• Tydzień Biblijny

     • W trzecią niedzielę wielkanocną w Kościele katolickim rozpoczynał się Tydzień Biblijny. Tydzień ten jest obchodzony od 2009 roku z inicjatywy Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II i co roku przebiega pod innym hasłem. W tym roku hasłem przewodnim były słowa: „Powołani do Wspólnoty-Komunii z Bogiem i bliźnimi w Kościele”. Jest to głęboki czas refleksji nad Biblią.  Tygodniowi Biblijnemu towarzyszyło wiele wydarzeń m.in. rekolekcje, maratony czytania Biblii, spotkania z Biblistami. W ramach Tygodnia Biblijnego, który trwał od 15 do 19 kwietnia, uczniowie ZSiPO  na lekcjach religii i w bibliotece szkolnej obejrzeli przygotowaną prezentację, dyskutowali na temat Biblii jako źródła mądrości oraz czytali wybrane przez siebie fragmenty Pisma Świętego. Był to czas głębokiej refleksji nad Słowem Bożym zapisanym na kartach Biblii. Roman Brandstaetter powiedział: Biblia jest żywiołem bez dna i granic. Dlatego nie zrażaj się, jeżeli w Biblii czegoś nie zrozumiesz. Mądrzejsi od ciebie również nie rozumieli wszystkiego. Ale bądź zawsze przygotowany na nieprzewidziane odkrycia…. Słowa te zwracają uwagę przede wszystkim na głębię Pisma Świętego i, że jego przesłanie jest uniwersalne dla człowieka każdego czasu.

      R. Orzech

     • Planet vs. Plastics

     • Planet vs. Plastics

      Pod takim hasłem obchodzony jest tego roku Światowy Dzień Ziemi, który przypada na 22 kwietnia. Święto przypomina o znaczeniu ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju, zachęca do zjednoczenia się i podjęcia działań na rzecz zdrowszej planety i lepszej przyszłości. W tym roku organizatorzy zwracają uwagę na konieczność ograniczenia produkcji tworzyw sztucznych (o 60% do 2040 roku) w trosce o zdrowie ludzi oraz planety.

      Co może zrobić nasza szkoła w Dzień Ziemi?

      1. Ubrać się na zielono (chociaż jeden z elementów ubioru w tym kolorze) w poniedziałek 22 kwietnia w celu pokazania poparcia działań.

      2. Wziąć udział w wydarzeniach ekologicznych:

      • rozmowy o święcie na lekcjach,
      • przeczytanie gazetek umieszczonych na parterze szkoły ( w bibliotece oraz przy drzwiach wejściowych do szkoły),
      • edukacja ekologiczna w bibliotece(rozwiązywanie krzyżówek, wymyślanie haseł ekologicznych). Można przychodzić do biblioteki w godzinach jej otwarcia. Dla uczniów najbardziej zaangażowanych tego dnia przewidziana jest w bibliotece niespodzianka.

      3. Wprowadzić własne nawyki, np. zmniejszyć zużycie plastiku, oszczędzać wodę i energię, czy dokładnie segregować śmieci. Propozycje wprowadzenia nawyków można dostać w bibliotece szkolnej.

      4. Posprzątać teren szkoły i okolice w ramach godziny wychowawczej w kwietniu lub w maju.

       

      Ty sam także podejmij wyzwanie!

      Poszukaj przyrody wokół siebie. Wyjdź z domu i zobacz jak przyroda walczy o swoje miejsce w mieście np. drzewka na gzymsach czy dachach starych budynków, rośliny wyrastające w pęknięciach murów, asfaltów czy chodników. Przyjrzyj się drzewom w Twojej okolicy, dotknij je, powąchaj!

     • Święto Szkoły 2024

     • „Istnieje tylko jeden sposób nauki poprzez działanie”.  O sensie słów Paulo Coelho z książki pt. „Alchemik”  mieli okazję przekonać się 26 marca 2024 r. uczniowie technikum, liceum i szkoły branżowej, biorąc udział w obchodach Święta Szkoły. Z tej okazji, w tym roku nauczyciele i pedagodzy we współpracy z uczniami przygotowali ponad dwadzieścia stacyjek – gier i zabaw edukacyjnych z różnych przedmiotów. Dobrane metody działań, pokazały nam wszystkim, że nauka jest niezwykłą przygodą, fascynacją i dobrą zabawą. Młodzież w trakcie wykonywania poszczególnych zadań wykazywała się wiedzą, kreatywnością i swoimi zdolnościami, po czym zdobywała tokeny. Uczniowie na koniec wzięli udział wraz z wychowawcą w spotkaniach i wyjściach integracyjnych.

      Atmosferze dobrej zabawy w tym dniu i innej formy zajęć lekcyjnych towarzyszyła rozbrzmiewająca muzyka oraz piękna dekoracja. W trakcie tego radosnego święta, nie zapomnieliśmy  w przygotowanych ekspozycjach o patronie naszej szkoły – Andrzeju Romockim „Morro”. To był bardzo intensywny dzień dla całej społeczności szkolnej, ponieważ gościliśmy w trakcie przygotowanego Dnia Otwartego uczniów klas ósmych ze Szkół Podstawowych Barlinka i okolic.

      Organizatorzy dziękują wszystkim zaangażowanym w organizację Święta Szkoły 2024.

      Organizatorzy

     • Dzień Ziemi 22.04.2024

     •  

      Ziemio- jak Ci pomóc?- o to spytano młodzież w jednym z badań w 2023 roku.

      Jak żyć bardziej ekologicznie? Oto przykłady:

      • segregować, a jak już segregować to uczciwie;
      • nie używać plastikowych opakowań tylko takich wielokrotnego użytku np. szklanych butelek;
      • ograniczyć zużycie wody;
      • zużywać mniej energii elektrycznej np. gasić światło;
      • wybierać transport publiczny i ekologiczny np. rower, hulajnoga.

      Stosując się choćby do jednego z powyższych rozwiązań działasz ekologicznie. To niedużo. Ziemia czeka na Twój krok. Podejmiesz się?

     • Spotkanie z podróżnikiem Mariuszem Kurcem

     •  

      18 kwietnia w naszej szkole odbyły się prelekcje z podróżnikiem Mariuszem Kurcem- pochodzącym ze Szczecina. Nasz gość jest także religioznawcą, filmowcem, autorem książki „Na obrzeżach świata- w centrum życia”. Podróżuje po świecie ponad 30 lat głównie korzystając z autostopu i gościnności często przypadkowych osób. Ilość krajów które do dziś odwiedził?- 114.

      W prelekcjach uczestniczyli uczniowie   1Lob, 1Ti, 3Tes, 2Ths, 2LOc, 1Bmp, 3LOa, 1Tms, 1LOa, 2Ti, 2 Lob.

      Podróżnik zapowiedział kolejne spotkanie w ZSiPO BarlinekJ

       

      Nauczyciele geografii i I. Leszczyńska

     • Spotkanie z podróżnikiem Robbem Maciągiem

     • W dniu 18 marca 2024 roku mieliśmy przyjemność uczestniczyć w dwóch fascynujących potkaniach z podróżnikiem Robbem Maciągiem, który podzielił się swoimi niezwykłymi doświadczeniami z podróży do Indii ze swoim projektem "TukTukCinema". W spotkaniach tych łącznie uczestniczyło 10 klas, czyli około 200 uczniów naszej szkoły.

       Podczas spotkania Robb opowiedział nam o swojej pasji do podróży oraz miłości do kina i dzieci. Wyjaśnił, że "TukTukCinema" to innowacyjna inicjatywa, w ramach której podróżuje po odległych wioskach Indii, korzystając z skutera, który w tamtych stronach nazywany jest skutim, pomimo wielu trudności i wielokrotnego psucia się pojazdu.

       Jego celem było nie tylko podzielenie się miłością do kina, ale także dostarczenie rozrywki i edukacji dzieciom w ubogich społecznościach wiejskich. Jednym z głównych elementów jego projekcji było puszczenie klasycznej bajki "Bolek i Lolek", która stała się ulubioną wśród miejscowych dzieci.

       Podczas spotkania Robb opowiedział nam o wielu wzruszających momentach, gdy dzieci z entuzjazmem oglądały animacje, często po raz pierwszy w swoim życiu. Opisał również trudności związane z podróżą po nieprzebytej indyjskiej wsi, ale także radość i satysfakcję związane z widokiem uśmiechniętych twarzy dzieci.

       Całe spotkanie było inspirującym przykładem tego, jak jednostka może wykorzystać swoje pasje i umiejętności, aby zmieniać świat i wpływać pozytywnie na życie innych ludzi. Dzięki Robbowi Maciągowi, wiele dzieci w odległych wioskach Indii miało okazję doświadczyć magii kina i uczestniczyć w niezapomnianych chwilach rozrywki i nauki.

      Oto niektóre opinie naszych uczniów na temat tego spotkania:

      "Pozytywne podejscie, podziwiam go za przejechanie rowerem z Polski do Indii, pozytywne podejście."

      "Poruszające, nierealne obrazy w porównaniu do naszego życia, zachęciło nas to do podróży do Indii."

      "Bardzo intereserująca prezentacja, ciekawe przeżycia, można było się wczuć."

      "Widać, że kocha to co robi, słuchało się z przyjemnością."

      Tekst napisany przez Zuzanne Świątek klasa 2LoC.

     • Wolontariusze na Niebieskim Marszu dla Autyzmu

     • Wolontariusze Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych w Barlinku wsparli  Niepubliczne Przedszkole ,,Bratek,,  w organizacji kolejnego Niebieskiego Marszu dla Autyzmu, który odbył się ulicami naszego miasta w dniu 08.04. w miesiącu świadomości Autyzmu. Pogoda wszystkim uczestnikom dopisała, a zabawy przedszkolaków z Panią Kasią Stanisławską na Rynku i słodkie niespodzianki na koniec sprawiły, iż ten dzień na długo zapamiętamy. Cieszymy się , że mogliśmy jako Ta nieco starsza młodzież włączyć się w tak szlachetną akcję. Mòwimy do zobaczenia, gdyż widzimy się jeszcze w kwietniu na Drugim Biegu dla Autyzmu .

      Wdzięczny opiekun grupy A. Wieczorek

     • WOLONTARIAT

     • W dniu 26.03. podczas Święta Naszej szkoły mieliśmy okazję jako wolontariusze przekazać zebrane fundusze na  rzecz Ogólnopolskiego Towarzystwa Opieki  nad Zwierzętami Oddział Animals w Barlinku. Nasi przewspaniali wolontariusze podczas Słodkiego dnia  jaki odbył się w naszej szkole sprzedawali pyszne ciasta , piekli gofry itp. , a wszystko po to ,aby pomóc Milusińskim z terenu naszego miasta.

      Dziękujemy za przybycie do Nas Pań z OTOZ w Barlinku  z  fajną suczką Żabą  i mamy nadzieję ,iż to początek naszej  dłuższej współpracy.

      Wdzięczni opiekunowie grupy

      Marzanna Wencierska

      Andrzej Wieczorek

     • JS 4037 Barlinek - taktyka zielona

     • Nowa galeria JS 4037 Barlinek - taktyka zielona została dodana do albumu fotograficznego

      Czołem!

      W dniu 30 marca Nasi Strzelcy realizowali zadania z zakresu taktyki zielonej, alternatywnego pokonywania przeszkód terenowych. Dodatkowo zrealizowane zostały ćwiczenia z zakresu działania w ramach OPFORu (ang. opposing force), jak i jego unikania. Dzisiejsze zajęcia miały na celu przygotować Strzelców z turnusu jesiennego do dwu dobowych działań, które odbędą się w maju. Więcej szczegółów odnośnie ćwiczeń, wkrótce...

     • Jednostka Strzelecka 4037 Barlinek

     • Nowa galeria Jednostka Strzelecka 4037 Barlinek została dodana do albumu fotograficznego

      Czołem! W minioną sobotę (16.03) Nasi Strzelcy realizowali zadania polegające na zabezpieczeniu medycznym rannego członka oddziału, rozpoznaniu terenu leśnego, reakcji na kontakty ogniowe oraz szybkiej ewakuacji sekcji z "utraconego" punktu obserwacji

     • Szkolny Konkurs Ortograficzny

     •             Pisaliśmy dyktando

              21 lutego 2024 r. w bibliotece szkolnej odbył się Szkolny Konkurs Ortograficzny w  ramach Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Uczestnikami byli uczniowie z różnych klas, wybrani przez swoich nauczycieli języka polskiego, którzy wcześniej na lekcjach pisali inny tekst dyktanda. Konkurs zorganizowany został w trzech turach: liceum, technikum i szkoła branżowa. Uczniowie piszący dyktando zmierzyli się z fragmentem tekstu „Piesek przydrożny” Czesława Miłosza. Utworu, za który twórca w 1998 r. otrzymał Nagrodę Literacką Nike. Warto wspomnieć, że Czesław Miłosz obok Witolda Gombrowicza, Czesława Wincentego Witosa i Władysława Zamoyskiego został wybrany przez Senat RP na patrona roku 2024 w 20. rocznicę śmierci.

      Spośród 24 uczestników najlepiej znającymi zasady pisowni polskiej okazali się następujący uczniowie:

      • Julian Komorowski – 3 Ti
      • Bartosz Łukomski -3 Ti
      • Paulina Lis – 2 LO c
      • Klaudia Lis – 4 LO b
      • Aleksandra Rychlińska – 3 LO b
      • Antoni Weselski – 3 T h/m

       

      Organizatorzy dziękują za współpracę nauczycielom języka polskiego, uczniom za uczestnictwo w konkursie, a zwycięzcom gratulują znajomości ortografii.

       

      Organizatorzy konkursu:

      Izabela Leszczyńska i Rafał Orzech.

  • Kontakty

   • Zespół Szkół i Placówek Oświatowych
   • 95 7461 064 lub +48 663 970 340
   • ul. Szosowa 2 74-320 Barlinek Zachodniopomorskie, Polska www: zsipo.eu e-mail: sekretariat@zsipo.eu fax: 95 7461 064 74-320 Barlinek Poland
  • Logowanie