• Wolontariusze na Dniu Przedszkolaka

     • W czwartek 22 września młodzież Naszej szkoły wraz z opiekunami Panią Marzeną Wencierską oraz Panem Andrzejem Wieczorek uczestniczyła jako wolontariusze w imprezie integracyjnej Dzień Przedszkolaka zorganizowanej przez Niepubliczne Przedszkole „Bratek”. Organizatorzy  przygotowali  na ten wyjątkowy dzień wiele wspaniałych atrakcji, w których mogliśmy pomóc już od godzin  rannych idąc Szlakiem Przygody nad Jeziorem Barlineckim i przygotowując wspólnie z pracownikami Bratka zadania o tematyce jesiennej .

       

      Potem wszyscy spotkaliśmy się przy Plaży Miejskiej i po wspólnym  odśpiewaniu „Hymnu przedszkolaka” włączyliśmy się w wir tańców i zabaw muzyczno-ruchowych prowadzonych przez panią Kasię i akompaniamencie muzycznym pana Piotra. Dużą atrakcją była wata cukrowa, popcorn i kiełbaski z grilla, które na bieżąco przygotowywaliśmy dla szczęśliwych maluchów z barlineckich przedszkoli.

      Dzień Przedszkolaka dostarczył nam wszystkim naszym wielu pozytywnych wrażeń, a maluchy zintegrował przy wspólnej zabawie .Był to niezapomniany czas, pełen  emocji i dobrego humoru. Dziękujemy pięknie ,że mogliśmy poprzez naszą wolontariacką pomoc uczestniczyć  w tym szczególnym dla wielu dzieci dniu.

     • Spływ kajakowy

     • 14 września 2022 roku odbył się kolejny spływ kajakowy po rzece Drawie. Wystartowaliśmy kajakami z małej wsi-Prostyni do Drawna. Płynąc zobaczyliśmy wiele pięknych widoków i urokliwych miejsc.    W ostatnim czasie przez silne wiatry zostało powalonych wiele drzew, które stanowiły dla wszystkich spore wyzwanie. Pogoda była bardzo zadowalająca, słoneczna ale wietrzna. Całe szczęście ominął nas zapowiadany wcześniej deszcz. Grupa była zgrana, sam spływ przepłynęliśmy w zaledwie 3,5 godziny. Po ekscytującym jak i męczącym spływie nasi wspaniali opiekunowie zorganizowali ognisko, gdzie mogliśmy wysuszyć ciuchy oraz zjeść kiełbaski.

      Wszyscy świetnie się bawiliśmy i mamy nadzieję, że na kolejny spływ nie będziemy musieli długo czekać. Cieszymy się z super spędzonego czasu. Dziękujemy Pani Uli Piotrowicz, Pani Karolinie Koniecznej, Panu Jarosławowi Bednarkowi oraz Panu Andrzejowi Wieczorkowi za udany i miły spływ.

      Kornelia Ożóg, kl.3LOa

     • Pojechać do Rygi … ERASMUS+

     • Pojechać do Rygi … czyli słów kilka o tym, jak odkryć „nieznany język” – ulotne spostrzeżenia zarejesrtowane uchem i okiem belfra …

      Wszystko co dobre i piękne kiedyś się kończy. Tak również jest,  a może i było z naszym szkolnym projektem Erasmus +. Przez kilka lat, bo od roku 2019 i to po części dzięki pandemii próbowaliśmy, poznać, zrozumieć i opisać zjawisko kulturowe migracji. Współpraca nad projektem „Migracja europejska okiem dziennikarskim” „ objęła 3 szkoły: naszą, Liceum z Aten oraz  – RIGA SECONDARY SCHOLL NR.80

      Dzięki wielu spotkaniom również on-line, szkoleniom i warsztatom nasi uczniowie poznali się i przygotowali szereg publikacji, zarówno w wersji papierowej, jak i elektronicznej. My również jako nauczyciele mogliśmy zacieśnić nasze kontakty i spojrzeć inaczej na swój warsztat pracy. W sumie przez wspomniany projekt w naszej szkole przewinęło się ok 30 osób I tak dobrnęliśmy do lipca 2022 r.

      A początek lipca to wyprawa uczniów naszej szkoły do Rygi – stolicy Łotwy. Była to ostatnia zaplanowana wymiana młodzieży. Wyjazd ważny również dla nas opiekunów projektu, gdyż miał nam pozwolić na podsumowanie podjętych działań. Jak zwykle w takich momentach obaw i niepewności było sporo, szczególnie tych logistycznych, ale na szczęście lotów nie odwołano i wszystko przebiegło zgodnie z planami. W tej wymianie uczestniczyło 6 uczniów LO: Wiktoria, Weronika, Maja, Dobrawa, Maria i Norbert wraz z dwójką opiekunów, czyli piszącym te słowa oraz „szefową” projektu p. Moniką Jagiełło-Trif.

      Wyprawę rozpoczęliśmy w poniedziałek 4 lipca, gdy w samo południe  wyjechaliśmy z Barlinka w kierunku Berlina. Potem oczekiwanie na lot i słoneczne niebo, piękne widoki orazi lądowanie w Rydze już wieczorem. Lot minął spokojnie, a z lotniska odebrał nas bardzo miły kierowca i tak z „kontekstem językowym rosyjsko – angielskim” dotarliśmy do hotelu, Choć było już późno, postanowiliśmy jeszcze zobaczyć Rygę nocą. Nasz hotel był w centrum miasta, więc wybraliśmy się na stare i urokliwe uliczki. Ryga jeszcze nie spała, nawet udało się nam coś ciepłego zjeść.

      Pierwszy dzień w Rydze był bardzo intensywny. Po śniadanku ruszyliśmy do zaprzyjaźnionej szkoły. Tu zaskoczył nas rozmach, wystrój i wygląd budynku, bardzo ładne sale i początek spotkania – wspólne odśpiewanie hymnów narodowych. Potem nastąpiły prezentacje uczniowskie o zabytkach Ionesco, Na mnie wrażenie zrobiły przygotowane w wersji papierowej  gazetki z Rygi. Odbył się również krótki ustny quiz, a następnie warsztaty dziennikarski. Po obiedzie odwiedziliśmy Urząd Miasta Rygi – tam miała miejsce krótka prelekcja o edukacji i pojawiła się możliwość zrobienia fotek na Sali obrad Rady Miejskiej Rygi. Kolejny punkt programu to wizyta i zwiedzanie skansenu - Muzeum Etnograficznego – i tu poznaliśmy bogactwo tradycji kulturowych i religijnych Łotwy, a wszystko zakończone zostało posiłkiem w lesie. Barszcz, swojski chleb i inne specjały.  – zapowiadały piękny wieczór. I tak się stało. Dzień pożegnaliśmy  rejsem statkiem z pięknymi i malowniczymi widokami na Rygę.

                Noc w Rydze była krótka, a po śniadaniu czekał nas kolejny pracowity dzień. Wyprawa do Delfi – lokalnego portalu internetowego, choć stwierdzenie portal to za mało. To bardzo nowoczesne medium – redakcja portalu, ale i telewizja lokalna itp. mnie też bardzo zaskoczyło swoim rozmachem Bardzo ciekawe spotkanie, poznanie historii i współczesnego oblicza mediów na Łotwie. Spotkanie z rosyjskim dziennikarzem, który wyjechał (uciekł) z Petersburga przed totalitarną władzą. Obiad i wyprawa do Biblioteki Narodowej. I tu duży szok. Piękny obiekt, ciekawy wystrój wnętrza, Bajeczny widok na panoramę Rygi i zajęcia kreatywne z pismem gotyckim. Bardzo inspirujące i przede wszystkim – bardzo sympatyczna i kompetentna prowadząca. Biblioteka Narodowa to pomnik na cześć języka łotewskiego i tu moje zaskoczenie, jak cenią sobie Łotysze język narodowy, choć na co dzień na ulicy dominuje rosyjski. Wizyta w bibliotece uświadomiła mi, jak ważne w naszym projekcie były te wszystkie akcenty o przenikaniu się kultur, o pozytywnym aspekcie migracji, która potrafi wzbogacać i inspirować społeczeństwa. Po wizycie w bibliotece miała być wyprawa nad morze, ale pogoda się popsuła i wybraliśmy spacery po Rydze, wizyty w restauracjach, kino itp.  

      I nadszedł dzień ostatni – pożegnanie z Rygą. W planie był czas rekreacji i odpoczynku. Wyruszyliśmy nad Bałtyk, ale ten wschodni jego brzeg … a ta, czekała na nas Sigulda – malowniczy zamek i jego atrakcyjne okolice, Piękne widoki, park linowy i inne atrakcje dla lubiących sporty ekstremalne, potem obiad i wyprawa nad morze i powrót do Rygi – bajeczna kolacja i występ miejscowych artystów. Udało nam się zatańczyć i zaśpiewać po łotewsku.(refren okta, okta !!! – wyszedł najlepiej)  W trakcie pożegnalnego wieczoru była okazja do podziękowań, pamiątkowych dyplomów. Jako nauczyciele mogliśmy porozmawiać o efektach naszego projektu. Oczywiście nie obyło się bez łez i  pamiątkowych zdjęć, .. a jeszcze była degustacja przepysznego tortu z logiem projektu. Po kolejnej krótkiej nocy, przejazd na lotnisko i … tradycyjnie lekkie opóźnienie lotu. Berlin, deszcz i Barlinek … i choć Kult zagrał cudowny koncert w Pełczycach, ja musiałem odespać ten intensywny czas wyprawy do Rygi.

      Ps. Wiele zobaczyliśmy, ale myślę, że pozostał niedosyt i do Rygi jeszcze wrócimy …przynajmniej ja, bo ten dziwny łotewski język mnie zaintrygował.

       

      Krzysztof Komorowski

      foto: Monika i Krzysztof

     • Uczniowie Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych w Barlinku na praktykach zawodowych w Czechach

     • Uczniowie klas trzecich Technikum zakończyli praktyki zawodowe w Czechach, gdzie przebywali od 02.05.2022 do 13.05.2022 w ramach projektu Erasmus+ „Umiejętności bez granic” KA122-VET - Krótkoterminowe projekty na rzecz mobilności osób uczących się i kadry w dziedzinie kształcenia i szkolenia zawodowego.

       

      W Ostrawie 18 uczniów miało szanse podnosić swoje kompetencje zawodowe, doskonalili umiejętności językowe, społeczne i interpersonalne a także rozwijali wrażliwość kulturową realizując praktykę zawodową i uczestnicząc w programie kulturowym.

      Miejsca realizacji dwutygodniowych praktyk to przedsiębiorstwa w Ostrawie:

      Technik ekonomista -  Account Professional a.s.,

      Technik informatyk - TRAMIT spol.sr.o.,

      Technik mechanik  - EBG plastics CZ s.r.o. i JT Kovo cz, s.r.o.,

      Technik mechanik pojazdów samochodowych - INDEX AUTO s.r.o.; Student; Q-SERVICE Autocentrum Ostrava s.r.o.,.

      Zdobyta wiedza i doświadczenie z pewnością będą przydatne na dalszych etapach kształcenia, a także w przyszłym życiu zawodowym. Odbyty staż został udokumentowany m.in. certyfikatami w j. polskim oraz j. angielskim, dokumentami Europass Mobiliność, Kartami Oceny Efektów Kształcenia nabytych podczas kształcenia.

      Wyjazd poprzedzony był zajęciami z języka angielskiego oraz w przygotowania kulturowego, pedagogicznego i organizacyjnego. Prowadzący udzielili uczniom wielu praktycznych rad, z których wkrótce mieli szansę skorzystać.

      W trakcie pobytu w Czechach, uczniowie korzystali również z programu kulturowego. W Ostrawie zwiedzali Stare Miasto, wieżę widokową w Dolní Vítkovice, ogród botaniczny oraz ZOO, nieczynną już kopalnię Michał (Důl Michal) obecnie Muzeum Górnictwa. Byli na wycieczce na hałdzie kopalnianej Ema, której wnętrze nadal płonie i osiąga temperaturę ok. 1500°C. Spacerowali nad rzeką Ostrawicą, wzięli również udział w koncercie zorganizowanym z okazji 100-lecia klubu piłkarskiego FC Banik Ostrawa, na którym spotkali się z czeskim ministrem kultury panem Lubomírem Zaorálekiem. Niezwykle miłym uwieńczeniem spotkania było zamieszczenie przez pana Ministra wspólnego zdjęcie ze spotkania z naszymi uczniami i opiekunami na jego oficjalnym koncie w mediach społecznościowych.  Oprócz Ostrawy, uczniowie mieli również możliwośc zwiedzić Brno. Oprócz najbardziej znanych zabytków tego miasta, odwiedzili również Centrum Nauki VIDA!

      Z pewnością pobyt w Czechach był jedną z pierwszych lekcji samodzielności, niesamowitą przygodą
      i doświadczeniem, które będzie miało pozytywny wpływ na rozwój osobisty i zawodowy uczestników


      Zespół projektowy

     • INFORMACJE MATURALNE

     • Wyniki absolwentów, którzy w roku szkolnym 2021/2022 przystąpili do egzaminu maturalnego są do odbioru w biurze administracji ZSiPO w Barlinku od 6 lipca .

      Jednocześnie przypominamy, iż do egzaminu maturalnego w terminie poprawkowym może przystąpić absolwent, który:

      a.    nie zdał egzaminu wyłącznie z jednego przedmiotu obowiązkowego w części pisemnej,

      b.    przystąpił do wszystkich egzaminów z przedmiotów obowiązkowych w części pisemnej
       i żaden z tych egzaminów nie został mu unieważniony,

      c.    przystąpił do co najmniej jednego egzaminu z przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym w części pisemnej i egzamin ten nie został mu unieważniony.

      Aby przystąpić do egzaminu maturalnego w terminie poprawkowym Absolwent, w terminie 7 dni od dnia ogłoszenia wyników egzaminu maturalnego (nie później niż do 12 lipca 2022 r.), składa przewodniczącemu zespołu egzaminacyjnego pisemne oświadczenie o zamiarze przystąpienia do egzaminu maturalnego z danego przedmiotu w terminie poprawkowym (załącznik 7), zgodnie z deklaracją ostateczną.

      Egzamin w terminie poprawkowym jest nieodpłatny (nie jest liczony jako kolejne przystąpienie do egzaminu z danego przedmiotu).

      Załącznik 7 Oświadczenie o zamiarze przystąpienia do egzaminu maturalnego z danego przedmiotu

     • Szkolenia branżowe Kadry Kształcenia Zawodowego w Ostravie (Rep. Czeska)

     • 12 osób zaangażowanych w kształcenie zawodowe (nauczyciele, doradcy zawodowi, instruktorzy) uczestniczyło w szkoleniach branżowych job-schadowing w Ostrawie w Czechach.

       

      Byliśmy tam 5 dni na przełomie czerwca i lipca 2022 w ramach projektu Erasmus+ „Umiejętności bez granic” Realizowanego przez Stowarzyszenie WABAR w Barlinku. Czeski partner to EDUCARE ET LABORA z Ostrawy

      W Ostrawie mieli możliwość obserwowania pracy  i prowadzonych zajęć w Czeskich (a właściwie Morawskich) firmach i szkołach. Gościliśmy między innymi w STŘEDNÍ ŠKOLA, Bohumín i Międzynarodowej firmę branży informatycznej TIETO Czech s.r.o. w Ostrawie.

      Zdobyta wiedza, kompetencje i doświadczenie z pewnością będą przydatne w życiu zawodowym.

      W trakcie pobytu w Czechach, korzystaliśmy również z programu kulturowego. W Ostrawie zwiedziliśmy Stare Miasto z ulica Stodolni wieżę widokową w Dolní Vítkovice, ogród botaniczny oraz ZOO, nieczynną już Hutę Dolni Vitkovice. Spacerowaliśmy nad rzeką Ostrawicą, Oprócz Ostrawy, mieliśmy również możliwość zwiedzania przepięknego Olomunca.

      Nie mogło się oczywiście obyć bez Piva (niealkoholickiego) Knedlików I Kofoli.

      Z pewnością pobyt w Czechach był niesamowitą przygodą i doświadczeniem, które będzie miało pozytywny wpływ na rozwój osobisty i zawodowy uczestników

       

      Uczestnicy Projektu

     • MIĘDZY ATENAMI A RYGĄ

     •  

      Co takiego jest między tymi stolicami Grecji i Łotwy, Warszawa pomyślicie?. Otóż nie. Stolica Nordic Walkingu czyli nasz malowniczy Barlinek. Ale jak to możliwe? Takie partnerstwo realizowane przez szkoły 2. Liceum Vrilissia, 80. Viduskola i Zespół Szkół i Placówek oświatowych im. kpt. hm. Andrzeja Romockiego Morro w Barlinku, już trzeci rok funkcjonuje dzięki projektowi Erasmus+ „Migracja europejska okiem dziennikarskim.

       

      Ostatni tydzień roku szkolnego jest zawsze ważnym momentem dla szkół, tym razem był podwójnie istotny, ponieważ nasze miasto gościło uczniów i nauczycieli z ww. szkół partnerskich. Były to ostatnie lekcje tolerancji, partnerstwa, dziennikarstwa, tańców ludowych, kultury naszych krajów, języka angielskiego, topografii Zielonej Góry czy Nordic Walkingu z Panią Katarzyną Mielcarek. Na zajęciach w BOK „Panorama” uczyliśmy się grawerowania na szkle oraz manufaktury mydeł, nagrywaliśmy profesjonalne podcasty w Radio Zachód, w studio fotograficznym Pani Justyny Szczygielskiej odkrywaliśmy tajniki robienia profesjonalnej sesji zdjęciowej, następnie poznawaliśmy tradycje winiarskie Zielonej Góry. Ponadto, nasi goście spędzając u nas pięć dni, oczarowani zostali przyrodą Barlinka. Pierwszy raz pływali rowerkami wodnymi – tu należą się podziękowania Klubowi Żeglarskiemu „Sztorm”, a także właścicielom i obsłudze Ośrodka „Janowo” i Pensjonatu „Leśny Dom” za umożliwienie korzystania z plaży i wypoczynku. Dodam, że catering z coctail-baru „Spiżarnia” i zabawa na kręgielni też były super. Serdecznie dziękujemy właścicielom ww. miejsc.

      Ciekawym wydarzeniem dla trzydziestoosobowej grupy uczniów i ich opiekunów był także wyjazd studyjny do Zielonej Góry, pełen atrakcji i możliwości rozwoju umiejętności dziennikarskich. Oto relacja uczennicy ZSIPO z tego wyjazdu, Marysi z 3 LGa.

      Dnia 23 czerwca 2022 roku grupa uczniów i nauczycieli biorących udział w wymianie w Barlinku w ramach projektu Erasmus+ pojechała do Zielonej Góry. Program został przygotowany w taki sposób, by nasi goście nie tylko poszerzyli wiedzę na temat dziennikarstwa, ale także mogli poznać kulturę oraz architekturę polską. Po dotarciu do Zielonej Góry z samego rana, dzień rozpoczęliśmy od wizyty w Radiu Zachód i Radiu Zielona Góra. Podzieleni na dwie mniejsze grupy, anglojęzyczną i polskojęzyczną, zwiedzaliśmy kompleks radia, poznając techniki nagrywania podcastów, przygotowywania programów, działania w terenie oraz zbierania informacji. Poznaliśmy osobiście dziennikarzy prowadzących programy na żywo, przyglądaliśmy się z reżyserki jak wygląda praca radiowca za konsoletą. Ponadto, goście z Aten i Rygi mieli również możliwość nagrania profesjonalnego podcastu. Pod koniec wizyty kilkoro uczniów i nauczycieli uczestniczyło w wywiadach przeprowadzonych przez pracowników radia.  Zainteresowani mogą nas zobaczyć klikając w link https://www.facebook.com/bythejournalismeye/videos/772950854115488

      Następnie udaliśmy się do centrum Zielonej Góry, gdzie rozpoczęły się podchody. Gra uliczna polegała na znalezieniu dwudziestu zielonogórskich Bachusików, poznaniu ich historii oraz uwiecznieniu ich na wspólnych grupowych zdjęciach. Każda grupa dostała też zadanie kreatywne do wyboru, można było utworzyć legendę, piosenkę lub wywiad z wybranym Bachusikiem. Po zakończeniu podchodów był czas na małą przerwę z posiłkiem, po czym uczniowie i nauczyciele podzieleni na 3 grupy, mieli zapewnione naprzemiennie te same zajęcia w różnych godzinach. Między innymi odbyły się warsztaty fotograficzne, spacer po palmiarni z wykonaniem ww. zadania i wizyta w Muzeum Ziemi Lubuskiej.

      Na koniec wszyscy udali się do galerii handlowej by spędzić wspólnie czas wolny przy kawie bądź na zakupach. Tym miłym akcentem zakończyliśmy wycieczkę do Zielonej Góry i wróciliśmy do Barlinka.

      Podsumowanie i prezentacje działań projektowych z wymiany nastąpiło podczas kolacji pożegnalnej ostatniego dnia.

      Drodzy czytelnicy, kolejny raz, a jest to trzeci projekt współpracy szkół w ramach programu Erasmus+ w okresie 2015-2022 i szósta wymiana organizowana przez naszą szkołę „na górce”,  mogliśmy się przekonać, że Barlinek , powtarzając za młodzieżą ich językiem, po prostu „wymiata”.

      M.J-T.

     • Grecja smaczna jak truskawki w maju, czyli słów kilka o wizycie studyjnej w Atenach (Erasamus+)

     • Nasz dziennikarski projekt Erasmus + „European Migration” finiszuje. Po woli wychodzimy  z czasów pandemii, więc trzeba nadrobić to, co wcześniej było niemożliwe do zrealizowania. W maju przyszedł czas na działania nauczycieli i dlatego 24 maja - w samym środku nocy- udaliśmy się do Aten, by wspólnie z nauczycielami z Grecji i Łotwy, zaplanować wizyty uczniów zaprzyjaźnionych szkół w Barlinku i Rydze.

      W czasie naszego kilkudniowego pobytu poznaliśmy również uroki Grecji, niezwykłe zabytki, ale także ciekawe aspekty pracy dziennikarskiej. I to, co było chyba najciekawsze,  czyli kulturę kulinarną Greków. 

      W wyprawie do Grecji z naszej szkoły wzięli udział następujący nauczyciele: Monika Jagiełło Trif, Iwona Sobierajewicz, Marzenna Wencierska i piszący te słowa Krzysztof Komorowski.

      Dla mnie początek był dość stresujący, wszak to pierwszy lot samolotem. Jednak  szybowanie w przestworzach można polubić, również greckie słońce … nie musi być takie straszne, gdy ma się krem z filtrem. Ateny powitały nas słońcem, w hotelu poznaliśmy nauczycielki z Łotwy, czyli: Natalię i Katię. Następnie nasza polska grupa udała się na wstępny rekonesans. I tu był mój pierwszy szok, gdyż spróbowałem potraw, których chciałem uniknąć. Owoce morza w bardzo klimatycznej tawernie były super. Przyszedł czas na realizację pierwszego punktu planu naszego pobytu. Wizyta i spotkanie w Bibliotece Narodowej.  Postanowiliśmy udać się pieszo … łatwo nie było, ale dotarliśmy na wyznaczone miejsce w dobrym czasie. Ateńska biblioteka to bardzo nowoczesny budynek, multimedialne centrum edukacyjne. Z tarasu piękny widok na port, morze i panoramę miasta. W bibliotece spotkaliśmy naszych przyjaciół z Grecji. Wspólnie zwiedziliśmy wystawę fotografii „World Press Fhoto 2022”  Fotografie piękne, ale i wstrząsające, prezentowały bardzo ciekawe reportaże i zdjęcia z różnych regionów świata. Wieczór w Atenach bardzo ciepły, więc czas na zimną kawę, a potem spacer nad brzeg morza i uroczy wieczór z rozmowami w tawernie na marinie. Ustaliliśmy program naszej wizyty i wszelkie szczegóły logistyczne.

      I tak rozpoczął się dzień 2 pobytu w Atenach – wizyta w szkole i warsztaty. Gospodarzami była społeczność  2 Liceum Wrilisji w Atenach To był bardzo inspirujący dzień. W ateńskim liceum poznaliśmy p. dyrektor, nauczycieli i uczniów, którzy uczestniczą w projekcie Erasmus +.  Bardzo ciekawe było spotkanie z dziennikarką greckiej telewizji publicznej Andrianą Paraskevopoulou. Opowiedziała ona nam o swoim warsztacie pracy, rozwoju dziennikarskiego rzemiosła,  również o wymaganiach stawianych młodym dziennikarzom, konsekwencjach takiej wymagającej pracy, ale wspomniała też o swoich sukcesach. Pani Andriana obecnie prowadzi najważniejszy blok informacyjny w tv. w Grecji o godz. 21.00. Zwiedziliśmy też szkołę ateńską, największe wrażenie na mnie zrobiły: pracownie do chemii, biologii i fizyki, ale również pokój nauczycielski oraz pokój Erasmusa. Czas wolny spędziliśmy w niesamowitej tawernie, gdzie mogliśmy spróbować, praktycznie większości potraw greckich. Były to małe porcje, ale tak różnorodne i przepyszne. Wieczorne zwiedzanie rozpoczęliśmy od wizyty na Stadionie Olimpijskim z 1896 r., potem spacer przez pachnący i kwitnący Ogród Narodowy, wizyta pod Parlamentem, gdzie mogliśmy zobaczyć zmianę warty prze greckim Grobie Nieznanego Żołnierza, to bardzo spektakularny pokaz, Nasza grupa właściwie przyłapała oddział żołnierzy straży honorowej i towarzyszyliśmy im przez dłuższy czas. Po atrakcjach teatralnych przyszedł czas na atrakcje muzyczne i niezwykły koncert ulicznych muzyków na Syntagmie – to plac po drugiej stronie budynku parlamentu … I znów wróciliśmy pod Akropol … Poznaliśmy Ateny nocą, a nawet mogliśmy obserwować wieczór panieński w jednej z tawern.

      Dzień trzeci to słońce, piękne widoki, wizyta na plaży i poszukiwanie pamiątek ... A wszystko rozpoczęło się od wyprawy na półwysep Sunio. na południe od Aten. to bardzo urokliwe miejsce nad morzem Egejskim, ale stąd można popłynąć i na Kretę lub posłuchać jak „Cykady na Cykladach” śpiewają lub wybrać się dalej na morze Jońskie czy Śródziemne … Atrakcją Sunio były ruiny Świątyni Posejdona, można było sobie wyobrazić wędrówki Odyseusza i jego ucieczkę przed  rozgniewanym cyklopem Polifemem (synem Posejdona). Widoki przepiękne, a potem znów atrakcje kulinarne. Skoro byliśmy nad morzem, to ryby i owoce morza. Po południu przyszedł czas na małą sjestę i odpoczynek nad cichą plażą. A rozmowy z przyjaciółmi z Łotwy weszły na ścieżki poetyckie. Okazało się, ze Natalia też lubi sonety poetów romantycznych. Wieczór w Atenach to jak zwykle spacery po niesamowitych, ale i pełnych turystów uliczkach w poszukiwaniu pamiątek dla rodziny i przyjaciół. Prezenty przygotowane, więc najwyższy czas się pakować.

      Dzień czwarty (piątek) –  to wyprawa na Akropol,  w trakcie tej wyprawy poznaliśmy uroki Aten jako centrum kultury europejskiej. Wzgórze Akropolu wyróżnia się w krajobrazie Aten. To tu znajdują ruiny świątyni Ateny zwycięskiej. Akropol zwiedzaliśmy z przyjaciółmi z Łotwy, choć ludzi i turystów było bardzo dużo, słyszałem i j. angielski, francuski, japoński, a najmilej było usłyszeć j. polski. Największe wrażenie zrobił na mnie Teatr Dionizosa – a właściwie to, co z niego pozostało. Sam Akropol i jego rozmach z bliska porażają – po prostu monument. No a i widoki na całe Ateny … Upał jednak robił swoje, więc południe spędziliśmy w klimatyzowanym muzeum Akropolu. Tu poznaliśmy historię świątyni, ale i próby rekonstrukcji zniszczonych artefaktów. Mnie najbardziej zainspirował portyk (zwieńczenie świątyni) z wizerunkami greckich bogów. Większość mogłem nazwać i określić na podstawie rzeźb, ale miałem też wątpliwości i nie obyło się bez wycieczek po Internecie. Pełni wrażeń udaliśmy się na spacer po greckich uliczkach i zaułkach. Pożegnaliśmy się z przysiółkami z Łotwy. Spotkanie  z ostatnimi zabytkami Aten – świątynie  i  kościoły bizantyńskie - przepiękne. W hotelu byliśmy już spakowani, więc wyprawa na lotnisko i tu szok … powrót do Polski  Powrót z niespodziankami. Okazało się, że nasz lot został odwołany, totalny brak informacji od przewoźnika. Cud jakiś sprawił, że trafiliśmy na 4 wolne miejsca w samolocie do Wrocławia i z lekkim poślizgiem byliśmy w Barlinku. Cudne zdjęcia i wspomnienia rekompensują jednak wszystko. Zapraszam do spojrzenia na fotorelację. A przepis na Musakę czeka na domowe „kuchenne rewolucje”. 

      o czym donosił z wielką radością wasz korespondent - K. Komorowski

       

      Ps. A jeśli ktoś zapyta o truskawki w tytule? – były tanie i przepyszne …

     • SUKCES SZKOLNYCH PIŁKARZY

     • Po wygraniu przez szkolną reprezentację piłkarską turniejów eliminacyjnych w powiecie i regionie, przyszedł czas na  finał wojewódzki. Dnia 6 czerwca nasza reprezentacja pojechała do Koszalina by tam rozegrać turniej finałowy.

      W meczu półfinałowym nasi chłopcy trafili na głównego faworyta rozgrywek VI Liceum Ogólnokształcące w Koszalinie, w barwach którego występują młodzi piłkarze Bałtyku Koszalin. Pomimo zaciętej walki nasi zawodnicy doznali gorycz porażki.

      Przegrana w pierwszym meczu wpłynęła mobilizująca na naszych reprezentantów. W meczu decydującym o trzecim miejscu zagrali przeciwko ZS Gryfice i pewnie pokonali rywali 6-2.

      Trzecie miejsce w województwie to już kolejny sukces naszych szkolnych piłkarzy.

      Najlepszą tego dnia okazała się ekipa z Koszalina, a drugie miejsce przypadło drużynie ZS Czaplinek.

      W wojewódzkim finale naszą szkołę reprezentowali: Oskar Monasterski, Piotr Król, Patryk Gil, Daniel Stawicki, Kacper Kucharski, Dawid Pieczko, Mateusz Maciejak, Marcel Buczek,  Mateusz Sykuła, opiekunem był pan Jacek Świercz.

                                                                                                              JB