INFORMACJE MATURALNE
Zakończenie Roku Szkolnego 2023/2024
Nowa galeria Zakończenie Roku Szkolnego 2023/2024 została dodana do albumu fotograficznego
42
Zakończnie Roku Szkolnego Branżowej Szkoły
Nowa galeria Zakończnie Roku Szkolnego Branżowej Szkoły została dodana do albumu fotograficznego
69
Harmonogram egzaminów zawodowych - sesja letnia 2024
Fundacji Przyjaciele Czterech Łap
Przekazanie Fundacji Przyjaciele Czterech Łap środków pozyskanych z kwesty i sprzedaży ciast w ZSiPO. Organizatorzy Szkolne Koło Wolontariatu wraz z opiekunami.
3
Przemoc rówieśnicza – jak jej przeciwdziałać ?
Wyobraźcie sobie małą kulkę śniegu, która zaczyna się toczyć po ośnieżonym pagórku. Staje się coraz większa i większa. Podobnie jest z przemocą rówieśniczą. Brak reakcji ze strony otoczenia stanowi zachętę do kontynuowania zachowań przemocowych i powoduje poczucie bezkarności, przyzwolenia. Zapobieganiu takich zachowań posłużyły zajęcia dla uczniów klas pierwszych z paniami Pauliną Drążyk oraz Agatą Cropte de Chanterac z Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy. Podczas spotkań z młodzieżą zostały przedstawione informacje na temat przemocy rówieśniczej w świecie realnym i cyberprzestrzeni. Uczniowie dowiedzieli się jak reagować na przemoc oraz poznali możliwości pomocy, z której mogą skorzystać młode osoby doświadczające przemocy ze strony rówieśników lub będące jej świadkami.
Zajęcia łączyły elementy wykładu z wykorzystaniem krótkich filmów edukacyjnych :,, Historia Magdy” oraz ,, Nie bój się o tym mówić” i dyskusji młodzieży .
Jeśli potrzebujesz pomocy warto otwarcie prosić o pomoc rówieśników, osoby dorosłe, specjalistów.
I. Czujko
KOMUNIKATY DOTYCZĄCE EGZAMINU MATURALNEGO 2024
Ogólnopolski Konkurs z Języka Angielskiego „GALILEO”
Dnia 07.03.2024 uczniowie LO naszej szkoły wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie z Języka Angielskiego „GALILEO”. Materiał zawarty w testach uwzględniał wymagania określone w programach nauczania zatwierdzonych przez MEiN. Dla każdego pionu klas opracowany był test konkursowy na odpowiednim poziomie – osobno dla klas I, II, III i IV LO.
Nasi uczniowie poradzili sobie bardzo dobrze, w każdym pionie klas udział wzięło około trzystu osób w całej Polsce.
Szczególnie gratulujemy następującym uczniom:
- Julia Data kl. 1 LOc – otrzymała tytuł LAUREATA zajmując 7 miejce (wśród klas I)
- Zuzanna Nazaruk kl. 2 LO m - otrzymała tytuł LAUREATA zajmując 9 miejce (wśród klas II)
Uczniowie, którzy otrzymali wyróżnienia:
- Gabriel Prusko
- Mikołaj Trif
- Ignacy Downar-Zapolski
- Jakub Czyżewski
Pozostali uczestnicy otrzymają dyplomy uznania.
Wszystkim uczniom dziękujemy za chęć wzięcia udziału w konkursie i sprawdzenia swojej wiedzy. Jeszcze raz gratulujemy!
Organizator szkolny: Dorota Borowska
26.04.2024 Zakończenie Roku - Klasy Maturalne
Nowa galeria 26.04.2024 Zakończenie Roku - Klasy Maturalne została dodana do albumu fotograficznego
38
UWAGA!!! Zmiany w maturach
Nastąpiła zmiana godzin egzaminów ustnych
z JĘZYKA ANGIELSKIEGO
w dniu 14.05.2024 r. ( wtorek)- komisja nr 1oraz z JĘZYKA POLSKIEGO
w dniu 22.05.2024 r. ( środa)
Finał konkursu Poznaj swoje prawa w pracy
Alicje finalistkami ogólnopolskiego konkursu „Poznaj swoje prawa w pracy”
W dniu 23.04.2024 roku w sali konferencyjnej Centrum Nauki Kopernik w Warszawie odbył się finał XI edycji ogólnopolskiego konkursu „Poznaj swoje prawa w pracy”. Organizatorem konkursu jest Państwowa Inspekcja Pracy.
W I etapie tegorocznego konkursu uczestniczyło 10 090 uczniów ze szkół ponadpodstawowych, w etapie regionalnym 720. W zmaganiach etapu centralnego wzięło udział 47 uczestników – laureatów etapów regionalnych z całego kraju.
Naszą szkołę reprezentowały Alicja Drozdowska z klasy 4.te i Alicja Kubrak z 5.TPE, które otrzymały tytuł finalistki.
Uczestnicy etapu centralnego mieli do rozwiązania test wielokrotnego wyboru, w czasie 60 minut, składający się z 50 pytań, w tym 20 o podwyższonym poziomie trudności, z zakresu prawa pracy, w tym przepisów dotyczących BHP oraz legalności zatrudnienia i innej pracy zarobkowej. Zestaw pytań został opracowany przez Centralną Komisję Konkursową.
Konkurs odbywa się pod patronatem MEN, a gośćmi specjalnymi finału byli: Agnieszka Wołoszyn – Zastępca Dyrektora Departamentu Prawa Pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Paulina Rudnicka Główny Specjalista Departamencie Prawa Pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Wioletta Krzyżanowska Mazowiecki Kurator Oświaty, Agnieszka Wolska Sekretarz Naukowy Centralnego Instytutu Ochrony Pracy - Państwowego Instytutu Badawczego. Państwową Inspekcję Pracy reprezentował Dariusz Mińkowski Zastępca Głównego Inspektora Pracy.
Dziękujemy Alicjom za wysiłek włożony w przygotowanie się do konkursu oraz za godne reprezentowanie naszej szkoły.
Opiekun
B. Krycka
6
Konkurs PIP Poznaj swoje prawa w pracy - etapy
13 grudnia 2023 r. został przeprowadzony szkolny etap konkursu wiedzy o prawie pracy i bhp dla uczniów szkół ponadpodstawowych „Poznaj swoje prawa w pracy”, w ramach realizowanego przez szkołę programu „Kultura bezpieczeństwa”. Przystąpiło do niego 26 uczniów z klas: 4.Te, 4.Tms i 5.Te, a test 25 pytań, obejmujący przepisy prawnej ochrony pracy, w tym przepisy dotyczące bhp, legalności zatrudnienia i innej pracy zarobkowej, ze szczególnym uwzględnieniem praw i obowiązków stron stosunku pracy przygotował kierownik szkolenia praktycznego, nauczyciel bhp Mirosław Żuk na podstawie dostępnej bazy pytań. Najlepszy wynik uzyskała Alicja Kubrak z kl. 5.Te, a o drugie miejsce w dogrywce z Michałem Maliszewskim z klasy 4.Tm/s, powalczyła Alicja Drozdowska z 4.Te.
7 marca 2024 r. w Pałacu Młodzieży w Szczecinie odbył się etap wojewódzki XI edycji Konkursu w 105. rocznicę powstania Państwowej Inspekcji Pracy. Do rywalizacji przystąpiło 60 uczestników, z 32 szkół z województwa zachodniopomorskiego, a nad prawidłowym przebiegiem czuwało jury w składzie: Konrad Pachciarek – Okręgowy Inspektor Pracy w Szczecinie oraz nadinspektorzy Karolina Zysk i Maciej Kwiatkowski. Naszą szkołę reprezentowały Alicja Kubrak i Alicja Drozdowska.
Konkursowicze, wśród których byli również laureaci poprzednich edycji, otrzymali test, składający się z 35 pytań i czas 45 minut. Jednak, aby wyłonić zwyciężczynię, potrzebna była dogrywka. Znalazły się w niej trzy uczennice z taką samą, najwyższą liczbą punktów. Dodatkowa runda, czyli 10 dodatkowych pytań testowych i kryterium czasu pozwoliły ostatecznie wyłonić zwycięzców etapu regionalnego konkursu. Bardzo wysoki poziom wiedzy, atmosfera rywalizacji i presja czasu sprawiły, że ostatecznie podium ukształtowało się następująco:
I miejsce – Roksana Ogrodnik – Zespół Szkół nr 2 w Stargardzie
II miejsce – Alicja Kubrak - Zespół Szkół i Placówek Oświatowych im. kpt. hm. Andrzeja Romockiego „Morro” w Barlinku
III miejsce – Alicja Drozdowska - Zespół Szkół i Placówek Oświatowych im. kpt. hm. Andrzeja Romockiego „Morro” w Barlinku.
Warto wspomnieć. iż Alicji Kubrak w ubiegłym roku zabrakło 2 punktów, aby znaleźć się w gronie najlepszych. Zwycięska trójka powalczy w finale, który odbędzie się 23 kwietnia w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Test wiedzy będzie składał się z pięćdziesięciu pytań (odpowiedzi wielokrotnego wyboru), w tym 20 o podwyższonym poziomie trudności.
Uczestnicy etapu wojewódzkiego zostali wyróżnieni dyplomami, a Laureaci konkursu otrzymali wartościowe bony podarunkowe ufundowane przez Okręgowy Inspektorat Pracy w Szczecinie.
Alicjom dziękujemy, gratulujemy sukcesu i mocno trzymamy kciuki za ogólnopolski etap Konkursu!!!
Organizatorzy:
Beata Krycka
Mirosław Żuk
KOMUNIKAT
Odbiór kodów naklejkowych na Egzamin Maturalny 2024,nastąpi w poniedziałek 29.04.2024 r. w sekretariacie szkoły w godz. 7.00-15.00.
Bez kodów nie można przystąpić do ww. egzaminów.
JS Strzelec
Czołem!
W dniu 20 kwietnia 2024 roku, Nasi Strzelcy odbyli zajęcia z zakresu taktyki zielonej oraz podstaw taktyki czerwonej. Strzelcy realizowali zadania polegające na prowadzeniu marszu ubezpieczonego, reakcji na kontakt ogniowy, zrywaniu kontaktu oraz ewakuacji rannego ze strefy zagrożonej wraz z nadawaniem meldunku Medevac. Na koniec zajęć Dowódca sekcji medycznej dokonał również przeglądu i omówienia sprzętu będącego na wyposażeniu sekcji medycznej w Naszej Jednostce.
2
To nie było takie trudne! - Zajęcia w ZUT w Szczecinie
19 kwietnia 2024 r. jako uczniowie LO mieliśmy okazję wraz z naszym nauczycielem biologii p. Teresą Wróblewską oraz innymi opiekunami: p. Izabelą Leszczyńską, p. Iwoną Czujko i p. Andrzejem Wieczorkiem wziąć udział w zajęciach laboratoryjnych w Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie. Spotkania prowadzone były w przystępnym, przemawiającym do wyobraźni nas uczniów języku, który pozwolił lepiej przyswoić poruszane podczas zajęć zagadnienia. Zapewne miały one m.in. na celu rozbudzenie naszych zainteresowań, pogłębienie naszej wiedzy oraz praktyczną prezentację zagadnień przy wykorzystaniu bazy aparaturowo-laboratoryjnej uczelni. Zajęcia prowadzone były przez pracowników naukowo-dydaktycznych i spotkały się z dużym naszym zainteresowaniem oraz nauczycieli.
W trakcie ćwiczeń na temat Chemia wokół nas poprowadzonych przez prof. ZUT dr hab. inż. Arkadiusza Nędzarka i prof. ZUT dr hab. inż. Małgorzatę Bronisławską samodzielnie przeprowadziliśmy reakcje mające na celu poznanie właściwości, wykrywanie i oznaczanie wybranych związków organicznych czyli estrów, kwasów karboksylowych, aldehydów, ketonów, aminokwasów, peptydów i białek. Zobaczyć wnętrze komórki roślinnej. To nie takie trudne – to temat kolejnych zajęć, w których uczestniczyliśmy przeprowadzonych przez prof. ZUT dr hab. Agatę Korzelecką – Orkisz. Mogliśmy w trakcie ćwiczeń laboratoryjnych własnoręcznie przygotować preparaty z roślin (cebula, liście trzykrotki i innych). Pracując z mikroskopem identyfikowaliśmy poszczególne elementy struktur komórki (jądro, plastydy, wakuola oraz komórek szparkowych i przyszparkowych). Inna grupa uczniów naszej szkoły uczestniczyła w zajęciach warsztatowych Kuchnia molekularna – jadalne opakowania, magiczne kapsułki prowadzonych przez prof. ZUT dr hab. inż. Małgorzatę Mizielińską i prof. dr inż. Magdalenę Zdanowicz. Zapoznali się oni w trakcie trwania ćwiczeń m.in. z różnymi metodami otrzymywania opakowań jadalnych oraz poznali metody immobilizacji/kapsułkowania barwników, aromatów oraz substancji aktywnych. Dzięki współpracy p. Teresy Wróblewskiej z uczelnią mieliśmy możliwość wzięcia udziału w jakże interesujących ćwiczeniach i poszerzyliśmy naszą wiedzę dotyczącą różnych aspektów biologii i chemii. Może po ukończeniu liceum ktoś powróci na wybrany przez siebie kierunek na ZUT w Szczecinie.
W. Leszczyńska, kl. 3 LO a
Zajęcia warsztatowe na Wydziale Nakuk o Żywności I Rybactwa - ZUT Szczecin
Nowa galeria Zajęcia warsztatowe na Wydziale Nakuk o Żywności I Rybactwa - ZUT Szczecin została dodana do albumu fotograficznego
48
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
Tydzień Biblijny
W trzecią niedzielę wielkanocną w Kościele katolickim rozpoczynał się Tydzień Biblijny. Tydzień ten jest obchodzony od 2009 roku z inicjatywy Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II i co roku przebiega pod innym hasłem. W tym roku hasłem przewodnim były słowa: „Powołani do Wspólnoty-Komunii z Bogiem i bliźnimi w Kościele”. Jest to głęboki czas refleksji nad Biblią. Tygodniowi Biblijnemu towarzyszyło wiele wydarzeń m.in. rekolekcje, maratony czytania Biblii, spotkania z Biblistami. W ramach Tygodnia Biblijnego, który trwał od 15 do 19 kwietnia, uczniowie ZSiPO na lekcjach religii i w bibliotece szkolnej obejrzeli przygotowaną prezentację, dyskutowali na temat Biblii jako źródła mądrości oraz czytali wybrane przez siebie fragmenty Pisma Świętego. Był to czas głębokiej refleksji nad Słowem Bożym zapisanym na kartach Biblii. Roman Brandstaetter powiedział: „Biblia jest żywiołem bez dna i granic. Dlatego nie zrażaj się, jeżeli w Biblii czegoś nie zrozumiesz. Mądrzejsi od ciebie również nie rozumieli wszystkiego. Ale bądź zawsze przygotowany na nieprzewidziane odkrycia…”. Słowa te zwracają uwagę przede wszystkim na głębię Pisma Świętego i, że jego przesłanie jest uniwersalne dla człowieka każdego czasu.
R. Orzech
1
Planet vs. Plastics
Planet vs. Plastics
Pod takim hasłem obchodzony jest tego roku Światowy Dzień Ziemi, który przypada na 22 kwietnia. Święto przypomina o znaczeniu ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju, zachęca do zjednoczenia się i podjęcia działań na rzecz zdrowszej planety i lepszej przyszłości. W tym roku organizatorzy zwracają uwagę na konieczność ograniczenia produkcji tworzyw sztucznych (o 60% do 2040 roku) w trosce o zdrowie ludzi oraz planety.
Co może zrobić nasza szkoła w Dzień Ziemi?
1. Ubrać się na zielono (chociaż jeden z elementów ubioru w tym kolorze) w poniedziałek 22 kwietnia w celu pokazania poparcia działań.
2. Wziąć udział w wydarzeniach ekologicznych:
- rozmowy o święcie na lekcjach,
- przeczytanie gazetek umieszczonych na parterze szkoły ( w bibliotece oraz przy drzwiach wejściowych do szkoły),
- edukacja ekologiczna w bibliotece(rozwiązywanie krzyżówek, wymyślanie haseł ekologicznych). Można przychodzić do biblioteki w godzinach jej otwarcia. Dla uczniów najbardziej zaangażowanych tego dnia przewidziana jest w bibliotece niespodzianka.
3. Wprowadzić własne nawyki, np. zmniejszyć zużycie plastiku, oszczędzać wodę i energię, czy dokładnie segregować śmieci. Propozycje wprowadzenia nawyków można dostać w bibliotece szkolnej.
4. Posprzątać teren szkoły i okolice w ramach godziny wychowawczej w kwietniu lub w maju.
Ty sam także podejmij wyzwanie!
Poszukaj przyrody wokół siebie. Wyjdź z domu i zobacz jak przyroda walczy o swoje miejsce w mieście np. drzewka na gzymsach czy dachach starych budynków, rośliny wyrastające w pęknięciach murów, asfaltów czy chodników. Przyjrzyj się drzewom w Twojej okolicy, dotknij je, powąchaj!
Święto Szkoły 2024
„Istnieje tylko jeden sposób nauki poprzez działanie”. O sensie słów Paulo Coelho z książki pt. „Alchemik” mieli okazję przekonać się 26 marca 2024 r. uczniowie technikum, liceum i szkoły branżowej, biorąc udział w obchodach Święta Szkoły. Z tej okazji, w tym roku nauczyciele i pedagodzy we współpracy z uczniami przygotowali ponad dwadzieścia stacyjek – gier i zabaw edukacyjnych z różnych przedmiotów. Dobrane metody działań, pokazały nam wszystkim, że nauka jest niezwykłą przygodą, fascynacją i dobrą zabawą. Młodzież w trakcie wykonywania poszczególnych zadań wykazywała się wiedzą, kreatywnością i swoimi zdolnościami, po czym zdobywała tokeny. Uczniowie na koniec wzięli udział wraz z wychowawcą w spotkaniach i wyjściach integracyjnych.
Atmosferze dobrej zabawy w tym dniu i innej formy zajęć lekcyjnych towarzyszyła rozbrzmiewająca muzyka oraz piękna dekoracja. W trakcie tego radosnego święta, nie zapomnieliśmy w przygotowanych ekspozycjach o patronie naszej szkoły – Andrzeju Romockim „Morro”. To był bardzo intensywny dzień dla całej społeczności szkolnej, ponieważ gościliśmy w trakcie przygotowanego Dnia Otwartego uczniów klas ósmych ze Szkół Podstawowych Barlinka i okolic.
Organizatorzy dziękują wszystkim zaangażowanym w organizację Święta Szkoły 2024.
Organizatorzy
6
Archiwum Aktualności