dary zostały pięknie spakowane 13 kartonów, oklejone papierem prezentowym i przewiezione do magazynu w OPS Barlinek, skąd poprzez wolontariuszy Szlachetnej Paczki, trafiły bezpośrednio do naszego podopiecznego. Dzięki udanej koordynacji transportu, lodówka i rower prosto ze sklepu dojechały do naszego seniora dokładnie w tym samym czasie co wolontariusze szlachetnej Paczki.

      Mimo iż nie znamy prawdziwej tożsamości Pana Wiktora, cały szkolny zespół ambasadorów i wolontariuszy jest wdzięczny za ofiarność i hojność rodzin naszych uczniów i pracowników szkoły, dziękujemy za wszystkie nam przekazane dary serca, którymi mogliśmy się podzielić z naszym seniorem.


      Zespół Szlachetnej Paczki w ZSIPO

     • Konkursy polonistyczne

     • „Granice mojego języka oznaczają granice mojego świata” - stwierdził sto lat temu austriacki filozof Ludwig Wittgenstein. Jednak dziś w dobie krótkich wiadomości tekstowych i postępującej wulgaryzacji języka trudno przekonać uczniów do dbania o kulturę wypowiedzi i wzbogacanie zasobu leksykalnego. Kiedy najbardziej liczy się wygląd zewnętrzny i to co na głowie jest ważniejsze od tego co w głowie i w sercu, wiele osób nie przywiązuje wagi do poprawności językowej. Można by jeszcze długo tak narzekać, ale na szczęście w gronie uczniów naszej szkoły znaleźli się tacy, którzy postanowili sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności w zakresie poprawnej polszczyzny. Ogólnopolskie konkursy polonistyczne odbyły się 12. i 13. grudnia i dotyczyły pułapek ortograficznych oraz fleksyjnych, frazeologicznych i składniowych. Jak wypadli śmiałkowie z klas I Tm/s, I LO m i 2 LO b, przekonamy się za kilka tygodni po przesłaniu wyników. Na razie pozostaje trzymać za nich kciuki i ufać, że w przyszłym roku grono to się powiększy.

       

      Justyna Stawicka