• Gazetka SQLpress wita swoich czytelników

     • Po prawie półrocznej nieobecności gazetka SQLpress wraca w nowym zmienionym składzie. Pożegnaliśmy redaktorów z klas maturalnych, a ich miejsce zajęli nowi – głównie uczniowie z klasy 1LOA. Zespół redakcyjny tworzą teraz uczniowie klas:2TGi, 2LPB,2LGA i 1LOA. Nowym redaktorem naczelnym został Marcel Pature,j a jego zastępcą Oskar Matkowski i to właśnie oni odpowiadają za  obecny kształt wydania SQLpressu. W czasach pandemii postanowiliśmy wydawać gazetkę tylko w wersji elektronicznej. Wiemy, że niektórzy przyjmą to z wielkim bólem- żegnajcie niepytki;), ale także i z radością, że w końcu będą mogli poczytać swoje ulubione pisemko. Zachęcamy wszystkich do lektury i zapraszamy do współpracy z nami!!! 

      Najnowszy nr gazetki Wrzesień 2020     

      Marcel Paturej i Oskar Matkowski

     • KOMUNIKAT DYREKTORA SZKOŁY

     • K O M U N I K A T

      D Y R E K T O R A  S Z K O Ł Y

      dot. grup przebywających na nauczaniu zdalnym

      -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

      W związku z sytuacjami, w których uczniowie nie potwierdzają swojej obecności w czasie rzeczywistym (zgodnie z planem lekcji) Dyrektor ZSiPO w Barlinku informuje, że takie przypadki są jednoznaczne z nieobecnością na zajęciach, a informacja potwierdzająca obecność przesłana z opóźnieniem musi być uzasadniona.

     • „Z książką Ci do twarzy”!!!


     • Przed nami kolejny tydzień ze Świętem Bibliotek Szkolnych  promującym aktywną postawę czytelniczą i kolejna postać z serii Patron Roku 2020, czyli Leopold Tyrmand. W legendzie przetrwał Tyrmand - bikiniarz w czerwonych skarpetkach - paw na tle szarych lat 50. Naprawdę był arbitrem elegancji, człowiekiem, który uczył Polaków jazzu, i przenikliwym krytykiem komunizmu, ale przede wszystkim był nietuzinkowym pisarzem. Poznajcie zatem bliżej tego nietuzinkowego twórcę i obejrzyjcie prezentację multimedialną przygotowaną specjalnie dla was!!!

      LEOPOLD TYRMAND- prezentacja

      Nauczyciele bibliotekarze

     • Komunikat Dyrektora Szkoły - nauczanie hybrydowe

     • Na podstawie Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 sierpnia 2020 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. z 2020 r. poz. 1386) oraz decyzji Rządu w Zespole Szkół i Placówek Oświatowych im. kpt. hm. Andrzeja Romockiego "Morro" w Barlinku od dnia 19 października 2020 r. obowiązywać będzie rekomendowane nauczanie hybrydowe.

      Szczegółowe wytyczne będą przekazywane uczniom poprzez wychowawców, dziennik elektroniczny Librus, a także

      komunikaty Dyrektora ZSiPO.

       

      O ewentualnych modyfikacjach nauczania hybrydowego Dyrekcja informować będzie na bieżąco.

      Łukasz Jędrzejewski
      Dyrektor
      Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych
      im. kpt. hm. Andrzeja Romockiego "Morro"
      w Barlinku
     • Dzieło Nowego Tysiąclecia

     • W niedzielę, 11 października 2020 r. wolontariusze z Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych oraz ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. T. Kościuszki w Barlinku kwestowali przy kościele pw. Niepokalanego Serca NMP w Barlinku na rzecz Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

      Fundacja została powołana przez Konferencję Episkopatu Polski w 2000 roku jako wyraz wdzięczności dla Ojca Świętego Jana Pawła II za Jego niestrudzoną posługę duchową na rzecz Kościoła i Ojczyzny. Upamiętnienie pontyfikatu Papieża Polaka, do którego została powołana Fundacja, dokonuje się poprzez organizowanie corocznego Dnia Papieskiego. Stanowi on okazję do ponownego odczytania papieskiego nauczania. Dzień Papieski obchodzony jest każdego roku, w niedzielę poprzedzającą wybór Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Odpowiedzią na wezwanie Ojca Świętego do solidarności z ubogimi jest organizowana tego dnia publiczna zbiórka pieniędzy, w której corocznie udział bierze blisko 100 tysięcy wolontariuszy. Zebrane w ten sposób środki przeznaczone są na fundusz stypendialny Fundacji, która przyznaje stypendia uzdolnionym młodym ludziom pochodzącym z wiosek i małych miast. W ten sposób każdy może włączyć się w budowę „żywego pomnika” św. Jana Pawła II, jakim nazywani są stypendyści Fundacji.

      Opiekunowie wolontariatu: 

      Marzena Wencierska, ks. Michał Grzegorczyk

     • ZNAKOMITY START SZKOLNYCH SPORTOWCÓW

     •          Bardzo dobrze zaprezentowali się nasi szkolni lekkoatleci startujący w zawodach inaugurujących szkolny rok sportowy. Dnia 8 października na Stadionie Miejskim im. Bronisława Bagińskiego w Barlinku odbył się I Rzut Szkolnej Ligi lekkoatletycznej dla szkół ponadpodstawowych z powiatu myśliborskiego.

      Dziewczęta reprezentujące naszą placówkę zdeklasowały pozostałe rywalki gromadząc w klasyfikacji drużynowej 629 punktów, wyprzedzając drugą w klasyfikacji generalnej szkołę, aż o 176 pkt. Na szczególne wyróżnienie zasługują dziewczęta, które startowały w skoku w dal i zajęły wszystkie miejsca na podium. Dodatkowo Martyna Musiałowska pobiła kilkunastoletni rekord szkoły w tej konkurencji oddając skok na odległość 4,60cm. Tuż za nią była Zuzanna Kmet, a trzecie miejsce zajęła Nikola Danielczuk. Na dystansie czterystu metrów najlepsza była Kornelia Ladra przed Amelią Wyderską. W pchnięciu kulą bezkonkurencyjna okazała się Agnieszka Bartnicka, a trzecią lokatę wywalczyła Natalia Okraszewska. W biegu na 100m na drugiej pozycji przybiegła Magdalena Iwańska, a trzecie miejsce zajęła Martyna Poszwa. Sztafeta 4x100m to także dominacja naszych dziewcząt, które pobiegły w składzie: Poszwa Martyna, Szabunia Aleksandra, Magda Iwańska, Kalińska Wiktoria. Ponadto szkołę reprezentowały: Karolina Szczerba, Nikola Piduch, Wiktoria Bednarska, Wiktoria Podyma, Martyna Cieśniak, a opiekunem tej drużyny była pani Karolina Konieczna.

      Równie udanie zaprezentowali się nasi chłopcy, którzy wystąpili w okrojonym składzie. Z różnych przyczyn zabrakło kilku czołowych zawodników, ale to i tak nie przeszkodziło naszym chłopcom w zdecydowanym zwycięstwie drużynowym. Na dystansie 1500m najlepszy okazał się Mateusz Balawander, a tuż za nim przybiegł Bartosz Kubiak. W biegu czterystumetrowców zwycięża Dominik Pyłypońko. Na 100m drugi przybiega Michał Figiel, a trzecią lokatę zajmuje Jakub Cybulski. Sztafeta 4x100m to także zdecydowane zwycięstwo naszych panów, którzy pobiegli w składzie: Dominik Pyłypońko, Jakub Cybulski, Mateusz Sykuła, Michał Figiel. W  reprezentacji ponadto wystąpili: Arkadiusz Ulewicz, Patryk Wesołowski, Paweł Kowalek, Oskar Monasterski, Oliwer Pawłowski, Eryk Sokołowski, Artur Dżanojan, Łukasz Baryło, Marcin Golański, a opiekunem lekkoatletów był pan Jarosław Bednarek.

                                                                                                           JB

     • Roman Ingarden –patron roku 2020

     • Warunki nie bardzo sprzyjają świętowaniu Miesiąca Bibliotek Szkolnych, akcji która ma na celu zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły, w nauce i rozwijaniu zainteresować czytelniczych. Mimo to, a może właśnie na przekór temu, zachęcamy Was drodzy uczniowie do udziału w obchodach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych pod hasłem „Z książką Ci do twarzy”.

      W ramach tego święta zaplanowaliśmy w naszej szkole kilka akcji, którą jedną z nich jest wspomnienie patronów roku 2020. W tym tygodniu przybliżymy Wam postać Romana Ingardena. "Jeden z najwybitniejszych polskich filozofów (…) pozostawił po sobie imponujący dorobek: książki, artykuły, przekłady, archiwum rękopisów. Obejmowały one szeroki zakres tematyczny. Od filozofii literatury, przez estetykę, teorię poznania, po ontologię" – przypomniano w komunikacie Sejmu. 50 lat temu, 14 czerwca 1970 roku, w Krakowie zmarł Roman Ingarden (http://www.ptta.pl/pef/pdf/i/IngardenRoman.pdf), najwybitniejszy przedstawiciel fenomenologii w Polsce, badacz kwestii ontologicznych, aksjologicznych oraz estetycznych, uczeń niemieckiego myśliciela Edmunda Husserla. Dziś jednak mało kto zna teksty filozofa. Roman Ingarden pozostawił spuściznę naukową i dydaktyczną, a także zapisał się na trwałe w dziejach polskiej myśli filozoficznej. Jest autorem między innymi "Książeczki o człowieku" - http://katedra.uksw.edu.pl/dydaktyka/cwiczenia/roman_ingarden.pdf. Więcej informacji na temat filozofa w prezentacji Roman Ingarden –patron roku 2020.

      Przypominamy, że na początku listopada dla uważnych czytelników konkurs biblioteczny online o patronach roku 2020!

      Roman Ingarden - patron roku 2020.pptx

      Zapraszamy do biblioteki

      Nauczyciele bibliotekarze

     • Świętuj z nami, czyli Miesiąc Bibliotek Szkolnych !!!

     • W ramach Miesiąca Bibliotek Szkolnych zapraszamy do obejrzenia prezentacji multimedialnych poświęconych patronom roku 2020 ustanowionym  przez Sejm. Rok 2020 - rokiem św. Jana Pawła II, hetmana Stanisława Żółkiewskiego, Romana Ingardena i Leopolda Tyrmanda -  Co tydzień na stronie internetowej szkoły będziemy prezentować jedną postać oraz będzie przygotowana na parterze ekspozycja na ten temat.

      Na początku listopada dla uważnych czytelników  konkurs online o patronach roku 2020! Przewidziane atrakcyjne nagrody!!!!

      Pierwszą postacią rozpoczynającą nasz cykl będzie Jan Paweł II. Najważniejsze fakty i ciekawostki   z życia tej wyjątkowej i ważnej dla każdego Polaka osoby znajdziecie :

      PREZENTACJA Jan Paweł II

     • Europejski Dzień Języków Obcych 2020

     • W poniedziałek, 28 września, w naszej szkole obchodziliśmy Europejski Dzień Języków Obcych. Jest to międzynarodowe święto obchodzone 26 września. W ramach tego dnia w naszej szkole odbyło się wiele ciekawych wydarzeń:

      1. Dwujęzyczny konkurs angielsko-niemiecki w formie quizu pt. „Z językami zajdziesz dalej” .

      2. Ciekawy akcent językowy na każdych zajęciach języka angielskiego i niemieckiego w tym dniu, rozwiązywanie quizu językowego.

      3. Wystawa kreatywnych plakatów uczniów kl.2LGa oraz 1LOa na temat: Dlaczego warto się uczyć języków i  jaki sposób to robić?

      4. Puszczanie muzyki pochodzącej z wielu krajów na przerwach w budynku internatu.

      Organizatorami  Europejskiego Dnia Języków Obcych w naszej szkole były p.I. Szkwarek, p.M. Blezień-Lach, p.M.Janicka, a klasy 2LGA oraz 1LOA zaangażowały się w pomoc tego dnia.

      Najwyższe wyniki w konkursie angielsko-niemieckim osiągnęli:

      1 miejsce – Maria Trif, Martyna Piłat kl.2LGa

      2 miejsce – Eliza Zawadzka, Oliwia Jóźwiak kl.3LOb

      3 miejsce – Bartosz Miduch, Krystian Krawczyk kl.2TGi

      Osoby te zostaną nagrodzone dyplomami, nagrodami rzeczowymi oraz ocenami celującymi z języka angielskiego.

      Gratulujemy!

      Kornelia O.& I.Szkwarek

     • DZIEŃ PATRONA

     • 2 października 2020 roku w naszej szkole odbył się Dzień Patrona połączony wraz z Otrzęsinami klas pierwszych. Samorząd Uczniowski pod opieką p. Izabeli Leszczyńskiej przeprowadził go na trzech pierwszych godzinach lekcyjnych, podczas których uczniowie mogli wykazać się swoją wiedzą na temat: Andrzeja Rumockiego „MORRO” – naszego patrona i Powstania Warszawskiego oraz kreatywnością w przygotowanych konkurencjach. Z wykonanych plakatów SU przygotował wystawę na pierwszym piętrze w budynku szkolnym. Po podsumowaniu wszystkich punktów zdobywcami nagród zostali:

       1.miejsce zdobyła klasa - 1Te, wych. p. Agnieszka Wójciak,

       2. miejsce zdobyła klasa – 1Ti, wych. p. Andrzej Rudnicki,

       3. miejsce zdobyła klasa - 1LOa, wych. p. Izabela Szkwarek.

      Pozostałe klasy pierwsze otrzymują wyróżnienie.

      Gratulujemy!!!

      Fundatorem nagród dla wygranych klas jest Samorząd Uczniowski.

      Dziękujemy wszystkim klasą za udział, a wychowawcą oraz innym nauczycielom za zaangażowanie uczniów.

      SU

       

     • KOMUNIKAT

     • INFORMUJEMY, ŻE OD DNIA 14.09.2020 r. PODSTAWOWA STACJA KONTROLI POJAZDÓW ZMY/014/P, MIESZCZĄCA SIĘ  W WARSZTATACH SZKOLNYCH ZESPOŁU SZKÓŁ I PLACÓWEK OŚWIATOWYCH W BARLINKU, UL.SZOSOWA 2, BĘDZIE CZYNNA DŁUŻEJ W PONIEDZIAŁKI I CZWARTKI OD  GODZ.8.00 DO  18.00. ZAPRASZAMY NASZYCH KLIENTÓW DO SKORZYSTANIA Z ROZSZERZONEJ OFERTY NASZEJ SKP.

      Zapraszamy wszystkich właścicieli pojazdów samochodowych i ciągników rolniczych o dopuszczalnej masie całkowitej do 3500 kg oraz posiadaczy motocykli i motorowerów.

      Nasza SKP dysponuje nowoczesną płytą najazdową „HEKA”, która pozwala na bezpieczną kontrolę układu hamulcowego we wszystkich pojazdach z napędem „4x4” jak i pojazdów o niskim prześwicie nadwozia. Właścicieli tych pojazdów zapraszamy szczególnie w trosce o prawidłowy i bezpieczny przebieg badania.

       DIAGNOŚCI

     • Międzynarodowego Święta Bibliotek Szkolnych.

     •  

      Z KSIĄŻKĄ CI DO TWARZY!!!

      Nasza biblioteka szkolna, jak co roku, włącza się w obchody

       Międzynarodowego Święta Bibliotek Szkolnych.

       

      To październikowe święto, ustanowione przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego (ang. International Association of School Librarianship). W 1999 r., obchodzone było przez  jeden dzień, a od 2008 r. – przez cały październik. Święto ma na celu zwrócenie uwagi na ogromną rolę biblioteki w życiu szkoły oraz w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych.

      Hasło tegorocznej edycji :

       Z KSIĄŻKĄ CI DO TWARZY!!!

      W ramach obchodów MMBS zapraszamy uczniów do aktywnego, choć nieco nietypowego, bo głównie uczestnictwa online w akcjach organizowanych przez nauczycieli-bibliotekarzy i do odwiedzania biblioteki, zapoznania się z nowościami wydawniczymi oraz do korzystania ze zbiorów.

      Działania promujące bibliotekę i czytelnictwo w związku z Międzynarodowym Miesiącem Bibliotek Szkolnych:

      1. QUIZ [ostatni tydzień października]- „Ulubione książki z dzieciństwa naszych wychowawców” - uczniowie  będą mieli za zadanie odgadnąć tytuł ulubionej książki z dzieciństwa swojego wychowawcy.

      2. Konkurs fotograficzny lub plakat na temat: „Czytać można wszędzie”.

      3. Okolicznościowa gazetka na temat MMBS.

      4. Wirtualna podróż po „Niezwykłych bibliotekach”: https://culture.pl/pl/artykul/10-niezwyklych-bibliotek-w-polsce

      5. Rok 2020 - rokiem św. Jana Pawła II, hetmana Stanisława Żółkiewskiego, Romana Ingardena i Leopolda Tyrmanda - prezentacje  na stronie szkoły na temat patronów roku 2020 ustanowionych przez Sejm. Konkurs online o patronach roku 2020-listopad 2020.

      Startujemy 1 października 2020! DOŁĄCZ DO NAS! Zapraszamy do obchodów święta

      Nauczyciele bibliotekarze

     • „Z językami zajdziesz dalej”

     •  26 września obchodzony jest Europejski Dzień Języków. To międzynarodowe święto ma na celu zachęcenie Europejczyków do nauki języków obcych  oraz propagowanie zalet różnorodności językowej..

      W naszej szkole święto to obchodzić będziemy 28 września. Zapraszamy wszystkie klasy do wzięcia udziału w wyzwaniu językowym, jakim jest zaplanowany na ten dzień dwujęzyczny konkurs angielsko-niemiecki.

      Regulamin konkursu:

      I Konkurs niemiecko-angielski „Z językami zajdziesz dalej” odbędzie się:

      28 września (poniedziałek) br. o godz. 9.45

      w sali językowej I3

      II Do konkursu przystępują po 2 osoby zgłoszone wcześniej z poszczególnych klas.

      III Czas trwania konkursu przewidziany jest na ok. 45 minut.

      IV Konkurs składać się będzie z 1 części:

      • Quiz z zagadnień kulturowych, gramatycznych i leksykalnych  w języku niemieckim i angielskim (max.15 pkt za każdy test)

      V Punkty zostaną zsumowane z dwóch języków, a zwycięzcą zostaje para, która otrzyma łącznie największą ilość punktów (max.30pkt).

      VI Uczestnicy, którzy zdobędą trzy pierwsze miejsca otrzymają oceny celujące, dyplomy za udziału w konkursie oraz nagrody niespodzianki.

      VII Uczestnicy, którzy znajdą się w pierwszej dziesiątce otrzymają oceny bardzo dobre z aktywności.

      Zgłoszenia po 2 uczniów z klasy prosimy kierować do dnia 25 września (piątek)  do p.Izabeli Szkwarek lub p. Małgorzaty Blezień-Lach.

      Uczestników konkursu prosimy o zabranie ze sobą telefonu lub tabletu/laptopa z dostępem do Internetu.

                                                                                 I.Szkwarek, M. Blezień-Lach

     • GIEŁDA PODRĘCZNIKÓW SZKOLNYCH

     • Informujemy, że od 08.09.2020 do 10.09.2020 na szkolnym korytarzu na I piętrze będzie miała miejsce giełda podręczników szkolnych.

      Na wyznaczonych stanowiskach osoby zainteresowane będą mogły sprzedać (forma samodzielnej odsprzedaży), wymienić  bądź kupić książki.

       

      ZACHOWAJ ZASADY BEZPIECZEŃSTWA, m.in.: załóż maskę i rękawiczki.

                                                                                                 

       Serdecznie zapraszamy!!!

     • Narodowe Czytanie 2020

     • Wspólne czytanie „Balladyny” Juliusza Słowackiego odbędzie się w całej Polsce w sobotę 5 września 2020 roku. Nasza szkoła również po raz kolejny zgłosiła swój udział w tej akcji i 7 września wykorzystując różne formy przeczytajmy lekturę dziewiątej odsłony Narodowego Czytania.

      Wierzę, że w tym szczególnym dla nas wszystkich czasie, kiedy razem pokonujemy epidemię, wspólna lektura klasyki polskiej literatury jeszcze silniej nas zjednoczy, przynosząc wiele czytelniczej satysfakcji i ponownie łącząc w przekonaniu o doniosłości dzieł naszych największych pisarzy […] Bardzo zależy mi na tym, aby tegoroczne Narodowe Czytanie było realizowane w jak najbezpieczniejszej formie i z zachowaniem wszelkich środków ostrożności[...] również z wykorzystaniem tradycyjnych, a zwłaszcza nowoczesnych narzędzi komunikacji – napisał Prezydent RP Andrzej Duda w liście zachęcającym do współtworzenia akcji.W ramach przypomnienia: Balladyna Juliusza Słowackiego to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

      Źródło:

      https://www.prezydent.pl/kancelaria/narodowe-czytanie/narodowe-czytanie-2020/

       

      Zapraszamy do obejrzenia prezentacji i udziału w akcji.

      Nauczyciele bibliotekarze

       

      Juliusz Słowacki - Balladyna

      Narodowe Czytanie 2020 - Prezentacja