• XV OLIMPIADA WIEDZY HOTELARSKIEJ

          • Miło jest nam poinformować, że 18 października 2023 r. w naszej szkole odbył się szkolny etap XV Olimpiady Wiedzy Hotelarskiej.

            Najlepszy wyniki uzyskała: Wiktoria Kalińska uczennica klasy 4.Th, a tym samym zakwalifikowała się do etapu okręgowego, który odbył się 08.01.2024 r. w Zespole Szkół Gospodarczych w Szczecinie – okręg 6. W tym roku takich okręgów było 12.

            Etap szkolny został przeprowadzony w oparciu o treści podstawy programowej obejmującej szeroko rozumianą wiedzę hotelarską.

            W tym roku szkolnym tytułem przewodnim OWH jest: Turystyka biznesowa – hotele
             z motywem przewodnim.

            Niezmiennie wśród głównych celów Olimpiady realizowane będą: 

            • rozwijanie wśród młodzieży zainteresowań hotelarstwem i turystyką oraz podnoszenie poziomu umiejętności zawodowych ujętych w podstawie programowej kształcenia w zawodzie technik hotelarstwa, zatwierdzonej przez Ministra Edukacji,
            • kształtowanie wzorców wychowawczych i pobudzanie ambicji zawodowych uczniów klas hotelarskich,
            • podnoszenie umiejętności dydaktycznych nauczycieli przedmiotów zawodowych w szkołach hotelarskich.
            • motywowanie uczniów do podejmowania dalszego kształcenia na kierunkach hotelarsko-turystycznych szkół wyższych,
            • kształtowanie umiejętności samodzielnego zdobywania wiedzy,
            • stworzenie dla młodzieży możliwości szlachetnego współzawodnictwa w rozwijaniu swoich uzdolnień i zainteresowań,
            • prowadzenie współzawodnictwa między szkołami,
            • integracja środowiska hotelarskiego.

            Serdecznie gratuluję naszej uczennicy! Czekamy na wyniki etapu okręgowego. Wszystkim dziękuję za współpracę.

            Anna Gaładyk

          • „Lubię wracać tam, gdzie byłem już”, czyli wrażenia z wycieczki do Berlina

          •             Przedświąteczny czas obfituje nie tylko w przygotowania domów i potraw, ale też upominków, które można nabyć w czasie coraz liczniej organizowanych jarmarków bożonarodzeniowych. Jednym z miast, które na nie zaprasza, jest Berlin. W tym roku w stolicy Niemiec można było odwiedzić ponad 80 jarmarków. My 19. grudnia wybraliśmy się do jednego z nich, należącego do bardziej znanych – na Gendarmenmarkt, który z uwagi na remont nawierzchni od 2022 roku został przeniesiony 500 metrów od pierwotnej lokalizacji – na Bebelplatz.

            Zanim jednak zapadł zmierzch i zapalone zostały światełka, uroczo rozjaśniając ulice i budki z wystawianymi towarami, udaliśmy się w dwa miejsca. Pierwszym była prawdopodobnie najdłuższa galeria obrazów na świeżym powietrzu – East Side Gallery. Ta składająca się ze 106 dzieł autorstwa artystów z całego świata niezwykła wystawa stworzona została na 1316 metrach fragmentu muru berlińskiego i stanowi dziś swego rodzaju pomnik wolności. Przy graffiti prezentującym braterski pocałunek Leonida Breżniewa i Ericha Honeckera pan Artur Śmigrocki przekazał informacje dotyczące ponaddwudziestoośmioletniej historii muru, który stał się symbolem zimnej wojny.

                        Niestety, pogoda nie sprzyjała do uważnej kontemplacji wszystkich znajdujących się dzieł, więc udaliśmy się do drugiego zaplanowanego punktu programu – Muzeum Przyrodniczego znanego też jako Muzeum Historii Naturalnej.

            Tu w czasie dwóch godzin mogliśmy obejrzeć eksponaty, wśród których najsłynniejszym jest szkielet Brachiosaurus brancai - największy szkielet dinozaura na świecie o wysokości ponad 13 metrów! Oprócz tego uwagę przykuwały także  „ściana bioróżnorodności” z około 3000 spreparowanych gatunków zwierząt oraz oryginalnie zachowane pomieszczenie z XIX wieku prezentujące 1077  minerałów, jak również zbiory alkoholi zoologicznych z około milionem obiektów - ryb, pająków, skorupiaków, płazów i ssaków. Warty uwagi był multimedialny pokaz na temat kosmosu, Układu Słonecznego i procesu formowania się Ziemi.

                        Zanim udaliśmy się na jarmark, postanowiliśmy jeszcze zrobić pamiątkowe zdjęcia w punkcie będącym symbolem Berlina – przy Bramie Brandenburskiej. A potem już spacerkiem na Bebelplatz, na jarmark usytuowany pomiędzy historycznymi budowlami Starej Biblioteki, Katedry św. Jadwigi, Opery Narodowej i Uniwersytetu Humboldtów.

                        Być może historia sprawiła, że miejsce to emanowało niezwykłością. Tu wszystko było piękne: brama wejściowa, choinka, oświetlenie i magiczne chatki ze złotymi gwiazdami. Była również scena z bogatym programem artystycznym oraz duży ogrzewany namiot dla rękodzielników, w którym można podziwiać ich przy pracy, a także kupić unikatowe wytwory – dzieła ich wyobraźni i sprawności manualnej.

                        Stolica Niemiec oferuje jeszcze wiele miejsc wartych zwiedzenia, a że wielu lubi wracać tam, gdzie już było, to być może, wzorem poprzedniego i tego roku, w przyszłym również zorganizujemy wycieczkę na bożonarodzeniowy jarmark do Berlina właśnie.

            Opiekunowie:

            Małgorzata Blezień-Lach

            Justyna Stawicka

            Artur Śmigrocki

          • Poranek z Szymborską

          • Skąd się wziął pomysł na pisanie limeryków, albo jak Wisława Szymborska zareagowała na wiadomość o otrzymaniu nagrody Nobla, o tym wszystkim mogli dowiedzieć się uczniowie klasy 1 LO a, kiedy to we wtorkowy poranek - 19 grudnia 2023 r. wzięli udział w „Poetyckim poranku z Wisławą Szymborską”. Uczniowie w bibliotece szkolnej pod opieką pani Izabeli Leszczyńskiej oddali się przyjemności słuchania i czytania wybranych wierszy Wisławy Szymborskiej. W trakcie spotkania prowadzonego przez Zuzannę Pawlak i Weronikę Urbaniak oraz we współpracy z Wiktorią Leszczyńską i Olivierem Bartczakiem mogliśmy poznać ciekawostki z życia Szymborskiej, wysłuchać piosenek w wykonaniu Maanam i Sanah.

            Pani Leszczyńska zadbała o odpowiedni nastrój i atmosferę oraz zaangażowała do aktywnego udziału młodzież, która bardzo chętnie czytała wybrane wiersze polskiej noblistki. W trakcie przygotowanego montażu słowno – muzycznego mieliśmy okazję celebrować patronkę roku 2023 wybraną przez Sejm oraz skorzystać z zakupionych tomików poetyckich Wisławy Szymborskiej. Dla przypomnienia Szymborska jest autorką trzynastu tomów poetyckich, a jej wiersze przetłumaczono na ponad czterdzieści języków. Spotkanie dostarczyło młodzieży pięknych, estetycznych wrażeń, a także wiedzy z zakresu biografii słynnej polskiej poetki. Poranek z Szymborską był również okazją do wręczenia uczniom nagród za konkursy i imprezy czytelnicze, które odbyły się w minionym okresie roku szkolnego. Nagrody zostały zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025. Poranek z Szymborską był ucztą dla wielu zmysłów, okazją do refleksji, a także dobrym pomysłem zainteresowania uczniów poezją.

            Uczestnicy spotkania

          • NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA

          • DRODZY UCZNIOWIE! Nie zapominajcie, że literatura wywiera ogromny wpływ na rozwój emocjonalny każdego człowieka: oddziałując na uczucia, wprowadzając w świat fantazji, wyrabiając codzienne nawyki. Zauważcie, że w dzisiejszym świecie żyjemy w ciągłym pośpiechu, warto znaleźć czas na czytanie, aby się wyciszyć i zrobić coś dla siebie. Czytanie rozwija, uczy koncentracji i pobudza naszą wyobraźnię. Aby w pełni „wejść” w książkowy świat i zrozumieć co czytamy - musimy skupić się na tekście i skoncentrować oraz odłączyć od świata zewnętrznego. Czytając zdobywamy nową wiedzę i łączymy ją z tym, co już wiemy. Dzięki temu nasz mózg pracuje i doskonali swoje działanie, co z kolei wpływa na naszą pamięć. Szkolna biblioteka dzięki „Narodowemu Programowi Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025” wzbogaciła się o nowe lektury oraz wiele pięknych, ciekawych książek. Nie pozwólcie im leżeć na półkach! Niech zbliżająca się zimowa przerwa świąteczna oraz ferie będą dobrym momentem aby odwiedzić szkolną bibliotekę i wypożyczyć książkę, która pozwoli wciągnąć w świat wizji i wyobraźni autora. Bardzo Was do tego namawiam.

            Izabela Leszczyńska

          • Konkurs wiedzy o AIDS

          • W dniu 30.11. odbyły się  eliminacje szkolne konkursu ,,Wszystko wiem o ..AIDS”. W eliminacjach szkolnych wzięło udział 22 uczniów z klas liceum , technikum i szkoły branżowej.

            Uczniowie zmierzyli się z testem, w którym zawarte były pytania dotyczące m.in. źródła zakażeń , profilaktyki itp.  Można było uzyskać 2o pkt.

             Najlepsze wyniki uzyskali uczniowie :

             

            1.           Nikola Lewandowska  z kl. 1 loc -  17 punktów

            2.            Konrad Stopczyński  z kl.  1 tms - 16 punktów

            3.            Michalina Brożek z kl. 1 lob - 14 punktów

             Gratulujemy finalistom , a wszystkim uczniom dziękujemy za udział w konkursie i sprawdzenie swojej wiedzy.

             Nasi laureaci będą reprezentowali naszą szkołę w Finałach powiatowych w grudniu b.roku.

            Opiekunowie konkursu

             M.Powązka

             A.Wieczorek

          • POETYCKIE ZADUSZKI

          • Listopad to miesiąc pełen zadumy i refleksji. To czas, który  skłania do przemyśleń  o życiu i przemijaniu oraz pozwala choć na chwilę zatrzymać się i zastanowić nad tym, dokąd zmierzamy. 9 listopada w bibliotece szkolnej mieliśmy okazję wsłuchać się w słowa poezji, która tak pięknie mówi o życiu, śmierci, odchodzeniu i przemijaniu. Wysłuchaliśmy recytacji wierszy m.in. Wisławy Szymborskiej, Haliny Poświatowskiej, Czesława Miłosza, Zbigniewa Herberta i Jana Twardowskiego w wykonaniu uczniów klasy 1 LO a, którzy wraz z nauczycielem języka polskiego panią Izabelą Leszczyńską przygotowali Poetyckie Zaduszki. Podczas spotkania, którego jedną z myśli przewodnich były słowa ks. Jana Twardowskiego:

            „ Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych”, przekonaliśmy się, że problem kruchości i piętno śmiertelności ludzkiego życia opisują poeci we wszystkich historycznych czasach, kładąc nacisk na różne aspekty owego przemijania. W bibliotece w tym dniu stworzyliśmy wspaniałą atmosferę i uroczy klimat, wyczarowany przygotowanymi ekspozycjami oraz światłem świec. Wspólnie wykorzystaliśmy listopadowy czas na chwilę zadumy nad przemijalnością ludzkiego życia. Dzięki naszej polonistce i prowadzącym: Zuzannie Pawlak i Jakubowi Magdziarzowi mieliśmy okazję zatrzymać się na chwilę w pogoni za codziennymi obowiązkami i pogrążyć w zadumie nad mijającym czasem i nad tym co nieuniknione.

            „żyje się tylko chwilę

            a czas -

            jest przezroczystą perłą

            wypełnioną oddechem…”

             

            Halina Poświatowska

             

            Organizatorzy

          • Paris! Paris!- Wycieczka młodzieży z ZSiPO do Francji i Belgii. 27-31 października 2023

          • 27 października o godz.5:00 rozpoczęliśmy pięciodniową wyprawę do Paryża. Pełni entuzjazmu i radości dotarliśmy do hotelu w późnych godzinach wieczornych, gdzie mieliśmy zapewniony nocleg przez najbliższe 3 noce. Następnego dnia rano, tuż po pysznym  śniadaniu z tradycyjnymi francuskimi rogalikami śniadaniowymi „croissants”  zaczęliśmy zwiedzanie wyspy Cite z Katedrą Notre Dame, Dzielnicą Łacińską z Sorboną, Panteonem, Ogrodami i Pałacem Luksemburskim. Następnie udaliśmy się do największego muzeum świata – do Luwru, gdzie znajduje się m.in. najsłynniejszy obraz świata „Mona Lisa”. Mieliśmy ten komfort, że zwiedzanie odbywało się wraz z miejscowymi przewodnikami, którzy bardzo profesjonalnie i sprawnie oprowadzili nas po Luwrze. W następnej kolejności zwiedziliśmy Pałac Kardynalski, Hale i Centrum Pompidou, skąd udaliśmy się na kolację do restauracji.

             W kolejnym dniu naszej wyprawy mieliśmy okazję zobaczyć najbardziej nowoczesną dzielnicę Paryża, dzielnicę XXI w. – La Defence, następnie największy zespół pałacowy świata Wersal oraz słynną  nekropolię z grobami sławnych Polaków - Pere Lachaise.  Tego dnia przejeżdżaliśmy również przez Plac Republiki i Bastylii, dzielnicę Montmartre, czyli okolice Pigalle.

            Zobaczyliśmy również Bazylikę Sacre Coeur czyli Bazylikę Najświętszego Serca Jezusowego położoną na najwyższym wzniesieniu w stolicy, a po kolacji odbył się wieczorny rejs statkiem po Sekwanie oraz wieczorny objazd miasta „Paris by night”.

            Następnego dnia zobaczyliśmy i wjechaliśmy na najwyższe piętro najsłynniejszego zabytku Paryża - Wieżę Eiffla, po czym spacerem udaliśmy się do Łuku Triumfalnego na Placu Zgody. Tam mieliśmy możliwość zrobienia zakupów przy Polach Elizejskich - 2-kilometrowej alei ze światowej sławy butikami, perfumeriami, salonami mody, salonami samochodów oraz galeriami artystycznymi. W następnej kolejności udaliśmy się do Muzeum Perfum Fragonard, a po obfitym obiedzie skierowaliśmy się do hotelu przy granicy belgijskiej, gdzie spędziliśmy ostatnią noc.

            Podróż powrotna przez  Brukselę - stolicę Królestwa Belgii, minęła bardzo szybko, gdyż mogliśmy na koniec zobaczyć symbol miasta - Atomium, a także pieszo zwiedzić centrum Brukseli: Katedrę, Grande Place z Ratuszem Miejskim oraz Manneken Pis – słynną fontannę brukselską. Naszą wycieczkę zakończyliśmy przejazdem obok budynku Parlamentu Europejskiego, po czym udaliśmy się w kierunku Polski.

            Wrażeń na wycieczce do Paryża z pewnością nie brakowało, a pogoda przez znaczną część wyjazdu dopisywała. Byliśmy cały czas pod bardzo dobrą opieką przewodnika z Polski, który w wyczerpujący sposób przedstawiał nam historię i najważniejsze fakty na temat miejsc i zabytków, które mieliśmy okazję zwiedzić. Gorąco polecamy Paryż i jego tradycyjną, lokalną kuchnię: zupę cebulową, ślimaki i żabie udka, które można było spróbować. Żeby zobaczyć więcej zabytków i atrakcji, trzeba by było spędzić tam jeszcze przynajmniej jeden tydzieńJ

             

            Izabela Szkwarek

          • Zorza polarna

          • 5 listopada 2023 roku, zorza polarna sięgnęła aż do Grecji, zawitała również w naszych okolicach - w Jagowie. Zorze polarne widoczne nad Polską to efekt wzmożonej aktywności Słońca, z którą związane jest między innymi występowanie silnych burz geomagnetycznych na jego powierzchni. Wpływ na czerwono-zielony kolor miał pierwiastek tlenu. Kolor zorzy zależy od rodzaju gazu oraz od wysokości, na jakiej występuje zjawisko. Azot świeci w kolorach purpury i bordo. Zderzenie cząstek z mieszaniną azotu i tlenu daje barwę żółtą. Lżejsze gazy – wodór i hel – świecą w tonacji niebieskiej i fioletowej.

            Zdjęcia wykonała uczennica klasy 2loc - Amelia Piwowarczyk

          • WOLONTARIUSZE PODCZAS GALI ,,ORŁY SPORTU‘’ W SP NR 1 W BARLINKU

          • Do udziału w tym niepowtarzalnym i atrakcyjnym wydarzeniu, miejscowych uczniów z klas szóstych barlineckich szkół podstawowych: SP – 1, SP – 4, SP Mostkowo, SPN „BRATEK” oraz NSP „RADOSNA” zaprosiła  w dniu 26.10. do Szkoły Podstawowej  Nr 1 w Barlinku Fundacja „ORŁY SPORTU” z Pucka wraz z fundacją „GLINKA ACADEMY”.

             Nasi szkolni wolontariusze z klasy 3 lob pod opieką Pana Andrzeja Wieczorka przyjęli również zaproszenie do wspomagania tej imprezy, w której dominowała przede wszystkim DOBRA ZABAWA z elementami siatkarskimi , bowiem poprowadziła ją Siatkarska Mistrzyni Europy Małgorzata Glinka. Nie zabrakło więc w tym dniu akcentów siatkarskich, ale i dynamicznej rozgrzewki poprowadzonej przez Naszą Mistrzynię.

            Dla wszystkich uczestników siatkarskiego treningu przewidziano na koniec  pamiątkowy medal oraz atrakcyjne gadżety sportowe. Na koniec zajęć dziewczęta i chłopcy mieli okazję zdobyć autograf oraz zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z jedną z najlepszych siatkarek świata

            Oczywiście po takim wielkim wysiłku i nie mniejszych emocjach, mieliśmy pizzowy posiłek, gdzie nie zabrakło napoi, owoców i słodkich rarytasów.

             Jesteśmy szczęśliwi ,że mogliśmy choć na moment ,, zatrzymać czas „ i pobyć znowu dziećmi w sportowym współzawodnictwie. Dziękujemy organizatorom za zaproszenie i czekamy na Nasze kolejne spotkanie w ramach ,,Orłów Sportu ‘’ w Barlinku.

            Z podziękowaniami dla Fajnych Wolontariuszek z klasy 3 lob J

          • Taniec wiatru z piaskiem – lekcja w Morskim Centrum Nauki

          • 19 października 2023 r. uczniowie klasy 3 LOa, 3 Tes, 3 Ti i 2 LOa wzięli udział w wycieczce edukacyjnej do Szczecina. Głównym celem wyjazdu była inna niż zwykle lekcja geografii w Morskim Centrum Nauki im. prof. Jerzego Stelmacha, nowoczesnym obiekcie edukacyjnym umożliwiającym uczniom i nauczycielom odkrywanie sekretów nauki i techniki. Warto wspomnieć, że motywem przewodnim centrum jest morze – temat pozwalający na atrakcyjną prezentację zagadnień z zakresu m.in. fizyki, matematyki, astronomii, geografii, techniki czy kultury. Podczas pobytu w centrum przekonaliśmy się, że przygotowane ekspozycje różnorodnych zjawisk na przykładach związanych z żeglugą, falami, wiatrem  pogłębiają i utrwalają naszą wiedzę.

            W Morskim Centrum Nauki mieliśmy okazje sięgnąć razem gwiazd w Planetarium, czyli drugim sercu obiektu, gdzie rozpięta na trzech kondygnacjach lewitująca kula oraz wszystkie wykorzystane technologie dostarczyły nam jako uczestnikom pokazu niezapomnianych doznań wizualnych i dźwiękowych. Cieszymy się, że odwiedziliśmy to miejsce, w którym łączy się oryginalna architektura ze światem nauki i zaawansowanymi technologiami oraz, że mieliśmy okazję w inny sposób niż na lekcji zobaczyć np. Taniec wiatru z piaskiem, czyli jak powstają wydmy czy Ładowanie się chmury – powstanie pioruna. W trakcie wycieczki zwiedziliśmy również Teatr Polski, dzięki czemu mogliśmy poznać nową teatralną przestrzeń, a dzięki uprzejmości pracowników teatru i ks. Marcina Gudełajskiego zobaczyliśmy metamorfozę jaką przeszedł główny trzon budynku. Dowiedzieliśmy się, że istniejąca Duża Scena została w całości wyremontowana, zmianie uległ obecny układ widowni, zachowane zostały jednak elementy historyczne sceny, m.in. sznurownia czy ręczna kurtyna. W ramach rozbudowy powstała zupełnie nowa część kompleksu teatralnego. Mieliśmy okazję zwiedzić: Scenę Włoską, Scenę Szekspirowską, Scenę Kameralną, Scenę im. Jana Banuchy i Klub Świętokradców Parafii Czarnego Kota Rudego. Na koniec spacerując wraz z opiekunami: p. Urszulą Piotrowicz, p. Izabelą Leszczyńską i p. Iwoną Czujko wzdłuż Odry mieliśmy okazję na terenie Łasztowni zobaczyć Pomnik Krzysztofa Jarzyny ze Szczecina – „Szefa Wszystkich Szefów”, ikony popkultury z filmu „Poranek Kojota” oraz Pomnik paprykarza szczecińskiego. Z niecierpliwością czekamy na następną wycieczkę, która zapewne będzie pełna wrażeń tak jak ta.

            Uczestnicy wycieczki

          • Mecz POLSKA-SZWECJA U16

          • Dzień dobry,

            zapraszamy wszystkie dzieci wraz z rodzinami na niezwykłe piłkarskie wydarzenie w Barlinku. Już w niedzielę o godzinie 11.00 zostanie rozegrany mecz POLSKA - SZWECJA w kategorii U16. Wejście na mecz jest całkowicie bezpłatne. Zapraszamy wszystkich do kibicowania naszym!

            Szczegóły na plakacie.

            Pozdrawiam

            Wojciech Filary

    • Kontakty

      • Zespół Szkół i Placówek Oświatowych
      • 95 7461 064
        lub +48 663 970 340
      • ul. Szosowa 2
        74-320 Barlinek
        Zachodniopomorskie, Polska
        www: zsipo.eu
        e-mail: sekretariat@zsipo.eu
        fax: 95 7461 064
        74-320 Barlinek
        Poland
    • Logowanie