• POETYCKIE ZADUSZKI

     • Listopad to miesiąc pełen zadumy i refleksji. To czas, który  skłania do przemyśleń  o życiu i przemijaniu oraz pozwala choć na chwilę zatrzymać się i zastanowić nad tym, dokąd zmierzamy. 9 listopada w bibliotece szkolnej mieliśmy okazję wsłuchać się w słowa poezji, która tak pięknie mówi o życiu, śmierci, odchodzeniu i przemijaniu. Wysłuchaliśmy recytacji wierszy m.in. Wisławy Szymborskiej, Haliny Poświatowskiej, Czesława Miłosza, Zbigniewa Herberta i Jana Twardowskiego w wykonaniu uczniów klasy 1 LO a, którzy wraz z nauczycielem języka polskiego panią Izabelą Leszczyńską przygotowali Poetyckie Zaduszki. Podczas spotkania, którego jedną z myśli przewodnich były słowa ks. Jana Twardowskiego:

      „ Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych”, przekonaliśmy się, że problem kruchości i piętno śmiertelności ludzkiego życia opisują poeci we wszystkich historycznych czasach, kładąc nacisk na różne aspekty owego przemijania. W bibliotece w tym dniu stworzyliśmy wspaniałą atmosferę i uroczy klimat, wyczarowany przygotowanymi ekspozycjami oraz światłem świec. Wspólnie wykorzystaliśmy listopadowy czas na chwilę zadumy nad przemijalnością ludzkiego życia. Dzięki naszej polonistce i prowadzącym: Zuzannie Pawlak i Jakubowi Magdziarzowi mieliśmy okazję zatrzymać się na chwilę w pogoni za codziennymi obowiązkami i pogrążyć w zadumie nad mijającym czasem i nad tym co nieuniknione.

      „żyje się tylko chwilę

      a czas -

      jest przezroczystą perłą

      wypełnioną oddechem…”

       

      Halina Poświatowska

       

      Organizatorzy

     • Paris! Paris!- Wycieczka młodzieży z ZSiPO do Francji i Belgii. 27-31 października 2023

     • 27 października o godz.5:00 rozpoczęliśmy pięciodniową wyprawę do Paryża. Pełni entuzjazmu i radości dotarliśmy do hotelu w późnych godzinach wieczornych, gdzie mieliśmy zapewniony nocleg przez najbliższe 3 noce. Następnego dnia rano, tuż po pysznym  śniadaniu z tradycyjnymi francuskimi rogalikami śniadaniowymi „croissants”  zaczęliśmy zwiedzanie wyspy Cite z Katedrą Notre Dame, Dzielnicą Łacińską z Sorboną, Panteonem, Ogrodami i Pałacem Luksemburskim. Następnie udaliśmy się do największego muzeum świata – do Luwru, gdzie znajduje się m.in. najsłynniejszy obraz świata „Mona Lisa”. Mieliśmy ten komfort, że zwiedzanie odbywało się wraz z miejscowymi przewodnikami, którzy bardzo profesjonalnie i sprawnie oprowadzili nas po Luwrze. W następnej kolejności zwiedziliśmy Pałac Kardynalski, Hale i Centrum Pompidou, skąd udaliśmy się na kolację do restauracji.

       W kolejnym dniu naszej wyprawy mieliśmy okazję zobaczyć najbardziej nowoczesną dzielnicę Paryża, dzielnicę XXI w. – La Defence, następnie największy zespół pałacowy świata Wersal oraz słynną  nekropolię z grobami sławnych Polaków - Pere Lachaise.  Tego dnia przejeżdżaliśmy również przez Plac Republiki i Bastylii, dzielnicę Montmartre, czyli okolice Pigalle.

      Zobaczyliśmy również Bazylikę Sacre Coeur czyli Bazylikę Najświętszego Serca Jezusowego położoną na najwyższym wzniesieniu w stolicy, a po kolacji odbył się wieczorny rejs statkiem po Sekwanie oraz wieczorny objazd miasta „Paris by night”.

      Następnego dnia zobaczyliśmy i wjechaliśmy na najwyższe piętro najsłynniejszego zabytku Paryża - Wieżę Eiffla, po czym spacerem udaliśmy się do Łuku Triumfalnego na Placu Zgody. Tam mieliśmy możliwość zrobienia zakupów przy Polach Elizejskich - 2-kilometrowej alei ze światowej sławy butikami, perfumeriami, salonami mody, salonami samochodów oraz galeriami artystycznymi. W następnej kolejności udaliśmy się do Muzeum Perfum Fragonard, a po obfitym obiedzie skierowaliśmy się do hotelu przy granicy belgijskiej, gdzie spędziliśmy ostatnią noc.

      Podróż powrotna przez  Brukselę - stolicę Królestwa Belgii, minęła bardzo szybko, gdyż mogliśmy na koniec zobaczyć symbol miasta - Atomium, a także pieszo zwiedzić centrum Brukseli: Katedrę, Grande Place z Ratuszem Miejskim oraz Manneken Pis – słynną fontannę brukselską. Naszą wycieczkę zakończyliśmy przejazdem obok budynku Parlamentu Europejskiego, po czym udaliśmy się w kierunku Polski.

      Wrażeń na wycieczce do Paryża z pewnością nie brakowało, a pogoda przez znaczną część wyjazdu dopisywała. Byliśmy cały czas pod bardzo dobrą opieką przewodnika z Polski, który w wyczerpujący sposób przedstawiał nam historię i najważniejsze fakty na temat miejsc i zabytków, które mieliśmy okazję zwiedzić. Gorąco polecamy Paryż i jego tradycyjną, lokalną kuchnię: zupę cebulową, ślimaki i żabie udka, które można było spróbować. Żeby zobaczyć więcej zabytków i atrakcji, trzeba by było spędzić tam jeszcze przynajmniej jeden tydzieńJ

       

      Izabela Szkwarek

     • Zorza polarna

     • 5 listopada 2023 roku, zorza polarna sięgnęła aż do Grecji, zawitała również w naszych okolicach - w Jagowie. Zorze polarne widoczne nad Polską to efekt wzmożonej aktywności Słońca, z którą związane jest między innymi występowanie silnych burz geomagnetycznych na jego powierzchni. Wpływ na czerwono-zielony kolor miał pierwiastek tlenu. Kolor zorzy zależy od rodzaju gazu oraz od wysokości, na jakiej występuje zjawisko. Azot świeci w kolorach purpury i bordo. Zderzenie cząstek z mieszaniną azotu i tlenu daje barwę żółtą. Lżejsze gazy – wodór i hel – świecą w tonacji niebieskiej i fioletowej.

      Zdjęcia wykonała uczennica klasy 2loc - Amelia Piwowarczyk

     • WOLONTARIUSZE PODCZAS GALI ,,ORŁY SPORTU‘’ W SP NR 1 W BARLINKU

     • Do udziału w tym niepowtarzalnym i atrakcyjnym wydarzeniu, miejscowych uczniów z klas szóstych barlineckich szkół podstawowych: SP – 1, SP – 4, SP Mostkowo, SPN „BRATEK” oraz NSP „RADOSNA” zaprosiła  w dniu 26.10. do Szkoły Podstawowej  Nr 1 w Barlinku Fundacja „ORŁY SPORTU” z Pucka wraz z fundacją „GLINKA ACADEMY”.

       Nasi szkolni wolontariusze z klasy 3 lob pod opieką Pana Andrzeja Wieczorka przyjęli również zaproszenie do wspomagania tej imprezy, w której dominowała przede wszystkim DOBRA ZABAWA z elementami siatkarskimi , bowiem poprowadziła ją Siatkarska Mistrzyni Europy Małgorzata Glinka. Nie zabrakło więc w tym dniu akcentów siatkarskich, ale i dynamicznej rozgrzewki poprowadzonej przez Naszą Mistrzynię.

      Dla wszystkich uczestników siatkarskiego treningu przewidziano na koniec  pamiątkowy medal oraz atrakcyjne gadżety sportowe. Na koniec zajęć dziewczęta i chłopcy mieli okazję zdobyć autograf oraz zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z jedną z najlepszych siatkarek świata

      Oczywiście po takim wielkim wysiłku i nie mniejszych emocjach, mieliśmy pizzowy posiłek, gdzie nie zabrakło napoi, owoców i słodkich rarytasów.

       Jesteśmy szczęśliwi ,że mogliśmy choć na moment ,, zatrzymać czas „ i pobyć znowu dziećmi w sportowym współzawodnictwie. Dziękujemy organizatorom za zaproszenie i czekamy na Nasze kolejne spotkanie w ramach ,,Orłów Sportu ‘’ w Barlinku.

      Z podziękowaniami dla Fajnych Wolontariuszek z klasy 3 lob J

     • Taniec wiatru z piaskiem – lekcja w Morskim Centrum Nauki

     • 19 października 2023 r. uczniowie klasy 3 LOa, 3 Tes, 3 Ti i 2 LOa wzięli udział w wycieczce edukacyjnej do Szczecina. Głównym celem wyjazdu była inna niż zwykle lekcja geografii w Morskim Centrum Nauki im. prof. Jerzego Stelmacha, nowoczesnym obiekcie edukacyjnym umożliwiającym uczniom i nauczycielom odkrywanie sekretów nauki i techniki. Warto wspomnieć, że motywem przewodnim centrum jest morze – temat pozwalający na atrakcyjną prezentację zagadnień z zakresu m.in. fizyki, matematyki, astronomii, geografii, techniki czy kultury. Podczas pobytu w centrum przekonaliśmy się, że przygotowane ekspozycje różnorodnych zjawisk na przykładach związanych z żeglugą, falami, wiatrem  pogłębiają i utrwalają naszą wiedzę.

      W Morskim Centrum Nauki mieliśmy okazje sięgnąć razem gwiazd w Planetarium, czyli drugim sercu obiektu, gdzie rozpięta na trzech kondygnacjach lewitująca kula oraz wszystkie wykorzystane technologie dostarczyły nam jako uczestnikom pokazu niezapomnianych doznań wizualnych i dźwiękowych. Cieszymy się, że odwiedziliśmy to miejsce, w którym łączy się oryginalna architektura ze światem nauki i zaawansowanymi technologiami oraz, że mieliśmy okazję w inny sposób niż na lekcji zobaczyć np. Taniec wiatru z piaskiem, czyli jak powstają wydmy czy Ładowanie się chmury – powstanie pioruna. W trakcie wycieczki zwiedziliśmy również Teatr Polski, dzięki czemu mogliśmy poznać nową teatralną przestrzeń, a dzięki uprzejmości pracowników teatru i ks. Marcina Gudełajskiego zobaczyliśmy metamorfozę jaką przeszedł główny trzon budynku. Dowiedzieliśmy się, że istniejąca Duża Scena została w całości wyremontowana, zmianie uległ obecny układ widowni, zachowane zostały jednak elementy historyczne sceny, m.in. sznurownia czy ręczna kurtyna. W ramach rozbudowy powstała zupełnie nowa część kompleksu teatralnego. Mieliśmy okazję zwiedzić: Scenę Włoską, Scenę Szekspirowską, Scenę Kameralną, Scenę im. Jana Banuchy i Klub Świętokradców Parafii Czarnego Kota Rudego. Na koniec spacerując wraz z opiekunami: p. Urszulą Piotrowicz, p. Izabelą Leszczyńską i p. Iwoną Czujko wzdłuż Odry mieliśmy okazję na terenie Łasztowni zobaczyć Pomnik Krzysztofa Jarzyny ze Szczecina – „Szefa Wszystkich Szefów”, ikony popkultury z filmu „Poranek Kojota” oraz Pomnik paprykarza szczecińskiego. Z niecierpliwością czekamy na następną wycieczkę, która zapewne będzie pełna wrażeń tak jak ta.

      Uczestnicy wycieczki

     • Mecz POLSKA-SZWECJA U16

     • Dzień dobry,

      zapraszamy wszystkie dzieci wraz z rodzinami na niezwykłe piłkarskie wydarzenie w Barlinku. Już w niedzielę o godzinie 11.00 zostanie rozegrany mecz POLSKA - SZWECJA w kategorii U16. Wejście na mecz jest całkowicie bezpłatne. Zapraszamy wszystkich do kibicowania naszym!

      Szczegóły na plakacie.

      Pozdrawiam

      Wojciech Filary

     • Konkurs WI PING

     • Serdecznie zapraszamy uczniów szkoły zainteresowanych informatyką i programowaniem do wzięcia udziału w ogólnopolskim konkursie WI PING,

      organizowanym przez Wydział Informatyki Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Laureaci konkursu, którzy są tegorocznymi lub przyszłorocznymi maturzystami, uzyskają 100% punktów przy rekrutacji na Wydział. Pierwszy etap rozgrywany zdalnie kończy się 10 listopada 2023 r. o godz. 12:00 - do tego czasu można dołączać do konkursu. Drugi etap to także zdalna rywalizacja, natomiast finał odbywa się w siedzibie Wydziału Informatyki, zaś wręczenie nagród ma miejsce następnego dnia w połączeniu z konferencją r@bbit. Zachęcamy do zapoznania się z regulaminem konkursu. Wszelkich informacji dotyczących konkursu udziela Jacek Klimaszewski jklimaszewski@zut.edu.pl.

      Z wyrazami szacunku

      Komisja organizacyjna konkursu PING

     • Alarm przeciwpożarowy i pokazowa akcja ratunkowa!

     • Dnia 12.10.2023r. w naszej szkole odbyły się ćwiczenia przeciwpożarowe. Około godziny 12.00 usłyszeliśmy alarm szkolny, który oznaczał natychmiastową ewakuację. Wszyscy zebraliśmy się na boisku szkolnym, a  tam nauczyciele przeliczyli uczniów, aby sprawdzić stan społeczności szkolnej.

      Pan dyrektor  Łukasz Jędrzejewski  po przyjęciu raportów zgłoszonych przez naszych profesorów przedstawił zgromadzonym niebezpieczeństwa zagrażające podczas pożaru w szkole. Później przenieśliśmy się na parking przed budynkiem głównym, by zobaczyć jak wygląda symulacja walki z ogniem.

      Tam właśnie po chwili zawyły syreny trzech wozów strażackich. Z jednej z klas unosił się dym, a w oknie obok znajdował się  pracownik naszej szkoły, który czekał na pomoc. Kiedy strażacy przygotowali sprzęt wysokościowy i armaturę pożarniczą, rozpoczęła się akcja ratunkowa. Wszyscy byliśmy pod wrażeniem sprawnie przeprowadzonych działań strażaków.

      Szczególnie zapamiętamy podnośnik, dzięki któremu bezpiecznie ewakuowano z ostatniego piętra pana konserwatora oraz motopompy, pompy i gaśnice. Zobaczyliśmy również jak wygląda przykładowa reanimacja ofiary pożaru.

      Pełni podziwu zaczęliśmy bić brawa dla strażaków, podziwiając ich odwagę i profesjonalizm

      Całość trwała do godziny 13.00,  po czym uczniowie rozeszli się do klas. Jesteśmy wdzięczni za nabytą wiedzę na temat prawidłowego zachowania podczas pożaru.

                          Relacjonowały:  Pola Pastwa, Kinga Dudek, Nelly Herezo- redaktorki SQLPRESSU

     • NAJLEPSI W POWIECIE

     • Nie miały sobie równych nasze sztafety, które wystartowały w Mistrzostwach Powiatu Myśliborskiego w Sztafetowych Biegach Przełajowych w Różańsku.

      Na początek na starcie stanęły nasze dziewczęta, które objęły prowadzenie na pierwszej zmianie. Potem spadły na trzecie miejsce, ale doskonały bieg Jagody Stefańczyk wyprowadził nasz zespół na pierwsze miejsce, którego dziewczęta nie oddały już do samego końca zwyciężając ze znaczną przewagą nad szkołami z Myśliborza i Dębna. ZSiPO w Barlinku  reprezentowały: Kinga Radzka, Weronika Kucharska, Jagoda Stefańczyk, Agata Kostrzycka, Yuliia Aharkova, Magdalena Kędzior, Maja Kuźniewska, a  opiekunem była pani Karolina Konieczna.

      Następnie wystartowali chłopcy, którzy od pierwszej zmiany objęli prowadzenie i nie oddali go, aż do samego końca z każdą zmianą powiększając przewagę nad pozostałymi zespołami. Naszą szkołę reprezentowali: Filip Ziobrowski, Patryk Gil, Piotr Król, Konrad Jakubów, Szymon Szymaniak, Oskar Ożóg, Jan Chudy, a opiekunem  drużyny była Jarosław Bednarek.

      Kolejny raz nasza młodzież potwierdziła, że dominuje w powiecie myśliborskim w konkurencjach biegowych.

                                                                                                        JB

     • Pan od dzwonków.

     • „Pan od dzwonków” - tak został nazwany przez młodzież Pan, którego gościliśmy w naszej szkole w piątek 29 września. W budynku szkoły tego dnia dosłownie każdy zakamarek wypełniony był dźwiękiem dzwonków, o różnej barwie i sile. Narzucone dźwięki wymuszały w nas skupienie, posłuszne słuchanie. Okazały się jednak bardzo przyjemne dla ucha i jednocześnie czarujące nas. Były to dźwięki wydawane przez dzwonki, dzwoneczki i dzwony przywiezione przez Pana Mariana Łysakowskiego, kolekcjonera, osobę zaliczoną przez Macieja Orłosia do grupy osób pozytywnie zakręconych. Było to niesamowite spotkanie uczniów z pedagogiem, podróżnikiem, przewodnikiem turystycznym i jednocześnie czarodziejem. Dlaczego? Ponieważ oczarował nas dźwiękiem dzwonków z całego świata oraz swoimi opowieściami z niejednej podroży i osobistych przeżyć. To ciekawe, że jeden człowiek potrafił zainteresować opowieściami i ująć swoją osobą wielu bardzo młodych ludzi w ciągu półtorej godziny… i to bez nudy. Dziękujemy!

      Poniżej przedstawiamy krótkie wypowiedzi uczniów, które kojarzą sobie ze spotkania z Panem Marianem:

      1. Dzwonki spełniają marzenia, moje spełniło się bo dostałam piątkę z mapy.
      2. Większość swoich podróży przebył autostopem.
      3. Opowieść, jak pewien Arab chciał kupić kobietę, uczestniczkę jego podróży.
      4. Niesłysząca pani na Węgrzech była budzona przez gości sznurkiem zawiązanym za duży palec u nogi i połączonym z klamką od drzwi.
      5. Spanie w kukurydzy.
      6. Wymiana handlowa – arbuz zamiast kolczyków.
      7. Przekupienie ludzi papierosami i cukierkami.
      8. Ciekawe opowieści.
      9. Przyjazna i życzliwa atmosfera.
      10. Pozytywny, szczęśliwy i uśmiechnięty Pan.
      11. Pan pełen szacunku do młodzieży.
      12. Fajne dzwonki.

      Były to krótkie wypowiedzi uczniów z klas: 2LOa, 3 LOa, 2Th/m i 3Te/s.

       

      Nauczyciele bibliotekarze.

  • Kontakty

   • Zespół Szkół i Placówek Oświatowych
   • 95 7461 064 lub +48 663 970 340
   • ul. Szosowa 2 74-320 Barlinek Zachodniopomorskie, Polska www: zsipo.eu e-mail: sekretariat@zsipo.eu fax: 95 7461 064 74-320 Barlinek Poland
  • Logowanie