• WOLONTARIUSZE ZACZYNAJĄ DZIAŁAĆ

     • 4 października 2021 roku odbyło się pierwsze spotkanie Szkolnego Koła Wolontariatu. Opiekę nad wolontariuszami sprawują: Marzenna Wencierska oraz ksiądz Piotr Łosiewski. Wolontariusze w roku szkolnym 2021/2022:

       

      1. LO a: Katarzyna Długaszek, Wiktoria Leszczyńska

      1. LO b: Antonina Gągało, Martyna Zima, Oliwia Wyderska, Hanna Kumor-Górska, Oliwia Nowak, Emilia Skóra, Oliwia Bunda, Julia Owczarzak, Kinga Wereśniak, Jagoda Warych, Aleksandra Rogoda, Oliwia Sobczak

      1. BSk: Aleksandra Łoś

      2. TH: Wiktoria Kalińska, Andżelika Wierzbicka,

      2. LO b: Julia Kawalec, Sara Tomczyk, Wiktoria Wyszyńska, Klaudia Lis

      2. TI: Kacper Kudrewicz

      3. LO b: Aleksandra Okraszewska, Joanna Kaczmarek, Martyna Oleszkiewicz, Maja Plenzner, Mateusz Dobaczewski, Maja Czerwińska, Julia Siwiec, Nikola Pawłowska

      3. TPH: Aleksandra Węgiel

      Uczennica do kontaktu w sprawie wolontariatu: Wiktoria Kalińska z kl. 2. TH.

      Zadania na ten rok szkolny: pomoc w organizacji uroczystości związanej z 75-leciem szkoły, zbiórka pieniędzy na rzecz Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, odwiedzanie chorych w Zakładzie Pielęgnacyjno-Opiekuńczym przy Szpitalu w Barlinku, zbiórka zniczy i opieka nad grobami zmarłych nauczycieli i pracowników szkoły, włączenie się do akcji „Szlachetna Paczka”, zbiórka karmy i wyjazd do schroniska „Azorek” w Gorzowie, kiermasz świąteczny, w okresie ewentualnej pracy zdalnej – pomoc kolegom w obowiązkach szkolnych i in.

      Wolontariuszem może zostać każdy, kto pragnie służyć innym. Jeśli masz taką potrzebę, masz chęć do działania, chcesz być przykładem dla innych – czekamy właśnie na Ciebie!

      M. Wencierska, ks. P. Łosiewski, opiekunowie SKW

     • MISTRZOSTWA POWIATU MYSLIBORSKIEGO W SZTAFETOWYCH BIEGACH PRZEŁAJOWYCH

     •  

      Po prawie rocznej przerwie spowodowanej sytuacją epidemiologiczną została wznowiona rywalizacja szkół powiatu myśliborskiego. W dniu 12.10.2021 w Różańsku odbyły się Mistrzostwa Powiatu Myśliborskiego w Przełajowych Biegach Sztafetowych szkół ponadpodstawowych dziewcząt i chłopców. Pierwsze na starcie stanęły dziewczęta , które do przebiegnięcia miały dystans 6x800 m. Już po pierwszej zmianie odskoczyły rywalkom i ten dystans utrzymał się do końca biegu, zapewniając naszej drużynie pierwsze miejsce. W skład  reprezentacji weszły:  Martyna Tylkowska, Maja Gulczyńska, Martyna Musiałowska, Oliwia Tumielewicz, Amelia Wyderska, Wiktoria Kalińska, zawodniczki rezerwowe: Daria Mularczyk i Magdalena Iwańska. Opiekunem drużyny była  Pani Karolina Konieczna.

      Jako drudzy do rywalizacji przystąpi chłopcy. Dystans dla zawodników wynosił 6x1000 m. Chłopcy mimo zaciętej rywalizacji do samego końca uplasowali się na drugiej pozycji przegrywając z drużyną z Myśliborza. W skład drużyny weszli: Patryk Gil, Piotr Król , Nadolski Ksavier, Zduńczyk Milan, Puk Seweryn, Szymaniak  Szymon oraz na rezerwie Stawicki Daniel. Opiekunem drużyny był Pan Grzegorz Zieliński. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział i zaangażowanie, życząc kolejnych sportowych sukcesów.  

     • „Z językami zajdziesz dalej” - wyniki konkursu

     •  

      1 października w ramach Europejskiego Dnia Języków uczniowie poszczególnych klas wzięli udział w wyzwaniu językowym czyli dwujęzycznym konkursie angielsko-niemieckim w formie quizu online. Najwyższe wyniki uzyskali:

       

      1.m-ce ex aequo  Oliwia Augustyniak,  Oliwia Rębacz kl.1 LOa

                                    oraz Sandra Górska i Marcin Łentek kl.4 Ti

      2.m-ce  Zuzanna Słowiejko i Hubert Kaczmarek kl.2 LOa

      3.m-ce Maja Plenzner i Martyna Oleszkiewicz kl.3 LG a

      Uczestnicy, którzy zdobyli trzy pierwsze miejsca otrzymują oceny celujące, dyplomy za udziału w konkursie oraz nagrody niespodzianki. Pozostali uczestnicy, otrzymują oceny bardzo dobre z aktywności.

                                                                                 I. Szkwarek, M. Blezień-Lach

     • „W trosce o zdrowie dziecka i twoje” Płodowy Zespół Alkoholowy (FAS)

     • Młodzież klas pierwszych w dniach 04.10. – 05.10.2021 uczestniczyła w warsztatach z panią Agnieszką Jager  pedagogiem- terapeutą, diagnostą FAS, która przybliżyła trudny temat FAS (Fetal Alcohol Syndrome), który jest zespołem umysłowych i fizycznych zaburzeń, przejawiających się jako opóźnienie umysłowe, dysfunkcja mózgu, anomalia rozwojowe, zaburzenia w uczeniu się i zaburzenia psychologiczne. Efekty mogą być różne – od obniżenia ilorazu inteligencji, zaburzeń uwagi, aż do wad serca, dysfunkcji mózgu i śmierci włącznie. Uzupełnieniem informacji  był film ,,Wieczne dziecko", opowiadający o dzieciach, które późno lub nigdy nie dorosną, bo mają wady wrodzone, zarówno somatyczne (dotyczące ciała), jak i neurologiczne (układu nerwowego, głównie mózgu). Młodzież miała możliwość aktywnego udziału w  zajęciach i chętnie uczestniczyła w dyskusji.

      Pełnoobjawowy FAS spełnia 4 kryteria diagnostyczne:

      • opóźniony wzrost zarówno przed, jak i po urodzeniu;
      • uszkodzenie mózgu, którego skutkiem są zaburzenia neurologiczne, opóźniony rozwój, niedorozwój umysłowy, zaburzenia zachowania, trudności w uczeniu się. nadpobudliwość;
      • charakterystyczne rysy twarzy: małe oczodoły, krótki nos, płaska twarzoczaszka, wąska górna warga, mała szczęka, brak rynienki podnosowej;
      • potwierdzone wywiadem spożywanie alkoholu przez matkę w czasie ciąży.

      Więcej: https://zdrowie.radiozet.pl/Ciaza-i-dziecko/Zdrowie-dziecka/Alkoholowy-zespol-plodowy-FAS-co-to-za-choroba-i-czy-mozna-jej-uniknac?gclid=EAIaIQobChMI_uLUwOSy8wIVmOR3Ch1qCAgvEAAYASAAEgLNVPD_BwE

      I.Czujko

     • Informacja dla osób zamierzających przystąpić do egzaminu maturalnego w 2022 roku

     • Okręgowa Komisja Egzaminacyjna przedstawia w tabeli poniżej informacje dla osób zamierzających przystąpić do egzaminu maturalnego w 2022 r. dotyczące składania deklaracji. Poniższa tabela wraz innymi ważnymi informacjami dotyczącymi egzaminu maturalnego w 2022 r. znajduje się w Informacji o sposobie organizacji i przeprowadzania egzaminu maturalnego w „Formule 2022” obowiązującej w roku szkolnym 2021/2022.

      TABELA Matura 2022

     • „Z językami zajdziesz dalej”

     • 26 września obchodzony jest Europejski Dzień Języków. To międzynarodowe święto ma na celu zachęcenie   Europejczyków do nauki  języków obcych oraz propagowanie zalet różnorodności językowej..

      W naszej szkole święto to obchodzić będziemy 01 października. Zapraszamy wszystkie klasy do wzięcia udziału w wyzwaniu językowym, jakim jest zaplanowany na ten dzień dwujęzyczny konkurs angielsko-niemiecki.

      Regulamin konkursu:

      I. Konkurs niemiecko-angielski „Z językami zajdziesz dalej” odbędzie się:

       

      01 października (piątek) br. o godz. 8.50

      w sali językowej I3

       

      II. Do konkursu przystępują po 2 osoby zgłoszone wcześniej z poszczególnych klas.

      III. Czas trwania konkursu przewidziany jest na ok. 45 minut.

      IV. Konkurs składać się będzie z 1 części:

       

      • Quiz z zagadnień kulturowych, gramatycznych i leksykalnych  w języku niemieckim i angielskim (max.15 pkt za każdy test)

       

      V. Punkty zostaną zsumowane z dwóch języków, a zwycięzcą zostaje para, która otrzyma łącznie największą ilość punktów (max.30pkt).

      VI. Uczestnicy, którzy zdobędą trzy pierwsze miejsca otrzymają oceny celujące, dyplomy za udziału w konkursie oraz nagrody niespodzianki.

      VII. Uczestnicy, którzy znajdą się w pierwszej dziesiątce otrzymają oceny bardzo dobre z aktywności.

      Zgłoszenia po 2 uczniów z klasy prosimy kierować do dnia 30 września (czwartek)  do p.Izabeli Szkwarek lub p. Małgorzaty Blezień-Lach.

      Uczestników konkursu prosimy o zabranie ze sobą telefonu lub tableta/laptopa z dostępem do Internetu.

                                                                                 I. Szkwarek, M. Blezień-Lach

     • Pamiętamy o „Dniu Sybiraka”

     • Jak co roku 17 września, w 82. rocznicę rozpoczęcia masowych wywózek ludności na Syberię, na Cmentarzu Komunalnym spotkali się członkowie Związku Sybiraków w Barlinku, by złożyć wiązanki kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym rodziny, które wówczas w uwłaczających godności człowieka warunkach, wywożono na syberyjską tajgę.

      W uroczystości obchodów Światowego Dnia Sybiraka, wziął udział również burmistrz Dariusz Zieliński, sekretarz Ewa Hinc – Dziedziela, wiceprzewodnicząca RM Alicja Kowalewska oraz poczet sztandarowy z Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych w Barlinku. Naszą szkołę reprezentowały uczennice klasy 4 Tes: Emilia Kula i Aleksandra Trafalska, a w roli chorążego debiutował Kacper Kudrewicz z kl. 2 Ti.

      relacja Krak

     • Spływ kajakowy rzeką Drawą

     • W czwartek (16.09) odbył się spływ kajakowy, na który z utęsknieniem czekaliśmy. Płynęliśmy  rzeką Drawą z mostu w Prostyni do Ośrodka PTTK w Drawnie 15 kilometrową trasą. Rzeka Drawa jako jedyna nizinna rzeka w Polsce przyjmuje cechy rzeki górskiej i my to odczuliśmy. Przeszkody ze zwalonych drzew po drodze  zmusiły nas do nie lada wyczynu ale też dały dużo atrakcji. Płynąc środkowym odcinkiem rzeki przez Drawieński Park Narodowy napotykaliśmy różnorodne ptactwo w trzcinach, na wodzie i w powietrzu oraz wiele roślin sprawiających wrażenie pięknej „dzikiej” natury. Mimo niesprzyjającej pogody na niektórych odcinkach spływu to i tak każdy z nas dobrze się bawił. Cieszyliśmy się, że można było wziąć bezpośredni udział w lekcji z przyrodą. Po męczącym wiosłowaniu czekało na nas ognisko, przy którym upieczone kiełbaski smakowały wyśmienicie. W spływie brali udział uczniowie z różnych klas (31 osób), którzy stworzyli fajną atmosferę oraz pokazali ważną cechę – wspólne zaufanie w grupie. Dziękujemy młodzieży😊 Czekamy wspólnie na kolejny, tym razem czerwcowy spływ.

      U.Piotrowicz, K.Konieczna, J.Bednarek

     • Narodowe Czytanie 2021 MORALNOŚCI PANI DULSKIEJ

     • 06 września 2021 roku w szkolnej bibliotece miała miejsce inauguracja Narodowego Czytania  „Moralności pani Dulskiej”. Podczas  tegorocznej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania w   bibliotece i na lekcjach języka polskiego  wspólnie czytaliśmy Moralność pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej. To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną. Pojęcie „dulszczyzna” weszło na trwałe do języka potocznego i na przestrzeni epok było różnie interpretowane, stając się przedmiotem żywych dyskusji.  

      Warto podkreślić, że uczestnicy tej wyjątkowej akcji otrzymali do zeszytu pamiątkowy stempel pieczęci, którą Kancelaria Prezydenta  przygotowała specjalnie na tę okazję. Jesteśmy  przekonani, że wspólna lektura tej wyjątkowej książki pomoże nam  w przeanalizowaniu postawy moralnej  współczesnego społeczeństwa , zajrzeniu w głąb siebie a także przyczyni się do promocji czytelnictwa.

                                                                                            nauczyciele bibliotekarze

     • EGZAMIN MATURALNY POPRAWKOWY

     •  

      Dyrektor Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych im.kpt.hm. Andrzeja Romockiego „Morro” w Barlinku informuje, że egzamin maturalny w terminie poprawkowym, który odbędzie się 24 sierpnia br. (wtorek) o godz. 9.00 będzie przeprowadzany w salach lekcyjnych znajdujących się w budynku byłego Internatu.

      Osoby przestępujące do egzaminu zobowiązane są do przestrzegania reżimu sanitarnego.

      Obowiązuje nakaz zasłaniania nosa i ust na terenie budynku.

      Zakaz wnoszenia telefonów komórkowych na sale egzaminacyjne.

     • Poprawkowy egzamin maturalny - część pisemna

     • Dyrektor Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych im. kpt. hm. Andrzeja Romockiego „Morro” w Barlinku informuje, że zgodnie z  komunikatem Dyrektora OKE w Poznaniu o miejscu przeprowadzenia egzaminu maturalnego w terminie poprawkowym w sierpniu 2021 r., część pisemna egzaminu maturalnego w terminie poprawkowym z wszystkich przedmiotów przeprowadzana jest 24 sierpnia 2021 r. (wtorek) o godzinie 9.00 w Zespole Szkół i Placówek Oświatowych w Barlinku.

      Zdający winni stawić się w miejscu przeprowadzania egzaminu maturalnego z danego przedmiotu na godzinę przed jego rozpoczęciem.

     • INFORMACJA DLA ABSOLWENTÓW W SPRAWIE EGZAMINU MATURALNEGO W TERMINIE POPRAWKOWYM

     • OKE w Poznaniu przypomina, że w 2021 r. do egzaminu maturalnego w terminie poprawkowym może przystąpić absolwent, który:

      a. nie zdał egzaminu wyłącznie z jednego przedmiotu obowiązkowego w części pisemnej,
      b. przystąpił do wszystkich egzaminów z przedmiotów obowiązkowych w części pisemnej i żaden z  tych egzaminów nie został mu unieważniony.

       Aby przystąpić do egzaminu maturalnego w terminie poprawkowym Absolwent, w terminie do 12 lipca 2021 r. składa przewodniczącemu zespołu egzaminacyjnego (dyrektorowi szkoły) pisemne oświadczenie o zamiarze przystąpienia do egzaminu maturalnego z danego przedmiotu w terminie poprawkowym (załącznik 7_2314), zgodnie z deklaracją ostateczną.

      Absolwenci, którzy składali deklarację do Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Poznaniu oświadczenie o zamiarze przystąpienia do egzaminu maturalnego z danego przedmiotu w terminie poprawkowym (załącznik 7_2314) – zgodnie z deklaracją ostateczną – składają bezpośrednio do Dyrektora Komisji (nie później niż do 12 lipca 2021 r.).
      Egzamin w terminie poprawkowym jest nieodpłatny (nie jest liczony jako kolejne przystąpienie do egzaminu z danego przedmiotu).