• PRAKTYKI ZAWODOWE W AUSTRII w ramach programu Erasmus +

          • W wakacje rozpoczęliśmy następny etap realizacji akredytowanego projektu w sektorze Kształcenie i szkolenia zawodowe w ramach Akcji 1. programu Erasmus+. Obecny projekt realizowany jest od 01.06.2024 r. do 31.08.2025 r., a głównym realizatorem jest Stowarzyszenie WABAR

            Po trudnych wakacyjnych przygotowaniach, 22 sierpnia Sandra, Martyna, Zuzanna, Andżelika, Antoni, Antonina i Solomiia z klas II i III TH   wyjechali na ponad dwutygodniowe praktyki zawodowe do alpejskiego pensjonatu "ESKO Kotowski - Pensjonat Imbachhorn" w Fusch/Austria. Po pracowicie, ale  i przyjemnie spędzonym czasie grupa powróciła o świcie 06 września.

            Uczniowie doskonalili tam kluczowe kompetencje i umiejętności zawodowe, szlifowali swoje umiejętności komunikowania się w języku niemieckim. Poznali rynek pracy, warunki życia w Austrii, zwiększając swoją świadomość międzykulturową.

            Właścicielami pensjonatu są Polacy, którzy dzięki własnej determinacji, odwadze i pozytywnemu nastawieniu osiągnęli sukces za granicą, prowadzą rodzinny biznes, kreują swoją rzeczywistość gospodarczą i zawodową.

            Podziękowania za wsparcie uczniów należą się opiekunowi, Pani Małgorzacie Blezień-Lach oraz gospodarzom pensjonatu, Państwu Eli i Sławkowi Kotowskim.

            Obecnie, od 05 do 19 września w Pensjonacie Imbachhorn w Fusch/Austria przebywa grupa siedmiu uczennic Technikum Hotelarstwa z ZS w Drezdenku (członka Konsorcjum)

              

            Zespół Zarządzający Projektem:

            Beata Krycka, Kazimierz Siarkiewicz i Piotr Walaszczyk

          • Światowy Dzień FAS

          •  

            Światowy Dzień FAS (Alkoholowy Zespół Płodowy) obchodzony jest 9 września i rozpoczyna się punktualnie o godzinie 9:09 od 1999 roku, kiedy to w Auckland w Nowej Zelandii, o godzinie 9.09 zabrzmiały dzwonyw Kościele Metodystów. Powtarzające się dziewiątki w dacie i godzinie mają symboliczną wymowę: 9 miesięcy ciąży bez alkoholu. Kampania prowadzona na tę okoliczność ma na celu uświadomienie (nie tylko przyszłym matkom) skutków picia alkoholu w czasie ciąży, jego wpływu na rozwój płodu, a  w przyszłości – na możliwy, nieprawidłowy rozwój dziecka. Z ideą ustanowienia Światowego Dnia Alkoholowego Zespołu Płodowego wystąpiło troje rodziców: Bonnie Buxton wraz z mężem Brianem Philco z Toronto (Kanada) i Teresa Kellerman z Tucson (USA). Ich adoptowane dzieci cierpiały na niepełnosprawność spowodowaną piciem alkoholu przez matkę w trakcie ciąży. Idea ta szybko uzyskała społeczne poparcie, Inicjatorem pierwszych obchodów Światowego Dnia FAS była Bonnie Buxton, która zaproponowała wznieść w tym dniu apel do całego świata o to, by wszyscy pamiętali, jak ważne jest niespożywanie alkoholu przez kobiety  w ciąży.

            Wkrótce obchody przeniosły się także do innych krajów, dotarły do Australii, następnie do RPA, do krajów Europy, aby przekroczyć Atlantyk i dotrzeć w końcu do USA i Kanady. Wraz z upływem lat ruch rozprzestrzeniał się po całym świecie.

            W Polsce po raz pierwszy Światowy Dzień Fas odbył się w 2004 roku.

            Uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w spotkaniach z panią Agnieszką Jager – terapeutką FASD. Młodzież miała możliwość aktywnego udziału w  zajęciach i chętnie zadawała pytania oraz uczestniczyła w dyskusji. Uczniowie otrzymali  również ulotki ,, Nie piję alkoholu w ciąży”, ,, Czy wiesz, że …? Ciąża i alkohol”. Uzupełnieniem informacji był film ,, Wieczne dziecko,, opowiadający o dzieciach, które późno lub nigdy nie dorosną, bo mają wady wrodzone, zarówno somatyczne (dotyczące ciała), jak i neurologiczne (układu nerwowego, głównie mózgu).                     

             

            I.Cz.

          • Erasmus+ w ZSiPO w Barlinku

          • Pod koniec czerwca, po zakończeniu roku szkolnego grupa nauczycieli z ZSiPO w Barlinku, ZS nr 2 w Choszcznie i CEZiB w Gorzowie Wlkp.  uczestniczyło w szkoleniu job-shadowing w ramach akredytowanego projektu na rzecz mobilności osób uczących się i kadry w sektorze kształcenia i szkolenia (Akcja 1 programu Erasmus+)

            Wyjazd zorganizowany został przez Stowarzyszenie Wspierania Edukacji Zawodowej „Wabar” w Barlinku i trwało od 23 d0 28 czerwca.

            Szkolenia odbywały się w czeskim mieście Ostrawa. Nauczyciele oprócz szkolenia mieli okazję zapoznać się z organizacją pracy i procesami produkcyjnymi w firmie EBG plastics, produkującej elementy z tworzyw sztucznych dla branży motoryzacyjnej, Škoda Vagonka Inc., produkującej wagony kolejowe oraz browarze Tvarg, wyrabiającym piwo i serki. Dodatkowo poznali metody działania oczyszczalni ścieków w Ostrawie oraz sposoby pracy w jednej z ostrawskich szkół zawodowych.

            Oprócz szkoleń nauczyciele mieli okazję odwiedzić muzeum techniki, zwiedzali Ostrawę i niedaleki piękny Ołomuniec.

          • Konkurs "Moja Europa"

          • Zachęcamy uczniów szkół ponadpodstawowych do udziału w konkursie „Moja Europa” organizowanym przez Ministra Edukacji z okazji objęcia przez Polskę prezydencji w Radzie UE.

            Zadanie konkursowe polega na przygotowaniu projektu multimedialnego na jeden z sześciu zaproponowanych tematów. Laureaci konkursu wezmą udział w unijnej konferencji młodzieżowej w Lublinie, gdzie będą mieli okazję zaprezentować swoje prace. Informacje, w tym regulamin pod adresem: https://www.gov.pl/web/edukacja/moja-europa--konkurs-multimedialny

          • UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2024/2025

          • Rozpoczęcie roku roku szkolnego 2024/2025 odbędzie się 02.09.2024 r.
            o godz. 9.00 na parkingu szkolnym
            przed budynkiem głównym.
            Uczniów prosimy o ustawienie się na placu w wyznaczonych miejscach. 

          • "KRĘCI MNIE TO!" – Technik Informatyk

          • Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego przeprowadził  konkurs "KRĘCI MNIE TO!". Wzięliśmy w nim udział i udało się! Osiem osób z klasy 1 Ti/e pod opieką Pana Kamila Wawrzyniaka stworzyło filmik, dzięki któremu weźmiemy udział w obozie edukacyjno-zawodowym „Zawodowy Summer Camp”.

            Obóz odbędzie się w dniach 10-13 września 2024 r. Zdobyta podczas niego wiedza i praktyczne umiejętności pomogą uczniom w przyszłości wybrać wymarzony zawód, pokazać jak szybko i skutecznie uczyć się oraz wykorzystywać nowe technologie do celów zawodowych. Gratulujemy i życzymy powodzenia!

          • Fundacji Przyjaciele Czterech Łap

          • Przekazanie Fundacji Przyjaciele Czterech Łap środków pozyskanych z kwesty i sprzedaży ciast w ZSiPO. Organizatorzy Szkolne Koło Wolontariatu wraz z opiekunami.

          • Przemoc rówieśnicza – jak jej przeciwdziałać ?

          • Wyobraźcie sobie małą kulkę śniegu, która zaczyna się toczyć po ośnieżonym pagórku. Staje się coraz większa i większa. Podobnie jest z przemocą rówieśniczą. Brak reakcji ze strony otoczenia stanowi zachętę do kontynuowania zachowań przemocowych i powoduje poczucie bezkarności, przyzwolenia.  Zapobieganiu takich zachowań posłużyły zajęcia dla uczniów klas pierwszych z paniami Pauliną Drążyk  oraz Agatą Cropte de Chanterac  z Zespołu  Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy. Podczas spotkań z młodzieżą zostały przedstawione informacje na temat przemocy rówieśniczej w świecie realnym  i cyberprzestrzeni. Uczniowie dowiedzieli się  jak reagować na przemoc oraz poznali możliwości pomocy, z której mogą skorzystać młode osoby doświadczające przemocy ze strony rówieśników lub  będące jej świadkami.

            Zajęcia łączyły elementy wykładu z wykorzystaniem  krótkich filmów edukacyjnych :,, Historia Magdy” oraz ,, Nie bój się o tym mówić”   i dyskusji młodzieży .

            Jeśli potrzebujesz pomocy warto otwarcie prosić o pomoc rówieśników, osoby dorosłe, specjalistów.

             

            I. Czujko

          • Ogólnopolski Konkurs z Języka Angielskiego „GALILEO”

          • Dnia 07.03.2024 uczniowie LO naszej szkoły wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie z Języka Angielskiego „GALILEO”. Materiał zawarty w testach uwzględniał wymagania określone w programach nauczania zatwierdzonych przez MEiN. Dla każdego pionu klas opracowany był test konkursowy na odpowiednim poziomie – osobno dla klas I, II, III i IV LO.

            Nasi uczniowie poradzili sobie bardzo dobrze, w każdym pionie klas udział wzięło około trzystu osób w całej Polsce.

            Szczególnie gratulujemy następującym uczniom:

            - Julia Data kl. 1 LOc – otrzymała tytuł LAUREATA zajmując 7 miejce (wśród klas I)

            - Zuzanna Nazaruk kl. 2 LO m - otrzymała tytuł LAUREATA zajmując 9 miejce (wśród klas II)

            Uczniowie, którzy otrzymali wyróżnienia:

            - Gabriel Prusko

            - Mikołaj Trif

            - Ignacy Downar-Zapolski

            - Jakub Czyżewski

            Pozostali uczestnicy otrzymają dyplomy uznania.

            Wszystkim uczniom dziękujemy za chęć wzięcia udziału w konkursie i sprawdzenia swojej wiedzy. Jeszcze raz gratulujemy!

             

            Organizator szkolny: Dorota Borowska

    • Kontakty

      • Zespół Szkół i Placówek Oświatowych
      • 95 7461 064
        lub +48 663 970 340
      • ul. Szosowa 2
        74-320 Barlinek
        Zachodniopomorskie, Polska
        www: zsipo.eu
        e-mail: sekretariat@zsipo.eu
        fax: 95 7461 064
        74-320 Barlinek
        Poland
    • Logowanie