• Podróże kształcą, czyli berlińskie ABC

     •             Dwudziestego grudnia, kiedy przygotowania do świąt ruszyły pełną parą, a w wielu domach

      trwało lepienie uszek i pierogów, uczniowie klas I LO B, I LO M, II LO B i I TH/S wraz z

      wychowawczyniami udali się na wycieczkę do Berlina. O godzinie 7.30 wyruszyliśmy sprzed

      warsztatów szkolnych, aby około 11.00 dotrzeć na Wyspę Muzeów. W drodze trochę padało, ale

      Berlin przywitał nas dobrą pogodą.           

      Aby edukacyjny cel wyjazdu został zrealizowany, na początku udaliśmy się do Neues

      Museum. Kierownikiem wycieczki a zarazem naszym przewodnikiem i tłumaczem była pani

      Małgorzata Blezień-Lach, która przed wejściem do muzeum krótko omówiła jego zasoby.

      Stanowią je głównie eksponaty sztuki staroegipskiej, a do MUST HAVE zbiorów tej placówki, które koniecznie trzeba zobaczyć, należą 3 dzieła. Wśród nich jest niezwykłe, hipnotyzujące popiersie Nefretete datowane na 1345  p. n. e. Niektórzy specjalnie przyjeżdżają do Berlina i kupują bilet tylko po to, by jakiś czas móc kontemplować jego piękno. Oprócz tego na uwagę zasługują Berliner Grȕner Kopf, czyli niewielka rzeźba męskiej głowy wykonana z piaskowca o zielonej barwie i datowana na 400 r. p. n. e. oraz Berliner Goldhut, czyli wykonany z cienkiej blachy złota instrument, przypominający swoim kształtem wysoki kapelusz, który pełnił prawdopodobnie także funkcję kalendarza a datowany jest na 1000-800 r. p. n. e.  Bardzo cenna jest także kolekcja papirusów, najstarsza i największa w Niemczech. Spacerując po trzech kondygnacjach gmachu muzeum, mogliśmy podziwiać jego wspaniałą architekturę łączącą tradycję z nowoczesnością. To zadziwiające, że rozmaite wytwory ludzkiej działalności przetrwały tak wiele tysiącleci, choć po autorach tych dzieł ślad dawno zaginął.

                  Po spotkaniu ze sztuką udaliśmy się na spacer ulicami Berlina. W jego trakcie zobaczyliśmy ważne dla miasta obiekty, takie jak wieżę telewizyjną, Katedrę Berlińską (Berliner Dom), Czerwony Ratusz. Przechodziliśmy także obok będącej w remoncie polskiej ambasady i dotarliśmy do Bramy Brandenburskiej, obowiązkowego punktu na trasie zwiedzania stolicy Niemiec. Przy tym symbolu zjednoczenia, wolności i zwycięstwa zrobiliśmy grupowe zdjęcia, a następnie udaliśmy się do miejsca upamiętniającego Holokaust. Pomnik Pomordowanych Żydów Europy wywołał w nas różne emocje i spostrzeżenia. Niewątpliwie interesująca jest jego symbolika – na powierzchni 19 tys. m2 znajduje się 2711 betonowych grobów-steli różnej wysokości, po jednej na każdą stronę Talmudu. Na końcu spaceru udaliśmy się pod budynek Reichstagu, będącego siedzibą   niemieckiego parlamentu, który z uwagi na zagrożenie terrorystyczne można zwiedzać po wcześniejszej rejestracji online i szczegółowej procedurze kontroli.

                  Długi marsz spowodował, że część osób następnego dnia narzekała na zakwasy, a w dzień wycieczki marzyła o autokarze. Pan kierowca zawiózł nas na Alexanderplatz, gdzie mogliśmy się posilić i poczuć klimat świąteczny. Oświetlone budki jarmarku bożonarodzeniowego  z rozmaitymi produktami i ozdobami sprawiły, że z utęsknieniem myśleliśmy o ciepłej rodzinnej atmosferze tego cudownego czasu. W drodze powrotnej z okien autokaru mogliśmy jednak zauważyć, że cały Berlin nie urzeka świątecznym wystrojem, prawdopodobnie ze względu na oszczędności, których konieczność odczuwa tak wielu z nas. I tak około 21.30 zmęczeni, ale zadowoleni, że wszystko przebiegło zgodnie z planem, wróciliśmy do naszego Barlinka. I choć Berlinchen to nie to samo co stolica Niemiec, to jednak wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej...


      Opiekunowie wyprawy

     • Wycieczka do Szczecina

     • 14 i 15 grudnia uczniowie Naszej szkoły, klasy I Lob, I Ti, I Bps, II Loa, II Te/s,

       II Ti-  pod opieką Pani M. Janickiej, Pani U. Piotrowicz i Panem J. Bednarkiem. I Tem, III Lob - wraz z opiekunami: Panią D. Bindugą– Wieczorek, Panią E. Wawrzyniak i Panem A. Śmigrockim.  pojechali na wycieczkę dydaktyczno- integracyjną do Szczecina.

      Uczniowie podczas wyjazdu odwiedzili  Fundację Eureka, w której sami doświadczyć mogli, jak działa fizyka na nasze codzienne życie. Po prezentacji wynalazków przez przewodnika,  sami mieli okazję skorzystać ze sprzętu. Następnie przewodnik przedstawił im krótki wykład na temat możliwości światła.

      Drugą atrakcją dnia były Podziemne Trasy, pod głównym dworcem w Szczecinie, gdzie uczniowie mogli na własnej skórze poczuć jak to jest przebywać w największym bunkrze w Polsce. W podziemiach zorganizowane są różne wystawy. Mieli okazję zwiedzić jedną z nich, dotyczyła czasów PRL- u. Dzięki tej wystawie mogli się poczuć jak ich rodzice w młodości.

      Ostatnią częścią wycieczki była galeria Galaxy w której uczniowie mieli 2 godziny na odpoczynek po naukowych wrażeniach.

       

      Weronika Drobotko uczennica klasy III Lob

     • ETAP SZKOLNY KONKURSU „POZNAJ SWOJE PRAWA W PRACY”

     • 12. grudnia 2022 r. odbył się etap szkolny konkursu „Poznaj swoje prawa
      w pracy”.
       Organizatorem konkursu jest Państwowa Inspekcja Pracy (Główny Inspektorat Pracy i okręgowe inspektoraty pracy). Konkurs realizowany pod honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej.

      Konkurs odbywa się w ramach programu edukacyjnego pn. „Kultura bezpieczeństwa”.

      Celem konkursu jest popularyzowanie wśród uczniów szkół ponadpodstawowych wiedzy dotyczącej przepisów prawnej ochrony pracy, bezpieczeństwa i higieny pracy oraz legalności zatrudnienia i innej pracy zarobkowej.

      Do konkursu przystąpiło 25 uczniów z klas 1.Ti, 1.Ths, 1.Tem, 2.Ths, 4.Tms i 4.TPe. Przebrnęli przez bazę 400 pytań uzyskując średnio 56% poprawnych odpowiedzi.

      W wyniku rywalizacji do etapu regionalnego zakwalifikowały się Alicja Kubrak i Martyna Tarlecka kl. 4TPe.

      Tuż, tuż, różnicą jednego punktu na trzecim miejscu uplasowali się Marina Zduńczyk z kl. 4.TPe, Filip Karpiński i Michał Hawryluk z kl. 4.Tms.

      Dziękujemy wszystkim uczestnikom za zaangażowanie, a zwycięzcom gratulujemy i życzymy wygranej w Państwowej Inspekcji Pracy w Szczecinie.

      Szkolny Zespół Konkursowy

      Koordynator programu „Kultura bezpieczeństwa”

     • WEEKEND CUDÓW „SZLACHETNEJ PACZKI” z udziałem ZSIPO w Barlinku

     • Zespół Szkół i Placówek Oświatowych w Barlinku w tym roku po raz pierwszy przyłączył się do ogólnopolskiej akcji „SZLACHETNA PACZKA”. Celem naszym było zgodnie z zasadami akcji przygotowanie paczki świątecznej i zabezpieczenie trzech kluczowych naszego podopiecznego, 84 letniego mieszkańca Barlinka.Do zbiórki darów czynnie włączyli się dyrekcja szkoły, nauczyciele, uczniowie i rodzice. W pomoc finansowo włączali się też ludzie wielkiego serca, zupełnie nie związani z naszą placówką. Do 09.12.2022 r. do szkoły przynoszone były żywność długoterminowa, środki czystości, nad czym czuwali Pani Adrianna Borowska, Pani Monika Jagiełło-Trif i Pan Krzysztof Komorowski.

      W Mikołajki zorganizowana została przez p. Annę Gaładyk i uczniów wolontariuszy sprzedaż ciast, z których dochód przeznaczono na zakup potrzebnych rzeczy. Podczas zebrań z rodzicami przeprowadzona została zbiórka pieniędzy jak również w dniach 7 i 8 grudnia wszystkie klasy Liceum Ogólnokształcącego, Technikum i Branżowej Szkoły I Stopnia przekazywały zebrane przez siebie pieniądze. Zebrane w ww. sposoby środki, przeznaczone zostały na zakup nowego, niezbędnego sprzętu AGD, w tym miksera do ciast, nowej lodówki oraz odzieży i obuwia na zimową pogodę. Natomiast kwesta przeprowadzona przez Panią Urszulę Piotrowicz wśród nauczycieli i pracowników szkoły umożliwiła dodatkowy zakup, w postaci wymarzonego nowego roweru dla naszego seniora.

      Wszystkie zebrane do 9.12.2022 r. dary zostały pięknie spakowane 13 kartonów, oklejone papierem prezentowym i przewiezione do magazynu w OPS Barlinek, skąd poprzez wolontariuszy Szlachetnej Paczki, trafiły bezpośrednio do naszego podopiecznego. Dzięki udanej koordynacji transportu, lodówka i rower prosto ze sklepu dojechały do naszego seniora dokładnie w tym samym czasie co wolontariusze szlachetnej Paczki.

      Mimo iż nie znamy prawdziwej tożsamości Pana Wiktora, cały szkolny zespół ambasadorów i wolontariuszy jest wdzięczny za ofiarność i hojność rodzin naszych uczniów i pracowników szkoły, dziękujemy za wszystkie nam przekazane dary serca, którymi mogliśmy się podzielić z naszym seniorem.


      Zespół Szlachetnej Paczki w ZSIPO

     • Konkursy polonistyczne

     • „Granice mojego języka oznaczają granice mojego świata” - stwierdził sto lat temu austriacki filozof Ludwig Wittgenstein. Jednak dziś w dobie krótkich wiadomości tekstowych i postępującej wulgaryzacji języka trudno przekonać uczniów do dbania o kulturę wypowiedzi i wzbogacanie zasobu leksykalnego. Kiedy najbardziej liczy się wygląd zewnętrzny i to co na głowie jest ważniejsze od tego co w głowie i w sercu, wiele osób nie przywiązuje wagi do poprawności językowej. Można by jeszcze długo tak narzekać, ale na szczęście w gronie uczniów naszej szkoły znaleźli się tacy, którzy postanowili sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności w zakresie poprawnej polszczyzny. Ogólnopolskie konkursy polonistyczne odbyły się 12. i 13. grudnia i dotyczyły pułapek ortograficznych oraz fleksyjnych, frazeologicznych i składniowych. Jak wypadli śmiałkowie z klas I Tm/s, I LO m i 2 LO b, przekonamy się za kilka tygodni po przesłaniu wyników. Na razie pozostaje trzymać za nich kciuki i ufać, że w przyszłym roku grono to się powiększy.

       

      Justyna Stawicka

     • OLIMPIADA ZNAJOMOŚCI AFRYKI

     • Afryka jest jak wielki magnes, przyciąga i fascynuje. Ten niezwykły kontynent jednych przeraża lub rozczarowuje, dla innych staje się miłością życia. Jednak, żeby poznać afrykańską egzotykę kontrastów trzeba czytać, oglądać filmy przyrodnicze i podróżnicze, a także analizować mapę. Może w przyszłości wybrać się samemu w podróż po tym Czarnym Lądzie?

      Taki bodziec do „podróżowania” dał uczniom udział w XXI Olimpiadzie Znajomości Afryki, która odbyła się na  I etapie w szkole 5 grudnia o godz. 11:00.

      Oto jej uczestnicy - 11 uczniów:

      • Sześć uczennic z klasy 3 Liceum Ogólnokształcącego: Julia Janiak, Adrianna Łubkowska, Aleksandra Olejnik, Kornelia Ożóg, Zuzanna Słowiejko, Oliwia Tumielewicz,
      • Pięciu uczniów z klasy 2 Technikum: Oliwia Judek, Wiktoria Judek, Artur Wójcik, Wojciech Wąsiak, Antoni Weselski.

      W czasie olimpiady młodzież mierzyła się z bardzo trudnymi pytaniami według podanych zagadnień:           

       1) Rola chrześcijaństwa w tworzeniu tożsamości afrykańskiej.

      2) Fundamenty Afryki; jedność i różnorodność; przemiany ideowe.

      3) Kształtowanie się narodów Afryki; ich wkład w historię; współistnienie i konflikty wewnątrz państwowe.

      4) Wielokulturowość w dziejach Afryki; współistnienie religii i wyznań; znaczenie kościoła katolickiego – wkład polskich misjonarzy.

      5) Współczesne doktryny polityczne, ideologie i partie polityczne w Afryce.

      6)  Nierówności społeczne i ekonomiczne na kontynencie afrykańskim.

      Mimo tak wysokiego poziomu pytań, czworo uczniów uzyskało odpowiedni próg procentowy i dostało się do II etapu - olimpiady okręgowej w Szczecinie. Oto uczniowie z najlepszymi wynikami:

      1. Kornelia Ożóg z kl.3LOa
      2. Adrianna Łubkowska z kl.3LOa
      3. Wojciech Wąsiak z kl.2Th/m
      4. Oliwia Judek z kl.2Te/s

      Wszystkim uczestnikom olimpiady dziękujemy za udział oraz GRATULUJEMY!

      Laureatom życzymy POWODZENIA na II etapie olimpiady w Szczecinie.

      Nauczyciele geografii

     • UWAGA: KONKURS!

     • 12 grudnia br. obędzie się na piątej godzinie lekcyjnej na warsztatach szkolnych konkurs wiedzy o prawie pracy i BHP pn. POZNAJ SWOJE PRAWA W PRACY. Zakres tematyczny konkursu: przepisy prawnej ochrony pracy, w tym przepisy dotyczące bhp, legalności zatrudnienia i innej pracy zarobkowej, ze szczególnym uwzględnieniem praw i obowiązków stron stosunku pracy.

      Wszystkich chętnych serdecznie zapraszamy.

      Organizatorzy konkursu

     • Fantastyczne święta z fantastyką w szkolnej bibliotece!

     • Otwórz drzwi do szkolnej biblioteki , by przeżyć fantastyczne święta z fantastyką. Wszyscy wiemy, że grudzień to miesiąc inny niż wszystkie – pachnący pierniczkami i cynamonem, rozgrzewający herbatą z pomarańczą i anyżowymi gwiazdkami, pełen nadziei, połyskujących światełek, skrzącego się śniegu, trzaskającego ognia i… czarów. To właśnie one sprawiają, że tak uwielbiamy świąteczny czas. Mimo że ich nie widzimy, czujemy je wokół nas. I niezależnie od tego, czy prezenty przynosi nam święty Mikołaj, czy Gwiazdor, święta muszą być obowiązkowo okraszone szczyptą magii. Gdzie zatem jej szukać? Na pewno odnajdziemy ją w literaturze fantastycznej dostępnej na  bibliotecznych półkach. Zapraszamy!!!

     • Wolontariusze z Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych w Barlinku podczas „Mikołajek dla dzieci z różnych stron świata”.

     • Wolontariusze z Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych  04 grudnia na Rynku Miejskim włączyli się do zorganizowanych przez Lions Club Barlinek ,,Mikołajek dla dzieci z różnych stron świata”. Bawiliśmy się  z maluchami w rytm świątecznych przebojów, pomagaliśmy w malowaniu buziek oraz wraz z dziećmi  i ich rodzicami wykonywaliśmy świąteczne bombki  na choinkę. Pomagaliśmy również w sprzedaży  przepięknych stroików własnoręcznie zrobionych przez mieszkańców Barlinka sprawiając jednocześnie ,że ten wyjątkowy dla wszystkich dzień był magiczny poprzez wspólna zabawę, wizytę Mikołajów i  charytatywny cel jakim było zebranie pieniędzy na renowację placu zabaw przy ul. Strzeleckiej. Dziękujemy  pięknie za Wasza obecność.

      W dniu wolontariusza 05.12. chcemy również złożyć wszystkim zaangażowanym ,, w pomaganie  innym” dużo wewnętrznej radości  i satysfakcji z niesienia  pomocy i tylko magicznych świątecznych chwil  w Waszym życiu.

       Dla rozważających , czy warto zostać wolontariuszem link do ciekawej strony  udostępnionej za Hello Finance. Miłej lektury( https://hellofinance.pl/studia/wolontariat-na-studiach).

     • Światowy Dzień AIDS

     • Z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) od 1988 roku dzień 1 grudnia jest uroczyście obchodzony jako Światowy Dzień AIDS.

      Głównym jego celem jest zwrócenie uwagi na problem zakażeń HIV / AIDS oraz solidaryzowanie się z ludźmi dotkniętymi chorobą. W tym dniu na całym świecie odbywają się spotkania, wykłady oraz kampanie poświęcone chorobie oraz osobom zmagającym się  z nią.

      Nieodłącznym elementem obchodów Światowego Dnia AIDS jest Czerwona Kokardka – symbol solidarności z osobami zakażonymi HIV, chorymi na AIDS i ich bliskimi.

      W ramach obchodów Światowego Dnia AIDS w powiecie myśliborskim w dniu 01.12.2022r. w Zespole Szkół im. Noblistów Polskich w Myśliborzu odbył się finał powiatowego Konkursu Wiedzy o HIV/AIDS - Wiedza ratuje życie pt. „ Czy wiesz,że?” Naszą szkołę reprezentowały uczennice, które zwyciężyły w etapie szkolnym konkursu: Natalia Jędrzejewska 1Loa, Natalia Wieczorek 1Lob, Hanna Wiśniak 1Lob.  W tym roku szczęście nam nie dopisało i konkurencja była lepsza. W szkole z okazji Światowego Dnia AIDS młodzież klasy 2Loa przygotowała wystawę plakatów na I piętrze oraz symboliczne czerwone wstążeczki.

      Dziękujemy!!!

     • Wydarzenia geograficzne

     •  Ciekawe wydarzenia geograficzne w Barlinku – Warto wziąć udział!

      • Spotkanie - Co Barlinek zawdzięcza lodowcowi?

      BOK – Centrum Informacji Turystycznej oraz Muzeum Regionalne w Barlinku, zapraszają na spotkanie Barlineckiego Klubu Globtrotera. 23 listopada (środa) godz. 17.00, miejsce: Muzeum Regionalne, ul. Niepodległości 17. Wstęp wolny.

      • Festiwal Podróżniczy Włóczykijki w dniach 25 i 26.11(piątek i sobota)                          w Barlineckim Ośrodku Kultury w Barlinku, ul. Podwale 9. Wstęp wolny.

      ZAPRASZAMY!

      Nauczyciele geografii

     • Dzień życzliwości w Naszej szkole

     • Dzień Życzliwości (ang. World Hello Day) narodził się w Stanach Zjednoczonych. Autorami tego pomysłu byli bracia: Brian i Michael McCormackowie. Miał to być protest przeciwko wojnie pomiędzy Izraelem a Egiptem, która wybuchła jesienią 1973 r. Dzień Życzliwości miał przypominać ludziom o tym, jak ważne jest pokojowe rozwiązywanie sporów, a także pozytywne nastawienie do świata i innych ludzi.

      Tradycyjnie i Nasza szkoła 21 listopada zaakcentowała ten dzień . Były nalepki - emotionki  oraz specjalne gazetki poświęcone ważnemu przesłaniu tego dnia :,, co można komuś dać , a to nic nie kosztuje”, czyli  uprzejmości i życzliwości w relacjach międzyludzkich.

     • Plebiscyt Branżowy ORŁY MOTORYZACJI.

     • W październiku 2022 roku Stacja Kontroli Pojazdów ZMY/014/P przy Zespole Szkół i Placówek Oświatowych im. kpt. hm. Andrzeja Romockiego MORRO w Barlinku otrzymała wyróżnienie w plebiscycie branżowym ORŁY MOTORYZACJI.

      Orły Motoryzacji to prestiżowa nagroda, którą mogą się poszczycić najlepsze firmy.
      W tym konkursie kapitułą oceniającą są klienci. Nagroda przyznawana jest na podstawie ich ocen. Co za tym idzie, ich werdykt jest najlepszym potwierdzeniem profesjonalizmu  wykonywanych usług.

      Aby otrzymać status Laureata trzeba spełnić podstawowe kryterium, które dokonuje się za pomocą algorytmu komputerowego. Algorytm przeszukuje wirtualną sieć w znalezieniu ocen, jakie firmy uzyskały od swoich klientów. Najwięcej może się ich znaleźć w serwisach typu: Groupon, Panorama Firm, Google Maps czy Facebook. Ze zgromadzonych w ten sposób ocen, wyciągana jest średnia. Maksymalną notą do osiągnięcia w plebiscycie Orły Motoryzacji jest dziesiątka, ale tylko te firmy, którym uda się przekroczyć pułap 8 punktów, zostają zwycięzcami w plebiscycie. Nasza stacja zdobyła 8,5 pkt.

      Warto zwrócić uwagę, że jest to efekt ciężkiej, systematycznej pracy trzech diagnostów –  nauczycieli, uczniów i kierownictwa, co dostrzegają klienci, wypowiadający się pozytywnie na temat usług naszej stacji.

      Z tego miejsca dziękuję klientom za docenienie naszej pracy i podzielenie się opinią o nas w internecie.

      Kierownik Szkolenia Praktycznego
      mgr Mirosław Żuk

  • Kontakty

   • Zespół Szkół i Placówek Oświatowych
   • 95 7461 064 lub +48 663 970 340
   • ul. Szosowa 2 74-320 Barlinek Zachodniopomorskie, Polska www: zsipo.eu e-mail: sekretariat@zsipo.eu fax: 95 7461 064 74-320 Barlinek Poland
  • Logowanie